Blog Yazarlarıyla ilgili

Blog Yazarı

Blog yazarı arkadaşlarım yeni bir hareket paylaşmış.Bazı düşüncelerine katılıyorum.Sayıya takılıp,kaliteyi önemsemeyen firmalara ve blog yazarlığının içini dolduramayanlara serzenişler içeren bir yazı.Fakat şunu da biliyorum ki gruplaşmalar içinde olup,diğer blogları yok sayan,kendi çıkarına dokunulduğunda ise hemen hareket başlatan bloglar da var.
Firmalar,çok hatalı olabilir ama bloglar arasında birlik olsa,çıkarlar ön plana çıkmasa firmalar bu durumu bu kadar kullanamazlar diye düşünüyorum.Arkadaşların sosyal medyada yazdığı yazının bloglarla alakalı kısımlarını alıntılayarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
Uzun bir süre aktif blog yazarları olarak olayları uzaktan izledik. Blog yazmayı kolay zannedenler ticari veya en azından çıkar amaçlı blog açıyorlar. Hatta blog demeyelim, instagram hesabı açıyorlar ve kendilerine blogger diyorlar. Üzerine son zamanların en moda hadisesi takipçi satın alıyorlar. Bir bakıyorsunuz 2 aylık bir instagram hesabı 40 bin takipçiye ulaşmış. Çözünürlüğü iyi fotoğraflar, hatta bazen yabancı bloggerlardan aldıkları fotoğraflar ile “dostlar iş başında görsün” mantığı ile paylaşım yapıyorlar. Ardından markalara yazmaya başlıyorlar, tanıtmak için ürün istiyorlar. Zaten instagram hesaplarını açar açmaz profillerine ekledikleri bir not var: “Reklam ve iş birlikleri için DM” Yani amaç baştan belli sizce de öyle değil mi? Ve bazıları blog nedir, blog nasıl yazılır haberi yok. İçlerinde instagramın gerçekten blog olduğuna inananlar var biliyor musunuz?.

Bu şekilde bir yol izleyerek hem gerçek blog yazarlarının emeğini hiçe saymış oluyorlar hem ‘blog yazarlığı’ vurgusunu kötüye kullanıp lekeliyorlar. Olay bununla da sınırlı değil. Markaların ‘denemeleri ve yazmaları’ için gönderdiği ürünleri satmaya başlıyor kimileri. Yani olayın ticari boyutuna kısa yolla ulaşıyorlar.


Bu arada emek veren blog yazarları ne yapıyor dersiniz? Sırf bu işi severek yaptıkları için, blog yazarken paylaşım yaparken mutlu oldukları için ceplerinden para verip o markaların ürünlerini almaya devam ediyor. Evet bir çoğu bunu yapıyor.

Bizler blog yazarı olarak, birer tüketici olarak blog yazarları kimdir, ne kadar samimidir bir iki defa okumakla anlayabiliyorsak koskoca ekipleri bunu neden anlayamıyor? 
Bazı markaların ‘blogger toplantısı’ adı altında bir organizasyon yapıp katılımcıların yarısından çoğunun blogu olmayan makyaj sever instagram hesabı olması ayrı bir konu zaten.Not: Bu yazıyı görüp paylaşmak isteyen blog yazarlarının, detaylıca anlayarak okumasını rica ediyoruz. Yazıda altını dolduramayacağı özelliklere sahip birinin bu yazıyı yayınlaması doğru olmaz. Mesela bloguna düzenli yazı girmeyen veya blogu sadece hediye ürünlerle dolu olan bir blog yazarı lütfen bu yazıyı yayınlamasın. Bizler gibi düşünen yazarların bu yazıyı paylaşması hepimizi mutlu eder. Bizler doğru yolda olduğumuzu biliyoruz ancak yazının çok fazla blogda yayına girmesi bizim tavır ve tepkimizin doğru olduğunu çok fazla insana ulaştırır.

Sağlıcakla…
Blog Yazarlığı

Blog Yazarlarıyla ilgili Blog Yazarlarıyla ilgili Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 19, 2017 Rating: 5

79 yorum:

 1. Haklıya haklısın deme cesaretimiz olmalı. Başka bir yayında da okumuştum aynı yazıyı. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben firmalara yüklenen kısımlarını çıkardım :) Bence önce biz blog yazarları hem fikir olmalıyız :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Başka bir yerde de okumuştum bu konuyu. Önce neden blog yazarlığı yaptığımız sorusunu kendimize sorup yol almalıyız. Blogların birlik olması önemli. Birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememişler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel hırslarla egoistçe bakarsak,birlik olamazsak tabi ki firmaların da bu durumu kullanmasından doğal bir şey olamaz.Çok takipçisi olan blog yazarlarının da bazen az takipçili blog yazarlarını küçümsediğini görüyorum.Kimsenin böyle bir hakkı yok.

