Kendini Yönetmek

karikatür

Bundan bir süre önce Prof.Dr.Billur Yeşilyaprak hocamızın bir seminerine gitmiştim.Hocamız Ankara Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında Profesör.Bizim pirimiz yani.İşini çok severek yaptığı o kadar belli ki enerjisi direkt bize yansıyor.
Binnur Yeşilyaprak
Hiç yerinde duramıyor.Onun enerjisine hayran olmamak mümkün değil.Bu da en son verdiği seminerinden :))
Bizim katıldığımız seminer,Eğitimde İdeal Yöneticilik konuluydu.İnsanın başka insanları yönetebilmesi için ilk önce kendini yönetebilme yetisinin gerekli olduğunu söyledi hocamız.
Kişinin kendini yönetmesi ne demektir peki? Kişinin kendisini yönetmesi, kendi duygularını fark ederek, yöneterek,düşünceleri ve davranışları üzerinde kontrol sahibi olabilmesidir. Kendini yönetebilme becerisine sahip olan kişinin, güçlü ve zayıf yönlerini fark etmesi,hedefler belirleyebilmesi,zamanı doğru kullanmayı bilmesi önemlidir.Kendini yönetmeyi öğrenen insanlar, öfkelendiğinde de öfkesinin farkına vararak,sakinleşmesi için gerekli teknikleri uygulayarak var olan durumu kontrol altına almayı başarır.(Bunu hepimiz ne kadar başarıyoruz tartışılır.Size bir itirafta bulunayım öfke kontrolü semineri vermeme rağmen hala kendimde olan bazı öfkeler üzerinde çalışmaktayım :))
Öfke


Kendinin farkına varan insan,zihninin esiri olmaktan kurtulur.Kendini yönetmeyi beceremeyen insanlar,ya duygu durumunu çok fazla abartıp kendilerini agresif şekilde ifade ederler ya da içlerine atarak çökkünlük yaşarlar.Her iki durumu yaşamak da sağlıklı değildir.Kendini yönetme becerisine sahip insanlar, var olan durumda parçalara takılmazlar,resmin bütününü görebilme yetisine sahiptirler.Hayatlarının sorumluluğunu alırlar,ön yargıyla bakmazlar, değişen koşullara kolaylıkla uyum sağlarlar,zamanı iyi yönetirler,başka insanları sürekli olarak suçlamak yerine kendini değerlendirme yoluna gider.Tarihteki başarılı insanların ortak özelliklerine baktığımızda kendini yönetebilme becerisine sahip olduklarını görürüz.
Başarılı İnsan

  Kendini yönetemeyen bir insanın başka insanları sağlıklı bir şekilde yönetmesi mümkün değildir.Robert Burton’un da dediği gibi ‘Başkalarını yönetmek isteyen insan,ilk önce kendinin ustası olmalıdır.’
Seminer

Bu seminer notlarını alalı yaklaşık bir yıl olmuş ve ben sizlerle de paylaşmak istedim.Kendim için de  yazıyı tekrar tekrar okudum ve hatırladım.Dilerim sizlerde de bir farkındalık oluşturur.
Seminer sonrası sertifikalarımızı aldık ve tabi ki Binnur Hocamla bir fotoğraf çektirmeden göndermedik onu :)) Hocamızın aşk üzerine seminerleri de oluyor.Uygun olduğunuzda katılmalısınız.Aşkla kalın :))
Kendini Yönetmek Kendini Yönetmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 16, 2017 Rating: 5

53 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş, bir çırpıda okudum ama dediğin gibi her zaman kolay olmuyor ☺️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğraşa uğraşa törpüleyeceğiz kendimizi :)) Teşekkürler

   Sil
 2. Ne kadr zarif bir bayanmıs masalalh diyelim :) öfkeme bir noktaya kadr hakim olup sonrasinda kendimi durduramiyorum.Ama insanlarda cok zorluyor gercekten :) buda sagliksiz oluyor dimi ?😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında zorlayan insanlar değil bizim yüklediğimiz anlam ve bakış açısı.Sorunları karşı tarafa projekte ederek değilde kendimizden başlayarak çözüyoruz :))

   Sil
  2. Ama.bana sanki onlar zorluyormus gibi geliyor.Çünkü kızmamaya calisiyorum.Sakince anlatiyorum.Ama inatla biri beni anlamiyor ya hıhhh orasi mayın noktasi oluyor 😁 sanirim sabirda lazim bizlere baya bir 😄

   Sil
  3. Bunu çok ayrıntılı olarak anlatmak lazım.Sizin bir butonunuza bastıkları için sinirleniyorsunuz.Onu bulmak gerekiyor.Bu durum size ne hissettiriyor,onu bulmalısınız :) Sonra da üzerinde bol bol çalışarak kendinizde değişim yapmalısınız.Kısaca böyle açıklayabilirim :)

   Sil
  4. Duygularımın anahtarlarını bulursam kolayca kapıyı açabilirim yani. 😄 Tesekkür ederim aydınlattigin icin 💕

