Terzi Ve Söküğü

dahamutluyuz.com

Bazen hepimizin aklından sihirli bir değneğimizin olması geçer.Hatta anketlerde,mimlerde ve bir çok yerde bu tür sorularla karşı karşıya kalırız.Halbuki gerçek hayatta sihirli bir değnek yoktur.Sorununuz varsa bu sorunu sizin çözmeniz gereklidir.Çevresel etkenlerden yardım almak bir derece kadar sorun çözmenize yardım etse de hayatınızın baş rolündeki kahraman siz olduğunuz için çözüm de sizdedir.
 Geçen hafta benim için de çok sıkıntılı bir haftaydı.Yoğun olarak iletişimlerde sorun yaşadım.Bizler ne kadar eğitimli ya da bu işi biliyor olsak da zaman zaman insan kendiyle ilgili konularda profesyonellikten uzaklaşabiliyoruz.
dahamutluyuz.com
Böyle sıkıntılı durumlarda hızlı karar almak ve harekete geçmek doğru değildir.Ben kendim adına bakıyorum ki çemberin içinden kaybolmuşum hemen duruyorum.Bir mola ve bir ara veriyorum.Farklı şeylerle dikkatimin o konunun üzerinden dağılmasını sağlıyorum.Bana değişik bakış açısı katabilecek bir iki insanla fikir paylaşıyorum.Sonra da ne yapmam ve nasıl davranmam gerektiğine karar veriyorum ve öyle harekete geçiyorum.Sağlıklı kararlar alabilmeniz için benim kendime uyguladığım bu yöntemi size de tavsiye ederim.
dahamutluyuz.com.
Gördüğünüz gibi bizler de zaman zaman içinde kaoslara düşüyoruz.Zaten tüm eğitimli insanlar,bütün sorunlarını çözmede mükemmel bir yol çizselerdi Mevlana olmazlar mıydı :)) Bizler de kendimizle uğraşarak,kendimizi fark ederek bazen de sonradan fark ederek sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz.Hayat,zaten böyle bir şey.Dene,yanıl öğren devam et ya da öğrenemezsen aynı döngüleri tekrar yaşa :) Benim duygusal enerjimin düştüğü şu dönemlerde de lütfen benden mükemmel insan tablosu çizmemi beklemeyin.Tabi ki sorun odaklı değil çözüm odaklı yaklaşıyorum ama ben de sizler gibi yaşadığım sürece ben de öğrenmeye devam edeceğim bu hayatta.Hepimize kolay gelsin o zaman :))

Terzi Ve Söküğü Terzi Ve Söküğü Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 11, 2017 Rating: 5

32 yorum:

 1. Ne kadar güzeldi son satırlar. İnsanoğlu yaşarken her halin içinden geçebilir. Bu konuda, etrafında olan insanların anlayışla, yüklenmeden verecekleri destekleri kıymetlidir. Bazen de kendi haline bırakmalı böyle anlarda insanları. Ben moralim bozuk olduğu zaman yakınlarımı kırmamak için, onları korumak adına köşeme çekiliyorum.
  Öğrenmenin ölene kadar süreceğini bilmek beni mutlu ediyor. O nedenle mükemmel olmayı ve olunmasını da beklemememiz lazım. Sevgiyle kucaklıyorum kızımı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda da dediğim gibi kaç yaşına gelirsek gelelim hepimiz öğrenciyiz bu hayatta.Zaman zaman birbirimize de rehberlik yapıyoruz.Hayat böylece geçip gidiyor işte :)Katkıların için çok teşekkür ederim ablacığım :)

   Sil
 2. Zor zamanlarda yakinlarimizdan tavsiye almak faydalı sonuçlar verebiliyor. Çözüm bulamasak bile sorunu anlatmak bile rahatlatıcı oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anksiyetemizi düşürecek ve çözüm odaklı olan yakınlarımızı seçmek de önemli bir husus :)

   Sil
 3. Bu guzel tavsıyeler ıcın, tesekkur ederız

  YanıtlayınSil
 4. Kendi adıma söylüyorum. Başka insanları dinlemek, fikir vermek kolay oluyor. Çünkü dışardan bakıp fikir verdiğin insanı arti ve eksisiyle daha kolay tahlil edebiliyorsun. Ancak iş kendine gelince değişiyor. Çünkü dışardan kendine bakmak pek mümkün olmuyor. Bakıyormuş gibi oluyorsun ama görmüyorsun. İlla ki bana da fikir verip ayna tutan biri ya da birileri gerekiyor. Sonuç olarak söküksüz terzi olmaz sayın Çelik. Arada takilıyorum ama huyumu biliyorsun işte. Saygılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskisinden göre daha kolayca çözebiliyorum sorunlarımı sayın Kural :)Benden de saygılar :)

   Sil
 5. Elinize sağlık... Tabi kimsenin mükemmel olması beklenemez. Dediğiniz gibi hepimiz öğrenciyiz...

