Yatılı Okul Günlerinden

dahamutluyuz.com

Liseyi yatılı olarak okudum.Benim zamanımda sağlık meslek lisesi sınavlarına kurumlar sınavıyla girilirdi.Bu sınav, onluk sistemden ortalaması en az yedi olan öğrencilerin girebileceği bir sınavdı.Çalışkan,zeki ama ekonomik durumu pek iyi olmayan aileler çocuklarını bu tür sınavlara sokardı.Böyle okulları kazanmak ve sağlıkçı olabilmek havalıydı o dönemlerde :))
Ben de yatılı okulu Ankara'da okudum.Ailem de Ankara'daydı ama ancak hafta sonu evci çıkabilirdik ve askeri disiplin vardı.
dahamutluyuz.com
Her bir yatakhanede 5 ranza vardı ve biz bir odada 10 kişi kalıyorduk.Her gün odanın temizliğinden ve düzeninden bir kişi sorumluydu.Sorumlu olan kişi,koridor ve ortak kullanılan tuvaletleri de temizliyordu.Saat 7.30 da yatakhaneler kilitleniyordu.O yüzden 7.30'dan önce katları terk edip Etüt için sınıflara çıkmamız gerekiyordu.
Bizim odamızda derslerle pek alakalı olmayan bir arkadaşımız vardı.Şimdi bahsedeceğim arkadaşla  4 yıl aynı odayı kullanmıştık.
 Bu arkadaşımız pek fazla ders çalışmayı sevmezdi.Bolca roman okurdu.Değişik bulurduk biz onu.Hayal dünyasında gibiydi.Ve biz son sınıfa geldik,gayet burnumuz havalardaydı.Mezun olacaktık ve çok rahat da üniversite kazanabilecektik.Bizim çoğumuz mezun olduğumuz yıl,ancak iki yıllık okul kazanırken,o kitap okuyan,roman okuduğu için küçümsediğimiz arkadaşımız iyi bir fakülte kazandı.
dahamutluyuz.com

Demek ki neymiş kitap okumak,farkında olsanız da olmasanız da size artı değer katar.Sayısalcı olup,kitap okuyan başka bir arkadaşım da yaptığı bir kaç Türkçe netiyle diğer arkadaşlarına fark atarak istediği bölüme girmişti. 
Ara ara kendimden ve hayatımdan bahsedeceğim ve mutlaka bir mesaj da vereceğim yazılarımda.Sanırım kendi yaşantımıza dair yazdıklarım daha etkili oluyor.Her neyse şimdilik kalın sağlıcakla...
Yatılı Okul Günlerinden Yatılı Okul Günlerinden Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 16, 2017 Rating: 5

34 yorum:

 1. Yaşanmış örnekler daha etkili oluyor, değil mi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlginçtir ki düz makale yazdığımda değil özel hayatımdan anlattığımda daha çok okunuyor yazılar :))

   Sil
 2. Ah şunu bir de oğluma anlatabilsem:( O kadar önemli ki kitap okumak. Kesinlikle fark yarattığına inanıyorum. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı okutun oğlunuza.İstediğimiz üniversiteyi kazanmak için yıl kaybettik.Ben doksanlı yıllarda girdiğim dönemde meslek liselerinin de epeyce puanını düşürüyorlardı.Hukuk kazanacak kadar net yapıp iktisat kazanabiliyordunuz :))

   Sil
 3. Etrafımızda belki hep aynı tip insanlar oluyor. Düşünceleri, yaşantısı aynı. Fakat okuduğumuz kitaplarla bizden çok farklı insanların görüşlerini de almış oluyorsunuz. Bu bize artılar katıyor. Normalde bu insanlarla tanışmak ve konuşmak mümkün değildir. Hatta istemeyebiliriz bile. :) Fakat farklı fikirleri kullanarak hayatımızı zenginleştirebiliriz; kendi inanç ve yaşantımıza uyarlayarak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz o dönem kitap okumanın önemi anlamamıştık maalesef :( Neyse ki sonradan anladık :) Sevgilerimle...

