Ah Şu Rekabet!


rekabet

Dün bir arkadaşıma uğramıştım. Arkadaşımla sohbet ederken konu rekabet konusuna geldi. Ben de arkadaşıma yaşadığım bir olaydan bahsettim.Olay şuydu; Benimle aynı işi yapan bir arkadaşıma ''Gel beraber sahneye çıkalım.Stand Up gibi yapalım şu işi.''demiştim. Arkadaşım bu teklifime sıcak bakmamıştı. Öyle olunca da ben tek planlarımı uygulama sokmaya başlamıştım. Ben bunları anlattığımda arkadaşım durumu pek anlayamadı. Neden böyle bir şey yaptığımı insanların bana daha sonra rakip olabileceğini söyledi. Ben de herkesin farklı bir renk olduğunu,o arkadaşımla uyumlananların onun danışanı,benimle uyumlananların da benim danışanım olmasında sakınca olmadığını söyledim.  Arkadaşıma alışık olmadığı bir şey söylemiş oldum. Doğal olarak şaşırdı :)
şaşırmak

Çocukluğumuzdan itibaren sürekli ailemizin,öğretmenlerimizin ve çevremizin etkisiyle başkalarıyla yarışmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Aslında bu durum,çok yorucu bir durum.Halbuki kendinize odaklanırsanız,kendinizi daha kolay geliştirebilirsiniz. Öncelikle kendinizi değerlendirip,bazı alanlarda daha iyi,bazı alanlarda ise daha az iyi olduğunu kabul etmelisiniz. İlla  kıyas yapmak istiyorsanız kendine bakarak kıyas yapmalısınız. Mesela az kitap okuyorsanız o çıtayı nasıl yükselteceğini bulmalısınız.
İnsan,dışarıya odaklı değil de kendisine odaklı değişim ve gelişim için uğraşmalıdır. Sürekli etrafın yaptığına ve sağa sola bakarak ilerlemeye çalışırsa duvara çarpması büyük bir ihtimaldir.
kendini tanımak

Televizyondaki survivor tarzı yarışmalar,komşunun başarılı çocukları,iş yerindeki aynı mevkideki çalışma arkadaşlarımız gibi sayacağımız bir çok etken bizi bu tür hırsa ve rekabete yönlendirmektedir.
Lütfen siz bu döngüye girmeyin,kendinizden emin olun,ne yapmak istediklerinizi belirleyin,kimseye haset duygular beslemeyin,çelme takmayın,iş çevirmeyin.Sadece kendi yaşam yolunuza bakın ve ilerleyin.İnanın o zaman yollarınız açılacak ve daha rahat ilerleyeceksiniz.Siz yeter ki iyi niyetli olun.
Ah Şu Rekabet! Ah Şu Rekabet! Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 19, 2017 Rating: 5

68 yorum:

 1. insan bir yerden sonra duruluyor bazılarında erken bazılarındaysa geç, ben liseden sonra atlattım neyse ki, her şey sınava kadarmış:D şimdilerde benimle aynı işi yapan arkadaşlarla çokça bir araya geliyorum, ihract rakamı benimkinn 5 katı olan var, kıskançlık var mı asla, hatta ondan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaş ilerledikçe olgunlaşıyor insan :) Fakat görüyorum bazı arkadaşlarımızın hırsları hala bitmedi.Çalıştığım iş yerlerinde de şans bu ya hep kadınlarla çalıştım.Ben,kimseyi rakip olarak görmedikçe hırslanan çok kız arkadaşımı da bilirim laf aramızda :) Neyse ki erkeklerle böyle bir durum yaşamıyorum :)Herkesin yolu açık olsun :)

   Sil
  2. ya gerçekten neden kadınlar arasında daha fazla bu durum

   Sil
  3. Ben şöyle düşünüyorum.Kadınlar iş dünyasında bir yerlere gelmek için daha fazla bedel ödemek zorunda oldukları için daha fazla hırslı oluyorlar ve dozajı ayarlayamıyorlar :)

   Sil
  4. hep düşünmüşümdür sebebini, erkekler neden çok rahat kadınlar hırslı dye

   Sil
  5. Erkek egemen bir toplumda kadınların iyi yerlere gelmesi kolay olmuyor :(

   Sil
 2. Çevremde olup bitenlere karşı duyarlı olmakla birlikte, Evet düşündümde....
  Ben kendimi yaşamaktayım aslında,
  Öbür türlü yaşamak çok yorucu olsa gerek...!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de başkalarıyla kıyas yapmak,yarışmak insanın psikolojini de bozar :( Sevgilerimle :)