  YanıtlayınSil
 6. Haklısın Yurdagül'cüğüm, hiçbirimizin elinde sihirli değnek yok, hayat da kolay değil, profesyonel olsak da değil, olmasak zaten daha zor:( ama bir mola vermek, nefes almak çok iyi bir çözüm, kesinlikle uygulayacağım. Çok teşekkürler. İlk iki karikatüre koptummm:)))
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle mola vermek,iyi bir yöntemdir.Dene ve sonuçlarını da bana söyle lütfen ablacığım :) Sevgiyle öpüyorum :)

   Sil
 7. Bir sorunun içinde olduğu dönemde sadece ona odaklanınca sanki daha da büyüyor. Fakat dediğin gibi başka şeylere yönelince bir süre sonra sorunun üstesinden gelinebiliyor. Bazen de kısa vadede çözülemeyebiliyor o durumda da sabretmekten başka çare kalmıyor. Dilerim en yakın zamanda üstesinden gelirsin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Soruna odaklanmak gerçekten de sorunun büyümesine yol açıyor.Çözdüm sayılır.Kendimden örnekleri özellikle veriyorum ki ikna edici olsun diye :)

   Sil
 8. Ben de kendimi çıkmazda hissettiğimde yaşam enerjim düştüğünde dikkatimi başka şeylere vererek daha sakin olmaya ve çözüm odaklı olmaya çalışıyorum çünkü soruna odaklanıldığında gerçekten bazen iş çıkmaza giriyor ve sonuçları daha kötü oluyor. Elimden geldiği kadar çözüm odaklı olmaya çalışıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bize çözüm odaklı olmak değil soruna odaklanarak acının içinde yaşamak öğretildi.O,yüzden öğretilen yanlış şeyleri değiştirmekte zorlanıyoruz :( Teşekkürler :)

   Sil
 9. Sıkıntılı zamanlar sabırla ve o güne değin ne biriktirdiysek onları kullanarak atlatılıyor. İnancımızda saklı öğretiler, tecrübeler, erdemler, güzel dostlar.. Geçtikten sonra geriye kalanlar da kazanç oluyor çoğu kez. Yokluğunuzdan anladım biraz ama şimdi fırtına sonrası sakinliği yaşıyorsanız tamamdır. Hepimize kolay gelsin..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beni sizin gibi düzenli takip edenler,zaten yaşadığım duygusal fırtınayı çoktan fark etti.Sizlere çok teşekkür ediyorum.Beni anladığınız ve yalnız bırakmadığınız için.Özellikle mükemmel bir insan profili çizmiyorum burada.Eğer öyle yaparsam samimi olamam.Psikolojiyle ilgilenen eğitimli kişilerin de sorunları olabilir.Bazen takipçiler bizi idealize ediyorlar.O yüzden bu yazıyı yazmaya gerek duydum.Teşekkürler :)

   Sil
 10. Öfkeyle kalkan zararla oturur diye boşuna dememiş demek ki atalarımız :) Emeğine sağlık ablacığım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel bir atasözümüzle güzel bir katkı yapmış oldun canım benim :) Öpüyorum seni kocaman :)

   Sil
 11. Sıkıntılarla karşılaştığımz oflamak yerine bir ohh çekmek gerekiyor bence.Kendini sakinleştiremiyorsan sakinleştirecek bir insan,hava,çicek böcek neyse artık onunla baş başa kalmalısın.Anlık sinirler ancak beraberinde yıpranmalar getirir.Biraz zaman diyorum sadece sizin yaptığınız gibi :) kocaman bir geçmis olsun bir daha bunalmamanız dileğiyle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyiyim iyiyim merak etmeyin :) Zaman zaman hepimizde oluyor sıkıntılar.Teşekkür ederim :)

   Sil
 12. Her şey normal giderken bu tip sıkıntılar çok can sıkıyor. Umarım kısa zamanda normale döner sizin için ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçen hafta sıkıntılıydı.Şimdi iyiyim,rotam ve ne yapacaklarım belli :)) Bazen özellikle empati yapılsın diye kendimden örnekler veriyorum :) Teşekkürler :)

   Sil
 13. Bir konuda karara varmam epey uzun sürüyor. Ben fazla irdeliyorum bu nedenle harekete geçmekte geç kalbiliyorum:( Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kararsızlığınızın kökenini bulmak gerek.Neden kararsızsınız acaba?Takıntılı olduğunuz için mi?Ayrıntıcı olduğunuz için mi?Kararsızlığın kökenini bulup o konuda çalışma yapmak gerek.Sevgilerimle...

   Sil
 14. ay taaamaam anladık sen de mükemmel değil mişsin işteee bizim gibisiiin :)

  YanıtlayınSil
 15. Dene, yanıl, öğren ve hayata devam et :))
  Ne iyi geldi biliyor musun bu cümlen bana anlatamam...
  Öpüyorum seni ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bıkmadan devam edelim :) Ben de sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 16. Sertab' ın şarkısında vardı. Bir çaresi bulunur elbet bir uyuyup uyanalım diyordu.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.