Bitişler ve Başlangıçlar

dahamutluyuz.com.

Yazdığım bir çok yazıda memuriyetle uyumlanamadığımdan bahsetmiştim.Geçen yıl,tam ayrılmaya karar verdiğimde darbe girişimi olmuş ve yine ücretsiz izin alma dilekçemi verememiştim.Bunda da bir hayır vardır deyip birim sorumlusu olarak göreve başlamıştım.Yaklaşık 9 aydır da devam ediyordum yeni verilen göreve.Fakat olmayınca olmuyor.Bir kere kavanoz dışındaki özgürlüğü görmüşseniz o kavanozun içine dönüp orada yaşamaya devam edemiyorsunuz.Ben de işte kavanozun dışını görmüş bir kelebek gibiydim.Bir daha eski tırtıla dönmek mümkün değildi.
kelebek

İlginçtir benim önemli işlerim,ülkeyle ilgili sıkıntılı dönemlerde tavan yapıyor.Bugün referandum sonrası ilk gün.Benim de izne ayrıldığım ilk gün.Senelik izin sonrası 1 yıl da ücretsiz izin dilekçesi verdim.Dilerim kısa sürede onaylanır.
Her bitiş,bir başlangıçtır.Yaşanılan süreçler,şartlar,insanlar sizi bir seçim yapmaya zorluyorsa içinize sinen seçimi yapmak durumundasınız.Benim de içime sinen bir seçim oldu.Garip bir hafifleme hissettim.Kendim gibi olamadığımı,anlaşılamadığımı düşündüğüm bir atmosferde kendimi daha ne kadar zorlayabilirdim ki?
koyun
Gelecekte ne olur yarın bize ne getirir bilmiyorum ama tek bildiğim hiç bir şeyin garantisi yoktur.Kötü gördüğünüz bir durum ilerleyen durumda lehinize işleyebilir.O yüzden erken karar verip umutsuzluğa kapılmayın.Bugün çok sevdiğim bir hikayeyi ablam sosyal medyada paylaşmış.Ben de o hikayeyle bu yazıyı bitirmek istiyorum.
Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış. Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, Kral bu at için ihtiyara büyük bir servet teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. "Bu at, sadece bir at değil benim için; bir dost. insan dostunu satar mı?" demiş. Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: "Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler.
İhtiyar: "Karar vermek için acele etmeyin" demiş. "Sadece at kayıp" deyin, "Çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı? Bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez."
Köylüler ihtiyara kahkahalarla gülmüşler. Aradan 15 gün geçmiş ve at bir gece ansızın dönmüş. Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş. Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. Bunu gören köylüler toplanıp ithiyara gidip özür dilemişler. "Babalık" demişler, "Sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için, şimdi bir at sürün var."
"Karar vermek için gene acele ediyorsunuz" demiş ihtiyar. "Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz."
Köylüler bu defa açıkça ihtiyarla dalga geçmemişler ancak içlerinden "Bu ihtiyar sahiden saf" diye geçirmişler. Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini sağlayan oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara. "Bir kez daha haklı çıktın" demişler. "Bu atlar yüzünden tek oğlun, bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın" demişler. İhtiyar "Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz" diye cevap vermiş.
"O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu. Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağını asla bilemezsiniz"
Birkaç hafta sonra düşmanlar hanedanlığa çok büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere gönderme emrini vermiş. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya da esir düşeceğini herkes biliyormuş.
Köylüler, gene ihtiyara gelmişler. "Gene haklı olduğun kanıtlandı" demişler. "Oğlunun bacağı kırık ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler, belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması,
talihsizlik değil, şansmış meğer..."
"Siz erken karar vermeye devam edin" demiş, ihtiyar. "Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor."
Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış:
"Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl, insanı daima karara zorlar. Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz."
Lao Tzu

yarış

Bitişler ve Başlangıçlar Bitişler ve Başlangıçlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 17, 2017 Rating: 5

68 yorum:

 1. İnşallah dilekçeniz kısa zamanda onaylanır. Dışarıyı görmüş birini kavanoza sokmak cok yanlış...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onaylanmama ihtimali düşük gibi gözüküyor.İyi şeyler olacağını umut ediyorum :)

   Sil
 2. Her şer'de bir Hayır vardır. Bitiş diye birşey yoktur kümeler birbiri ile bağlantılıdır önemli olan o döngüdeki yerinizi bulmaktır.

