İtalya Turu (2.Bölüm)

dahamutluyuz.com

İtalya turumuzun ikinci gününde Napoli ve Pompei'yi ziyaret etmek için otobüsümüzle yollara düştük.Bu arada iyi anlaştığım iki arkadaş edinmiştim.En öndeki uzun saçlı gülümseyen kişi Gözde.Diğeri de sarışın kısa saçlı olarak gördüğünüz Dilek.Onlar sayesinde gezi,daha da keyifli bir hal aldı.
 İtalya'nın güney kısımlarında kalan bölümler daha fakir olan bölümler.Napoli de güneyde kalan bir şehir.Asgari ücretle geçiniyormuş halkın çoğu.Kuzey bölgelerden bu bölgelere ekonomik katkı sağlanıyormuş. O yüzden de  kuzeydeki şehirler (Venedik,Milano ve Floransa gibi) güneydekileri
sırtlarında kambur gibi görüyorlarmış.
dahamutluyuz.com.

Kısa bir otobüs yolculuğundan sonra Pompei'ye geldik.Bu şehir,içkinin,kumarın ve zenginliğin bol olduğu bir şehirmiş.Şehrin yakınlarında bulunan Vezü Yanardağının püskürmesi sonucu (MS.79 )şehir alt üst olmuş.İnsanlar üzerilerine gelen lavlar sonucunda ölmüş.Ben daha önce burayla ilgili bir belgesel izlediğimde lavlarla donmuş bir çok ölü heykeli göreceğimi düşünmüştüm ama öyle olmadı.Birer tane lavlarla donmuş çocuk,köpek ve bir de kadın figürü görebildik.O figürler de korumaya alınmıştı,parmaklıklardan görebildik.
dahamutluyuz.com
dahamutluyuz.com.

(Üsteki fotoda lavlarla kalıp haline dönüşen kadın,alttaki fotoda ise küçük çocuğu umarım görebilmişinizdir.)
Para,şöhret,fuhuş.kumar gibi şeylerin ülkede yoğun olmasından dolayı Tanrının onları cezalandırdığını düşünüyor halk.Pompei'yi gezerken  eskiden kalma bolca genel evleri odalarına rastlamak mümkün.Hatta yerlerde bile müstehcen figürler,hala duruyor.İtalyanlar,bu kadar geçmişteki tarihi şeyleri nasıl muhafaza edebildi şaştım doğrusu.Bizim ülkede olsa her şey talan olmuş ve başka ülkelere çoktan kaçırılmıştı :) Bir de bolca sonradan yapılmış heykeller vardı Pompei'de.
dahamutluyuz.com


İtalya
İtalya
Heykellerin yanında hiç fotoğraf çektirmemişim ama devasa büyüklükte olduklarını söyleyebilirim.Küçük olarak hayal etmeyin yani :))
Daha önce Pompei'ye daha önce giden bir arkadaşım pek beğenmediğini söylemişti ama ben burayı beğendim.Yorumlar tabi ki göreceli olabiliyor.O yüzden ben ne yazarsam yazayım imkanınız olursa lütfen gidip kendi gözlerinizle görün ve değerlendirin derim.
Pompei'den ayrıldıktan sonra Napoli'ye geçtik.Napoli'de Victorio Emanuella Pasajını gezdik.Belediye Sarayı'nın olduğu yerde Plesibo Meydanına girip kahvelerimizi içtik.Daha sonra kenardaki kalenin etrafından yürüyerek otobüslerimize vardık.Gece konaklama üzere Roma'daki otelimize geçtik.
İtalya
İtalya

Turun 2.günü de böyle geçti.Bu tur da ekstraya giren bir turdu.70 euro ödedik :)) En son totalde ne kadar harcadığımı da yazacağım :)) 
Turun 3.Gününde görüşmek üzere esen kalın :))
İtalya Turu (2.Bölüm) İtalya Turu (2.Bölüm) Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 06, 2017 Rating: 5

50 yorum:

 1. Kafa dengi birilerini bulunca daha keyifli olmuştur :)

  Pompei 'i ben de görmek isterdim.

  Tarih bir bizde talan edilip bozuluyor sanırım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence Pompei'yi sen çok seversin:)) İmkanın olursa git valla Handancığım...

