Fi Dizisine Dair


Uzun süredir beklenen Fi dizisinin ilk üç  bölümü yayınlandı.Ben,Fi kitabını bitirememiştim.Belki o dönemdeki duygu durumumdan dolayı biraz fazla ayrıntılı gelmişti kitap.Azra Kohen Fi,Çi,Pi serisini okuyamayanlar için dizi formatında yapılarak herkese ulaşmasını hedeflemiş.Bence de iyi bir fikir olmuş.Bu dizi ile ilgili dün de arkadaşım Kadriye bir yazı yazdı.Onun yazısını okumak isterseniz şurada

Fi dizisi Puhu Tv'de yayınlanıyor.Eğer izlemek isterseniz linki burada Sırayla ilk üç bölümünü izleyebilirsiniz.İkinci üç bölüm ise 21 nisan cuma günü yayınlanacak.
Şimdi gelelim benim diziyle ilgili izlenimlerime;
Dizideki Can Manay karakteri gerçekten Ozan Güven'e çok yakışmış.Sanırım başka biri olsa bu kadar rolün hakkını vermezdi.

Can Manay,zengin,egosu yüksek bir psikiyatrist.Televizyonda terapi seansları da yapan biri.Taşınmak üzere olduğu yerde Duru'yu görüyor ve ona aşık oluyor.Duru rolünde ise Serenay Sarıkaya'yı görmekteyiz.Bu rolün hakkını verebilmek için tam üç ay bale dersi almış.Gerçekten o da hırslı bir kız.Bir çok seçenek arasından bu role seçilmeyi başarmış.Ancak ben bu rolü ona pek yakıştıramadım.Kafamdaki Duru,daha çocuksu ve masum bir görünüşe sahip biriydi.Serenay ise bu rol için fazla seksi ve vamp kalmış.

Duru'nun sevgilisi olan Deniz rolünü ise Mehmet Günsür oynuyor.Duru biraz hırslı biri ve egoları temsil ediyor.Deniz ise ekip ruhuna sahip olduğu için biz olmayı temsil ediyor.Rolüne  Mehmet Günsür da çok yakışmış.Sanata gönül vermiş birini gerek dış görünüşüyle gerek oyunculuğuyla çok iyi yansıtmış.

Dizide önemli bir karakter de Özge.Bu rolü Berrak Tüzünataç oynuyor.O da Can Manay'dan intikam almaya çalışan biri.Çünkü Can Manay'la yaptığı bir röportaj sonrası işinden kovuluyor.Bu rolde Berrak Tüzünataç kadınlığını çok ön plana çıkarmamış.Dizideki kıyafet seçimlerindeki özensizliğinden de bunu görüyoruz.İşinde iyi olan hırslı bir gazeteci.Role uymuş bence.

Dizide şu ana kadar dikkat çeken başka bir karakter de Bilge.Can Manay'ın öğrencisi.Para karşılığı arkadaşlarının ödevini yapan bir öğrenci.Zeki bir öğrenci ama ta ki Can Manay'a yakalanıncaya kadar.

Bu rolü Büşra Deveci canlandırıyor.Mimikler,hırs ve çalışkanlık gerçekten çok iyi oturmuş Büşra Deveci'de.
 Dizideki tüm karakterler bile aslında bize bir çok şeyi anlatıyor.Örneğin;Can Manay,Duru'yu kendindeki ben olmayı gösterdiği için seviyor.Deniz,sürekli ekip ruhunu vurgulayarak biz olmak yönünden bize hayatı hatırlatıyor.Hırslar,egolar,oynanan oyunlar ve başarmak için riske edilen şeyler...Eğer doğru analiz edip,doğru bakılırsa sadece entrikayı anlatan bir dizi olarak görülmezse çok şeyler çıkartılacağına inanıyorum ben.
Dizide erotik ve cesur sahneler var ama bence bu sahnelere takılmamak,neyi anlatmak istediğine bakmak gerek.
Dizi izlemeyi pek sevmeyen ve çabuk sıkılan biri olarak ilk üç bölümünü arka arkaya izledim.Umarım diğer bölümlerini de severek izlerim.Diziye dair benim izlenimlerim bunlar.Herkes tabi ki aynı bakış açısına sahip olmayabilir.Yine de ön yargılı olmadan biraz bakın derim ben.
Yakan,yıkan bizi zora sokan hırslarımızdan arınmamız dileğiyle...

