Boşanmayla İlgili Workshop


Az önce uzun uzun yazdığım bu yazıyı yanlışlıkla bir tuşa bastım ve sildim.Teknolojinin azizliği her yerde.
Sunumla ilgili bazı eleştirilerimi yazmıştım.50 dakika geç başlaması,yirmili yaşlardaki arkadaşımız sunumu slayttan okuması,interaktif olmayıp,fazla örnekleme vermemesi yaşadığım hayal kırıklıklarından.10 yıllık geçmişi olan bir danışma merkezi,dilerim ilerleyen süreçte bu eksikliklerini kapatır.Sunum bitiminde yazdığım formda da eleştirilerimi belirttim zaten.
Boşanmanın evreleri anlatıldı.Bu evreler,tüm travmatik süreçlerde yaşadığımız evreler.Süreçleri okurken kendi travmatik durumunuza da entegre edebilirsiniz yani.Travmatik durumu şöyle açıklayayım,mesela trafik kazası geçirmek,çok sevdiğiniz kişinin ölmesi gibi durumlar,hayatınızdaki travmatik durumlardır.
Boşanmanın evleri de şunlar;
Göz Ardı Etmek (Denial): Bu duygu hali neredeyse her sorunlu ilişkide ortaya çıkmaktadır.  Bazen yıllarca sürebilen bu evrede çift bitmiş bir ilişkiyi sürdürmeye devam edebilir.  Tüm yapılması gerekenleri yaparlar ve yüzeysel olarak sanki her şey yolundaymış gibi davranırlar.  Danışan gelip “Bunun olacağını hiç anlamadım.  Daha fazla çalışmaya başladığını farketmiştim ama bir şeylerin yanlış olduğunu hiç söylemedi” diyebilir.  Fakat dikkatle bakılırsa, işaretlerin orda olduğunu görmek çok zor değildir.
Göz ardı etmenin faydalı bir amaca hizmet ettiğini unutmamak gerekir.  Gerçekte aşırı derecede negatif bir haber karşısında kişinin dağılmasını engelleyen bir koruma yöntemidir. Göz ardı etmek, çiftin travmatik olaylara karşı sessizce kendilerini hazırlayabilmelerine yardım eder.  Adeta beynin “şimdilik ayakta kalayım, sonra krizimi yaşarım” demesidir.
Öfke: Bu evre adeta insanın yumruğunu dünyaya sallaması gibidir.  “Bu niye benim başıma geliyor?”.  Göz ardı etme süreci bittikten sonra, öfkeli yüzleşmeler yaşanmaya başlanır.  Suçlama, hiddet ve kırgınlık yoğun olarak hissedilir.  Öfke daha çok eşe yöneliktir ve bir süreliğine eş düşman haline gelir.
Öfke genelde eşlerden birinin kendini diğerinden duygusal olarak uzaklaştırabilmesi için gereklidir.  İnsanların gerekli ama çok zor adımları “ör. Evden ayrılmak, boşanma evraklarını doldurmak gibi” atmasına yardım eder.  Öfke ile oluşturulan enerji olmadan bu adımlar asla atılamayabilir.  Fakat terapistler danışanların öfke enerjisini nasıl faydalı bir harekete dönüştürecekleri ve yolun sonunda negatif bir sonuç olmaması konusunda etkili olabilirler.
Pazarlık (bargaining): Fiziksel bir ölüm ile karşılaştığında insanlar yaşama karşı gibi hissederler.  “Ör. Bir daha asla belli bir davranışı yapmayacaklarını, asla bir konuyu ihmal etmeyeceklerini” söyleyerek çok zor durumlarla baş etmeye çalışırlar.  Aynı şekilde boşanan çiftler birbirleriyle pazarlık yaparlar.  Pek çok çift son dakika değişimleriyle evliliklerini kurtarmaya çalışır.  Ör. Eşlerden biri daha fazla cinsel olmaya başlayabilir, daha fazla ilgili olabilir, hediyeler alabilir.  Biri yalvarabilir, öbürü taleplerde bulunabilir.  Kilo kaybederek, daha çok iş yaparak, daha sıcak davranarak, eski yasakları kaldırarak çözüm bulmaya çalışırlar.  Bazen pazarlık kısa sürelide olsa işe yarayabilir.  Çift evliliğe bir şans daha vermeye karar verir.  Bazen bu işe yarar.  Pazarlık psikolojik olarak önemlidir, çünkü bazı insanlar için evlilikte neyin yanlış gittiğini bulmak ve düzeltmek için sorumluluk almanın ilk işaretidir.  Ayrıca “ne olursa olsun elimden geleni yaptım” hissini yaratır.
Depresyon: Bütün pazarlık yolları tüketildikten sonra ilişkinin gerçek durumu ortaya çıkar “evliliğim bitti, boşanıyorum, bu gerçek!”  düşünceleri ile birlikte depresyon başlar.  Yaşam ümitsiz ve anlamsız gelir, bir daha asla mutlu olmayacağı hissi oluşur.  Danışanlar boşanmanın en azından belli bir döneminde öfke ve depresyon arasında gidip gelebilirler.  İntikam almak için hareket etmek (ör: agresif bir avukat tutmak, yakın çevreye şikayet etmek, suçlamak) depresyonun etkilerini en azından geçici olarak azaltabilir.
Kabullenmek: Kabullenme, eşe duyulan bağlılık sonunda bittiğinde gerçekleşir.  İlişki ne kadar yoğun duygularla yaşanmışsa, kabullenme noktasına gelmek o kadar zor olur.  Fakat kişi isteksizce terkedilen taraf bile olsa, bir an gelir ve bir sabah uyandığında artık yaşama farklı şekilde devam etmenin zamanı geldiğini farkeder.  Kişi geçmişi bırakır.  Artık eski eşe dair güçlü bir bağ yoktur, ya da evliliğe dair hayaller, fantaziler, rüyalar ya da ilüzyon kalmamıştır.  Eşten ayrılmak ilişkinin enerjisinin gitmesine izin vererek bir anlamda affetmekle ilgilidir.  Diğer bir deyişle kişi öfkesini, hiddetini ve kırgınlığını bir tarafa bırakır ve böylece diğer eşe daha saygılı bir şekilde yaklaşmaya başlayabilir.(Kaynak;urlaterapi.com)
Bu süreçleri bilmeyenler için bu açıklama belki faydalı olur diye urla terapiden de alıntı yaparak yazdım.
Boşanma,çok önemli ve girift bir süreçtir.O yüzden yaşanan deneyimlerden ve örneklerden yola çıkarak anlatmak sanki daha doğru diye düşünüyorum.Sunum sonunda farklılaşma analiz envanterinden bahsedildi.O,analizi ayrıntılı olarak daha geniş zamanda kendi araştırmalarımı da katarak yazmak istiyorum.Çünkü önemli bir analiz bence.Boşanmayla da ilgili biraz daha araştırma yapıp,kendimce interaktif bir sunum hazırlayabilirsem o konuya da el atmayı düşünüyorum :)) Şimdilik Sevgiyle Aşkla kalın :))
Boşanmayla İlgili Workshop Boşanmayla İlgili Workshop Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 30, 2017 Rating: 5