   Sil
 3. Sonuna kadar katılıyorum. Eskişehir'de blogger etkinliği düzenlenmiş. Herkes şehir dışında gelmiş. Eskişehir'li blogger yok. Komik.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen çıkar üzerine kurulu.Peki o blog yazarlarından kimse neden Eskişehir'de oturan neden yok diye sormuyor?Suçu firmalara atarak sonuca ulaşamayız.Önce,biz olmayı öğrenebilmeliyiz.Genç,yaşlı,az takipçili,kozmetikçi vs vs..Her ne ise olduğu gibi kabul ederek gidersek çok şeyler yapabiliriz.

   Sil
  2. Kesinlikle öyle. Şehir dışından gelenler var ama Eskişehir'den blog yazarı yok. Ama blogger etkinliğinin adı Eskişehir'li bloggerlar toplandı. Kimsede dediğin gibi sormuyor bu şehirden kimse yok mu diye. Destek olunmadığı sürece, gruplaşmış blogger topluluğundan öteye gitmeyen etkinlikler olur. Gördüğüm kadarıyla zaten takipçisi az olanlara da rağbet yok.

   Sil
 4. Beklenen, düşünen insanların düşündüklerini yazıya dökmesidir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yazıya dökmek ve okunmayı beklemek yetersiz kalıyor.Mesela bu iş de meslek sayılmalı,daha saygın olmalı,buluşulmalı,birlik olunmalı vs vs...

   Sil
  2. Meslek olarak görülmesi güzel bir fikir. Ancak gerçek yazarlara bu ülkede ne kadar değer veriliyor. Saygın olmasının tek yolu kaliteli işler çıkartılmasından geçiyor diye düşünüyorum.

   Sil
 5. Emek verilerek yapılan her işte olduğu gibi,blog yazarlığı da suistimale uğruyor ne yazık ki.Ülkemizde henüz blog kültürünün oturduğunu da düşünmüyorum.Bloğumdan bahsettiğimde genellikle ilk cümle "makyaj mı yemek mi?" oluyor.
  Umarım hep birlikte, birlik olup bunun üstesinden gelebiliriz❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,senin yazılarını zevkle okuyorum.Gerçekten kalemini kuvvetli buluyorum.Hem izleyici açısından hem de popülerlik açısından daha iyi yerlerde görmek istiyorum seni.Gerçekten yazmaktan bihaber şekilde sadece ucuz ürün odaklı yazanlar o kadar belli ki :))Onlara da saygı duyurum ama kalite de önemli.İnşallah hep beraber bir şeyler yaparız.İşkurun bu yönde projeleri var :))

   Sil
  2. Kesinlikle meslek haline gelmeli ki, gerçekten emek verenler hakettiği yeri bulsun. Bu konuda konuşulacak çok şey var ve yazıya dökmek şart oldu 😉
   Teşekkürler canim bu arada güzel sözlerine de❤

   Sil
  3. Bu konuyla ilgili yazını ben de seve seve her yerde paylaşırım.Bu konular önemli :)Sevgilerimle :)

   Sil
 6. İnstagramı pek bilmiyorum..Orada bu türden hadiselerin olduğunu da yeni öğrendim. Vay be dedim açıkçası..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de 1 yıldır blog yazıyorum ve yeni yeni öğreniyorum.Fazla gruplar içinde olmadığımdan bir çoğu dönen entrikaları da bilmiyor olabilirim :) İnsanın olduğu her yerde maalesef hırslar,rekabetler,egolar mevcut :)) Sevgilerimle :)

   Sil
 7. Sadece bloğum var. Onun da çizgisi belli. Reklam, tanıtım hiçbir şey yapmıyorum. :) Hatta kitap tanıtım bloğu bile değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap tanıtıyorum ama parasal bir kazanç görmek değil niyetim.İnsanlara faydalı olabilmek adına öneriyorum.Sizin de bir duruşunuz var.Takdir ediyorum sizi.Sevgilerimle :)

   Sil
  2. Ben de kitapların isimlerini, yayınevini mutlaka yazıyorum. Hoşuna gidip almak isteyen olabilir diye.