   Sil
 2. Biz de sayenizde turluyoruz.Güzel bir gezi olmuş.Ayağınıza,emeğinize sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince gün gün anlatmaya çalışıyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 3. Yeme içme konusunda diğer Avrupa ülkelerine göre daha rahat olmuşsunuzdur tahmin ediyorum, peynirli pizza ya da makarna ile güvenle karın doyar gibi geliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim damak tadımda biraz sorun var :( Türk tadınını bulamıyorum :(Onları da yazacağım...

   Sil
 4. Sabah sabah içim açıldı ne güzel neler aldınız diye düşünmeden edemedim 😁

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla şeyler almadım ama aldıklarımı da yazayım o zaman :)

   Sil
 5. Pompei her zaman beni etkilemiştir ben de gidip görmek isterdim ancak Tuz gölü gibi lanetlidir diye vazgeçerim bu isteğimden ancak ve yine ancak sanıyorum ki bunlar ibret almamız için ayaktalar yoksa dediğin gibii nsanlar muhafaza edemez bunları.
  Pompei'de gördükleriniz karşısında neler hissettiniz neler düşündünüz çok merak ediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla maddi dünyaya dalmamak,bazı şeyleri hızlı tüketmemek ve gerçekten manevi yönümüzü unutmamak gerek.Hayatımda da böyle düşünen biriyim ama orayı gördükten sonra bu düşüncem iyice pekişti.Resmen bir gecede o kadar zengin olan bir şehir yok olmuş :( Demek ki biz insanlar ne kadar güçlü olduğumuzu düşünürsek düşünelim bizim üzerimizde olduğunu net olarak hatırlatan bir güç var.Bilmiyorum umarım doğru ifade edebilmişimdir.Gidilmesi ve ibret alınması gerekilen bir yer.

   Sil
 6. Cok guzel anlatmıssınz, bende gezıyormus gıbı bır hıs uyandı bıanda.. Dger turu sabırsızlıkla beklıyorum

  YanıtlayınSil
 7. o heykeller gerçek insan yani öyle mi, yanlış anlamadım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük olan heykeller gerçek değil(5,6,7 sıradaki) sonradan yapılmış.Kadın ve çocuk figürünün olduğu korumaya alınan heykeller (3 ve 4) gerçek maalesef :(

   Sil
  2. evete ben de onu kastettim çok şaşırdım

   Sil
  3. Gerçek onlar.MS 79 yılından beri muhafaza etmişler.

   Sil
 8. Bende çok beğenmiştim pompeiyi yani o kadar uzun yıllar muhafaza etmelerine şaşırmıştım. ama özledim bir defa daha gitmek isterim İtalya 'ya . Umarım boboli bahçelerine gitmişsinizdir ben gidemediğim için çok pişman olmuştum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şaşırmamak mümkün değil.2000 yılına yakın bir süre muhafaza etmek,büyük başarı...

   Sil
 9. Sefan bol olsun.
  Artık enerjileri doldurduğuna göre bol,bol dağıtırsın.

  Tarih ne güzel korununup koklanası ve insanlık için ders alınası bir durum.
  Keşke bizim tarihimizde daha iyi korunsa.
  Gezmiş gibi oldum.Ne güzel eğlenmişsin.Fotoğraflarda harika görünüyorsun.
  Tekrarı diğer ülkelere olsun,gezmek ne iyi geliyor insana değil mi., ?
  ancak evinide özlemişsindir eminim.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Döndüm ama dönüşüm pek muhteşem olmadı :( Bir çok sıkıntıyı çözmeye uğraşıyorum :(Rüya gibi geldi ve geçti :)

   Sil
 10. "Pompei"ders alınacak durumlardan bir gerçeklik şehri,hem filimlerini hem bilgili kitaplarını okumuş çok etkilenmiştim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gidip görmek ve o atmosferi hissetmek gerek.İmkanın olursa gitmenizi tavsiye ediyorum.

   Sil
 11. o donmuş heykellerin gerçek olmasına bende çok şaşırdım ..Sayenizde İtalyayı gezmiş oluyoruz :))

  YanıtlayınSil
 12. Heykelleri çok sevdim... Daha önce ben de galiba bir belgeselde izlemiştim ve daha çok lav örtülü canlı kalıntısı olduğunu hatırlıyorum.
  Her kentin kendine göre bir hikayesi var işte...

