Psikolojik Rahatsızlığı Olan Türk Ünlüler

Psikolojik Rahatsızlık

Psikolojik rahatsızlığı olan kişileri genel olarak ötekileştirme eğilimimiz var.Halbuki farklılıklar hayata renk katar.Bir çok ünlü ressamın,müzisyenin ya da sanatçının psikolojik rahatsızlıkları olduğunu biliyorum ben.Onlar,bu farklılıklarını yaratıma dökmüş ve çok güzel eserler ortaya koymuşlardır.Yabancı oyuncularda çok fazla psikolojik problem görüyoruz ama ben size bugün Türk ünlülerden bahsedeceğim.Ülkemizde bu tür rahatsızlıklar tabu olduğu için bir çok ünlünün de rahatsızlığını sakladığı kanaatindeyim.
Psikiyatrik Rahatsızlıklar

-Nurseli İdiz;

Hakkında sürekli olarak alkolik olduğuna dair haberler çıkan İdiz ise, aslında bipolar duygu durum bozukluğundan muzdarip.

-Arda Kural;
Leonardo Di Caprio'ya olan benzerliği ile bir dönem tüm genç kızların sevgilisi olan Kural ise, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde şizofreni tedavisi gördü.

-Münir Özkul;

Hemen her filmiyle kalbimize dokunmayı başarmış oyuncu Münir Özkul, bir dönem yaşadığı sıkıntılardan dolayı şizofreni ile de mücadele etmek zorunda kalmıştı. Haldun Taner, arkadaşı için hemen ünlü psikiyatr Dr. Süleyman Velioğlu ile bir görüşme ayarlamıştı. Özkul'u muayene eden Dr. Velioğlu'nun cevabı ise oldukça şaşırtıcıydı:

"Bu adamı neden iyi etmek istiyorsunuz? Sanatı ve başarısının nedeni bu yakındığı özellikler. Onları iyi edersek, ortada sağlıklı bir kabuk kalır. Bırakın olduğu gibi devam etsin, şimdi mutsuzlukları içinde mutludur. İyi olursa büsbütün mutsuz olur."


 -Sezen Aksu;

Hem sesi, hem de yazdığı şarkılarla Türk müziğine damgasını vurmuş Aksu, uzun yıllardır panik atak tedavisi görüyor.(Kaynak;onedio.com.)

Bunların dışında bağımlılıkların da psikolojik kökenli olduğunu düşünürsek,Öztürk Serengil,Serdar Ortaç,Demet Sağıroğlu,Mehmet Ali Erbil,Mustafa Topaloğlu kumar bağımlısı ünlülerden.Özlem Savaş,Yalçın Menteş,Mesut Engin gibi ünlüler ise alkol bağımlısı ünlülerden.
Ünlü

Lütfen,çevrenizde ve ailenizde de psikolojik sorunları olan insanları etiketleyip,ötekileştirmeyin.Onların da duyguları olduğunu unutmayın.Üstelik hepimiz de bir miktar anormallik vardır bence :))Sevgilerimle :))
Psikolojik Rahatsızlığı Olan Türk Ünlüler Psikolojik Rahatsızlığı Olan Türk Ünlüler Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 07, 2017 Rating: 5

56 yorum:

 1. Ötekileştirme maalesef toplumumuzda var. Oysa empati yapmayı denesek belki karşımızdakine daha çok faydamız dokunur.Güzel ve faydalı bir yazı olmuş her zamanki gibi.Teşekkürler.:)

  YanıtlayınSil
 2. ilginçmiş..münir özkul 91 yaşında dev bi çınar..onu da sayenizde anmış olduk :) .bi de dediğiniz gibi ötekileştirmeden dolayı insanlar sıkıntılarını,problemlerini öyle her tarafa pek açıklayamıyorlar..bu da çok sıkıntılı bi durum..bu yazınız bu açıdan çok faydalı olabilir..elinize sağlık.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında fizyolojik hastalıklar gibi bakabilirsek,saklamaya gerek duymayız sanırım.Hiç birimiz mükemmel de değiliz ki :)) Teşekkürler :))

   Sil
 3. ötekileştirme ,etiketleme bizim en kolay yaptığımız şey aslında ,hayata birden çok gözlükle bakış açısıyla bakmaya çalışsak belki her şey daha normal olacak

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çoklu bakış açısıyla bakabilmeyi öğrenmek gerek sanırım.Teşekkürler :))

   Sil
 4. Yaa ben karikatürde kaldım, hahaha :)