   Teşekkürler.

   Sil
 8. "Anneme Blog Yazarı Olduğumu Söylemeyin O Beni Bir Kurumda AR-GE Uzmanı Sanıyor" diye bir yazı yazmıştım bloğumda hatırlarsan. Ve orada kendimi "Blog Yazarı" olarak gördüğümü söylemiştim. Çünkü 10 yıldır blog yazan biri olarak kendimde bu hakkı görüyordum.

  10 yıllık süre içerisinde bir çok markadan reklam, marka tanıtımı yazısı aldım. Sadece 2 markanın ürünlerini blogda kullandım ve birinden de zaten ödüllü tarifim olduğu için kutlama amaçlı hediye ürün gönderdiler.

  Bilkent Cyberpark'ta kurulmuş bir firma benimle iletişime geçip markalara tanıtım yazısı yazmamı teklif etti. Kendilerini önce araştırdım, sonra güvenilirliklerine inandım ve sorularıma verdikleri cevaplara itimat ederek tekliflerini kabul ettim. (Hem de verdikleri komik ücreti de sorgulamadan.) Tek bir şartım vardı. Yazıyı kendim yazacaktım. Ve markayı seçme hakkım olacaktı.

  O firma ile geçen sene bu vakitlerde anlaşmamıza rağmen toplamda 2 yazı yazdım. Çünkü sistem nasıl işliyor az buçuk öğrendim. Markaların çoğu kendi metinlerini kendileri yazıyor ve o metinde hiç bir değişiklik yapılmadan aynen yayınlanmasını istiyorl. O yüzden bloğun içeriği ne olursa olsun bazı bloglara girdiğinizde sayfa sayfa çamaşır suyu reklamı, ev temizleyici reklamı ile karşılaşabiliyorsunuz.

  10 yıldır blog yazan biri olarak kendi tarzıma ters düştüğünden o tarz tanıtım yazılarını kabul etmedim. Hele ki kullanmadığım bir ürünün tanıtımını yapmak komiklikten öte birşey.

  Ama instagramdaki takipçilerinin sayısı sebebiyle ve hashtagleri sayesinde kaldığı oteli bedavaya getirenler de yok değil. Kendilerine gönderilen ürünleri saymıyorum bile.

  Hep söylediğim bir şey var. Herkesin bir sosyal medya hesabı vardır ama herkesin bir bloğu yoktur. O yüzden blog yazarlığına ve bloglara hak edilen değer verilmeli bence. Bu işi profesyonel olarak yapıp para kazanmak da olsun ama kalite elden bırakılmadan. Daha dil bilgisi kurallarını bilmeyip, ilkokul seviyesinde cümle kuranlar da mümkünse daha çok okuyup daha çok öğrensinler.

  Yarama bastığın için baya uzun anlattım ama çok önemli bir konuya değinmişsin Yurdagülcüm. Bu konuda birlik olmaya varım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yorum olmuş.Düşüncelerine gönülden katılıyorum.Bu arada mailime bilgilerin geldi.Eve yeni girdim.Telefon şarj olunca seni arayacağım.Sevgiyle kucaklıyorum seni :))

   Sil
 9. İnstagram veya diğer sosyal ağları hiçbir zaman para kazanmak için düşünmedim. Sadece yazdıklarım daha çok kişi tarafından okunsun istedim. Ne yazık ki her yerde her alanda çıkarcılar ve kopyacılar var. Emek hırsızlığı yaparak para kazanmaya devam ediyorlar. Burada reklam veren firmalar daha dikkatli olmalı. Doğru ve gerçek bir iş yapmak istiyorlarsa asıl blog yazarlarına ulaşmalılar. Yazmayı seven blog yazarı zaten okundukça mutlu olur ve para her zaman ikinci planda kalır. Yalnız bu işten para kazanılacaksa asıl sahiplerinin kazanması haktır. Teşekkürler yazı için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Firmalara karşı birlik olabilirsek,bizi istedikleri gibi parmaklarında oynatamazlar diye düşünüyorum.Tabi ki emek veren insanları bu işten para kazanması da hakkıdır diye düşünüyorum.Önemli olan küçük hesaplar içinde olanlara karşı bir birlik içinde olabilmek.Güzel yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
 10. "bloglar arasında birlik olsa,çıkarlar ön plana çıkmasa firmalar bu durumu bu kadar kullanamazlar " düşüncenizde haklısınız..blog yazarları biraraya toplanıp bu tip konularda kararlar alabilmelidir..bende blog yazarları çalıştayı düzenleyenler de bu konular değinirse çok iyi olur..blog yazarlığının internet yazarlığı kapsamında bir meslek haline getirilmesi belki kısmen bu sorunu çözebilir,diye düşünüyorum..bu açıdan paylaşımınız çok yararlı olmuş..kaleminize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarları olarak toplandığımızda da bu konuları konuşmayı planlıyorum.Umarım bol katılımlı ve samimi bir buluşma olur.Bence de meslek olması yönünde çalışmalar yapılmalı ve çalışmalara destek verilmeli.Sevgilerimle :)

