Yaygın Anksiyete Bozukluğu

dahamutluyuz.com.

Kaygı, korkutucu veya tehdit edici bir durum karşında kişinin vermiş olduğu ruhsal ve bedensel tepkidir. Günlük hayatın içinde belli bir miktar kaygı, günlük sorunlarla baş edebilmemiz için gereklidir. Fakat bu kaygı durumu, sık sık tekrarlanıyorsa, iş ve sosyal hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, giderek oranı artıyorsa bir sorundan söz edilebilir.
Yaygın Anksiyete(Kaygı)Bozukluğu, çocukluk ve genç erişkinlik çağlarında sinsice bir gelişim gösterir. Bazı dönemlerde sönmeler bazı dönemlerde de alevlenmeler mevcuttur. Bu hastalığın oluşmasında;
-Genetik Etkenler,
-Kişilik Özellikleri,
-Beynin Kimyasındaki Değişiklikler,

-Stres Düzeyi Yüksek, Travmatik Yaşantılar etkilidir.
dahamutluyuz.com.

Bu bozukluğun belirtileri 4 ana grup şeklinde toplanabilir.
-Duygusal Belirtiler
Endişe, Huzursuzluk, Gerginlik, Korku, Çaresizlik, Panik olma
-Bilişsel Belirtiler
Dikkat Dağınıklığı, Gerçeklik Algısında Bozulma, Fiziksel Saldırıya Maruz Kalma Endişesi, Konsantrasyon Güçlüğü
 -Davranışsal Belirtiler
Var olan durumdan kaçınma, durum karşısında hiç bir tepki vermeme(donakalmak)
-Fizyolojik Belirtiler
 Terleme, Kızarma, Baş Dönmesi, Kan Basıncındaki Değişiklikler, Boğulma Hissi, Bulantı, Kusma, Mide ağrısı, Baş Ağrısı, Nefes Darlığı, Bayılma Hissi, Kusma, Sık İdrara Çıkma,Cinsel İsteksizlik
Bu bozukluğu yaşayan bazı kişiler, yaşadıkları kaygının gerçekçi olmadığını fark edebilirler fakat bu kaygıya engel olamazlar. Bazı hastalar ise hastalığı psikiyatrik olarak kabul etmez ve sıkıntıyı çözebilmek için psikiyatrinin dışındaki dâhiliye, cerrahi, fizik tedavi gibi bölümlere müracaat eder.
dahamutluyuz.com

Tedavisi
Bu bozukluk, tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesi giderek düşer ve ilerleyen durumda hastalığa depresyon da eşlik edebilir. Bu sebeple hastalığın fark edildiği andan itibaren tedavi sürecine girilmesi büyük önem taşır. Tedavide başarı şansı yüksektir. Yapılan geniş çaplı değerlendirme sonucunda psikoterapi ve ilaç tedavisine başlanılır. Her iki tedavinin de nasıl ve ne şekilde uygulanacağı doktor tarafından hastaya uygun olarak belirlenir.
İlaç tedavisinde hızlı sonuç beklenmemelidir. İlacın etkisi 2 hafta içerisinde kendini göstermeye başlar. İlaç tedavisi, belirtilerin tamamı geçinceye kadar sürer. Hastalıkla ilgili tüm belirtiler geçse bile tedaviye en az 1 yıl daha devam edilmesi önerilmektedir.
Yaygın Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu, toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıklardandır. Yapılan araştırmalar, kadınların erkeklere oranla bu hastalığa daha fazla yakalandığını tespit etmiştir. Kaygılarınızın düşük düzeyde olduğu, huzurlu günler yaşamanız dileğiyle…

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Yaygın Anksiyete Bozukluğu Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 02, 2017 Rating: 5

33 yorum:

 1. çevremizde ve insanlar arasında sıkça gördüğümüz bir bozukluk. Hatta birtakım belirtileri bende bile mevcut korkmaya başladım galiba. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen teşhis koymayın.Eğer gerçekten bu belirtiler olduğuna inanıyorsanız uzman desteği şart.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 2. Savaşlarda (iç savaşlar dahil) ve baskı, korkutma, tehditle yönetilen ülkelerde sanırım çoğu vatandaşın içinde bulunduğu durum bu:(
  Daha dün "evet demeyenler yok olacaklar" demiş Tayyip efendi! Dünden beri düşünüyorum nasıl yok olacağız? Kendi kendimize mi? Buharlaşacak mıyız? Yoksa birileri tek tek hayır diyenleri yok mu edecek? Gel de bu ülkede anksiyete hissetmeden yaşa. İnanıyorum ki Tayyip'e dalkavukluk yapanlar bile anksiyete bozukluğundalar çünkü yeterince dalkavukluk yapmayanlar da yaranamıyorlar, sümüklü mendil gibi kullanılıp atılıyorlar, Ay bir de bizde "ileri demokrasi" vardı değil mi? Şaka gibi. Ben yazılarımı yazarken anksiyete içindeyim bana bunu hissetirenlerin Allah cezasını versin diyorum. Kimsenin ahı kimsede kalmazmış. Bekliyorum hayat yaratıcıdır, beddua etmeye gerek yok. :)

  Kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anksiyeteli bir milletiz orası kesin çünkü sürekli bir hareket var :(( Kendi sağlığımızı korumaya çalışmaktan başka çaremiz yok ablacığım.Sevgilerimle :))

   Sil
 3. Ay bende var sanırım bu 😃 çok panik bir insanım ya.😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer gerçekten var olduğunu düşünüyorsanız ilerlemeden destek almakta fayda var.Sevgiyle ve huzurla kalın...