   Sil
 3. rekabet olayı çok karışık bir durum, açıkçası ben de pek sevmiyorum bu durumu..hele de devletin "rekabet kuralları" gibi saçma sapan kanunlarının olması sizin bu anlattıklarınızla birebir örtüşüyor gibi..devlet ,rekabet kuralları diyerek çok sayıda insana para cezası hatta işyerine kapatma cezası bile verebiliyor..o açıdan rekabet olayının yenilmesi için yaptığınız tavsiyeler gayet yerinde olmuş..(keşke devlette rekabet olayına bu açılardan baksa..) elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistemin neresinden tutarsak elimizde kalıyor maalesef.Ben öncelikle bireylerin sağlıklı ve kaliteli yaşamalarını önemsiyorum.Her birey kendinin ve potansiyelinin farkına vardıkça toplum da değişir diye düşünüyorum.Ben günlük hayatımda da bu bakış açımın çok faydasını gördüm.Hem de yorucu değil :)Teşekkürler :)

   Sil
 4. daha çocukken okullara girebilmek için o rekabet ortamını tadıyorlar. sonrasında zaten o karaktere oturuyor atmak üzerinden öyle zorki. bide hani komşunun çocuğu şöyle böyle söylemlerinde bulunan aileler yüzünden çocuk çok sevdiği arkadaşından sırf kıyaslanması isteniyor diye vazgeçiyor. Ahh keşke aileler kendi çocuklarının kıymetini bilse mutlu bireyler yetişse
  ellerine sağlık
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu bakış açısını değiştirmek gerek.Öbür türlü hiç bir şeyden mutlu olmayan bireyler ortaya çıkıyor :( Aile ve eğitim kurumlarının de bu konuda bilinçlenmesi önemli :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Rekabetin bir miktarı gereklidir yeter ki ezici yıkıcı ve yaralayıcı olmasın yani saygıyı korumak şart.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz işte dengeyi bulmakta zorlanıyoruz çoğu kez :) Teşekkürler :)

   Sil
 6. İçimizdeki fesatlık ve rekabet duygusunu aşabilirsek iyi yerlere geleceğiz. En yakın arkadaşının terfi almasını çekemeyen insanlar biliyorum. Yazık. Aslında kendilerine zarar veriyorlar. Farkında değiller.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İş ortamızda biraz daha fazla oluyor bunlar.Benim de idareciyken ve idarecilikten alındıktan sonra davranışlarına şaşırdığım çok insan olmuştur :)

   Sil
 7. Size katılıyorum. Çocuklar anne babalarının diğer çocuklarla kıyaslamalarına kızsalar da bu kısır döngüye düşmek zorunda kalıyorlar.

  Yalnız benim ilave etmek istediğim bir şey var. Kişi başkalarına hased etmeden kendini geliştirmeye çalışmalı buna katılıyorum. Fakat bazı kişiler kendileriyle bile hırsla yarış ediyor. Orta okuldayken yanımdaki kızın 10 yerine 9 aldığı için saçlarını yolduğunu hayretle izlemiştim. Benim için 9 bile ganimettir. :) Hayattan fazla bir beklentiniz olmayınca daha mutlu yaşıyorsunuz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizdeki çıtayı yükselteceğiz diye kendimizi de tüketmemeliyiz tabi ki.O da ayrı bir abartı.Değerli katkılarınız için teşekkürler :)

   Sil
 8. Başak misali olgunlaştıkça ağırlaşıyor insan ve kıskançlık, alt etme ve üstün gelme duygularını yeniyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyimser bir bakış açısı :) Yaşı baya ileri olup hala bu döngünün içinde olan benim bildiğim baya insan var maalesef :(

   Sil
  2. Pozitif düşünmeye alıştırıyorum kendime. Ayrıca yaş ilerledikçe daha temkinli yaklaşıyor insan. Daha bir şüpheci oluyor. Sanırım söylediğiniz türden insan sayısının fazla olması etken.

   Sil
 9. Yazının sonu aslında herşeyi özetlemiş. İyi niyet gerçekten çok önemli, hele ki bu devirde.. Ama insanlar bunun tersine 'kıvrak zeka' sahibi olma peşindeler malesef.