   Sil
 11. Hobi de olsa profesyonel bir yaklaşım da olsa blog yazmak da kişilerin özgür iradeleri ama bu demek değil ki kuralsız pervasız davranılabilir. Aynı yazıyı okudum, görüşlerimi yazdım orada da, sanırım asıl amacın unutulması sıkıntı. Blog yazmada temel ölçü yazmak, paylaşmak ve ortak faydadır bana göre ama maddi kazanç boyutu ya da bunu bir yarış gibi görmek egoyu tetikleyen ve samimiyeti bitiren durumlar. Blog dünyasını global düşünmek, normları da ona göre değerlendirmek gerek küçük bir mahallede didişen değil büyük bir sistemde yer alan olmak algısı tüm taraflar içim geçerli. Hayırlısı..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Firmaları suçlayan kısımlarını çıkardım yazıdan o yüzden.İlk önce biz ne yapıyoruz ona bakmalıyız.Bir birlik oluşturabilmeyi çok istiyorum.Tabi arada sorun çıkaranlar olacaktır ama çoğunluk olursak onlar da giderek daha az sorun çıkaracaktır.Teşekkürler :)

   Sil
 12. İnsanlar insanligi paylasamadiklari gibi bloğuda paylasamiyor malesef :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yapıcı olup,ortak bir çatı oluşturabiliriz inşallah.O zaman istediğimiz bir çok hakka sahip olabiliriz.Sevgilerimle :))

   Sil
 13. Kesinlikle haklısınız sonuna kadar katılıyorum ...

  YanıtlayınSil
 14. Ben kendim için yazıyorum. Geri dönünce bazı yazılarımı beğenirken bazılarında hatalar buluyorum. Yazdıkça kendimi iyi hissediyorum. Aman çok kişi okunsun, yorum alayım diye bir telaşım yok. Yine de yazdığım yazının okunması mutlu ediyor beni. Yazılarını dört gözle beklediğim blog dostlarım var. Bazıları sıkmadan ticari gayelerle kullanabiliyor bloglarını. Bence salt reklama ve ticari amaca yönelmediği zaman sakıncası yok bunun. Zaman bulduğum ölçüde kaliteli yazan ve takibe aldığım blog yazarlarından faydalanıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla kaygıyla yazmak doğru değil bence de.Sizin yazılarınızı da çok beğeniyorum ben.Ticari anlamda da kullanabilir ama egoları çok öne çıkarmadan,kimseyi küçümsemeden,samimiyetle yazmak gerek.Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 15. Blog dünyasinda kullanma kullanilma durumlari çok var senin de yazdigin gibi. Küçümseme de var ne yazik ki. Kimse kimseden üstün degildir. Yaptigi is çok iyidir, kalitelidir isiyle öne cikar ama bu bile baskalarini kullanma veya küçümseme hakkini vermez.çikar catismalari oldukça birlik de olunabilecegini sanmiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Egoları bir kenara koyarsak,hepimizde var olan farklılıklarla çok iyi şeyler yapabiliriz.Annem der ki hep''Arılar birlik olduğu için bal yapar.''Dilerim biz de hep beraber bal yapabiliriz.

   Sil
 16. Ben de okumuştum ve şaşırmıştım, instagram hesabım yok ve ilgim yok ancak instagram başka şey, blog bambaşka nasıl blog diyebilirler ki? Ben bloğumu seviyorum, burası benim çöplüğüm:)isterse 10 kişi okusun benim için değerlidir, sayıya takılmam, hele takipçi almak insanın kendini kandırması. :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarları buluşmasında bu konuları da konuşalım istiyorum ablacığım.Sen,mutlaka aramızda olmalı ve bizleri tecrübelerinden faydalandırmalısın diye düşünüyorum.Sana ihtiyacımız var yani :)) Öptüm kocaman :)