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 4. Bazilari bir anda ortaya cikan bir rahatsizlik mesela kusma sonrasi farkli bedensel hastaliklar ile ilgili tedavilerle zaman kaybedip gecmediginde psikiyatriye gidiyorlar. Bu nasil olur bana cok ilginc geliyor? Yani kusma ve diger bedensel hastaliklar gercekte nasil pskolojik oluyor? Beyin kontrolu mu kaybediyor? :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik hamilelik bile var.Hamileliğin tüm belirtilerini yaşıyor şahıs.Karnı bile büyüyebiliyor.Psikoloji her şeyi yaptırabilir insana :(

   Sil
 5. Ya ben bir ara bir test gibi bir başlık gördüm de blogunda sonra tıkladım açılmadı bu konuyla alakalı. Ben de bir hevesle baktım merak ediyordum kendimi :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogda test var.Herkes açabildi.İki gün öncenin yazısına bakarsanız görebilirsiniz :))

   Sil
 6. Yaşam kalitesinin, bakışın, hayattan tat almanın tadını kaçıracak şeylerden. Uzak olsun :)

  YanıtlaSil
 7. Sporumu yapamayinca kaygilaniyorum doktorcum bu normal mi 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu duruma neden bu kadar anlam yüklediğini bulmalısın.Daha sonra da verdiğin bu anlamı azaltma yolunda tekniklere baş vurmalısın canım benim :)

   Sil
 8. İlaç içe içe ilaç fabrikasına döneceğiz. İnsanlar kendi kendilerini "delirtiyor" bu kesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla duygusalız ve olaylara fazla anlam yüklüyoruz sanırım.İlaç tabi ki son çarelerden :((

   Sil
 9. Çağın rahatsızlıklarından artık malesef....

  YanıtlaSil
 10. Geçen gün gazete de bir yazı okudum bununla ilgili hipoglisemi ile benzer özellikler taşıyormuş bu nedenle ayırımı uzman kişiler tarafından yapılmalıymış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi çok sorun varsa mutlaka uzman desteği almak ve kan tahlilleri yaptırmak önemli...

   Sil
 11. Bende de uzun yol kaygısı başladı. Birisi yola çıksın acaba başına bir şey mi gelecek bir kaza mı olacak diye endişeleniyorum. Bu arada kazada hiç bir yakınımı kaybetsin. Çık şükür kendim de kaza geçirmedim. Annelik beni biraz evhamlı biri yaptı sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rolünüzü mü abartıyorsunuz ya da fazla mı sahiplenicisiniz?Kökenini bulup yeni tekniklerle bu konu üzerinde çalışmak gerek.Sevgilerimle...

   Sil
 12. Ruh dünyamızda bir şeyler eksik. Pazzle daki eksik bir parça gibi. O parçayı bulamayinca bunalım alıyor yerini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep eksik diye düşünmemek gerek sanırım.Eksiye odaklandıkça eksik artıyor :((

   Sil
 13. Benim annem Çok panikçi dir kadın diken üstü ya :)) Az geç kalalım hemen başlar paniğe :)) annem işte Ben bu yazıyı anneme okutayım belki biraz işe yarar :) Çok teşekkürler güzel bilgi içeren yazın için emeğine sağlık sevgiler:)

  YanıtlaSil
 14. Konu önemli bir konu. Üstüne bir şey yazmak yersiz bence. Yalnız insanımızın psikiyatra gitme konusunda hâlâ kararsız ve ilaçların fuzuli olduğunu düşündüklerini sanıyorum. Halbuki o ilaçlar beynin bozulan kimyasını düzenliyor. Boşuna mı çalıştı onca doktor? Bir de toplumumuzda düzenli ilaç kullanma alışkanlığı yok bu rahatsızlıklarda. Bilinçlenmeliyiz Yurdagül kızım.

  Benim çalışmalarım ise sona erdi. Şimdi şehla olmuş gözlerimi dinlendiriyorum biraz :) Kızıma bir ziyarete geleyim, unutuyorum zannetmesin dedim. Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yazı paylaşıyorum ama yoğun günler geçiriyorum.Olduğu kadar artık ablacığım :)) Zorlama lütfen kendini.İyi ol yeterli :))

   Sil
 15. Bir yakınımda var:( Hastanın tedaviye uyumu çok önemli. Nedir bu kadınların çektiği:( Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlarda bu oran daha yüksek gerçekten de :(( Teşekkürler :))

   Sil
 16. ay hiç olmucak bişi bende yaa :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.