Annemden Geriye Kalanlar

dahamutluyuz.com

Bir ay gibi bir süre annem bende kaldı.İlk günler ciddi ciddi uyum problemi yaşadım.İnsan uzun süre tek başına yaşayınca ve daha sonra evine sorumluluğunu aldığı biri gelince tüm düzen değişiyor.Gerçekten evli gibi hissettim kendimi.Tüm evlilere artık daha çok saygı duyar oldum :)) İş çıkışı genel olarak eve gitmeyi seven biri olmama rağmen bu iş zorunluluk olunca insan kendini kıstırılmış hissediyor.İlk günler eve her gittiğimde evdeki değişimleri görmek bende soğuk duş etkisi yaratıyordu ama sonra kendi kendime düşündüm ve bir ay boyunca annemin evi istediği düzene getirmesine tolerans gösterme kararı aldım.Aldığım bu karar beni gerçekten rahatlattı.Bana göre dağınık ama ona göre düzenli olan evde bir ay süresince annemin dizilerini de izlemeye gayret ederek geçirdim.Kendimi takdir ediyorum doğrusu :)) Benim için ve annem için de bu bir sınavdı ve ikimizde tartışmadan kaos yaşamadan atlattık çok şükür :)
dahamutluyuz.com

Hasta olmasına rağmen annem her akşam bana yemek hazırladı.Tabi ki yemeğin yanındaki salatayı hazırlamak da benim rutin görevimdi.Aramızda iş paylaşımı yaptık.Böylece kimse görev tanımının dışına çıkmadı.Ben,yemek sonrası bloga yazı yazarken uslu bir çocuk gibi bekledi beni annem.Daha sonra da kuru yemiş ve meyve eşliğinde entrika dolu dizileri izledik annemle :)
Dün akşam giderken de memnun ayrıldı benden.Israrla bana ''Ben seni hiç üzmedim değil mi?Kardeşlerine de üzmediğimi söyle.''dedi.Çok güldüm.Demek ki yaş ilerledikçe gerçekten çocuk gibi oluyorlar ve onay bekliyorlar bizden :)
dahamutluyuz.com.

Annem evden ayrılınca garip bir boşluk oldu evde.İnsan,galiba uyum yeteneği çok yüksek bir varlık.İlk günler evde birinin olması beni rahatsız ederken şimdi de evde tek olmak rahatsız etti.Bir kaç gün uyum problemim olur benim.Çay içtiği bardağı,uyuduğu kanepeyi gördükçe biraz duygu yüklerim :(( Ama sonra yeni duruma da alışırım.
Annemle yaşadığım bu deneyimde annemi daha iyi anladım.Bazen anlam veremediğim davranışlarının sebebini buldum.Bazı kişilik özelliklerimin de anneme ne kadar çok benzediğini gördüm.Tabi annemin bazı davranışları bende olan davranışların biraz daha abartılmış haliydi.Mesela dedim ki kendime ilerde bu kadar aceleci olmamak için ne yapabilirim?Daha az sorumluluk duygusuna sahip olmalıyım ki annem kadar yıpranmayayım.Bir çok şey öğrendim yani az önce de söylediğim gibi.Bakalım bu öğrendiklerimi hayata nasıl geçirebileceğim?
 ''Sayılı günün ömrü az olur'' der annem.Geldi,yaşadık ve gitti.Dilerim annemle ilgili yazdıklarımdan sizler de kendinize pay çıkarmış ve keyif almışsınızdır.Sevgiyi dolu dolu yaşadığınız günler görmeniz dileğiyle...
Annemden Geriye Kalanlar Annemden Geriye Kalanlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 13, 2017 Rating: 5

37 yorum:

 1. ne zaman gelcek bi daha sende kalmayaaa. ben sevdim anneniiii bana neee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazın sanıyorum :) Annem komiktir aslında :)Aramızda geçen tüm komiklikleri yazmadım :)

   Sil
 2. Allah kavuştursun, belli bir yaştan sonra insanın annesiyle bile ilke ve alışkanlıkları bazen çatışıyor olabilir ama bu çatışmadan çıkan enerji bile kavanoza koyup saklamalık olur değil mi? Çok uzun ve güzel günler yanınızda olsun..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ettiğiniz duadan kastınız yıllarca aynı evi paylaşmak anlamında ise almayım ben :)) Şaka şaka :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Annenle sağlıklı uzun yıllar geçirmen dileğiyle. Allah başından eksik etmesin.Amin.