   Sil
 17. Şaşırdım. Daha önce denk gelmemiştim böyle bir olaya. Tuhaf..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yeni yeni öğreniyorum :)) Ama tabi biz,inandığımız yolda dürüstçe devam etmeliyiz değil mi?Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 18. ne güzel dile getirmişsin hislerini katılıyorum ben de yazdıklarına canım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buluştuğumuzda konuşacağız işte bunların hepsini :)) Az kaldı blog yazarları buluşmasına :) Sevgilerimle :)

   Sil
 19. Yanıtlar
  1. Katılmamak mümkün değil :)) Fakat bizler de birleşip güzel şeyler yapabiliriz.Ben,inanıyorum :)

   Sil
 20. Blog yazmanın ticarete dökülmesinden hoşlanmıyorum ben de :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ticarete bile dökülse,etik kurallar doğrultusunda hareket edilmeli diye düşünüyorum :)) Senin blogun da çok kaliteli,güzel bir blog :)) Öptüm seni :)

   Sil
 21. Kesinlikle katılıyorum çok yerinde bir yazı olmuş. Bloglar arasında da ciddi gruplaşmalar olduğunu bizzat yakından gördüm. Gariptir ki ben kime kime nerede ne yorum yapmış diye bakacak kadar çok zamana sahip değilim. Bulduğum azıcık zamanda diğer blogger arkadaşları ziyaret etmek için ayırıyorum. Lakin benim yorumumdan rahatsız olup da bunu kendi grubuna taşıyan sonra da hep birlikte takibimden çıkanlara şahit oldum. Hangi amaç için bloğu kullandığımız önemli bir konu elbette. Bu fesatlık neden? Neyi paylaşamıyoruz kafamda deli düşünceler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu davranış şekilleri biraz ergen davranış modeli.Biraz büyüyüp,olgunlaşıp,olayları değerlendirirken önce bir analiz sentez yapsak :))Direkt sorgulamadan sürü psikolojisiyle hareket ediyoruz bazen ne yazık ki :)) Hepinizin yorumlarıyla bu deneyimleri öğrenmiş olduk.Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 22. Sosyal medyada olan olayları çok fazla bilmiyorum. Blogda da gruplaşmaları çok bilmiyorum, ama tahmin ediyorum ki, insanın olduğu her yerde daha fazla ön plana çıkma, para kazanma vs. hırsları oluyor. Bu noktada blog yazarlarının net olması gereken konular olduğu fikrindeyim. Bazı konularda net olunduğu zaman sıkıntılar daha az olur gibi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilmemeniz en iyisi :)) Bildikçe enerjisi düşebiliyor insanın :))Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak?

   Sil
 23. Bu bildiriyi okuyabildiğim her yazıya aynı yorumu bıraktım.Bildiride yazılanlara aynen katılıyorum...Zaman ve emek harcanarak yazılmış özgün,güncel,aktif blog yazılarına ve bunu yapabilen blog yazarı arkadaşlara saygı duyuyorum...

  YanıtlayınSil
 24. kesinlikle katılıyorum, instagramı seviyorum ve kullanıyorum da ama evet o mecrada instabloggerlık diye bir kavram var,tamamen reklam ve ticari amaçla kurulduklarını düşünüyorum..Ne yapılabilir nasıl birlikte hareket edilebilir bilemiyorum. Bende kendimce sadece yazmak istediğim için yazıyorum 2,5 yıl oldu blog yazarı denir mi bilemiyorum ama ben kendimi öyle görmüyorum daha ,buna rağmen sayfamı takip edip okuyan herkese çokta teşekkür ediyorum....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaman içinde ak koyun kara koyun belli olacaktır diye düşünüyorum.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 25. İnstagram hesabı olan ben blogger'ım diyorsa ortada ciddi bir sorun var. Firmalar instagram ve blog'u ayırt edemiyorlarsa daha da ciddi bir durum var ortada... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 26. En ufak bir kazanç edinmediğim gibi başta nakit bilinen vaktimi harcıyorum blogum için. Hediye bir blog ve ben de benimsedim. Çok sonraları fark ettim kümeleşmeleri, amaçları, link uzantılarını, para kazanmayı. Para kazanabilirler; ama kendi bloglşrı çerçevesinde olmalı. Habersiz olmamalı.

  O yazının linkini görmedim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın olduğu her yerde her şey oluyor.Ben de yeni yeni öğreniyorum.Spekülasyonlara karışmadan devam etmek de çok önemli.Blog yazarları olarak buluştuğumuzda sorunlarımızı da konuşuruz diye düşünüyorum.Sevgilerimle...