   Sil
  5. Aynen öyle :)) Yazarak bazen zor oluyor,kolayca kavrandığı için memnun oldum ben de :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Toplumu düzeltmek isteyenler önce kendilerini düzeltirlerse toplum da düzelir.Ve önce kendimizi yönetebilirsek başkalarını da yönetmemiz kolay olur.Öfkelendiğim zaman bulunduğum ortamı değiştirmek işe yarıyor.Bu evdeysem genelde banyo oluyor.Suyu açıp ona anlatıyor ve rahatlıyorum. Çıktığımda öfkemden eser kalmamış oluyor.Tabii bunu her seferinde uygulayamıyorum.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Su,enerjiyi nötralize ediyor.Bir bardak su içmek bile iyi geliyor öfkeli anlarda.Önemli bir katkıda bulundunuz.Teşekkür ederim :))

   Sil
 4. Kendini yönetmek.. Yönetebilenlerden olsam çok iyi olurdu aslında :) Normalde çok sakinimdir ama ve lakin o sinir gelince ...

  Önemli olan da o sinir halinde kontrol sağlamak değil mi! Bakalım ne zaman olur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sinirli anınında kendinizi fark edin.Zihin çünkü kontrolü ele geçiriyor öfke halinde.Fark ettikten sonra bir mola verin,nefes teknikleri uygulayın,suyla haşır neşir olun,o anda sorunu çözmeyin.Sakinleşince çözüm odaklı olun.Ben,yapıyorum siz de yapın isterseniz :)

   Sil
 5. Hello,

  Thanks for visiting my blog. I like yours and I follow you now. :-)

  Kisses from Spain

  YanıtlayınSil
 6. En çok çocuklarla yaşyorum bu durumu onlar sayesinde öfke kontrolümde bayağı yol aldım o an kendimi iyi etmek modumu değiştirmek için kendimce yöntemler deniyorum çünkü aksi kafayı yememe sebep olacak gibi oluyor. Önce kendimizi törpülemek zorundayız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar gerçekten çok iyi bir öğretmen :) Ela'yı gördükçe sizi çok daha iyi anlayabiliyorum :) Kolaylıklar olsun size :)

   Sil
 7. Çok önemli bir konu gerçekten de, acaba ben kendimi yönetibiliyor muyum yoksa zaman zaman asabileşip zaman zaman çöküntüye mi uğruyorum galiba öyleyim:((( sen de aşkla kal canım. Teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşhisi valla ben koymadım,kendin koydun.Cumartesi günü saat 14.00 da Larende Eczanesinde öfke üzerine seminerim var.Gelebilirsen beklerim ablacığım :)

   Sil
 8. İnsanın kendini farketmesi, hatasını tam o anda yakalaması çok önemli bir çalışma gerektiriyor. Katıldığım eğitimlerden birinde, bileğimize bir paket lastiği takmamızı önermişlerdi. Ne zaman ki, kendimizi bir hata yaparken yakaladığımızda o paket lastiğini tutup hızlıca çekmemiz, böylece ordaki acı hissinin bir kaç kere daha olduğunda farkındalığı arttıracağını ve o tavırdan farkedip vazgeçmemiz sağlanacağı söylenmişti. Test ettim ve çok doğruydu, kendimi tam o cümlede ya da tavırda farkedip durdurmayı başarmıştım. Kendimizle ilgili bir çok çalışma yapmalıyız, daha konforlu bir yaşam için. Ne güzel, sayende güzel şeyler irdeliyoruz :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O tekniği Erdem Taşkınsu da öneriyor.Güzel videoları da var you tube'da.İyi bir teknik o.Valla uzman gibi baya bilgilisin :)) Hoşuma gitti :)) Hep beraber yaşıyor ve öğreniyoruz :)) Katkıların için çok teşekkür ederim :))

   Sil
 9. Öfke kontrolü gerçekten zor. Eski zamanlarıma göre kendimi geliştirdiğime inansam da önümde çok yol var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değişim için süreç gerekiyor.Soğanın kabuğu gibi bir sorunu çözünce başka bir şey oluyor.Ölene kadar öğrenciyiz yani :)) Çok olumsuz oldu ama öğrenciliği sevdiğim için öyle söyledim.Sevgilerimle :))

   Sil
 10. evet efenim oluştu farkındalık, karikatürler de çok hoştu ki ama, kaleminize sağlık ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu sözlere mutlu oldum efendim :)) Teşekkür ederim :))

   Sil
 11. Kamu veya özel sektör tüm yöneticiler keşke öne kendilerini yönetebilseler🙋🏼🙋🏼

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. %100 katılıyorum cümleye :)) Torpil iltimasla yöneticilik olursa ki kamuda giderek arttı bu durum.Sözleşmeli yöneticiliği getirerek hiç bir tecrübesi,eğitimi olmayan eşlerini,dostlarını amir yaptılar.Böylece de basiretsiz yöneticilerle çalışmaya mahkum edilmiş olduk :))

