Komşunun Tavuğu

empati yoksunluğu
''Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.'' Bazı ata sözlerimiz gerçekten de ne kadar doğru diye söylemeden geçemeyeceğim.İtalya'dan dönmeden bir gün önce üzücü bir haber aldım.Son geceyi stres içinde bir an evvel ülkeme dönebilmek isteğiyle geçirdim.Döndüğümden beri de gerek iş yeriyle gerek de özel hayatımda herkes için önemli sayılabilecek problemlerle uğraşıyorum.Güçlü olmaya çalışıyorum.Duygusal davranmayıp,çözüme odaklanma düşüncesi içindeyim.Hatta bloga çok fazla bu durumu yansıtmayıp,turla ilgili eğlenceli yazılar paylaşmaya devam ediyorum.Ben,bu kadar dik durmaya çalışırken resmen İtalya'ya gitmenin öcünü alır gibi insanların beni sıkıştırmasına şok olmuş durumdayım.
Tabi ki yaşadığım bu deneyimden benim de alacağım çok önemli dersler var.Yaşadığım hiç bir olayın ya da durumun tesadüf olmadığını düşünüyor,geçmişte yaşadığım ve çözemediğim deneyimlerimin başka bir versiyonla karşıma çıktığını biliyorum.
dahamutluyuz.com.


Herkesin yaşadığı koşullar,durumlar sizinle aynı olmayabilir.Bu düşüncenin ışığı altında şunları sormak istiyorum;Neden kendi başımıza gelen sorunları büyültürken,başkalarının başına gelen sorunları küçültür ve yok sayarız?Neden başkalarının mutluluğunu kıskanıp,bozmak için planlar yaparken kendimizin daha fazla nasıl mutlu olacağına odaklanmayız?Ego mudur buna neden yoksa empati yapma yoksunu muyuz?Başkalarını suçlayıp,sıkıştırmak,kötü duruma düşürme planları yapmak yerine önce şapkamızı önümüze koyup,kendimizi irdelemeliyiz değil mi? Lütfen üzerinde düşünün.Mutlu bir gün geçirmeniz dileğiyle...
Komşunun Tavuğu Komşunun Tavuğu Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 08, 2017 Rating: 5

35 yorum:

 1. Bunun sebebi yaşça ileri olsalar bile olgunlukta ve insanlikta geri olmalaridir. Insan olmanin onundeki en buyuk engel ise kibirdir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanları yargılamıyorum ama ilk önce kendi gözümüzdeki çapağı görmeliyiz diye düşünüyorum.Teşekkürler yorumun için :)

   Sil
 2. bazı insanların egoları tavan yapmış kimide kibirden gidecek kendileri mutlu olamadığı için kimsenin mutlu olması istemezler kendi yaşadıklarını başkaları da yaşasın diye uğraşırlar Güzel bir söz var atasözü iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır diye Onun için siz güzel gönlünüzü hiç üzmeyin herkes ne ekerse onu biçer Rabbım güzel görenlerden eylesin Dilerim her şey güzel gönlünüzce olur sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim desteğiniz için.Herkes ne yaparsa kendine yapar ve kendine döner diye düşünürüm ben.Biz,deneyimlerden alacağımızı alıp,kulaklarımızı tıkayıp devam edelim.

   Sil
 3. Bu dedikleriniz artık insanlık için ulaşılamaz bir nitelik haline gelmiş durumda. Bencillikle hırsın karışımı bir hayat ama hiç tercih edilesi değil doğrusu..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlıktan o kadar uzak olmasın empati.Gerçekten de ölümden ötesi yok.Mezarlıklar kendinin vazgeçilmez olduğunu sanan insanlarla dolu.

   Sil
 4. Empati yapamadigimizdan olsa gerek.Siz cok güclüsünz ve atlatıcaksiniz eminim.Bunun kısa zamanda olmasini temenni ediyorum 💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sırlama dahilinde çözüyoruz işte :) Teşekkürler :)

   Sil
 5. Bence suda çok önemli bir faktör en azından ben öyle düşünüyorum kimse kötü olayları anlatmıyor bu nedenle başımıza olumsuz bişey geldiği zaman da sadece bana oluyor düşüncesi ile hareket edip saçmalıyoruz birde başkasının sorununa millet çok rahat yorum yapıp seni zan altında bırakabiliyor ama kendi sorunu olunca iş değişiyor diye düşünüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu yazdıkların empati eksikliğinden kaynaklanıyor canım benim :)

