Doğru Olumlama Nasıl Yapılır?

negatif düşünce

Geçen olumlamalarla ilgili yazdığım yazıda zihnimizin daha çok olumsuza yönelik olduğunu söylemiştim.Konu ile ilgili yazıyı hatırlamak isterseniz yazı burada
Yazdığım yazıda gördüm ki biz,olumlama yapmayı bilmiyoruz.Geçen gün yaptığım sunumda da nefes almayı da bilmediğimizi gördüm.O yüzden bize düşen bunları tekrar hatırlatmak ve elimizden geldiğince bilgi vererek yol açmak.Doğru yönlendirmek önemli.
hatırlamak

Doğru Olumlamada  olmazsa olmazlar şunlardır;
-Olumlama cümleleri olumlu olmalı.Örneğin;Başarısız olmamalıyım yanlış bir olumlamadır.Bilinçaltı  -me,-ma ekini algılamaz ve direkt olumsuza odaklanır.Başarısız olmalıyım olarak algılar olumlamayı :(( Bu olumlamayı düzgün olarak şöyle söyleyim.Daha başarılı olmayı seçiyorum.Daha eki sihirli bir kelimedir.Olduğunuzdan daha fazlası olmaya niyetlendiğinizi gösterir.
-Olumlama cümleleri,şimdiki zaman ekiyle yapılmalı.Şimdiki zaman eki kullanmak önemli.Örneğin;Zengin olacağım.Bu ifade ileriyi gösterir ve zengin olabilme ihtimalini öteler :(( Bolluk ve bereketimin giderek artmasını seçiyorum ifadesi daha uygun bir olumlamadır.
-Olumlamaları yüksek sesle tekrarlamak,olabilme olasılığını arttır.Söz,büyüdür ve evrende ses enerjisi kaybolmaz.Olumlamaları olabildiğince yüksek sesle tekrar etmeye çalışın olur mu?
-Olumlamaların etkisi arttırmak için geçen yazdığım yazıdaki gibi yatarken ve yeni uyandığınızda tekrar etmeye çalışın.Çünkü beynimiz o zamanlarda alfa durumundadır ve olumlamaları kolaylıkla kabul eder.
-Olumlamaları söylerken mekanik olarak söylemekten sakının,hissetmeye çalışın.Olmuş gibi hissedin.Hatta gözlerinizi kapatıp,hayal ederek tekrarlayın.
hayal

-Olumlamalarınız kısa ve net olsun,Sürekli 've' bağlağıcıyla bağlamayın cümleleri.Olumlamanın net ve açık olması önemlidir.Ve bağlacıyla bağlamaktansa başka yeni bir olumlama oluşturup onu da yapın.
-Olumlamaları 21 gün tekrar etmek,bilinçaltınızı ikna etmeye yardım eder.21 gün içinde tekrar etmeyi unuttuğunuz gün olursa da üzülmeyin,devam edin olumlamalara :))
-Olumlama cümlelerini kendiniz için kullanın.Örneğin;Eşimin beni sevmesini istiyorum ifadesi doğru bir olumlama değildir,her birey özgürdür,onların özgür seçimlerine müdahale etmemiz mümkün değildir.İlk önce kendimizi sevmeyi öğrenelim ki insanlar da bizi sevsinler.Her ne olursa olsun kendimi seviyorum olumlaması güzel bir olumlamadır.Kendinize de hata yapma hakkı tanır :))
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Ben size yeni yeni olumlamalar verdikçe bir süre sonra siz de kendi olumlamalarınızı oluşturmaya başlayacaksınız.Eğer size verdiğim olumlamaları söylemekte direnç hissediyorsanız kendinizi kesinlikle zorlamayın,olumlamaya ara verin,daha sonra tekrar deneyin.Eğer yine de olumlamada direnç oluyorsa bunun neden olabileceği üzerinde düşünün,çalışma yapın ve kendinizi fark edin.
Bana konu ile ilgili sorularınız olursa da yorumlarda yazarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.Gününüz güzel geçsin :))
direnç

Doğru Olumlama Nasıl Yapılır? Doğru Olumlama Nasıl Yapılır? Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 22, 2017 Rating: 5

34 yorum:

 1. doğru olumlamanın ne olduğunu gerçekten bilmiyodum..bu iyi oldu..elinize sağlık..bi de "seçiyorum" ve "istiyorum" bu ikisi aynı şeyler mi? yani "seçmek" ve "istemek" farklı farklı şeyler mi? orası biraz kafamı karıştırdı.. :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seçiyorum kelimesi çok daha güçlü bir kelimedir.Kendi gücünüzdeki potansiyeli gösterir.İstiyorum enerjisi seçiyorum enerjisine göre daha zayıftır.Seçiyorum kelimesini daha çok tercih etmeniz,sizin için faydalı olacaktır.Sevgilerimle :))

   Sil
  2. anladım,bunu öğrendiğim iyi oldu :) teşekkür ederim..

