Kitap Önerisi Kod Adı İnsan (2.Kısım)

Çağatay Öztürk

Bir önceki yazımda bu kitaba dair genel bilgiler vermiş ve kitaptan yaptığım alıntıları yazamamıştım.Resmen özetini çıkarmışım kitabın :) Bu alıntıları okuduktan sonra belki de kitabı okumaya ihtiyacınız kalmayacak ama yazarın diğer kitapları ilginizi çekebilir ya da Çağatay Öztürk'ü biraz daha araştırmak isteyebilirsiniz.
Çağatay Öztürk

Gelelim alıntılara;
-Medeni ülkelerde insanlar sürekli şikayet etmezler.Kurallara uymayıp uyarıldıklarına ise biraz olsun yüzleri kızarır.
-Statü kaygısı,modern toplumların oluşturmaya başladığı ilk dönemden itibaren kendini göstermiş ve her bireyde biraz da olsa var olan bir kaygı türüdür.
-Aslında çatışmaların olması değil,o çatışmaların sizin ilişkilerinizi nasıl etkilediği önemli olan husustur.
-Kimi zaman çocuklarını aşırı korumacılıkla yetiştiren ebeveyn,çocukları ilerleyen yaşamlarında kararsız ya da bocalamalar içerisinde olan bireyler olduklarında,ne yazık ki pek bir şey yapamaz olurlar.
-Kimi zaman çocuklarınızın sorunlarını anında çözemezseniz bile onların yanında olduğunuzu söylemeniz,onları sevdiğinizi belirtmeniz gerçekten çocuklarınızın üzerinde çok büyük etki bırakır.
Psikoloji
-Londra'da ilaç kullanmadan birçok kişinin psikoterapi ile iyileştiklerini gördüm.Ancak Türkiye'de tedavide ilaç kullanma yönünün terapi yönünden daha ağırlıklı olması üzücü.Türkiye'de bir çok kişinin çantasında antidepresan ilaç var.
-Psikoterapistler sizin adınıza karar vererek yerine size doğru karar vermeniz konusunda yardımcı olurlar.
-Birey olma özelliğinin yoğun yaşandığı toplumlarda elbette kişisel alana duyulan saygı da o oranda büyük olacaktır.
-Hayır diyememek aslında,yaşamımızın kontrolden çıkması anlamına geliyor.Yaşamınızı sizin yerinize başkalarının yönetmesine onay vermeniz anlamını taşıyor.
-Eşcinselllerin başka gezegenden gelmiş insan olarak görülmeleri ya da bu kadar ötekileştirilmeleri,bu toplumdaki insanların saplandıkları ön yargı batağından başka bir şey değildir.
-Özellikle bizim toplumda kadın eşcinselliği erkek eşcinselliğinden daha fazla kabul edilebilir durumdadır.
-Korkuyu bir yaptırım aracı olarak kullanma yanlışından vazgeçmenin zamanı gelmedi mi?
-Bir çok kişi,çocukları üniversite diplomasını aldıktan sonra çocukları sorugulamadan düzene ayak uydursun istiyor.
-Toplumda bazı kişilerin adeta dokunulmazlığı var.Bazı sanatçıların,politikacıların,bilim adamlarının...Onlar hakkında konuşamaz,yorum yapamazsınız.Halbuki onlar da insandır ve hata yapabilir.
-Yaşamda büyük şeyleri elde etmek biraz da büyük şeyleri kaybetmeyi göze almakla ilgilidir.
-Eğer nerede başarısız olduğumuzun farkına varırsak,günün birinde sabır ile mutlaka elde etmek istediğimiz başarılara ulaşırız.
-Hayatta sevdiğimiz işleri yaparak yaşamı sürdürdüğümüzde,karşılaştığımız sorunlar karşısında çözüm üretmemiz kolaylaşıyor.
-Üniversite sınavına giren öğrenciler iyi bilir.Eğer bir soruyu çözemiyorlarsa o soruda fazla oyalanmanız gereksizdir.
-Önemli olan yaşamdaki sorunlar karşısında pes etmeden sabırla üstesinden gelmeye çalışmak ve mutlaka her sorunun bir cevabı olduğunu bilmektir.
Psikoterapi
-Birine negatif bir yaklaşımda bulunurken ya da zarar verirken bu kötülüğün bana,karşıdakine ayrıca topluma ve çevreye verdiği zararı düşünerek öyle harekete geçmek gerek.
-Evli kadın şöyle olmalı,doktor dediğin böyle olmalı gibi klişeler var bizim toplumda.Bu yüzden komedyenlerin Türkiye'de malzeme sıkıntısı çekmemeleri çok doğal.
-Bireyler arası iletişim bozukluğu önemli bir sorundur.Bu sorundan kaynaklanan sözlü ve fiziksel şiddet arttıkça,toplum büyük çıkmazlara girer.
-İletişimdeki temel ilke,sizinle karşıt fikirde de olsa öncelikle karşınızdakini dinlemeye tahammül etmektir.
-Sizi çok mutlu eden bir ilişki,son haftasında şiddetli bir kavgayla bitmişse,hayatınız boyunca o ilişkiyi kötü hatırlarsınız.Bu duruma Sonların Gücü denir.
-Mutluluğun formülü,şükretmek,iyilik yapmak ve yaptığınız işi sevmektir.
-Düzenli şükredenlerin acı ve yorgunluklarının azaldığı,yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.
-Kedi köpek sahibi bir çok kişi,kedilerle ya da köpeklerle vakit geçirdiklerinde çok daha huzurlu ve dinlenmiş hissettiklerini söylerler.
Hayvan Sevgisi

-Önemli olan ne kadar yaşadığımız değil,nasıl yaşadığımızın bilincine vararak öyle yaşamaktır.
-Bazen düşünüyorum da insan öleceği anı bilse acaba nasıl bir yaşam sürdürür?
Nihayet bitti aldığım notlar.Aslında laf aramızda bazı ayrıntıları yazmadım.Her bir cümlenin üzerinde düşünmek gerek sanki.Kitabın resmen iskeletini çıkarmış oldum :) Okumuş gibi oldunuz.Diğer kitaplarına bakın bakalım beğenecek misiniz?
 Bol okumalı,araştırmalı ve sorgulamalı günler dileğiyle...

