Korkuları Yenme Egzersizi

dahamutluyuz.com
Bugün size korkuları yenmekle ilgili 9 adımlık bir egzersiz vereceğim.Sık sık bu egzersizi uyguladığınızda faydasını göreceğinizi düşünüyorum.
 İşte korkularını yenmek için 9 adım:
1.
Hissettiğin korkunun farkına var. Bu adım, diğer hepsinden daha önemli. Çünkü eğer korkunun farkına varmazsan, diğer hiç bir adım işe yaramayacaktır. Ama belki de hissettiğin korku tabak gibi karşında duruyordur. Eğer korkun açık ve net değilse, dur, düşün ve onun ne olduğunun farkına var. Bunu başardığında da kendini kutla. Çünkü korkunu yenmek ve ondan kurtulmak için gereken ilk adımı atmış bulunuyorsun.
2.

Korkunun farkına vardığın zaman, dur. Derin bir nefes al. Onu hisset. Eğer yapabiliyorsan onu tanımla. Büyük mü? Küçük mü? Sana uzakta mı? Yoksa onun soluğunu ensende mi hissediyorsun? Seni yok etmek mi istiyor? Sana yardım mı etmek istiyor? Derin nefes almaya devam et. Bu soruların cevaplarına kendini açık tut.
3.
Kendini, yeni bir araziyi keşfe çıkan bir gezgin yerine koy. Tüm dikkatini korkunun üzerine ver ve ona odaklan. Korkunun nasıl olması gerektiğini düşünmekten ziyade, onun gerçekten nasıl olduğu hakkında merak duygusu hisset. Bu korkuyu tetikleyen nedir? O varken bedeninde ne tür hisler içindesin? Zihnine hangi düşünceleri getiriyor? Seni ne yapmaya ittiğini hissediyorsun? Hiç bir harekette bulunmadan, sadece korkunu incele. Bu sayede, korkun artık bilinmeyen bir yabancı olmaktan çıkar.
4.
Kendi kendine sakinleştirici şeyler söyle. Her ne kadar deli saçması gibi gelirse gelsin, kendine “Bunu yapabilirim.” veya “Bu da geçecek ve ben hayatıma devam edeceğim.” gibi sözler söyle. Kendine, önündeki korkunun senin hayatında ne kadar eskiden beri olduğunu sor. Korkular genellikle, sevgi ve onaylanma ihtiyacını çokça hissettiğimiz gençlik yıllarında yaşadıklarımızdan meydana gelir. Kendini sakinleştirmen eşi benzeri olmayan bir ilaç gibidir.
5.
Otomatik olarak aklına gelen düşüncelere odaklanma. Korku dolu düşüncelerin hiç biri rasyonel değildir ve sana zerre kadar yardımı dokunmaz. Birazdan neler olacağını sen bilmiyor olsan bile, aklındaki korku düşünceleri seni kötü şeyler olacağına dair ikna etmeye çalışır. Oysa, birazdan olacaklar senin hayallerinin bile ötesinde seni mutlu edecek güzel gelişmeler olabilir. Bu yüzden, bu olumsuz korku dolu düşüncelere odaklanmak yerine nefesine odaklan. Oturuyorsan kalk, dolaş, hareket et. Yerinden kalktığın zaman da 6. adımdakileri yap.
6.
Ne istediğine odaklan ve onunla bağlantı kur. Değişimin gerçekleşmesi için, eski ve korku dolu halinden kurtulma arzunun, alışkanlıklarından daha kuvvetli olması gerekir. Kendine sürekli olarak, odaklanma arzunu ve bunun neden önemli olduğunu hatırlat.
7.
Kafanda, korkularına yenik düşmenin sonuçlarını ve korkularına rağmen adım atabilmenin sonuçlarını karşılaştır. Tekrar soruyorum: Sen hangisini daha çok istiyorsun? Burada seçim sadece senin.
8.
Şimdi bilinçli ve erdemli bir seçim yap. Tebrikler! Artık korkularından bir adım daha arınmış durumdasın. Korkuların yerine, gerçek arzu ve isteklerinden doğrultusunda bir seçim yaptın. Kendi başarını takdir et. Artık korkunun yönettiği, çaresiz bir kurban olmamanın verdiği özgürlüğün tadını çıkar!
9.
Korkundan tamamen arınmış olmayabilirsin. Hatta büyük ihtimalle olmayacaksın da. Ama bu adımları her attığında bir tık daha korkularından özgürleşmiş olacaksın. Korkunla yeniden karşılaşman halinde şunu düşün: Her karşılaşmanız, senin bir adım daha fazla açık ve sevgi dolu olman için bir fırsat. Korkun tekrar meydana çıktığında, onu bir misafir gibi karşıla. Onun seni arzu ve isteklerinden alıkoyamayacağını kendine hatırlat. Sonra da onu kendi yolunda uğurla gitsin.
dahamutluyuz.com
Bu adımlar uzun zaman alacak gibi görünebilir. Oysa sadece 1-2 dakikalık bir süreçten bahsediyorum. Üstelik her yapışında daha da kolay ve kısa bir hale gelecek. Kısa bir süre içinde, korkunun her farkına varıp durduğun an, artık onu gitgide daha da arkanda bıraktığını göreceksin.(Alperrozenes.com sitesinden alıntı)
Korkuları Yenme Egzersizi Korkuları Yenme Egzersizi Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 12, 2017 Rating: 5