  Psikolojik rahatsızlığı olmayan var mı acaba, iğneyi kendimize batırsak önce. Meselâ ben yemek konusunda doyumsuzum, doymuyorum, al sana psikolocik vaka.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de zaman zaman takıntılarım oluyor.Al benden de bir itiraf :)) Hepimizde az çok var bir şeyler aslında :))

   Sil
 5. Zaten şu ülkede olanları izleyip, okuyup da hala akıl sağlığını koruyabilene şaşırmak lazım. :)))Nurseli İdiz'i ben de alkolik sanıyordum olmadığına memnun oldum. Asıl çok ünlü biri var çok ünlü çok, onun hastalığı megalomani, paranoya, şizofren, mitomani (kronik yalancı) hepsi bir arada ayrıca çok kötü biri ismini yazmıyorum açık açık:))))
  Çok teşekkürler.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Var işte her yerde öyle insanlar :)) Öpüyorum seni :))

   Sil
 6. Bir film vardi neydi adı mardinde cekiliyordu sanirim.Hıhh hatırladim.Kücük gelindi adı.Filmdeki ismi Azad olan kişi sizofreni nedeniyle babasini öldürmüştü.

  Ya biz insanları mesleklerine göre ayiriyoruz.Sanatcilar,öğretmenler,psikolog yada vs.ler hasta olamaz gibi bir hüküm varda ben mi bilmiyorum. :) Onlarında birer insan oldugunu ve psikolojik rahatsizliklari olabilecegini unutuyoruz. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oyuncularda da baya yüksek psikiyatrik sorunlar.Üretim yapan insanlar diğer insandan farklı düşünmek durumunda.O yüzden de toplumca kabul edilen normal çizgisinden çıkıyorlar :))

   Sil
 7. Sondaki mesajın çok güzel 😄 Normal olmak varken neden mutlu olasın gibi 😄

  YanıtlayınSil
 8. :)) Beğenseler şaşarız. Bir de Nuray Sayarı'nın komik yalnız doğru bir tespiti var, belki ilgili belki ilgisiz konuyla... Diyor ki: "Siz insanlara hastalığını söylerseniz bir şey olduğunda;"o deli zaten." derler çıkarlar. Haksız değil yani...

  YanıtlayınSil
 9. Doğrusu bazı ünlüler için aboo dedim nasıl olurcasina hiç bilmiyordum Ahmet vural ve sezen aksunun rahatsızlığını oldukça şaşırdım. Bu arada kaç aydır yoktum belki fark etmişsinizdir yokluğumu diyerekten Merhaba diyorum
  Nur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin :)) Düşündüm seni ama dedim ki sanırım sınavları var ve alışma sürecinde :)) Seni görmek güzel :))

   Sil
 10. Sanatçı olabilmek için sanırım biraz sıradışı olmak gerek . Sıradışı bir psikoloji gerek

  YanıtlayınSil
 11. İnsan sonuçta. Ünlü ünsüz konu bile değil söz konusu bedensel ya da ruhsal hastalıksa.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ruhsal hastalıkları saklama eğilimimiz var,bazen de açıkladığımızda ötekileştirme yaşıyoruz.Fiziksel hastalıklar gibi normal kabul edebilsek keşke.Teşekkürler :))

   Sil
 12. Herkesin bana göre psikolojik rahatsızlığı vardır ama nedense bunları saklamyı tercih ediyoruz. Oysaki nasıl göz, kalp vb. organımız rahatsızlanabilirse ruhumuzda rahatsızlanır ama bunu maalesef kabul etmek istemiyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkemizde tabu :(( Psikiyatrik hastalığı olanların kömürlüğe kapatıldığını bile biliyorum ben :((

   Sil
 13. Bir anlık bir şey aslında insanın aklını kaybetmesi. Akıl da ne büyük nimet.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç birimizin sonu ne olur bilmiyoruz tabi.Aklımıza sahip çıkalım :))

   Sil
 14. Tolga Kareli de okuyacagim sandim bi an 😄
  Boyle insanlarla yasamak cok zor, hep idare etmek durumunda kaliyorsun. Heleki rahatsizligi yalan soylemekse iyice sinir bozucu bi hal olabiliyor. 😒

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onda da kişilik bozukluğu var bence.Bazen ben de davranışlardan az çok kestirebiliyorum ama teşhis koymak psikiyatristlere düşüyor tabi :)) Psikiyatrik hastalığı olanlarla yaşayanlar,bir süre sonra durumu normalleştiriyor.Beyin,bu şekilde savunma mekanizmasıyla kendini koruyabiliyor.Tabi kolay da değil :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 15. Bendede aşırı uyuma hastalığı var ☺

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O,problemi çözmek gerek.Nörolojik de olabilir.Ayrımını iyi yapmak gerek...

