Takıntılı Olmak


dahamutluyuz.com

Türkiye Psikiyatri Derneğine göre ülkemizde Obsesif Kompülsüf bozukluklara %2-3 civarında rastlanmaktadır.Ben bugün sadece takıntılarımızdan (obsesyon)bahsedeceğim.Obsesyon kişiyi rahatsız eden tekrarlayıcı duygu ve düşüncelerdir.Örneğin;işe giderken evdeki ocağı açık unutmuş olabileceğiniz düşüncesini sık sık yaşıyorsanız şüphe takıntısından bahsedebiliriz.Daha çok 20-30 lu yaşlarda ortaya çıkan obsesyonlar,zaman içinde yaşam kalitemizin düşmesine sebebiyet verir.Bu takıntılı düşünceler,hayatımızı abluka altına alır,uyku bozukluklarına yol açar,iş verimini düşürür,insani ilişkileri olumsuz etkiler.Takıntılı kişiler,toplum tarafından alay edileceğini,aşağılanacağını düşündükleri için çoğu zaman düşüncelerini gizlerler.Tabi bu durum da tedaviye başlama  süresinin uzamasına neden olabilir.Takıntılarınız varsa ve kontrol edemiyorsanız fark etmenizi,ailenizle durumunuzu paylaşmanızı,takıntı yüksek düzeyde ise tıbbi yardım almanızı tavsiye ediyorum.Ailelerin ve arkadaş çevrelerinin de durumu anlayışla karşılamaları,takıntıların kişinin engelleyemediği düşünceler olduğunu unutmamaları gereklidir.
dahamutluyuz.com

 Takıntıyla baş etmede en etkili yol,takıntının üzerine gitmektir.Takıntının üzerine gitmek,sert bir biçimde değil küçük alıştırmalarla düşündüğünün tersini yapmak şeklinde olmalıdır.Örneğin; kirleneceği düşüncesine sahip kişi,kirli ortamlara girilmeye belli bir periyot dahilinde teşvik edilmelidir.Eğer takıntı yüksek düzeyde ise ilaç tedavisi de gerekebilir.Takıntının boyutuna göre psikoterapiler de uygulanabilir.
 Takıntılarınızdan arınıp,yüklerinizi atarak özgürleşmeniz dileğiyle....
dahamutluyuz.com


Takıntılı Olmak Takıntılı Olmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 06, 2017 Rating: 5

21 yorum:

 1. Bundan böyle gelip okuduğumu anla diye kalp bırakacağım sana Yurdagül,anlaştık mı?Sen hep gelip yorum bırakıyorsun bana,ben yazamıyorum sana bir şey,seni okumuyormuşum gibi oluyor.Oysa ki beğeniyorum tarzını,karikatürlerle konuyu bağlamana da bayılıyorum.Ay sen anlamışsındır zaten beni,mesleğin bu.İşte bu yüzden sana yorum yapmak çok zor 😍İlk kalbimi bırakıyorum şuraya,alırsın sen sonra ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben severek okuyorum sizin yazılarınızı :) Gerçekten okunma beklentim hiç yoktu.Bana sürpriz oldu.Yorum yazmanız beni mutlu etti :) Ben de sana kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum :)

   Sil
 2. Ben de katılıyorum yukarıdaki yoruma, şöyle ki her yazını okuyup hepsinin altına yorum yapapamama durumu 😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç sorun değil :)Ben de her okuduğuma yorum yapmıyorum :) Sizin her yazınızı okuyorum ama yorum yazmıyorum bazen :)

   Sil
 3. ay aman takıntılı insanlar uzak dursun aman :) ay bi de bizim doktor cerrah sevda ne güzel yorum yapmış. o da bir tanesidir bak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de duygulandım o yoruma :) Bu ara blog yazarı arkadaşlarımın varlığı beni pek mutlu ediyor.Ne güzelsiniz sizler :)

   Sil
  2. Oy yavrucuğum çok sağol,bu ara blogcanlar ağlatıyor hep beni mutluluktan,Yurdagül'ü okuyorum ama yorum yazmıyordum,yazamıyordum,aa bir baktım sanki hiç ilgilenmiyormuş gibi bir durum olmuş.Sen ne güzel yürekli bir çocuksun yavrucuğum,zaten senin takibindekiler güzeldir tıpkı Yurdagül gibi.

   Sil
  3. Ne kadar sıcak ve samimisiniz :) Hepimizin böyle yapıcı insanlara ve şefkate ihtiyacı var sanırım.Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Takıntı bende de var :) özellikle saplantılı düşünce

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Boyutu önemli.Eğer artarak gidiyorsa beyin kimyasallarında sıkıntı oluşmuş demektir.İlaç gerekebilir :(

   Sil
 5. Takıntılar gerçekten de insanı dibe çekebiliyor. Çok faydalı bir yazı olmuş :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark edelim,yok saymayalım istedim.Teşekkürler :)

   Sil
 6. Bundan bende de var. Ama az :) Elinize sağlık...

  YanıtlayınSil
 7. Dikkate almam gereken tavsiyeler :)

  YanıtlayınSil
 8. Ah ben nelerle savaştım kızım. Bende hep manevi ilişkilerde takma vardı ve hâlâ zaman zaman yoklayıp ilişkiye sekte vurur. Artık boşvermeye başladım. Blog, ilgimi sevdiklerimin üzerinden bu tarafa çekti. Baktım ki, ben kontrolde tutmadan da her şey yolunda, şimdi daha rahatım. Sevgilerimle kızım. Emeğine sağlık canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog,çok iyi geldiyse yazmaya devam :) Biz de zevkle sizin yazılarınızı okuyoruz.Çok güzel oluyor :) Sevgiyle öpüyorum sizi :)

   Sil
 9. İlk yorumlar yorum yapamama üzerine olmuş :) Hadi o neyse benim gibi bloga yazı girememe durumu, kırk yılda bir girmişken blogları dolaşma durumuma kim çözüm bulsun :) Instagramda iki yazıp çıkıyorum da blog zaman isteyince pek sarkıttım bu sıralar. Yazını okudum Yurdagül hanımcım. Bir aralar zayıf kalma takıntım vardı ama Doğu Anadolu genlerim galip geldi :) Her ne olursa olsun ölçüyü tutturmak, dengeli olmak en doğrusu sanırım ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnstagramda düzenli takip ediyorum sizi.Çok sevimli ve çok komiksiniz :)Her postunuzu okuduğumda gülmeden edemiyorum.Teşekkür ediyorum size :)

   Sil
 10. Minik minik takintilarim var ama hastalik derecesinde oldugunu sanmiyorum. Karikatüründeki durumu ise çok yasiyorum. Neden mesaj atan bir de aldin mi diye sorar ki 😂😂😂

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.