  YanıtlayınSil
 4. karikatürlerle yazı uyumu da şahane olmuş:)

  YanıtlayınSil
 5. Allah kavustursun. Çocuklasiyor insan bir yastan sonra ben babamla iliskimde de gözlemliyorum. Eskiden cok korkardim ondan sert bir babaydi. Simdi o ben küserim diye korkuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet annem de sert bir kadındı,şimdi ise onay bekliyor :) Biraz garip geldi bana ama demek ki süreç böyle işliyor :) Teşekkürler :)

   Sil
 6. Ben de anneme ne kadar eleştirsem de bazen bir tabağı sofraya koyuşumda bile annemi görüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kendimde benzeyen yanları baya baya gördüm bu deneyimde :)

   Sil
 7. Gerçekten, yaşlanınca herkeste olur mu bilmem ama hayatın kaçıp gitmesinin korkusuyla karışınca 'son çeyrek' gerçeği, eskiden de olan alışkanlıkların inatla sürdürülmeye çalışıldığı ve haliyle uygulanmasında aksaklıklar olacağı ama bunun haliyle farkında olunamayabileceği, bu tür beraberliklerde geçici ya da kalıcı olsun (ben örneğin), genç olan düzenini oturttuğundan ve 'bu değişiklikler olmasa iyiydi' diye düşündürtüp, yüreği daraltabiliyor.

  Ben taviz vermeyen anneler grubundanım. Ama vefat edenleri saymazsam hepi topu bir çocuk büyüttüm. Kızım annelik misyonu yüklendi. Zaman zaman arkadaşlarının değdirmeleriyle karşılaştım. Biri mesela "İnsan yaşlanınca çocuklarını rahatsız etmez, huzur evine gider..." Güldüm geçtim. Zindeyim ve normal yaşlılıkla alakam yok. Genetik olabilir ama herkesin böyle şansı olmaz. İkincisi de yine torunum orta okula giderken aynı sitede oturduğumuz bir arkadaşının annesinin bana bir sorusu üzerine" Ben kızımla oturduğum için çok mutluyum." dedim. Cevaben "Bakalım o memnun mu?" deyince kızım çok sinirlendi ve tepkisini verdi. Kırılmıştım tabii. Anne-kız arasına da ,aslında iki kişinin arasına da girilmez. Ancak yapıcı bir şekilde dahil olunur. Hele böyle kritik bir konuda.
  Dilerim çok fazla olmamıştır yazım. Sonrası; blog tutmaya başlayınca ve romanım çıkınca, çok itibar gördüm. Ama oralı olmadım. Zira ben aynı bendim.
  Sevgiler canım. Allah hayırlı ömürler versin ve varlığını uzak da olsanız hissettirsin. Sevgilerimle Yurdagül :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumların ve tespitlerin benim için çok önemli.O yüzden istediğiniz kadar uzun yazabilirsiniz.Çevrenin ne dediğini çok umursayan biri değilim ben.Siz de öyle yapın bence.Annemle zorlansam da şimdi eve gelince onun boşluğunu hissediyorum.Kızınızla ve torununuzla güzel anılar biriktirmeye bakın.Gerisini de boş verin gitsin :)Sevgiyle kucaklıyorum sizi :)

   Sil
 8. Dizi gibi valla her yazılarınızı severek okuyordum ama anneniz ile ilgili olanlar ayrı sabırsızlıkla bekliyordum. Allah kavuştursun ne onlarla ne onlarsız oluyor benim genel düşüncem böyle 🙃 birde eskisi gibi benim bloguma uğramıyorsunuz küstük mü 😛

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara işlerim çok yoğun.İlçelerdeyim,akşamları da annemle vakit geçirdiğim için blog yazılarını pek okuyamadım :( Sana özel bir durum değil.Sahalara döneceğim inşallah :)

   Sil
 9. Anneler başka. Ne kadar farklı hayatlar yaşasak da aslında hep hayatımızın içinde onlar. Allah hayırlı uzun ömür versin. Kırmamak lazım gönüllerini.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim dilim biraz sivridir.Kırarım diye ödüm kopuyordu.Neyse ki herkes memnundu ayrılırken :)