   Sil
 4. Bence de güzel oluyor, devamını bekliyorum ☺

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu bir seri değildi ama ara ara hayatımdan kesitler yazmayı düşünüyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 5. ama artık İnternet cağında gençler kitaba pek yönelmiyorlar sanki... üzücü :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okumak,gerçekten çok önemli...Teşekkürler katkınız için :))

   Sil
 6. Bizim icin is ister gecti ama bu hayat tecrübelerinden gençleri yararlandirmak lazim. Hayat, ders kitaplarından ibaret olmamalı onlar için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özel hayatımdan ve tecrübelerimden anlatmam gerek öyleyse :) Ara ara yazayım :)

   Sil
 7. Bende o arkadaşına benziyormuşum Yurdagül. Her zaman derim ki çok kitap okumak ve matematiği sevmek benim hiç ders çalışmadan çok kez başarılı olmamı sağlamıştır.

  YanıtlayınSil
 8. Benim annem de sizin gibi yatili okumus. Su an hemsire. Gercekten cok disiplinli okullar. Hala sacini uzatmaz annem. Bir de onlara staj icin gelenlere hayret ediyorlar. Bizim zamanimizda boyle degildi diyor hep. Zor bir is ama cok da kutsal bence. Boyle yasanmisliklari okumak da cok guzel. İyi ki yazdiniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu an öyle değil okullar.Açıkçası sağlık öğrencilerinin de çok zeki ve çalışkan olduklarını düşünmüyorum.Ben trafik kazası geçirdiğimde karga tulumba ambulansa atmıştı beni sağlık görevlisi.Oysa ki iç kanama geçiriyor olabilirdim,damar yolumu açması ve kırıklarla dolu omzumu ve kolumu sabitlemesi gerekirdi.Ben bunları biliyorum ama halk bunları bilmiyor.Sağlığın kalitesinin ciddi oranda düştüğü inancındayım.Yazdıkça yazıyorum :) Her neyse teşekkürler efendim :))

   Sil
 9. Yatılı okul denince aklıma Feride gelir nedense:)) ama haksızlık da yapmışlar yani okulun temizliğini tuvalet filan öğrencilere yaptırmak hiç doğru değil:( neyse olmuş bitmiş:)))kitap okumak bilgi beyin korteksini geliştiriyormuş okumayanlar maganda oluyor (istisnalar hariç tabii) her yıl yüzlerce kadın kocası, sevgilisi, nişanlısı, eski kocası tarafından niye öldürülüyor? Bu yıl 300 küsurdu sayı yanlış aklımda kalmadıysa, bir de ölmeyip sürünen dayak yiyenler var işte hep beyin korteksi gelişmemiş, maganda tipler...:(
  çok beğenerek okudum, anılarını bol bol yaz:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay ablacığım çok anı var aslında.Makale tarzında yazmayıp bunları mı yazsam :)) Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 10. Farklı olmak güzeldir! :)

  YanıtlayınSil
 11. Bende sayısalcıydım ve sınava hazırlanırken az kitap okuduğumdan dolayı istediğim üniversiteye gidememiştim. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yorumunuz da bu yazıya yeni bir kanıt oluşturdu.Teşekkürler :)

   Sil
 12. bende üniversite için il dışına gittim ve orada yurtta kaldım. yaşadığınız durumları anlayabiliyorum empagtii kurmak kolay oluyor yine de o zaman ki imkanlarla ranza, 5 kişi filan tabi biraz daha sıkıntılı günler geçirmişsiniz. ama zorluklar kadar güzzel anılar da oluyor insanın dönüp dönüp bakabileceği. güzel bir yazıydı. sevgiyle kalın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Memuriyetim ve okuduğum üniversiteler nedeniyle baya il gezdim :)) Anı çok bende :))

   Sil
  2. Duymak, deneyimlerinizi paylaşmanızı isterim. :)

   Sil
  3. Ara ara yazayım öyleyse :))

   Sil
  4. Takipteyim öyleyse :)

   Sil
  5. Teşekkürler öyleyse :))

   Sil
 13. Bende maalesef ki Böyle lise anılarım olmadı :( Nasip değilmiş ama şimdi bende dışarıdan okuyorum :)Böyle güzel yaşanmışlıkları Okumak gerçekten Çok güzel bekliyoruz devamını :) Güzel bir yazıydı emeğinize sağlık sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazmam konusunda talepler baya geldi.Yazacağım ben de :) Teşekkürler :))

   Sil
 14. Yaz yaz ben çok severim gerçek anilari okumayi 😊

  YanıtlayınSil
 15. hah haaa o arkadaş benim gibiymiş işteeee hem hayalci başka dünyalarda hem de çalışkan :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendi dünyasında bir kızdı işte :))Çok samimi değildik ama severdim...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.