26 yorum:

 1. Evlilik gozumde cok degerli bir yerde. Daha cok aile olma kavrami diyebilirim aslinda. Keske kimse ayrilmasa ve beraber mutlu olmayi basarabilse. Gunumuzde gecerli sebepleri oldugu gibi taraflarin bencillikleri de bosanmaya yol acabiliyor. Cevremde ve eminim herkesin cevresinde bosanma orani artmistir. Ve gordugum ciftler bosandiginda hep saldirgan bir yapi kaziniyorlar birbirlerine ve daha sonra ki yasantilarinda da pek dikis tutturduklari soylenemez. Tabi bu kucuk nedenler yuzunden ayrilanlar icin gecerli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlilik kurumu bence de önemli.Biz,evliliklere bakış açımızı revize edersek,insanları malımız gibi görmekten vazgeçip,paylaşmak olarak algılarsak,saygı duyarsak,anlayış gösterip empati yapabilirsek daha uzun evlilikler yaşayabiliriz.Daha kendimizi tanımıyoruz ki evlenip çocuk yapalım :((Konuyla ilgili yazacağım bir ara :)) Teşekkürler katkılarınız için :))

   Sil
 2. Gençler belki de bu anlattığın travmaları yaşamamak için evlenmeye soğuk bakıyorlar, birlikte yaşamak yanlısılar. Aslında evlenmek kadar boşanmanın da doğal olduğu yüzyıllardır öğretilseydi o zaman kimse bu kadar sarsılmazdı boşanırken. Ya da evlilikler en az bir yıllık, işte iki, beş yıllık gibi, ya da her yıl yenilenen sözleşmeyle olsaydı belki herkes daha rahat ederdi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlilik tabi kolay bir müessese değil.İnsanın önce kendini tanıması gerekli.Ne istediği ne kadar yapabileceğini bilirse daha kolay hayat rotası çizebilir bence.Kesinlikle sözleşme düşüncene ben de katılıyorum ablacığım.Bir insanı ömür boyu seveceğini söylemek büyük bir iddia.Sevgiyle öpüyorum :))

   Sil
 3. Evlenip, boşandıktan sonra gül gibi geçinen çiftler tanıyorum. Boşanma esnasında içindeki hayvanın açığa çıktığı çiftler de. Evlilik zor müessese. 11 yılı geride bıraktık ama kimi zaman üzdük, üzüldük, kırdık, kırıldık hala da olmuyor değil fakat zamanla uyumu yakalıyoruz galiba.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 11 yıl gayet iyi :)) Nice nice 11 yıllarınız olsun inşallah :))

   Sil
 4. Evlilikte bireyler önce birbirine saygı duymayı öğrenebilmeli.ve hayatı kadına yüklememeli sadece. Karşılıklı yardımlaşmanın önemi büyük.Güzel bir paylaşım olmuş.Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yardımlaşmak ve paylaşmak evlilikte kilit kelimeler bence de :)) Sevgiyle kalın siz de :))