   Sil
 10. Çok tatlısınız Yurdagülcüm ❤ Gülümseyerek okudum... Ben de çocuk sonrası evdeki kalabalık, benim kontrolümden tamamen çıkan düzen kısmına haaalaaa alışamadım! Çok iyi hissettim o ortamı :) Eee sana da bu durumu en güzel şekilde atlatmak yakışırdı 👍 Harikasın! Keyifli anılarınız bol olsun ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Napayım ben de koyverdim gitti :) Teşekkür ederim.Şimdi eski haline getirmem gerek benim :)

   Sil
 11. Hehehehehe,valla kavga etmeden gittiyse büyük bir sınavı başarmışsın demektir Yurdagül,Yaşlandıkça annelerimize ne kadar çok benzesiğimizi göreceksin.Biz üç kız kardeşiz,hepimiz 45 in üstündeyiz,bazen birimiz bir şey yapıyor veya söylüyor;başlıyoruz gülmeye,kız aynı annem gibi yaptın,diyoruz birvirimize.Kardeşlerine de söyle,en çok da buna güldüm çünkü kesin tembihlemişlerdir;bak kızı sıkıştırma,üzme,diye.Biz öyle yapıyoruz çünkü.Hele de bekarsan,yandın.Benim kardeşim 43 yaşında evlendi,evlendiği gün bile anam her hareketini kaş göz işaretiyle yönetmeye çalıştı,hihihihihih.Bir ay gibi uzuuun bir süreyi anacığını üzmeden geçirmeyi başaran Yurdagül kardeşimize,üstün kız evlat ödülü geliyooorr,tebrikler valla ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oooooo bu ödüle kim sevinmez ki :)) Yaşasın :))Ben anne olduğum için belki anlayamıyorumdur anneleri,empatim eksik olabilir :)

   Sil
 12. Allah kavuştursun. Yaşlanmak çok zor. Annemin her geçen gün biraz daha çocuklaştığını hissediyorum. Onay bekliyorlar gerçekten. Ve bir gün bizler de yaşlanacağız. Sanırım benim çocuğum da benim için 'annem de çocuk gibi oldu' diyecek:) Kaleminize sağlık... Keyifle okudum... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar onay duygusuyla hareket ettiklerini ben de yeni öğreniyorum. :)) Yaşadıkça öğreniyoruz.Kitaplar yetersiz kalıyor bazen.Teşekkürler :)

   Sil
 13. Sağlıklı ömürler dilerim anneciğinize :)

  YanıtlayınSil
 14. Annenize Allah sağlık versin birlikte nice mutlu günler yaşamak kısmet olsun canım uzun kalan misafir dahi olsa gidince gerçekten boşluk hissi oluyor önemli olan var olmaları .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evi biraz az kullanmaya başladım yoksa biraz üzücü oluyor :)

   Sil
 15. İş payı kısmında biraz sorun yaşanmış gibi ...
  Ben de kendime pay çıkarayım , kızıma gidince ona göre davranayım :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çözdük sonra iş paylaşımı.Kimse kimseye müdahale etmedi :) Tabi anne kız ilişkilerinde de sınırları bilmek ve ayarlayabilmek önemli :)

   Sil
 16. Yaş ilerledikçe insanın duyguları daha abartılı oluyor sanki. Belki gençliğinde annenizde sizin gibiydi. Ben mesela yaşım ilerledikçe daha tahammülsüz oldum sanki. Gürültülü ortamlardan uzaklaşma eğilimim var. Zaten var olan bu duygu bastırılıyordu mecburen belki, şimdi artmış gibi görünüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşlandıkça annemin de anksiyetesi artmış.Her olaydan olumsuz bir sonuç çıkarıyor :(

   Sil
 17. Allah kavuştursun Yurdagül'cüğüm, uzun süre yalnız yaşamaya alışın herkesin annesi de olsa yeniden "birden fazla" oluşuna alışması zor olur, çok doğal bence, benim yeğen oğluşum masasını bile silmemi istemiyor düzenini bozuyormuşum eşek sıpasının:)))))))))üçüncü karikatür süperrrrrrrr çok güldüm:))
  Kalemine sağlık, teşekkürler..:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz tek yaşayanlar evin tüm alanına yayıldığımız için eve yeni biri gelince alanı daraltmakta zorlanıyoruz :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 18. Allah Kavuştursun inşallah Anneler her daim baş taçımızlar Rabbım yokluklarını vermesin inşallah Çok güzel anılar birikirmiş Annenizle Ne güzel dilerim daha nice güzel anılar birikir Sevgiler :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.