Mim Etkinliği #dogamizdavar

Mim

Değerli Blog yazarlarımızdan Ece ablamız bir mim başlatmıştı.Yoğunluğumdan dolayı mimi yapamayacağımı söylemiştim ama bunun üzerine bir mim daha geldi Öneri Makinesinden.Ben de açıkçası bu mimi yapmadan diğer mime geçmek istemedim.Ece ablanın hayat dersi niteliğindeki mim cevaplarını okumak isterseniz şurada
Şimdi gelelim sorulara;
1- Hayatınızda olmalarına izin vermek için, kişilerde hangi özellikleri ararsınız?
Öncelikle dürüst iletişimleri önemsiyorum.Zaman içinde de güven oluşuyor.Onun dışında herkesin kendine has özellikleri var.Seviyor ve değer veriyorsam onu olduğu gibi kabul edip değiştirmeye çalışmıyorum.Samimiyetsizlik görüyorsam bir ilişkide kendimi de ifade edip sonlandırma ya da mesafe koyma yoluna gidiyorum.
2-Ben ilk bakışta, ya da bir iki görüşte anlarım nasıl bir insan olduğunu diyenleriniz var mı? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
İnsanları kolay severim.Sezgisel olarak itici gelen insanlara bile şans vermem gerektiğini düşünürüm.Bu konuda bir arkadaşım herkese iyi deyip durma diye beni uyarmıştı.Daha sonra beklenmedik bir davranış biçiminde ciddi ciddi üzülüyorum çünkü.Profesyonel işim insan tanımak,gözlem yapmak ve yorumlamak üzerine olsa bile özel hayatımda zaman zaman duygusal bakış açım öne geçiyor maalesef :(Bu yanımı dengeye getirmek için hala kendi üzerimde çalışmalar yaptığımı da itiraf etmeliyim :)
3-Birini sevmeniz için (sevgili, dost, arkadaş, hepsi) size sıcak davranması şart mıdır?
Açıkcası tanışır tanışmaz hemen sıcak olan biri değilim.Kısa da olsa biraz zaman geçmesi gerek ısınabilmem için.Az önce de dediğim gibi samimiyeti önemsiyorum.Zaman zaman insanın ruh hali değişebilir ama genel olarak samimi ve sıcaksa sorun yoktur benim için :)
4-Birine iyi bir insan dediğinizde, hangi yönleri bu tespitinizde ağır basar?
Son dönemlerde insanları iyi ya da kötü diye kategorize etmemeye çalışıyorum.Hepimizin içinde her şey vardır diye düşünüyorum.Kendimde bile bazen öyle özellikler çıkıyor ki kendime şaşırdığım oluyor.O yüzden akışa bırakıyorum gidiyor işte :)
Mutluluk

5-Dokunmak nedir sizce? İki manasıyla da rica etsem… 
Dokunmak Sevmektir diye bir kitap vardı.Onu hatırladım şimdi.Ben dokunmayı çok önemseyen biriyim.Günlük hayatımdaki iletişimlerde de sık sık güven vermek ve samimi olduğumu göstermek amaçlı dokunma duyumu kullanırım.Dokunma duyusunu doğru şekilde kullanmanın iletişimi olumlu etkilediğine inanıyorum.Bir de sevdiklerine dokunmak var ki o da hem bedensel hem de ruhsal olarak tam bir bütünlük şeklinde bir dokunma oluyor.Çok derinlikli bir şey :)
6-Fedakâr mısınız? 
   Hayatın dengede gitmesi taraftarıyım.Fedakarlıkta denge kaybolmuştur.Denge kaybolduğunda da mutlaka üzülme ve incinme olacaktır.Canınız ne kadar istiyorsa kendi sınırlarınızı da koruyarak yapmalısınız bence.

7-Birinin size iyiliği dokunsa minnet duygunuz sürer mi, o iyilik her hangi bir terslikte referans olur mu? Yoksa?
İyiliğin borçlandırma değil yürekten beklentisiz yapılması taraftarıyım.Öbür türlü altında gerçek bir iyilik değil çıkar yatmış oluyor.Kendim birine bir iyilik yaptığımda beklentisiz yapmaya gayret ediyorum.Daha sonra da o kişi nasıl davranırsa davransın pek etkilenmiyorum.Bana yapılan iyilikleri tabi ki önemsiyorum ama iyilik yaptı diye durumu da abartmıyorum :)
8-Sevgiyi bir iki cümleyle anlatabilir misiniz?
Sevgi,hayatımızda ihtiyacımız olan çok önemli bir şey.Önce kendimizi her halimizle sonra da olanı olduğu gibi sevmeye gayret etmek gerek.Gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrendiğimizde dünyada bir çok şey çözülecek diye düşünüyorum.
Sevgi

Umarım Ece ablamın sorduğu benim  gözümü korkutan bu derin soruların cevabını hakkıyla vermişimdir.Mimi bir çok arkadaşım yaptı.Yapmayı düşünen ve yapmak için kararsız kalan tüm arkadaşlarım bu mime davetlidir.Sevgiyle kalın :)
Mim Etkinliği #dogamizdavar Mim Etkinliği #dogamizdavar Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 22, 2017 Rating: 5

38 yorum:

 1. Okurken seni tanıyormuşum diye düşündüm. Cevapların sana uygun yani:)) her an gelişiyoruz arkadaşım kendimizi geliştirmek değiştirmek durumundayız

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten beni bu mecrada en uzun süreli tanıyansın canım ya :) Taaa üniversite yıllarına gider :) Yılı da yazmayım da iyice yaşlı demesinler :)

   Sil
 2. 2. Numaraliya bende katiliyorum. İlk tanidigimda herkesi cok seviyorum. Hemen tanirim ama yinede öyle olmama ihtimali nedeniyle baglantiyi kesmem. Ama hic yanilmadim :)