   Sil
 5. kardeşim Ankarada aile danışmanlığı üzerine yüksek lians yapıyor denek olarak beni ve eşimi kullanıyor, ilk başta yazdığınız şeyleri yaşadığımızın farkında bile değildik ve kardeşimle seanslara başladık, yakın akraba olduğu için biraz cıvıtıyorduk ama elimizden geleni yapmaya çalıtık, bir şeyler yapmasaydık eğer sanırım sondaki evrelere gelecektik ve de hiç farkında olmadan:s

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence denek olmanız çok faydalı olmuş.Fark etmişsiniz ne güzel :))Fark etmeyince ya da yok sayınca sorunlar dağ gibi büyüyor maalesef :)) Sevgilerimle :))

   Sil
 6. Ben evlilik konusunda kararsızım ama mizahi bakış güzeldi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlenmek şart değil :)) Bakarsın ilerleyen zamanlarda :))

   Sil
 7. Evlilik çok önemli bir konu. İki farklı insan, farklı beklentiler demek. Bazı konularda anlasamayacaginizi kabullenmek, karşınızda ki insanı değiştirmeye çalışmamak, en önemliside saygıyı hiç kaybetmemek gerek.

  YanıtlayınSil
 8. Çok değerli bir makale paylaşmışsınız yine emeğinize sağlık.

  Çok sıkıcı bulduğum,okuma üzerine yapılan,interaktif olmayan sunumlarda olmaktansa,konunun uzmanı birikimi olan siz değerli insanları okumayı tercih ederim her zaman.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Bizler de hala öğrenmeye devam ediyoruz.Eksiklerimizi hayatın içinde öğrenmeye çalışıyoruz.Sevgilerimle :))

   Sil
 9. Günümüzde boşanmak daha kolay oldu artık şahsen emek olmadığını düşünüyorum verilen emek belki o düşün dernek esnasında evin düzenini kurma esnasında oluyor çiftlerin bir çok şeyi kendi başlarına yapmaması yaptıklarını kolay kolay yıkamama anlamına da gelmiyor mu?..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emek vermek her ilişkide önemli sanırım.Annem derdi ki ''İnsan emeğini sever.''

   Sil
 10. evlilik kavramı çok kutsallaştırıyor özellikle kız çocuklarında. Öyleki boşandığı takdirde tüm hayatın biticek sürü psikolojisine sahip oluyorlar. Sürü psikolojisi derken de bunu birden fazla kişi sürekli dikte ediyor.
  aile kavramının en büyük özelliği iki kişi arasında kalması ve diğer dışarıda kişilerin onları yönlendirmemesi olmalıyken sürekli karışan alakasız kişiler yüzünden bir çok evlilik gördüm biten.
  Keşke kafasını kuma gömmeden yaşayan kadın ve erkekler olunsa. Keşke yumurta kapıya gelmeden kendini düzelten bireyler olunsa.
  elinize sağlık
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evliliği onu devam ettirebilmek de gerçekten önemli bir beceri.Dediğiniz gibi yumurta kapıya gelmeden evvel evlilikteki sorunları çözebilme yönüne gidebilirsek ilerleyen süreçte daha az sıkıntı yaşarız.

   Sil
 11. https://www.foreverautohits.com/?ref=973 Öncelikle not bu link virüs değil referans linkidir |||||||||| merhablar çok güzel bloğa sahipsiniz yandaki linkten üye olarak bloğunuza organik hit alabilirsiniz ve yorum yapılmasını istediğiniz sayfaları ekliyerek paylaşımlarınıza birbirinden güzel gerçek insanlar tarafından yorum alabilirsiniz. Bu karşılıklı site gezme ve yorum yapmasına sende katıl kredi topla sayfanı ekle ve gelen yorumları izle bana günde 5 yorum geliyor kişi sayısı arttıkça oda artacaktır eminim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Bu tip ticari platformlara dahil olmayı tercih etmiyorum.Kolaylıklar diliyorum :)

   Sil
 12. boşanmanın evreleri de ilginçmiş :) elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu evreler yazdığım gibi sadece boşanmalarda değil yaşanan tüm travmatik durumlarda da geçerlidir.Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Bu süreçleri aslinda çok sorunsuz atmışmış biri olarak bildirmek istiyorum ki evey yukarida yazilan duygular tam tamina evre evre yasiyor insan. Ama asil olan su ki hersey senin icinde başlayıp orada bitiyor. Travma mi? Neden? Evlenmrk kadar dogal nor olay. Evet insanız tabiki üzülüyoruz ama hayatın sonu aska değil. 2,5 yaşında oglum vardi boşanma kararı aldığımızda. Ne mi oldu? Çalıştım. Evimi tuttum. Hayata tutunmak için s3beolerim vardı çünkü. Şimdi cok güçlüyüm çok şükür. Eve kapanıp ağlasam ne olucakti ki? Kendimi ve canım evladımı heba etmekten başka? Bu konu bende çoook uzun. Paylaşım için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güçlü kadınları seviyorum.Yolunuz her daim açık olsun....

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.