Kitap Önerisi Kod Adı İnsan (2.Kısım) Kitap Önerisi Kod Adı İnsan (2.Kısım) Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 27, 2017 Rating: 5

31 yorum:

 1. Faydalı bilgiler, tabi uygularsak. Bizim daha çok sorunumuz bildiklerimizi yapmamak.

  Hayvanların rahatlatıcı etkisinin ben de farkındayım. Kırlarda dolaşırken bir kaplumbağa görmek beni çok mutlu ediyor mesela. Fakat bir aslan görsek o kadar mutlu olmayız tabi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi Aslanları uzaktan sevmek ve belgeselde görmek kafi :) Güldürdünüz beni :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. Evet, insan gerçekten yaptığı işi sevmeli. Yoksa en hafifinden tükeniyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece para kazanmak için yapılırsa dediğiniz gibi tükenme sorunları ortaya çıkar...

   Sil
 3. Tüm notları okudum, çok iyiymiş. Bizim ülkemizi çok yansıtıyor. Hele bazı insanların dokunulmazlığı maddesi tam bizlik. Sonuncu madde bana da çok uyuyor, Bücürük'le vakit geçirmek gerçekten dinlendiriyor, mutlu ediyor. Huzur veriyor. Herkese tavsiye ederim bir kedisi olmalı insanın. (Tabii hastalıkta, sağlıkta, yaşlılıkta ölene dek bakacaksa yoksa almasın) Karikatürlere bayıldım yine:)))
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaptaki bazı alıntıları yazarken aklımdan sen geçmiştin ablacığım :) Tam da düşündüklerimi yakalamışsın :)Demek ki anlaşmak için illa yüz yüze görüşmek gerekmiyor.Öpüyorum seni kocaman :)

   Sil
  2. Kesinlikle öyle gönüllerimiz bir, aklın yolu bir:))ben de kocaman öptüm. :)

   Sil
 4. psikoloji kitaplarını severim not ettim,
  teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 5. Okumadim kitabi ama terapinin önemine katiliyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Emeğine sağlık arkadaşım .

  YanıtlayınSil
 7. Alıntılar çok güzel. Hele ilk madde. Keşke bizde de öğrenilseler :)

  YanıtlayınSil
 8. 1-Önemli olan yaşamdaki sorunlar karşısında pes etmeden sabırla üstesinden gelmeye çalışmak ve mutlaka her sorunun bir cevabı olduğunu bilmektir: Düşüncem ise. Sanırım bilmeden yaptığım, karakterimde olan bir özellik. 2-Londra'da ilaç kullanmadan birçok kişinin psikoterapi ile iyileştiklerini gördüm.Ancak Türkiye'de tedavide ilaç kullanma yönünün terapi yönünden daha ağırlıklı olması üzücü.Türkiye'de bir çok kişinin çantasında antidepresan ilaç var: Bu beni gerçekten üzdü canım. Yurdagül'üm ben ablama, sürekli doktora git dedikçe, aslında ben terapi ile düzelirim diyordum. Çünkü mutsuzluk öğretilmişti evimizde. Kontrol etmeyi öğrenebilirdim. Bu yazı çok detaylı, yararlı ve bir seferde okunup yorumlanacak gibi değil. Yeniden gelip okuyacağım canım. Bizimle paylaştığın için çok teşekkürler. Ufkumuzu açtın sen, kendimizle tanıştırdın bizi. Gözlerinden öpüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alıntıları yaparken psikoterapi ve ilaçlar kısmını da seni düşünerek alıntılamıştım :) Yaptığım alıntılar hedefine ulaştı :) Müjde ablama yönelik alıntılarımı da yakaladı Müjde abla :) Demek ki birbirimiz hakkında doğru fikirlerimiz oluşmuş :) Bu kitabın iskeletini çıkardım neredeyse.Bu,özet yeterli.Eğer okuyacaksan başka kitapları da var ablacığım :) Kocaman öpüyorum seni :)

   Sil
  2. Artık okumadaki eksiklerimi tamamlamayı hayal etmek yerine, kendimi onaracak kitapları okumak isterim kızım. Adlarını yazarsan mutlu olurum. Canım, seni sevgiyle kucaklıyorum :)

   Sil
  3. Çağatay Öztürk'ün elimden iki kitabı daha var.Biri Kod Adı Aşk ve Aldatmak diğeri ise Kod Adı Para.Bu kitapları okuyup beğenirsen diğer kitaplarını da senin için araştırırım.Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 9. Awesome my dear
  Come to visit my blog
  Kisses

  YanıtlayınSil
 10. Kitabın ismi bile almama neden olabilir:).

  YanıtlayınSil
 11. It seems a very interesting book with valid and interesting subjects. I have majored in psychology so I am very interested in your blog, I will follow you by e-mail and in every other possible way. Thank you for visiting and following my blog.
  Wish you a beautiful weekend.
  Greetings,
  Flo from
  https://femeieastazi.blogspot.it

  YanıtlayınSil
 12. Thank you for your comment on my blog!

  I follow you too! ;oD

  Have a great weekend!

  xoxo Jacqueline
  www.hokis1981.com

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.