  YanıtlayınSil
 3. Güzellikler daima seninle olsun.. sebepler, güzel sonuçlara dönüşebilir. Bu olay da böyle olacak.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Desteğin için çok teşekkür ederim canım benim :))

   Sil
 4. Hikaye ne güzel nasihat dolu insan üzerine düşeni gayet iyi alıyor 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Peki ya benim hikayem Didemciğim :))

   Sil
  2. Ona diyecek bir şey yok. Bu denk gelen olaylar izne ayrılma falan bence evrenin işareti olumlu olacak hayatın diyor evren sanki ben öyle anladım en azindan 🙈

   Sil
  3. Takılıyorum canım sana :) Açıklama yapmana gerek yok :) Öpüyorum seni kocaman :)

   Sil
 5. Ben de görev alanımın dışına çıkmak için heyet raporu peşinde koşuyorum. İnşallah onaylanır ve 10 senelik çilem biter...
  Hepimiz için güzel olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sıkı yönetimde rapor almak biraz zor.Dilerim hepimiz için güzel günler yakındadır...

   Sil
 6. "Düzenim bozulur,hayatım altüst olur diye endişe etme.Hem nereden biliyorsun altının üstünden daha iyi olmayacağını." Şems-i Tebrizi
  Yolun açık, şansın bol olsun canim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim bu sözü :) Motivasyon için güzel oldu :) Tşekkür ederim canım benim :)

   Sil
 7. Hakkımızda hayırlısı olsun.

  YanıtlayınSil

 8. Hakkında hayırlı olan olur umarım canım. 😊 İş hayatı çok yıpratıyor insanı gerçekten. Emekliliğe ulaşana kadar zorlu bir dönem geçiriyoruz. Ama ben zorlansam da işimi bırakmak istemezdim hiç. 🙊 Herkesin yaşamı, istekleri farklı oluyo sanırım. Umarım pişman olmazsın kararından ve rahat huzurlu günler geçirirsin. Sevgiler🌸

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Robot gibi mantıksız bulduğun kararlara itaat etmek gerçekten zor.Arkaya bakmam pek.O yüzden pişmanlık olmaz ben de.Çıktık yola :) Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Benim emeklilik hikayeme çok benzer bir izne ayrılma durumun var Yurdagül.Yazının gerisi ise tastamam doğru.Yarınlar güzel şetlere gebe ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim halimden o zaman çok iyi anlarsınız o zaman :) Gelecek güzel günlere gerçekten inanıyorum.Hayat hepimize güzellikler sunar inşallah :)

   Sil
  2. Hiç pişman olmayacaksın inana,kendi doğrularınla ve bilimle çelişerek çalışmaya çalışmak insanı yiyip bitiriyor.Ben de emekli olmadan önce ücretsiz izne ayrılmak istedim,önce ayırmadılar.Sonra sağlık sorunlarımı raporlayark kanıtlayınca ayrılabildim.Geri döndüğümde daha fazla devam edemeyeceğimi anladım ve ayrıldım.Hiç pişman olmadım,sağlığım düzeldi,hatta o kadar iyi geldi ki,etraftan estetik mi yaptırdın diye sırmaya başladılar.Nasıl bir iç huzura kavuştuysam yüzüme yansımış.Hiç estetik operasyon ,hiç bir müdahalem yok ama hakikaten cildim bile gençleşti.Vücut öyle bir endorfin salgılıyor ki yeniden doğmuş gibi oluyorsun.Elinde diploman var,rahatlıkla iş bulursun,kafana uyan işi bilimsel çerçevede yaparsın.Hiç endişen olmasın ❤️

   Sil
  3. Sizinle gerçekten benzeri bir süreç yaşıyoruz.Siz biraz daha öndesiniz süreç yönünden.Çok teşekkür ederim desteğiniz ve verdiğiniz umutlar için :) Ücretsiz izin sonrası ben de dönmem artık diye düşünüyorum.Sevgiyle öpüyorum ben de :) İyi ki varsınız :)

   Sil
 10. Umarım hakkınızda en hayırlısı olur:)

  YanıtlayınSil
 11. Benimde böyle bir sürece ihtiyacım var ancak özel sektörde maalesef bu mümkün değil. Umarım bir an önce onaylanır. Her şey gönlünce olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onaylanmasında bir sıkıntı gözükmüyor şimdilik :) Teşekkür ederim.Dilerim hepimizin de gönlüne göre olur her şey :)

   Sil
 12. Haydı ozaman ozgurlugun tadını cıkartın 😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Henüz yeni ayrıldığım için pek anlayamadım özgürlüğü :)Teşekkür ederim :)

   Sil
 13. Seçim yapabilmeniz güzel. Hele de içinize sinen seçimi yapabilmeniz daha da güzel.