   Sil
 16. Atıl halde, kıçının üstünde oturanların normal sayıldığı bir toplumda bir şeyler üretmek anormalliktir zaten. Etrafındakilerden rahatsızlık hissetmeyenler rahatsızdır bu toplumda ve resmi açıklamalar da bunu ispatlamıyor mu? :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Burada tam olarak söylemek istediğim,birbirimizi olduğumuz gibi kabul edelim,ötekileştirmeyelim.Sevgilerimle :)

   Sil
 17. Ben asıl ötekileşmeye çalışanların, öteki olduklarına inanırım. Hasta, etrafa rahatsızlık vermiyor ve bu nasıl bir getiri olup, yetenekle birlikte gelişiyorsa bunu kullanmalarını da takdir etmek gerektiğine inanıyorum. Her hastalık gibi değildir. Yardımdan hoşlanmaz ama anlayışın iyi gelmediği hiçbir rahatsızlık yoktur. Çok önemli bir konuyu işlediğin için yine sonsuz teşekkürlerimi sunarım yavrum. Sevgiyle kucaklıyor, öpüyorum seni :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgiyle yaklaşmak bir çok sorunu çözer diye düşünüyorum.Yıllar önce Eskişehir'de çalışırken ailelerin psikiyatrik rahatsızlığı olanlarla ahıra kapattığını öğrendiğimde çok üzülmüştüm :(( Ben de sevgiyle kucaklıyorum seni :))

   Sil
 18. Genelleyemesek de, psikolojik rahatsızlığı olan yazarların kitaplarını daha çok seviyorum gibi :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik sıkıntısı olan çoğu ressamın da resimleri harikadır laf aramızda :))

   Sil
 19. İnsanları olduğu gibi kabul etmek en güzeli. Bazen öyle durumlar oluyor ki sıradan olmak gerekiyor, bazen de sıra dışı olmak makbul oluyor. Nerede, hangi durumda, hangisi olunacağını bilmek önemli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru davranışı bulabilmek önemli tabi...Sevgi ve saygılarımla...

   Sil
 20. Her hastalık gibi psikolojik hastalıklarla da uğraşmak zor. Geçmişten bugüne insanlar ruhsal problemi olan insanlara başka bir gözle bakıyor, bu yaklaşımda bana tuhaf geliyor. Kanser hastasını nasıl ötekileştirmiyorsak, psikolojik rahatsızlıkları olanları da ötekileştirmmrliyiz. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir örnek oldu :)) Çok teşekkür ederim.Sevgilerimle :))

   Sil
 21. Psikolojik rahatsızlığı olanlar, engelli olanlar... bütün insanların yapabileceği şeyler var. Yeter ki, önyargılarımızı yıkıp yapabileceklerine destek olalım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Destek olamıyorsak bile nötr kalalım,ayırmayalım toplumdan.Teşekkürler :))

   Sil
 22. Hepimiz biraz psikolojik sorunluyuz :) Güzel tespit :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dünya Sağlık Örgütü bile normal olmanın tam tanımını yapamamışken ben %100 normalim nasıl diyelim ki :))

   Sil
 23. Cehalet ve ilkelligin çok yaygın olduğu bu toplumda ruhsal hastalıkları/ağrılarını açıkça söylemek cesaret ister. Bu anlamda örnek olan o yürekli sanatçılara Tebrikler.
  Sözünü ettiğiniz bu aptalca ötekileştirme yüzünden belki tedavi görmesi gereken 10 kişiden 1-2 si ancak tedavi oluyordur.
  Önemli bir konuya değinmişsiniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim durumu yükseldikçe psikolojik rahatsızlıklara bakış değişiyor.Yurt dışında her ailenin her insanın psikoloğu var destek aldığı.Biz de psikiyatri servisinin kapısından geçmek bile tabu hala :((

   Sil
 24. İyi sanatçılar psikolojik sorunlu olur gibi bir algı çıkıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak öyle değil.Normalde daha farklı bakan insanlar sanatçı olmaya yatkın oluyor.Normalden farklı bakan her insan da psikolojik açıdan sorunlu diyemeyiz.Yanlış bir genelleme olur bu.Umarım cevabım sizi tatmin etmiştir.Sevgilerimle :)

   Sil
 25. İlginç bir yazı olmuş bende yıllardır panik atak hastasıyım çok zor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında düzeltilebilir bir hastalık diye düşünüyorum panik atak hastalığını.Sadece ilaç tedavisi değil,psikoterapi de verilmeli.Geçmiş olsun...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.