   Sil
 6. Çok güzel bir konuya değinmişsin canım. Hırsların duyguların önüne geçildiği bir devri yaşıyoruz.
  Hiç ölmeyeceklerini sanıyorlar ama maalesef senin de yorumlarda yazdığın gibi olacak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Egolarımız çok öne geçiyor.Ego,olmadan tabi ki yaşanmaz ama çok abartıyoruz bazen :(

   Sil
 7. İyi gün dostu bulmak zor bugünlerde, kıskançlık diz boyu. Başkalarının üzüntüsüyle mutlu oluyor insanlar. Ne acı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halbuki kuantuma göre ne düşünürsen insanlar için sana geri döner :) Kötülük,eninde sonunda döner...

   Sil
 8. Empati yapabilmek çok önemli, hem kendimizin hem de çevremizdekilerin mutluluğu için. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Belirledim bir rota ve yavaş yavaş ilerliyorum :)

   Sil
 9. Sürekli başkalarını eleştirirken onları mutsuz ederiz. Kendimizi onlardan daha iyi olduğumuza inandırırız. Fakat aslında mutsuz olan bizden başkası değildir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eleştiri yapıcı olursa olabilir.Yakıcı ve yıkıcı olmamalı..

   Sil
 10. İnsan olarak her geçen gün biraz daha uzaklaşıyoruz benliğimizden. Böyle olunca, insanlar kendinden uzaklaşınca, insan kendini farklı kalıplar içerisinde buluyor diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimize biraz yaklaşmalıyız.Gerçekten doğru.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Şükür ve kanaat.. Bunlar zaten bizim özümüz ama unuttuk biraz, bu yaşadıklarımız biraz bundan aslında. Daha daha diye fısıldayan sanal sistem yüzünden hem doyumsuz hem mutsuz oluyor insan. Hayatın obezi olmaya doğru gidiyoruz. Dünyayı sevgi kurtarır, şükür ve kanaatla birlikte..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her kelimenize katılıyorum.Şükürsüzüz :( Sevmeyi bilmiyoruz :( Birlik olduğumuz güzel günler yaşamak dileğiyle...

   Sil
 12. komşunun tavuğu bana kaz, bendeki kaz ise civciv görünüyor gözüme bazen :s ben elimdekilerle hava atmamak diyorum buna çoğu zaman; ama farklı şekllerde de yorumlanablir tabi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki hava atmayalım ama elimizdekilerin değerini bilip değerini küçültmeyelim.Sevgilerimle...

   Sil
 13. Bu bahsettiğiniz şeylerden bahsedildiği zaman Çağ dışılıkla suçlanıyoruz artık maalesef! çağ atlayan bir Türkiye'de. kendimce isimlendirdim ben bunun adını "Boğuşma psikolojisi"

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çağ dışı olmak bambaşka bir şey.Empati yapmak çok insani bir şey.Tüketim toplumu sanırım ezici şekilde rekabet etmeyi legalleştiriyor...

   Sil
 14. Ben de ameliyat sonrası işyerine dönme anksiyetesi yaşıyorum. Farklı bir alanın elemanıyken bile beni orada tutmaya devam ettiler.
  İnşallah bu seferki başvurumdan sonra tutamazlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah sizinde yolunuz açılır ve istediğinizi gerçekleştirirsiniz.

   Sil
 15. dönmücektin kalcaktın orda yaa orda konferans verirdin yaa :)

  YanıtlayınSil
 16. selam, siteniz çok güzel başarılar.

  bende beklerim :)

  YanıtlayınSil
 17. insan kendi gözündeki çepeli görebilse , başkasının gözüyle ilgilenmez ama maalesef kendine kör ama maşallah başkalarına 4 göz milletiz . Sıkma canını desem de sıkacaksın biliyorum , fakat görmeden ölmek yok biliyorum , bunları yapanların başına da gelecekler var inanıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçsel değil dışsal odaklı olduğumuz sürece sorunlarımızı çözmeyiz :( Teşekkürler Eylemciğim :)

   Sil
 18. Ne kadar haklisin canim. Yarisimiz hirsimiz kendimizle olmali. Baskasi bizden iyi durumdaysa bunu haketmistir. Biz kendimizi nasil daha iyi hale getiririz buna odaklanalim.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.