   Sil
 12. Oldukça yararlı bir paylaşım. İnsanların kendi benlikleri üzerinde kurmuş oldukları hakimiyetin ciddi etkileri olduğunu düşünüyorum. Kendi duygu ve düşüncelerimizi yönetebilmeliyiz. En azından öğrenmeye çalışmalıyız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son cümlenizde de söylediğiniz gibi en azından öğrenmeye çalışmalıyız :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 13. Çok güzel bir paylaşım olmuş :) Kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 14. çok tatlıı ama en komiğiii nuri bilge ceylan ha haaa süpeer :)

  YanıtlayınSil
 15. Çok önemli tabii kendini kontrol etmek. Bence telkin etmeliyiz kendimize. Zamanla yerleşebilir diye düşündüm. Hocanız gerçekten güler yüzlü ve kim bilir ne çok kişiye yararı dokunmuş, tedavi etmiştir. Ben terapiyi çok seviyorum ama pek nasip oldu diyemem. Sevgiyle kucaklıyorum kızımı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok tatlıdır Hocamız :)) Çok da enerjiktir,her yere koşar :)) Terapi,bizim ülkede tedavinin eksik bir ayağı.Daha çok terapi yapılmalı ve devlet desteği sağlanmalıdır bence.Ben de kocaman öpüyorum seni :))

   Sil
 16. Çok güzel bir seminermiş, Nietzche karikatürüne de bayıldım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten faydalıydı :)) Teşekkür ederim canım benim :))

   Sil
 17. Çok faydalı bir yazı olmuş.Bence kendi kendini yönetmeyi başaran insan çok fazla kendini sorgulayan insan.Her insanda da bu sorgulama yeteneği olmuyor maalesef :( Farklı tekniklerle geliştirilebiliyorsa ne güzel.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizle uğraşa uğraşa düzenlemeler yapmalıyız.Çevreye odaklanmak yerine kendimizdeki değişimlere odaklanmalıyız :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 18. Kendine hakim olup yönetebilen insan gerçekten pek çok şeye hakim olabilir.

  YanıtlayınSil
 19. " öfke kontrolü "haklısınız ben de sık sık okumalıyım bu tür yazı ya da seminerleri kaçırmamalıyım.
  Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zihnimiz olumsuzluğa odaklı ve hemen esir alıyor bizi maalesef :(( Tekniklerle uygulamalarla da kendimizi revize etmeliyiz :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 20. Çok güzel bir yazı olmuşş :)
  Etkinlikten geldim takipteyim :)

  YanıtlayınSil
 21. Öfke de dahil olmak üzere yapmamız gereken kontrol değil mi? Yok etmek vücuda yararlı bakterileri de yok etmek gibi. Allah bizi yaratırken ne koymuşsa bir faydası var, sıkıntı hep kaçan ipin ucundan oluyor sanki. Kendini yönetmek de dozunda oldumu ideal fazlası ego azı özgüven eksikliği. Kasmasak kendimizi, vicdanla hareket edip onu sensör yapsak yeter değil mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öfkenin bir miktarı movivasyon için gereklidir.Hayvanlar da bile bir miktar öfke vardır ki kendilerini koruyabilsin.Evet yönetmek derken kendini tanımak kastım.Yoksa egolarla karşıyı ezmek değil.Çok fazla şey var aslında anlatacağım.Videolar koyup anlatayım diyorum bunları :)) Öpüyorum sizi :)) Sevgilerimle :))

   Sil
  2. Begonvil sokağı ne güzel dediniz. Aslında insana vicdanı yeter de. Ne yazık ki gürültuden pek duyulmuyor sanırım son zamanlarda.

   Sil
  3. Daha iyi görmek için gözlük var, gürültüden bazen duyulmayan vicdan için de bir aparat lazım. Hepimizin başına geliyor, bazen destek şart oluyor..

   Sil
 22. Ne güzel yazmışsınız. Keşke başkalarında kusur arayacağımıza daha çok kendimizi düzeltmekle uğraşsak.. Dünya daha farklı olurdu.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet önce kendimizden başlayacağız.Yıllarca yanlış empoze edildi bize.Hep başkalarını suçladık ve rahat ettik :((

   Sil
 23. Şunu anladım aslında kendini yönete bilmek o kadar önemli ki, hayatdakı bir çok sıkıntılarına derman olacak kadar. Yani kendini yönete biliyor, öfke ve duygularını kontrol altında tuta biliyorsan ilişkilerin de sağlıklı, kendin de mutlu yaşayıb gidiyorsun:) Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle doğru bir tespit ve yorum :)) Anlaşılabildiğimde çok mutlu oluyorum :)) Ben teşekkür ederim :))

   Sil
 24. Sorgulamak lazim bazen de kendi kendimize konusmalar yapmak içimize dönüp. Ne kadar egitebilirsek kendimizi kardir.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.