  Not: Stand Up fikri harikaymış kii! ;))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çevremde de komik bulunan biri olduğum için psikolojiyi böyle anlatalım istemiştim.Belki ilerde olur kim bilir :) Kıvrak zekayı iyi niyetli işlere çalıştırmak gerek :) Beni de bu bakış açımdan dolayı saf buldukları çok olur :) Halbuki görürüm ama iyi niyetle devam ederim yoluma :)

   Sil
 10. Biraz rekabet birazda fesatlık diyebilir miyiz biz buna. Hayr ben sahsen öyle olduğunu düşünüyorumda ondan dedim :) ben kimseyi rakip görmüyorum. Bu en üstte olduğum için değil kendimi farklı bir karakter olarak gördüğüm için. Ve herkes kendi kategorisinde kendine göre başarılıdır. Nasıl hissettiğn çok önemli :) Rakip olmak güzel ama beraberinde kıskançlık duygusu gelirse o iş hastalığa kadar gider. Keşke herkes sadece kendisini geliştirmek için birilerini rakip görse :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle herkes farklıdır.O yüzden kendinin yapabileceklerini bularak ilerlemelidir insan :)

   Sil
 11. Valla ben rekabeti artık gözümde kim daha çok kıçını başını dağıtırsa olarak görüyorum.Görmüyor musun kız bir açıyor bir yerini azıcık açsın tapuyu üstüne yapıyor.Eskiden az da olsa bir haysiyet vardı.Şimdi namussuzluk yapsan beyfendi diyorlar.Ahey ahey

  YanıtlayınSil
 12. Komşunun çocuklarından bıkkıntı geldi :D Rekabeti de her şey gibi dozunda ayarlayamıyoruz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah o mükemmel komşu çocukları :) Annem de bizi hep akrabalarımızla kıyaslardı :)

   Sil
 13. Yanıtlar
  1. Hep karikatürlere güzel diyorsun :) Aşk olsun yaaaaa :)

   Sil
 14. %100 katılıyorum, tv deki programlarla insanları adeta yaşamak, kazanmak için birbirini yok etmeye yöneltiyorlar bu ciddi bir tehlike, hatta bence suç olmalı ama benim bu söylediğimi kim yapacak?:( senaryo yazarı olarak da bu konudan çok şikayetçiyim yıllardır....kendi aralarında da hep rekabetten ötürü hep birbirlerinin kuyusunu kazıyorlarmış ne kadar çirkin yaa..hele benim gibi ünlü olmayanları tamamen dışlıyorlar, ödleri kopuyor sanki ellerinden ekmeğini alacağız. Halbuki kimse kimsenin kısmetine mani olmaz...:( Çok teşekkürler, kalemine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum ablacığım :) Senin yorumun da güzel bir katkı oldu :) Teşekkürler :)

   Sil
 15. Niye güldürdü derken ukalaca mı oldu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yo yo sadece üslup farklı geldi biraz :) Teşekkürler :)

   Sil
 16. Insan doğasının karanlık tarafına ait bu duyguyu akıllı insanlar kontrol ediyorlar. Aptal insanlar ise bu duygu tarafından yönetiliyorlar. Mümkün olduğunca bu tip aptallardan uzak durmak gerek. Bunların olduğu ortamda bol miktarda sevgisizlik, mutsuzluk, çatışmalar, bencillik bulunur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aptal diye de etiketlemeyelim de o zaman yargıya düşmüş oluruz.Herkes kendi yaşam yolunda devam etsin.Biz de kendimizden sorumluyuz.Umarım doğru ifade edebilmişimdir.Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 17. Rekabet tadında ve dozunda ise taraflar için motivasyondur ama fazlası sel gibi alır götürür. Ancak günümüzde şişme egolar arttığı için rekabet kavramı da dejenere oldu. İş hayatında mobing hatta kadınlar arası mobing ciddi boyutta. Neden bağırarak söylediklerimiz lafta kalıyor. İç dünyamızı ehlileştirmeden dünyayı nasıl düzeltiriz? Hırs hasaret azim ilaç bana göre. Sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İç dünyamızı ehlileştirmek,çok önemli bir tespit.Kendimizi düzenlersek daha az dış dünyanın döngüsüne gireriz :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 18. Konu çok iyiydi. Alacağımı aldım yine. Hiç çalışma hayatım olmadığı için, nasıl şeyler yaşardım bilmiyorum ama ben sanki hırslıyım. Yine de çok değil. Blog ortamını baz aldım da, herkese saygı duyuyorum mesela yazıyorlar diye. Haset etmek, insanın kendisine zarar verir bence öncelikle. Ama o huy (can çıkar, huy çıkmaz) deyişindeki gibi. Bir yakınım vardı, Allah rahmet eylesin, hastanede ben onun için çırpınırken, bir gün dışarıdan yine bir çok ihtiyacını almak üzere çıktım. Dizlerimi sürüyerek gidip döndüğümde benim dedikodumu yaparken duyduğumdaki üzüntümü anlatamam. Hâlâ üzülürüm hatırladıkça.
  İş hayatı zordur, tahmin ediyorum. Kalemine sağlık Yurdagül'üm :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığım yazılar üzerinde düşünmen,yazıyı analiz etmen gerçekten çok hoşuma gidiyor.Değişime ve gelişime açık insanları seviyorum.Sevgiyle öpüyorum seni ablacığım :)