Fi Dizisine Dair Fi Dizisine Dair Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 19, 2017 Rating: 5

44 yorum:

 1. Ben önce kitaplari okuyayim 😊

  YanıtlayınSil
 2. Ya, fi, çi, pi bana o kadar itici geliyor ki, ne kitabını, ne filmini izlemek istemedim. :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki ablacığım tercih senin :) Dün taslağı bitirmeden yanlışlıkla yayınlamışım.Sonra fark ettim.Taslağı bitirince de yeniden yayınladım :)

   Sil
 3. Yeni tasarımın hayırlı olsun:) Bu diziden o kadar çok bahsedildi ki belki de izleyebilirim diye düşünüyorum. Senin yorumun da etkili oldu bana kalırsa. Kitapları okumamıştım. Aslında ön yargım yoktur fakat konunun basitliği üzerine o kadar çok yorum yapılmıştı ki okumaya gerek yok diye düşünmüştüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım benim :)Psikolojik analizler yapılarak izlenirse ve izlediğiniz kişilerle beyin fırtınası yaparsanız çok faydalı olacağını düşünüyorum.Gerçek hayattan ve kendimizden bir şeyler bulabiliriz bu dizide diye düşünüyorum :)

   Sil
  2. 1. Bölümü izledim. Konusu bana ilginç geldi. Acaba ilerleyen bölümlerde ne olacak diye merak bile ettim. Oyunculuk konusunda Ozan Güven'i çok başarılı buldum dediğin gibi. Psikoloji konusunda uzman biri, insanları etkileme olayında da hiçbir zaman zorluk çekmeyeceği için manipüle etmek istediği herkesi bir şekilde elde eder diye düşünüyorum. Laf aramızda psikologlardan biraz tırsarım:))

   Sil
  3. Yorumun güldürdü beni :) Hepimiz insanız ve kadar psikolojiyle uğraşırsak uğraşalım bizim de sıkıntılarımız oluyor :) Diğer bölümleri izleyince ne düşüneceksin diye merak ettim ben de :)

   Sil
 4. ben şu an pi'yi okuyorum, onu da bitirip öyle başlamak istiyorum diziye çünkü kafamda canlandırdığım karakterler değişsin istemiyorum.
  Fragmandan gördüğüm kadarıyla bence de Duru için Serenay Sarıkaya olmamış. Daha yumuşak yüz hatları olan daha masum görüntülü birini görmek isterdim.
  Can Manay'ı Okan Bayülgen canlandırsaydı keşke. Tüm karakterleri görmedim ama sanki en role oturan kişi Özge karakteri ile Berrak Tüzünataç olmuş, tam kitaptaki Özge'nin görüntüsü bence.
  Kitabım bitsin de izleyeyim artık ben de, telefona indirdim bekliyor puhutv :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ozan Güven iyi oynamış.Bence beğenirsiniz.Serenay konusunda demek ki hemfikiriz :) Siz de izleyince düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Böylece beyin fırtınası yapmış oluruz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Yer yer katılıyorum yazdıklarınıza bence de duru olmamış. Yine de en fiyasko sadık murat kolhan olmuş. Anlatılanlar güzel yorumlanırsa ne alâ aksi takdirde fazla cesur sahneleri olan bir dizi olarak kalır. İnşallah zamanımızı verdiğimize değer. Kucakladım 😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kolhan'dan bahsetmeyi unutmuşum.Ben de çok yakıştıramadım o role onu.Umarım güzel mesajlarla iyi şekilde ilerler.Katkınız için ben de gönülden teşekkür ediyor ve sevgilerimi gönderiyorum :)

