Hafıza İçin Stratejiler

dahamutluyuz.com

Hafızayı Geliştirmek İçin 5 Yöntem....Çoğumuz anne ve babamızın yaşadığı gibi yaşlanma fikrine karşı geliriz ve bu süreçle mümkün olduğunca mücadele edeceğimize dair yemin ederiz. Güvenli, memnun ve tıbbi olarak daha uzun yaşamanın yollarını, kendimize izin vermeyi yaşam boyunca sağlıklı ve mutlu kalmayı araştırırız. 

Kaliteli uzun yaşamı başarmak için, düşündüğümüzden daha çok kontrole sahibiz. Genetik, yaşlanırken bizim sağlığımızın neyin belirlediğininin sadece üçte birini oluşturur. Bunun anlamı, günlük basit yaşam tarzı seçimlerinin nasıl iyi olacağımıza ve ne kadar uzun yaşayacağımız konusunda çok büyük bir etkiye sahip olmasıdır. 

Daha uzun yaşamak, daha genç hissetmek ve görünmek için bu stratejilerinin bazılarını deneyin. 

1. Strateji: Zekânızı keskinleştirin 

Keskin bir zeka rahat olmamızı, iyi ilişkiler kurmamızı, iyi beslenmemizi ve sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar. Zihinsel aerobik yapma, hafızayı geliştirir ve Alzheimer hastalığı riskini azalttır. Son UCLA araştırması beynimizi aktif tuttuğumuzda, şaşırtıcı bir şekilde beyin veriminin arttığını buldu, hatta sadece birkaç hafta sonra bile. 
Zekanızı keskinleştirmek için bu tavsiyeleri düşünün.zihinsel ufkunuzu genişletmek için farklı yaklaşımlar deneyin. Bu yaklaşım, yeni bir yere yolculuk yapmak, enstrüman çalmayı öğrenmek, balo dansı yapmak veya okula geri dönmek olabilir. 

Üç Temel Hafıza Tekniğini Öğrenin ve Kullanın: 

Bakın: Hatırlamak istediğiniz şeye odaklanın. 
Kapın: Bilginin zihinsel kesitlerini hayal edin. 
Bağlantı Kurun: Beyninizde kesitleri birbirine bağlayın / birleştirin. 
Bulmacalar, oyunlar, okuma ve diğer düşünsel hobiler ile zihinsel olarak aktif kalın, fakat beyninizi çalıştırdığınızdan ve beyninizi zorlamadığınızdan emin olun-hayal kırıklığı ve üzüntü yaratmadan ilginizi çeken meydan okuma seviyenizi bulun. 

2. Strateji: Sağlıklı ilişkiler geliştirin 

Sosyal olarak bağlantı kuran insanlar, kendilerini soyutlayan insanlardan daha uzun yaşam beklentilerine sahip olurlar. 
Partnerinizle olan cinsel ilişkinizi geliştirin çünkü iyi seks daha uzun yaşamak demektir. Bu sadece insanları birbirine yaklaştırmaz, kan basıncını düşürür, ağrıyı azaltır, dinlendirici bir uyku çekilmesini sağlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bu sayede enfeksiyona karşı daha iyi mücadele ederiz. 

Empati—Başka bir insanın duygusal bakış açısını anlama ve bu anlamayı vurgulama kabiliyetimiz. Herkes empati uzmanı olmamasına rağmen, bize empatik yanıtlarımızı vurgulamayı öğreten kolay egzersizlerle yeteneklerimizi geliştirebiliriz. 

Dikkatli Dinleme Egzersizini Deneyin: eşinizden veya arkadaşınızdan bir duygu veya onun için önemli olan bir konu hakkında konuşmasını isteyin ve hiç kesmeden veya yorum yapmadan dinleyin. Gözünün içine bakın ve odaklanın. 5 dakika sonra, nasıl hissettirdiği hakkında birbirinizle konuşun. 

dahamutluyuz.com.


3.Strateji: Stresi azaltmak 

Yaşamımızdan stresi tamamen çıkartamıyoruz fakat strese karşı daha sağlıklı tepkiyi öğrenebiliriz. Daha uzun ve daha iyi bir yaşantı sürmek için stresi en aza indirebileceğimiz bazı adımlar: 

Evinizdeki ve yaşamınızdaki karmaşıklığı kontrol edin. 
Bazen bizi zorlayan insan karmaşıklığına sahip oluruz bu yüzden gerçekten ilgilendiğimiz kişiler için daha fazla zamana sahibiz. 
Yapmanız gerekenler listesinden birkaç kısmı / parçayı çıkarmayı deneyin. 
Çoklu Göreve Dikkat Edin: Yavaş olun ve bir seferde bir şey alın. 

Meditasyon Yapmayı Öğrenin: Düzenli meditasyon sadece stresi azaltmaz aynı zamanda, bağışıklık sistemini güçlendirir, kireçlenmeden kronik ağrıya kadar çeşitli medikal durumların iyileşmesini sağlar. 

“Hayır” deme konusunda kendinize yetki verin. Yeteri kadar “hayır” demediğimiz zaman, daha fazla sorumluluk alırız ve endişeli, kızgın, içerlemiş ve tutsak kalmış hissederiz. 