   Sil
 27. Blog dışında hiçbir yerde sosyal hesabım yok. Yazılarımda da yorumlarımda da içten olmaya çalışıyorum ve içtenlik bekliyorum. Tartışmalı, çekişmeli durumlar can sıkıcı. Seviyeyi düşürmemek lazım. Okumaktan, yorumunu almaktan çok keyif aldığım bloglar var.
  Reytingden çok kaliteyi önemsiyorum.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız hocam.Size gönülden katılıyorum :)Sizler blog dünyasının önemli şahsiyetlerindensiniz.

   Sil
 28. Sonuna kadar katılıyorum! yıllardır blog yazmıyorum daha 1 sene bile olmadı fakat yazdığınız noktalar benimde dikkatimi çekti. çok güzel bir konuya değinmişsiniz gerçekten emeğinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bir bilinçlilik durumu oluşur hepimizde.Sevgilerimle...

   Sil
 29. Her instagram kullanıcısının blogger olma gibi bir özelliği türemiş. Trajikomik. Biz burada yazıyoruz, emek veriyoruz, evet instagramı olanlarımızda var ama bu şekilde girişimlerimiz yok. Ki zaten burada da emeklerimizin karşılığını görmemiz uzun zaman alıyor. Onlarsa hazıra konuyor, emeksiz bir şekilde ilerliyorlar. Adlarıda "instablogger" oluyor. Bizim isyanımız belki yazılar sayesinde böyle böyle duyulur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarlığı bu kadar basite indirgenmemeli ve hak ettiği değeri görmeli bence.Destekleriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 30. Bu arada en baştaki karikatür var ya; tam benim durumumu özetlemiş. İlk yazdığım dönemde iş yerindekiler ayrı gülüyordu. Babam gereksiz,diyordu. Zaman geçince iş yerinde bu Amway vs ürün satışı yapan kişiler blogda onlar için yazı yazmamı istediler. Bir dönem, ulusal gazetede yazmaya başlayınca "ne oluyor buna?" filan oldular... Yaramı deşti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yıllardır blog yazan tecrübeli arkadaşlardan baya hikaye çıkar sanırım.Ders alacağız bizler de...Sevgilerimle...

   Sil
 31. Zaten her yerimiz reklamla doldu. reklam reklam... Zihinlerimiz artık bu tür saçmalıklarla saldırı altında... Blog yazmak yaşama dokunabilmek demektir...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son cümlen nokta atışı olmuş.Üstüne diyecek söz bulamıyorum...

   Sil
 32. Gerçekten ilginç bir yaklaşım. Ben 2010 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Son zamanlarda bloğuma ara vermiş olsam da, asla vazgeçmedim. İşte ülkem insanı herşeyde olduğu gibi bu konuda da işin üç kağıt demeyim de, kaçamak yönünü bulmuş. Benim de facebook, ınstağram hesabım var ancak her bölüm birbirinden farklı... Paylaşmanız yerinde olmuş..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize ve destek olmanıza sevindim :)) Sevgilerimle:))

   Sil
 33. Ben bloğumu seviyorum ve paylaşıyorum. Tabiki takip edilmek, yorum gelmesi keyifli. Beğenilmeyi kim istemez. Ama bazıları o kadar çirkinleşebiliyorlar ki bunun için...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz,düzgün olalım,birlik içinde hareket edelim de kim ne yaparsa yapsın diyorum ben de :) Sevgilerimle :)

   Sil
 34. Blog açmaya karar verdiğimde bu işten para kazanıldığını öğrenince çok şaşırmıştım. Seninki de dahil olmak üzere bazı yazılarda bu duruma parmak basanlara bakınca demek ki bu amaçla yola çıkan çok insan var.

  Instagram'dan hesap açıp kendine bloggerım demek de tuhaf bir durum. Sanırım bu da algıdan dolayı gerçekleşiyor. Bloggerım deyince kişinin ciddiye alınma olasılığı artıyordur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz insanlar arttıkça blog yazarlığının da saygınlığı düşer :(( Sevgilerimle :))

   Sil
 35. Yanıtlar
  1. Mekanlarla bir görüşeyim de sanırım temmuz ortası gibi olacak :)

   Sil
 36. Engelleri Aş Da Gel - Engelsiz Karikatür Kitabı - Ücretsiz Kitap Video
  https://youtu.be/5ZQLIOy6dvg

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.