   Sil
 6. Aslında oyuncu kadrosu sağlam göründü bana. Normalde bu insanların oynadıkları diziye bir şans veririm hemen, özellikle Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç için :D Fakat kitap uyarlaması olması beni şüpheye düşürdü. Kitaplarını okuyanlardan görüp merak etmişimdir hep ama hiç okumayı düşünmedim nedense. Birkaç kötü yorum görünce hemen istemeden hevesim kaçıyor, ondan herhalde. Yine de biraz ilerlesin dizi, aldığı yorumlara göre bir göz atarım diye düşünüyorum :D Teşekkürler tanıtımın için :')

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Peki o zaman biraz ilerlesin bakalım :) Benden de teşekkürler :)

   Sil
 7. Oyuncu kadrosu bence de güzel ama izlemedim, Mehmet Günsür için belki başlayabilirim :))

  YanıtlayınSil
 8. O kanalı da diziyi de bilmiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten yeni başladı dizi.Kitabı da çok satmıştı :)

   Sil
  2. Yasemin abla tv de yok online izleniyor, dizide asıl verilmek istenen mesajlara odaklanılmalı bence

   Sil
  3. Evet televizyonda değil :) Sağ ol Meltem :)

   Sil
 9. Ben Azra Kohen'in kitaplarını okudum ve diziyi çok başarılı buldum bir de bölümleri biriktirmeden verseler iyi olacak:))
  Oyunca yerleştirmesi genel olarak çok çok iyi fakat Sadık Murat Kolhan, Bilge (dizideki oyuncuyu sevdim ama romanla uyuşmamış) Ada yı canlandıran oyuncu inş beni şaşırtır:)
  Kohen çok iyi tasvirler yapmış ki kitapları okuyanlarla birlikte konuştuğumuz da kitapla kendi kafamız da bu olur dediğimiz oyuncular aşağı yukarı aynıydı. Yolu açık olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Baya emek verilmiş.Bir sürü de sponsoru var dizinin.Dizi'de Can Manay'ın su içtiği bardaktan bile reklam geliri alıyorlarmış :) Maliyeti yüksek olduğu için böyle bir yöntem buldular sanırım.Ben de diğer bölümlerini bekliyorum :) Katkılarınız için de çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 10. İzlememek için oldukça direndim sonra dayanamadım aynı senin gibi bir günde 3 bölümü bitirdim :) Yerli dizileri pek izleyemiyorum. Dramatikleştirme çabaları bana çok sıkıcı geliyor. Fi'de de gereğinden uzun tutulmuş kısımlar var ama bir çok sahne aslına uygun çekilmiş o yüzden hoşuma gitti. Müzisyenler, dansçılar, medya oldukça kokladığım iş kolları. Can Manay'ın medya kısmı çok iyi oturtulmuş, sosyopat kısmında zorlamalar var sanki. Sonuçta Ozan Güven gayet izlettiriyor. Serenay'ı beğendim. Mehmet Günsur biraz sönük, Özge'nin hırsı, işin peşinden koşması, kıyafetleri tam bir muhabir gibi. Serenay'ın bale dersi aldığını bilmiyordum, izlerken şaşırmıştım. Gayet etkileyici görünüyordu. Erotik sahneleri de rahatsız edici bulmadım, dozajında geldi bana. Demek bugün geliyor üç bölüm, izleyeliim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yerli dizi izlemek konusunda ben de sıkıntılıyım :)) Bu rolü o kadar istemiş ki Serenay,ciddi ciddi 3 ay kapanıp bale dersleri almış.Gerçekten hırslı kız.Erotik sahneler benim için de rahatsız edici değildi aslında.Grinin Elli Tonu'na benzetilmiş ama bence hiç alakası yok.Teşekkürler :)