  Digerinede katiliyorum. Hemen samimi olamiyorsun. Sürekli sizli bizlisin gibi birsy ( isin geregide olabilir ) ama yinede sevdim seni :) ( sen dilini tercih eden de benim haha ) 💕😆

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hemen sen ifadesini kullanamam :) Ben de seni sevdim.Bir süre sonra zaten blogdakilerle bir bakıyorsun arkadaş oluvermişsin :)Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Sorular bir insanı az çok tanımaya elverişli, cevaplar da oldukça güzel. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayata bakış açımızı anlatmış oluyoruz böylece :) Teşekkürler :)

   Sil
 4. Özellikle 1 . soruda aynen sizin gibi düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Kişi yakın çevresindekilere güvenmek istiyor en azından. Ama artık pek beklemiyorum bir şey insanlardan. Güvensizliğe de alışıyor insan herhalde, istemese de.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsan doğası her olana bir şekilde uyum sağlıyor :) Sevgilerimle :)

   Sil
 6. Bir yazar eşler arasında sevgi ve aşkın geçici, çok uzun süren evliliklerde her konuyu konuşabilen çiftlerin daha çok mutlu olduğunu vurğulamış.
  Yani gerçekçi ve samimi olup insanlarla konuşarak anlaşmanın iyi olacağını düşünürüm. Sevgiyle iyi geceler hocam

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sohbet edememek,evliliğin bitme sebeplerinden.Teşekkürler katkınız için :)

   Sil
 7. Hayatı dengede yaşamak gerekir. Hangi konuda olursa olsun. Ben yazıdan bunu çıkardım 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru bir çıkarım yapmışsın :) Teşekkürler Cem :)

   Sil
 8. İyiliği bir karşılık beklemeden yapmak evet Yurdagül'cüğüm zaten karşılık bekleyerek yapılırsa iyilik olmaz, başka bir şey olur, kaz gelecek yerden tavuk esirgememek olur. :)))Çok güzeldi, bir ara ben de yapacağım bu mimi umarım. Sevgiler..:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin de cevaplarını merakla bekliyor olacağım :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 9. Gecelerin Ece'siyim artık. Bugün kaldığımız sitede başkan seçimi vardı Yurdagül kızım. Sanırsın Amerika'ya devlet başkanı seçiyorlar. Tam da havuza bakan yerdeyiz. Onlar da havuzun kenarında sefa içinde oturmuşlardı. Ben balkondan izledim. En çok üç ay kalacakları yer için, iktidar hırsıyla, darbe gibi değişiklik yaptılar. Hakaretler havada uçuştu. Guya dinlenmek için buradayız.
  Ancak kendime geldim, bilgisayarımı açtım, bildirimini ve mimini gördüm. Gayet mantıklı cevaplardı ki normali zaten budur, Hatta çoğunu uygulamam lazım artık. Zira bazı yaklaşım yanlışlarımın sonuçlarının ve sevgi odaklı hayal kırıklıklarımın sebebi benim. Kalemine sağlık canım. Çok teşekkür ediyorum sana. Sevgiyle kucaklıyorum seni kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türk toplumu olarak abartmayı severiz biz :) Bir karikatür vardı onu hatırladım.Adam yönetici seçildim diye liderlerin çocuğu olmaz mantığıyla çocuk yapmıyordu :)
   Umarım faydalı olur yazdıklarım :) Öpüyorum seni :)

   Sil
 10. çok yerinde cevap ve tespitler.. :)

  "Ben ilk bakışta, ya da bir iki görüşte anlarım nasıl bir insan olduğunu".. bu soruya kafam takıldı..acaba ben anlar mıydım,diye merak ettim şimdi.. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen de istersen yap bu mimi :) Bakalım senden ne çıkacak?

   Sil
 11. Çok güzel olmuş, karikatürler de renk katmış :)

  YanıtlayınSil
 12. Güzel ruhlu güzel kişilikli güzel bir kadından güzel cevaplar. . :)
  insanlığın yaşadigi bütün sorunların kaynağı sevgisizlik. Dediğiniz gibi gerçek anlamda sevmeyi sevilmeyi becerebilsek cenneti yaşayacaktık. Yazık. Insanlik ailesinin büyük çoğunluğu cehennemi yaşamayi tercih ediyor. :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Övgüleriniz için çok teşekkür ederim :)Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 13. Çok güzel cevaplar gerçekten, sorular da çok kolay değilmiş :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorular bana da ilk başta biraz zor geldi ama cevaplamaya başlayınca gerisi geliyor :)

   Sil
 14. Çok güzel bir mim olmuş hala :) Okurken cevapları tahmin etsem de sanki daha iyi tanıyormuş gibi oldum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tanırsın tabi halanı :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 15. Güzel bir mim olmus. Ece hanimdan ve senden farkli bir sonuç beklenmez 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy canım benim :) Özlemişim yorumlarını ve seni :)

   Sil
 16. Hani bir laf var ya; lanet olsun içimizdeki insan sevgisine. Ben de hep şunu düşünürüm. Çok uyumlu bir insanımdır. Hayır demeyi pek bilemem. Bu yüzden eğer biriyle yıldızım tutmuyorsa ki çok zordur kesin o insanda bir olumsuzluk çıkıyor. balık kadını olarak sezgilerim de çok kuvettlidir. Ama sizin gibi şans veririm muhakkak. Keyifli bri yazı olmuş...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de yükselenim yengeç :) Su burçlarının sezgileri iyi olur bazen de fazla duygusal :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. hem sorular hem cevaplar harika, elinize sağlık, keyifle okudum, sevgiler:)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.