Hüzün Duygusu

daha mutlu yasam
Türk toplumu olarak biraz fazla duygusal olduğumuzu düşünüyorum.Biz,hep salya sümük ağladığımız Türk filmleriyle ve arabesk şarkılarla büyüdük.Belki de bu yüzden biraz mutlu olunca tedirgin oluyoruz ardından bir sıkıntı mı gelecek diye :)Bu düşüncenin altında değersizlik duyguları,kendini yeteri kadar sevmeme gibi bir çok kodlama yatıyor.
Bu söylediklerimin yanında insan robotik bir varlık olmadığı için hep aynı çizgideki duygularla yaşamasını da bekleyemeyiz.Bazen inişler,bazen yükselişler mutlaka olacaktır ama benim kastetmek istediğim sürekli acıya tutunmak ve o duyguyu bırakmak istememek.Örneğin bazen biraz hüzün,hayatı sorgulayıp sağlıklı bir şekilde hayata devam etmemizi sağlarken,abartılmış hüzün,depresyon ve daha farklı psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.
Hüzün duygusu,normal insani bir duygudur.Bazen yaşanılan hüzün duygusuna suçluluk ve kızgınlık gibi duygular da eşlik edebilir.Hüzün duygusunda gerçekçi olmayan yansıtmalar da mevcuttur.Örneğin sevdiğiniz bir insandan ayrıldığınızda,artık mutlu olamadan yaşayacağınızı düşünmek abartılı bir düşünce biçimidir.Yaşanan hüzün duygusunun süresi bir haftayı geçiyorsa depresyona dair bir gidişat olma ihtimali olabilir.O yüzden yaşanılan hüzün duygunun süresi önemlidir.
Hüzün Duygusundan kurtulmak için size şu tavsiyeleri verebilirim;
-Her güne hayatınızdaki olumlu şeylere şükrederek ve yalnız olmadığınıza  inanarak başlayın.
– Kendi kendinize “üzülmek çok kötü bir alışkanlıktır” deyin.
– Olumsuz saydığınız her şeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınızda bunları belirtin.
– Olumsuz hiçbir konuşmaya katılmayın ve bütün konuşmalara olumlu bir hava vermeye çalışın.
– Kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun. Bunları defalarca okuyup bilinçaltına yerleştirin. Sonra bilinçaltınız bunları size geri gönderip karamsar ve üzüntülü olmaktan kurtaracaktır.
– Umut dolu ileriye ümitle bakan insanlarla dostluk kurun. Bu atmosfer sizi ümitli bir insan yapacak karamsarlığa düşmenizi engelleyecektir.
– Üzülme alışkanlığına yakalanmış insanlara yardım edin. Böylece sizin üzülme alışkanlığınız da azalacak zamanla kaybolacaktır.

Tüm çabalarınıza rağmen hüzün duygusuyla baş edemiyorsanız profesyonel yardım almaktan lütfen kaçınmayın.Sevgiyle kalın....


Hüzün Duygusu Hüzün Duygusu Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 28, 2017 Rating: 5

25 yorum:

 1. Yazdıklarınıza katılıyorum uygulandığın da işe de yarıyor gerçekten. elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uygulanabilir teknikler vermeye çalışıyorum.Olumlu düşünceniz için de teşekkür ediyorum :)

   Sil
 2. evet yazdıklarınıza katılıyorum , bir de şu var ki , yetiştirilirken de çok fazla uyaran oluyor çok mutlu olunan anlarda, "Çok gülme sonra ağlarsın" gibi , bilmiyorum niye bu baskı ama bilinçaltı da bunları sonra çıkarıyor , insan tam mutlu olacak , gülecek hep bir tedirginlik hali .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yanlış kodlamalar,bilinç altına olumsuzlukları atıyor :)

   Sil
 3. Toplum olarak üzülmeye endekslenmiş gibiyiz.Ağlamsk için bahaneler üretiyoruz.Fazla gülmeyle ilgili kehanetlerimiz bile var.Olumlu düşüncelerin beraberinde olumlu yaşantıları getirdiğine inananlardanım.Sürekli şikayet edince sorunlar çözülmüyor.Ama bakış açımızı değiştirince hem sorunların üstesinden gelebiliyoruz hem de daha mutlu olabiliyoruz.Güzel bir yazı olmuş.Tüyolar harika.:) Emeğinize sağlık...

  YanıtlayınSil
 4. Ben beynimizi programlayabilecegimizi düsünüyorum bir çok konuda 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknikleri uyguladıkça zaman içinde olumsuz düşünceler giderek azalıyor ve beyin daha çok olumluyu görmeye başlıyor.Beyin böylece olumlu bakmaya programlanmış oluyor :)

   Sil
 5. Zamanla hepsi geçicek diye düşünmek cok etkili oluyor 😃 evet col güldügümüz zaman kesin ağlıcam diyoruz.Biz felaketi çağırıyoruz yani 😁

  YanıtlayınSil
 6. "Biraz mutlu olunca tedirgin oluyoruz ardından sıkıntı mı gelecek diye" şu cümleyi okuduktan sonra minibüste sesli güldüm yahu. O kadar güzel anlatmışsın ki. Ben de aynen böyleyim. Dediklerini daha sık uygulayacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydalı olur.Olumsuz inançlarımızı değiştirirsek,daha mutlu yaşarız :)

   Sil
 7. Hüzün değil de arasıra acı çekmek iyi geliyor bana. Yada birine içimi dökmek. Uzun uzun düşünmek ve kendini dünyadan soyutlamak iyi geliyor bana adeta terapi gibi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Terapi olabilir ama acılara tutunuyorsanız o sıkıntı :(

   Sil
 8. Zeki insanlar hep hüzünlü olur ya da mutlu insanlar hep aptaldır kodlaması var bir de. Oysa ikisinin de yeri ayrı. Hüzünle başa çıkabilmek de yine akıl işi.

  YanıtlayınSil
 9. normalde çok duygusal olmasam da gerçekten bende bazen kötü hissettiğim zanlar olduğunun farkındayım bu deikleriniz yapmak gerçekten iyi hissettireek nitelikte şeyler neden olmasın ki. bilgilendirici, yol gçsterici nbir yazı olmuş ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uygulamak gerek :) Uyguladıkça faydalarını göreceksin canım benim :)

   Sil
  2. İnşallah ablacım :)

   Sil
 10. Türk toplumunda gerçekten var bu. Hüzne kapılınca kurtulmak zor oluyor ama imkansız olduğunu sanmıyorum. Teşekkürler ve sevgiler canım :)
  Derya'ya teşekkürler ve sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin giderek daha pozitif olduğunu görüyorum ve takdir ediyorum seni ablacığım :) Kocaman öpüyorum :)

   Sil
 11. Yine yararlı bir yazı, paylaşım için teşekkürler.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim :) Benden de sevgiler,saygılar...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.