   Sil
 11. İzlemek istiyorum ama zaman bulamadım daha

  YanıtlayınSil
 12. Bende aynı şeyleri düşünmüştüm arkadaş miyiz yoksa:)))

  YanıtlayınSil
 13. Baya bir reklamı yapılınca merak edip izledim. Kötü bir dizi değil şimdilik. Özellikle kitaplarını merak ediyorum. Boş bir zamanımda mutlaka okuyacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım okuyunca ya da izleyince siz ne düşüneceksiniz :)

   Sil
 14. Seriyi okumadım. Nedense pek çekici gelmedi:) Aslında dizisini merak etmedim değil yani:) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizinle bir çok açıdan bakış açılarımız uyuyor.İzlerseniz sizin de yorumunuzu merak ettim :)

   Sil
 15. İlk 3 bölümü bende izledim, özellikle birinci bölümü çok sevdim, felsefi sözler içermesinden dolayı hoşuma gitti. Oyunculuk olarak Serenay Sarıkaya itici geliyor bana, ama Can Manay ve Bilge rollerini gayet iyi oynuyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 4.,5.,6. Bölümlerde Seranay'a biraz daha gözüm alıştı.Yeni bölümlerde de çok iyi felsefi ve psikolojik sözler var.Dizi takip etmeyi sevmediğim halde severek takip ediyorum.Can Manay ve Bilge bence de çok iyi :)

   Sil
 16. Kadriye'nin de senin de eline emeğine sağlık Yurdagülcüm.Diziyi, psikoloji eğitimi almış olan sizlerin gözünden değerlendirmek çok yerinde oldu.Malum, dizi erotik diziymiş gibi yansıtıldı medyada.Halbuki, özünde vurgulanan mesajları, kurgusu, tüm oyuncu performansları, senaryosuyla... bence harika bir yapım.Piyasa dizileriyle karşılaştırmaya bile gerek yok zaten.Ben de kendi yazımda özellikle bu açıdan değerlendirdim Fi'yi.Psikolojiye ilgi duyanlar ve kaliteye aç olanlar için bulunmaz bir dizi ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Algıda seçicilik :) Kim kendinde hangi butona basılıyorsa onu görür.Bence erotizm,dozunda.Grinin Elli Tonu'na benzetmişler ama hiç alakası yok.Bazen bizim toplumun bu kadar mazbut görünmeye çalışmasını hiç anlayamıyorum çünkü gerçek hayatta öyle mazbut bir toplum filan değiliz.Yazdıkça yazarım bu konuda da uzatmayım en iyisi :) Senin yorumun da çok iyiydi.Çok severek okudum yazını :)

   Sil
 17. Thank you for following, dear! I followed you back!
  FashionnPasion

  YanıtlayınSil
 18. Bende hiç dizi izlemiyorum. Fi, Çi, Pi serisinin kitabını bitirdim. Kurgusunu çok beğendim. İçinde yok yok çok geniş bir yelpazesi var. Yazarı takdir etmemek elde değil. Kitapla dizinin en uyduğu karakter evet Özge, Eti, Ali, Bilge... Kitapla dizi arasındaki farklar fazlalıklar yani yapılmış ekler çok hoşuma gitmedi. diziyi çok değiştirmişler. Ben böyle bir serinin yazarı olsaydım açıkçası bu kadar değiştirilmesine izin vermezdim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben tamamını okumadım kitapların.Dizi takip etmeyen biriyim ama bu dizi beni içine çekiyor.Belki kitapların tamamını bitirseydim siz gibi eleştirebilirdim.Sevgilerimle...

   Sil
 19. Çok güzel bir yazı olmuş canım dizi hakkında. Son bölümü bekliyoruz artık bitti dizi hemen. Çi'yi merakla bekleyeceğim ben.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.