   Sil
 19. Herkes kendisiyle yarışıp görebileceği en üst noktayı görmeli. Her şey kararında güzel. Elin çocuklarından bıktık valla :)

  YanıtlayınSil
 20. Rekabete bakmadan önce sisteme bir bakalım. Öncelikle aşmamız gereken teog süreci daha sonra lys, üniversitede bir yarış, işe alınmak için yükseklisans yarışı daha sonra kim daha çok yabancı dil biliyor yarışı. Hayatımıza giren bu düzen ile bizde etkileniyoruz. Ben kendimi bildim bileli rekabet içerisinin içindeyim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistem zaten başlı başına büyük sıkıntı :( Dilerim aileler ve eğitimciler bu sıkıntıyı fark eder.Sevgilerimle :)

   Sil
 21. mükemmel bir yazı elinize sağlık, gerçekten biz toplum olarak tüketici rekabete öyle kanıksamışız ki başka türlüsünü aklımıza almıyor, oysa dediğiniz gibi herkesin kendine has bir iş yapma tarzı var ve her tarzın da bir alıcısı... sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle doğru yorumlamışsın Erenciğim :) Güzel yorumun için teşekkürler :)

   Sil
 22. Süper bir konuya değinmişsiniz yine size sonuna kadar katılıyorum ☺️

  YanıtlayınSil
 23. ay rekabet iyidir beee faydalıdır ama iyi anlamda tabiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dozajı ayarlayamadığımız için rekabet etmeyin dedim ben de :)

   Sil
 24. Hocam canım hoccam benim sitemdeki paylaşımlara yönelik yorumlarınızı lütfen site içinde yapar mısınız rica etsem çünkü google profil altı yorumlarını gözden kaçırıyorum haberim bile olmuyor... teşekkürler 🤗🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sitenin içinde yaptığımı sanıyordum :) Daha dikkat edeyim öyleyse :) Sevgilerimle :)

   Sil
 25. Bence rakebet iyidir. Rekabet olmazsa ortaya çıkan durum neyse hep aynı seviyede kalır. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi hasetlik iyi bir şey değildir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kastım daha çok yıkıcı rekabet :) Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 26. Çok doğru diyosun canım. Ne yapıcan başkasını. Herkes kendinden sorumlu sonuçta. Benim yeteneğim farklı bir başkasının ki farklı. Dediğin gibi kendimize odaklansak çok iyi sonuç alabiliriz.. :*

  YanıtlayınSil
 27. Aslında insnaın gelişimini engelleyen en önemli faktörlerden biri kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak... Hem yorucu hem de insanın güvenini kıran bir şey... İnsan kendiyle ilgilenmeli her daim, harika bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 28. Kimse önem vermiyor artık buna altta kalanın canı çıksın modunda millet

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorunlu bir bakış açısı bu :( Senin de işlerin umarım iyi gidiyordur.

   Sil
  2. Olanlara kulağımı kapatıyorum kör topal ilerliyoruz 🙃

   Sil
 29. Çok güzel bir konuya deginmissin canim. Kendi isimizi ve kendimizi gelistirmeye harcasak enerjimizi...

  YanıtlayınSil
 30. Çok güzel açıklamışsınız. İyi niyetli olmak ve sadece kendinle yarışmak insanı daha mutlu ve başarılı edecektir kesinlikle. Kaleminize sağlık. Sevgiler 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başkalarının ayağına çelme takmak hiç insani değil.Teşekkürler :) Benden de sevgiler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.