4. Strateji: Pozitif düşünün 

İyimserler, kötümserlere göre daha muhteşem bir yaşam beklentisine sahipler.Yarım bir bardağı dolu görmeye çalışın. 
Son yapılan araştırmalar, aklımıza koyduğumuzda iyimserliği öğrenebileceğimizi gösteriyor. 
Ruhsal dünyanızı keşfedin. Haftada bir ibadet evlerine katılma, hiç katılmayanla kıyaslandığında, 7 yıl daha hayat kalma ile ilişkilendirilir. 

dahamutluyuz.com.


5. Strateji: Çevrenizi düzenleyin 

Çevremizin nasıl hissettiğimiz ve ne kadar yaşadığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. İster tamamiyle trafik, gürültü, hava kirliliği olsun, isterse de estetik veya yatak odası ısısı gibi daha kişisel çevresel konular olsun, kaliteli uzun yaşamımız sadece bu etkilere adapte olmamızı değil aynı zamanda da bireysel tatlarımızı ve ihtiyaçlarımızı karşılama için onları şekillendirmeyi öğrenmemizi gerektirir. 

Evinizi veya iş yerinizi dizayn ederken işlevi ve estetiği göz önünde bulundurun. Karmaşıklığı ve gürültüyü kontrol edin ve uykunuzu ve rahatlığınızı artıracak şekilde yatakodanızı düzenleyin. 
Güneşe, dumana, kirli havaya, ve diğer hava kökenli zehirlere maruz kalmanızı en aza indirin. 
Yolda güvende olun. Kendiniz başa çıkamıyorsanız başkasına sürdürün. 
İş yerinizi güvenli ve konforlu yapın. 
Konfor ve güvenlik için ergonomik dizaynlar düşünün. 
Aşırı yüklü bilgiden kaçınmak için teknolojinizi yönetin.(trapistim sitesinden alıntı)

dahamutluyuz.comHafıza İçin Stratejiler Hafıza İçin Stratejiler Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 09, 2017 Rating: 5

32 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel bir kalp :) Ben de kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum size :)

   Sil
 2. Stres bende çok var ama film izleyerek, kitap okuyarak veya aklımı başka şekilde meşgul ederek uzaklaşa biliyorum. Çevre düzenleme konusunda haklısınız özellikle çevremdeki arkadaşlar bu strese bir örnektir diye bilirim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman sizi strese sokacak insanlarla aranıza mesafe koyun biraz.

   Sil
 3. zeka keskinleştirme bölümü biraz daha detaylı olsaydı keşke. zira benim problem biraz orada sanırım. sevgiler... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayal kurmak,her gün gittiğin yola farklı yollardan gitmek,sağ elini kullanırken sol elinle bir şeyler yapmaya çalışmak gibi teknikleri örnek olarak verebilirim.Sanırım o bölüm biraz soyut geldi size :(

   Sil
  2. sanırım öle oldu. yine de teşekkürler... ve gülüyoruz tamam mı :( değil bu :DDDD

   Sil
 4. Sevgi de zekaya iyi gelir,biraz doğada zaman geçirmek de..zaten gökyüzüne bakmanın faydaları ayrı bir kitap olarak ele alınmış ve faydaları madde madde anlatılmıştır..
  Çok güzel bilgiler :)

  YanıtlayınSil
 5. zihinsel aerobik ne yaaa amaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sorunun yanıtı,Umut'a yaptığım yorumda canım benim :)

   Sil
 6. Ne güzel stratejiler bunlar :) Benimde özellikle hafızamı güçlendirecek çözümlere ihtiyacım vardı. Son zamanlarda işler artarken bir taraftan kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve oldukça zorlanıyorum. Önerileri dikkate alacağım, kaleminize sağlık <3 :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Basit ve uygulanabilir öneriler diye düşünüyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 7. Devir böyleyken zekayı kuvvetlendırmekte fayda var hele ki gençler onlara çok ıhtıyacımız var..

  YanıtlayınSil
 8. Ben hayır kısmına takıldım , neden ki?:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başka insanları mutlu etmek adına istemediğiniz şeyi yapmamalısınız.İstemiyorsanız hayır demeyi de öğrenmelisiniz.Umarım yeterince açıklayabilmişimdir.Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Yine Harika bilgiler :) Eline sağlık :)

  YanıtlayınSil
 10. Farkında olmadan Üç Hafıza Tekniğini yapıyormuşum :D Gerçekten sınav zamanlarında çok işime yarıyor.

  5. Öneri için kendimi biraz geliştirmem lazım. Sevgiler 😊

  YanıtlayınSil
 11. Ne desem nasıl teşekkür etsem, etsek azdır. Yazmanın ve sizleri okumanın bile o kadar faydasını gördüm ki. Durumuma, çalışan aklıma ve hafızam için Allah'a şükrediyorum. Emeğine sağlık canım benim. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğreniyoruz.Ben de sizlerden çok şey öğreniyorum.Teşekkür ediyor ve sevgiyle kucaklıyorum sizi :)

   Sil
 12. Bağlantı kurmak ve öğrendiğim bilgileri içselleştirmek işe yarıyor bende de :))

  YanıtlayınSil
 13. Çok güzel tespitler, çok faydalı olacak bir yazı kaleminize ve yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 14. Ne güzel bir yazi kaçirmisim bunu. Önerileri sevdim. Ben de unutkanim. Biraz tiroitten biraz da beynimde elli tilki dolasmasindan 😊

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.