34 yorum:

 1. Allah'tan korkmayan herşeyden korkar diye bir söz vardır. Fakat hepimizin korktuğu şeyler var malesef.

  YanıtlayınSil
 2. Tavsiyler için çok teşekkürler, matematik dersim için bunları uygulayacağım :)

  YanıtlayınSil
 3. Allah'tan korkarım ama başıma yeni bir felaket gelecek mi diye de korkarım. Hiç bir şeye güven yok dünyada ve ancak başına gelince anlıyor insan Zira yaşamayan bilmez. Hiç de isyan etmedim Rabbime şükür. Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında korkuları yüksek olan bir milletiz.Gelecek korkusu,sınav korkusu,parasız kalma korkusu,yalnız kalma korkusu vs vs.Korktuğumuz o kadar çok şey var ki :( Sevgilerimle ablacığım :)

   Sil
 4. oyy korku , enteresan bir şey , bazen sebepsiz olanları oluyor , besledikçe büyüyorlar sanki bazıları , bazıları bir zaman gelip sonra hiç var olmamış gibi kayboluyor:D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sebepsiz değildir.Mutlaka bilinçaltında onu tetikleyecek bir anektot vardır.Çözmeden kendiliğinden gitmez genel olarak.En kök korkumuz ise ölüm korkusudur.Biraz ekleme yapmış oldum böylece :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Çok güzel yazı olmuş gerçekten hepimizin korktuğu birşeyler var ne demişler korkunun ecele faydası çok 😊 Rabbim korkularımız dan uzak eylesin inşallah bu güzel faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim canım benim emeğine sağlık sevgililer

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı oluyorsa ne mutlu bana :) Okuyup değerlendirdiğiniz için ben teşekkür ederim size :)

   Sil
 6. Çok haklısın canım korkularımız bizim düşüncelerimiz ile var oluyorlar yazın geçekten faydalı oluyor .

  YanıtlayınSil
 7. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlayınSil
 8. çok faydalı bir yazı olmuş:)
  bu arada seni takibe aldım bana da bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
 9. güzel bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 10. ayyy eveet tabakl gibi korkuuuuu. meselaaa şöyle büyük bir pasta. yemekten korkcan işte kalori şeker filan ama korkmuycan yiceeen eveeet :)

  YanıtlayınSil
 11. Şu durup derin bir nefes almak ne çok şeyin anahtarı aslında.

  Görseller çok güzel yine. Hele sondakindeki özgüven ve çıkarım.... :))))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet o karikatür benim de çok güldüklerim arasında :) Teşekkürler :)

   Sil
 12. Merhaba, çok affedersiniz bumesajı merakımdan ve size başka hangi yoldan ulaşacağımı bilemediğim için yazıyorum. Öyle güzel bir yazı yazmış ve yayınlamıştınız ki, ben de tam yorum yazmıştım, gönder tuşuna bastım ve bir sorun oldu. Sanırım "annemden geriye kalan" yazısını yayından kaldırdınız. Benimle çok örtüşen bir yazıydı.. Sadece bilmenizi istedim.. bu mesajı yayınlamayın isterseniz, sadece size özeldi çünkü. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu yayınlamamda sorun yok.Yazıyı yarın yayınlayacağıma bugün yayınlamışım.Yarın geliyor o yazı :) Merak etmeyin :)

   Sil
 13. Bu bloga ne zaman adım atsam sanki yeni bir ben oluyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Her maddeyi korkularımla karşılaştığımda uygulayacağım mutlaka.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz mutlu etti beni.Sizi takip etmediğimi fark ettim ve hemen takibe aldım :) Teşekkürler :)

   Sil
 14. her sabah okuyayım bu postu ben:)

  YanıtlayınSil
 15. Korkulardan kurtulmak elbet gerekli ama bazen de yaşama sebebi olabiliyorlar:)... Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
 16. korkularımızın en büyük sebebi belki de ailelerimizin bizleri öz güven siz yetiştirmeleri olsa gerek birçok aile çocuğunun vermesi gereken kararlara kendisi karar veriyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de yaptığımız çalışmalarda bebekliğe kadar giden korkulara rastlıyoruz.Ebeveynlerin de bilinçli olması o yüzden önemli.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.