  YanıtlayınSil
 14. Dilerim, yıllar sonra geri dönüp baktığında iyi ki de öyle olmuş diyebileceğin şeyler olsun hayatında.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçmişten hep ders aldığımı düşünürüm.Pişman olacağımı sanmıyorum.Hızlı karar vermedim :) Teşekkürler :)

   Sil
 15. Hayat seçimlerden ibaret...Yaptığınız seçimin yaşayacağınız güzel günlerin başlangıcı olması dileğiyle....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 16. hakkında hayırlısı olsun canım, ama ne olursa olsun yeni başlangıçlar güzeldir, hiç değilse bile yeniden umut etmenin hayal etmenin heyecanını barındırır... güzel haberlerini bekliyorum.... İtalyaya turist rehberi olmayasın sakın ? sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güldürdü beni yorumun :) Daha İtalya yazısını da bitiremedim bir türlü :) Sevgiyle kucaklıyorum sizi :)

   Sil
 17. aaa bir yıl ücretsiz izin miiii vay cesur karar yaaa hadi hayırlısıı :)

  YanıtlayınSil
 18. Hayırlısı olsun. Her şey gönlünüze göre olsun. Her son yeni bir başlangıçtır☺️ Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir kapı kapanınca yenisi açılır :) Teşekkürler :)

   Sil
 19. Umarım her şey gönlünce olur :).

  YanıtlayınSil
 20. Aa, kaçırmışım bu yazıyı, ben de mi maille takip etsem yazıları ama akıştan (okuma listesinden)takibe alıştım, mail kutuma bakmak aklıma gelmez, daha kötü olur:( bu hikayeyi bir kez daha okumuştum yine sosyal medyada çok hoşuma gitmişti ama unutmuştum, şimdi hatırladım ve yine çok hoşuma gitti. Hakikaten biz de o zaman şu içinde bulunduğumuz duruma üzülmeyelim bakalım belki de sonunda bizler için güzel sürprizler olur (inşallah).

  Senelik izin istemişsin inşallah onaylanır canım, hayırlısı olsun. Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ücretsiz izin ablacığım :) Eğer onaylanırsa bir yıl yokum.Sonra da memuriyete dönmeyi düşünmüyorum.Zaten yılım doldu yaşı bekliyorum.Şimdilik gidişat bu yönde.Danışmanlık işlerine yoğunlaşıp,özel danışmanlık hizmetleri vereceğim :) Sevgiyle öpüyorum :)

   Sil
 21. Harika bir hikayeydi. Dilerim her şey gönlündeki gibi olsun.

  YanıtlayınSil
 22. Benim de ehliyet sınavım darbeden sonraki gün olacaktı, sonra iş uzadı :D Tam da bu ayımı anlatan bir yazı. İnsan bir yerden sonra çok bunalıyor. Siz iş hayatından, ben vizelerden. İlk kez okul hayatımdan bu kadar nefret ettim. Hazır referandum da var vizeler bitince ikisini birleştirip bir tatil yapayım dedim ve çok iyi geldiğini söyleyebilirim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mola vermek iyidir :) Umarım hepimizin gönlünce olur her şey :)

   Sil
 23. Yazmayı unuttum, umarım istediğin gerçekleşir. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 24. Kızım benim. Kararının hayırlı olmasını ve dilekçenin onaylanmasını dilerim. Yaşadığını bilen sensin ve akıllı, zeki bir hanımsın. Özel danışmanlık hizmeti dileğin de gerçek olur inşallah.
  Allah'ın dediği olacak vatanımızda. Katarakt hastalığında kör olmadan önce ayna gibi görürmüş insan... Teşbihte hata olmaz diyelim.
  Hikaye çok anlamlıydı. Teşekkür ederiz canım. Her şey gönlünce olsun Yurdagül'üm, gözlerinden öperim canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çıktım artık bir yola :) Henüz tam ne olduğunu anlamış değilim ama daha iyiyim :) Çok teşekkür ederim ablacığım desteklerin için :) Öpüyorum kocaman :)

   Sil
 25. Hakkinda hayirlisi olsun canim. Bence de sen daha özgür olabilecegin pozisyonlara layiksin 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım benim :) Umarım güzel şeyler olur :)

   Sil
 26. Sizin için hayırlısı olsun inşallah, dilekleriniz de gerçek olur:) Lao tzu çok doğru demiş:)

  YanıtlayınSil
 27. Buna çok inanıyorum da, bir türlü yapamıyorum...:-(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten içselleştirseydiniz harekete geçerdiniz.Sizi tutan şeyi bulmanızı öneriyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 28. Keyifle okudum. Kalemine sağlık. Hikaye çok güzeldi. Acele karar vermemek lazım gerçekten . Benim çok yaptığım hatalardan maalesef.😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim beğenmenize :) Hızlı karar alma hatasını fark edebildiysek nasıl durdurabiliriz ona bakmak gerek.Dilerim daha sakin ve sağlıklı kararlar aldığınız günler yaşarsınız.Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.