  YanıtlayınSil
 13. Köpekcik bile lavlardan korkunç şekilde öldüyse, bebekler bile öldüyse bu işlere tanrı karışmıyor demektir. Karışsaydı, sadece fuhuş, ahlaksızlık yapanları öldürürdü değil mi? Bebeklerle, köpeklerin, kedilerin ne suçu var? Neyse konuyu dağıtmayayım, çok güzel bir gezi olmuş. Ne iyi etmişsin gitmekle. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevimlisin ablacığım.Yorumunla farklı bir bakış açısı kattın.Öpüyorum seni :)

   Sil
  2. Sağol canım, ben de öptüm. :)

   Sil
 14. Pompei hakkkında efsane/gerçek çok şey duyduğumuz bir yer. Bende merak ediyorum her zaman :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah sen de gidersin hemşehrim ve meslektaşım :))

   Sil
 15. italya güzel ülke tarihi dokuları ile muhteşem bir yer pompei milano heykeller orjinal güzel bir tatil turu olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu tur klasik İtalya turuydu.Milano yoktu içinde :(

   Sil
 16. Pompei ile ilgili bir belgesel ve bir iki film izlemiştim. Trajedi gerçekten çok büyük. Tanrı onları cezalandırdımı cezalandırmadımı bilemiyeceğim ama geliyorum diyen bir felaketi hafife almanın bedelini ödedikleri kesin. Heykelleri olan şehirleri seviyorum ama böyle anlamlı, karekteri olan heykelleri seviyorum yoksa bizim belediyelerin yaptığı gibi bakıp bakıp ne anlattığını anlamadığımız koca koca kayaları değil 😀. Güzel gidiyor gezi yazısı devamını merakla bekliyorum bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler sevgiler 😊❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gün gün yazıyorum.Umarım sizler de keyifle okumaya devam edersiniz.Onlar da tarih önem ve gerçekten iyi muhafaza edilmiş.Takdir etmemek mümkün değil...

   Sil
 17. Çok güzel her şey Yurdagül'üm :) Pompei'ye gitmekle iyi etmişsin. Kültürlerine, eski eserlerine sahip milletler, ne güzel. Keşke bizde de öyle olsa. Sevgiler canım, kucaklıyor öpüyorum seni kızım. Şükür kavuşturana :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İtalya çok iyi geçti ama inişli çıkışlı duygular içindeyiz.Hayatın içinde her şey var gerçekten.Desteğin için çok teşekkür ediyorum ablacığım :)

   Sil
 18. Dediğiniz gibi az sayıda donmuş insan görmek beni de şaşırttı. Gerçi üstünde baya düşünüce onlar için kötü olmadım değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uzun süre o kadar insanı muhafaza etmek zor olsa gerek.Yine de tarihlerine sahip çıkmışlar.Gezerken insan bir garip oluyor tabi...

   Sil
 19. Pompei benim de ilgimi çekmiştir.. 3. bölüme gidiyorum şimdi :)

  YanıtlayınSil
 20. sen ellerini açarak uzatarak foto çekilmeyi seviyon en çok :)

  YanıtlayınSil
 21. Ben de gitmek istiyorum. Ama önce pasaport çıkartmak lazım demi :)

  YanıtlayınSil
 22. Ayy ne güzel ya anı defteri gibi, iyi ki daha bilgiler tazeyken yazıyorsun ileride bakınca çok güzel olacak, tecrübeyle sabit :). Fotoğraflarla falan çok güzel :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısın :) Yazınca belgelemiş oluyorsun.Mısır'a gittim mesal 12 yıl önce ve hatırladığım fazla bir şey kalmadı hafızamda :(

   Sil
 23. Harikasin canim. Italya en gezmek istedigim ülkelerden. Ben de çok severim sehirleri didik didik gezmeyi. Alisveris filan hiç aklima gelmez. Bolca sey görmek isterim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de tüm ara sokaklara girdik.Şükür başımıza bir şey gelmedi :)

   Sil
 24. Tanrı'nın gazabına uğramak düşüncesi dünyanın her yerinde var. Ülkemizdeki 99 depreminde de benzer laflar dönmüştü ortalıkta. Halbuki bazı doğa olaylarında önlem alındığında ölümler yaşanmayabiliyor.
  Pompei etkiledi beni. Taş haline gelmiş insanlar... Off.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle doğa olaylarını mantıklı yaklaşımlarla çözmek gerek.Etkilenmemek mümkün değil...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.