   Sil
  3. O zaman kolaylıklar diliyorum :))

   Sil
 2. Katıldığım bir eğitimde bu doğru olumlama üzerinde baya durmuştuk. Ben de kendime söz vermiştim daha dikkat edicem diye ama bir haftadan sonra farketmeden eski halime dönmüşüm bile :) fakat yazınız tekrardan hatırlattı, teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yine yeniden hatırlayıp,uygulamak gerek.Ben,teşekkür ederim :))

   Sil
 3. Mesela ben geç olsun güç olmasın lafını tez olsun kolay olsuna çevirdimdi bir ara :)

  Secret kitabını okurken ne çok olumsuz cümle kullandığımızı fark etmiştim. Birilerine iyi dilek sunarken de hep olumlu cümle kurmaya dikkat ediyorum şimdi :) Ama yılların alışkanlığını kırması zor gerçekten de.

  Çok güzel bir yazı olmuş bu, bilmeyenler öğrensin, bilenler hatırlasın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumsuzları olumluya çevirmeye başlarsak yavaş yavaş süper olur :))

   Sil
 4. Çok faydalı bir paylaşım olmuş.Dilimizi de gönlümüzü de güzel olan kelimelere alıştırsak iyi olacak.Olumlu kelimeler olumlu çağrışımları beraberinde getiriyor.Emeğinize sağlık.Teşekkürler.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonra artık daha dikkat etmek gerek.Ben,teşekkür ederim :))

   Sil
 5. olumlamaları söylüyorum ama tam olarak hissedemiyorum canım kafam çabuk dağılıyor ne yapmam lazım?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yatarken yapmaya başla ilk olarak.Uyumadan önce.Faydası olacaktır diye düşünüyorum.

   Sil
 6. Kullandığımız kelimeler hayatımızı nasıl da etkiliyor :)) Tam final dönemindeyken, süper oldu bu post, sabahları 'olumlama'yı deneyeceğim :D

  YanıtlayınSil
 7. Yurdagül çok güzel anlatmışsın. Olumlama konusu çok ilgimi çekiyor benim, baya da araştırmıştım. Bunun üstüne bir de durumlara göre olumlama örnekleri paylaşırsan süper olur. Kıralım kalıplarımızı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumlamalar vereceğim ara ara ve anlatmaya devam edeceğim.Süreç içinde kendinize uygun olumlamayı yapıyor olacaksınız diye umut ediyorum.Kıralım evet hep beraber :))

   Sil
 8. çok sevdiğim bişi bu olumlama ya ben de kitabımda yazmıştımdı :)

  YanıtlayınSil
 9. aklıma ne geldi, aslında benim sade ve derin ile frambuazlı hayatta da kullanabileceğin şeyler var, seminerlerde filan, aklında olsun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o kitapların yok.Diğer şiir ve öykü olan kitabını okumuştum.O,kitapları da edinmeliyim :))

   Sil
 10. Olumlama kelimesini ilk kez duydum. Ve ne kelimeyi bildiğimi ne de doğru düşünce cümleleri kullandığımı fark ettim. Bundan sonra hayatımda bunları uygulamaya çalışacağım. Teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kullandığımız sözler,cümleler çok önemlidir aslında.Daha dikkatli konuşmak gerek :))Ben,teşekkür ederim :))

   Sil
 11. heey baksanaa, acemi demirciye çıtlattım biraz da onun "ayvalık kareleri" adlı yazısında dün konuştuk da, sen de o yazışmayı okuyup bişiler desene yorumlarda, o desin filan dedi, biraz anlatırsın işte, belki ilerde çalışırsınız birlikte :) bir de yazını herkes sevdi. şimdilik daha 250 okuma oldu ve 18 kişi gugul plus teyzede paylaştı :) üye sayısına katkısı olur herhaldeesiii :) ilerde yine yazarım filan tanıtırım yanii :)

  YanıtlayınSil
 12. Önerilerini dikkate alacağım çok faydalı oldu emeğine sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuya biraz daha gireceğim ilerleyen süreçte.Ben,teşekkür ederim değerli yorumunuz için :))

   Sil
 13. Teşekkürler bu güzel paylaşıminiz için.
  Daha fazla olumlama cümlesi örnekleri verirseniz sevinirim.
  Selamlar. .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumlamayla ilgili yeni yazılarım olacak ve bol bol örnek vereceğim.Şimdilik bu yazdıklarım otursun diye düşünüyorum.Teşekkürler :))

   Sil
 14. Olumlamalarla ilgili döneceğim. Bu arada kendime şunu söylüyorum: Uzmanlaşıyorum. İletişim de konuşma da rahatım. İnşallah işe yarar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nerede uzmanlaşmak?İletişimim giderek daha da güzelleşiyor deyin mesela..Uzmanlaşmakla istediğiniz şeyi de söyleyin ona göre olumlama yapalım :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 15. Love the cute post, dear! xoxo

  YanıtlayınSil
 16. Hz. Allah'a dua ederken; Allahım bizi affet, bize şifa ver, şeklinde niyaz ederiz. Allahım bizi affeder misin diye şüphe etmeyiz. Onun büyüklüğünü biliriz ve herşeye kadir olduğunu da.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şüphe etmemek tabi önemli.Teşekkür ederiz katkınız için :))

   Sil
 17. Follow for follow? please let me know in my blog<3
  have a cute day<3
  xx

  MY BLOG: http://stargazershia.blogspot.com
  INSTAGRAM: @STARGAZERSHIA

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.