Yalan Üzerine

dahamutluyuz.com

Bazen çocuklarımız bizlere yalan söyler.Bu durumda kimi anne ve baba çocuğunu yakaladığı için zafer kazanmış gibidir.Çocuğun hiç bir haklılık payı yoktur ve ailede bu galibiyetin tadını çıkararak çocuğu iyice kıstırır.Halbuki gencin ya da çocuğun yalan söylemesinde ailenin de mutlaka bir payı vardır.Şöyle ki; eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa yaptığının sorumluluğunu alamayacak kadar güçsüz bir çocuk yetiştirmişsiniz demektir.Peki eğer yalan söylemeyip direk doğruyu ifade etseydi onu olgunlukla karşılar mıydınız?Lütfen hemen cevap vermeyin,biraz üzerinde düşünün.Çocuğunuzun söylediği doğrular karşında ayılıp bayılıyor ve durumu tolere edemiyorsanız doğal olarak size yalan söylemesi kaçınılmazdır.
dahamutluyuz.com
Bir de olayın şöyle bir boyutu var.Eğer çocuklarınızın yanında pembe,beyaz artık ne derseniz deyin masum addettiğiniz yalanları rahatça söyleyebiliyorsanız çocuğunuz var olan durumu bir süre sonra normal görecektir.Bu nedenle öncelikle çocuklarınıza iyi bir rol model olabilmek önemlidir.
Sonuç olarak çocuğunuzun yalanını yakaladığınızda bunda sizin de payınızın olduğunu unutmayın.Ona bu duruma üzüldüğünüzü ve durumdan rahatsız olduğunuzu uygun bir dille ifade edin.Tabi ki yalanına göz yummayın ama ılımlı bir şekilde olumlu yönde değişimine yardım edin.
dahamutluyuz.com

Yalan Üzerine Yalan Üzerine Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 07, 2017 Rating: 5

24 yorum:

 1. Genelde çocukları yalana biz büyükler itiryoruz:( Çocuk kabullenmeyeceğimizi düşündüğü şeyler için yalan söyleme eğilimi gösteriyor. Biz büyükler yalan karşısında dönüp önce kendimize bakmalıyız. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk öncelikle aileyi model alıyor.O yüzden önce kendi davranışlarımıza bakmalıyız.Teşekkürler :)

   Sil
 2. Özellikle rol model konusunda çok haklısın... Çocuk biriktiriyor, alışıyor ve olağanlaştırıyor... Ve bazen o pembe yalanlar bize dönüp dolanıp süpriiizz diyebiliyorlar :))

  YanıtlayınSil
 3. Yazıda genelde çocuklar üzerinde durulmuş. Yetişkinler neden yalan söyler bunu pek anlayamıyorum. Çocuklar maddi ya da manevi sebeplerle korkutuldukları için belki yalana alışıyorlar. Yetişkin olunca da bunu üzerlerinden atamıyorlar mı acaba?
  Rasulullah efendimiz; mümin zina eder mi? diye sorduklarında eder buyurmuş. İçki içer mi? İçer. Vs. Fakat yalan söyler mi diye sorduklarında, mümin yalan söylemez buyurmuşlar. Diğerleri de büyük günahlar olduğu halde, buradan yalanın ne kadar kötü olduğunu anlamış oluyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazı çocuk üzerine ama yetişkinlere de yalan söylemeyin yanlış örnek olursunuz mesajını verdiğim düşünüyorum.Katkınız için teşekkürler :)

   Sil
 4. Bir çocuğun yaptığı tüm hareketlerin üzerinde çevrenin etkisi vardır muhakkak. Bu nedenle dikkatli olmak lazım birey yetiştirirken ama bazen yalan söylemek bir kaçış da olabiliyor. Kolaylığa alışan karakterlerin gerçeklerden kaçış yolu oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yalan söylediğimizde yaptığımız şeyin sorumluluğundan kaçıyor oluruz :( Sorumluluktan kaçmak,uzun vadede sıkıntıya sokar insanı :(

   Sil
 5. Valla çocuk ne görürse onu veriyor rol model olarak bilinçli olup ona göre hareket etmek gerekiyor

  YanıtlayınSil
 6. Birazdan geleceğim diye evden çıkmak, gitmiyorum deyip kaybolmak gibi yalanlar günü kotarıyor belki ama daha sonra hiç paçanızdan düşmeyen çocuklara neden olabiliyor. Çünkü çocuk her an kaybolabileceğinizi düşünüyor ve ayrılmıyor peşnizden.

  Hiç yalan söylememeye çalıştım ne kadar zorlansam da. Ana sınıfında herkesin her dediğine inanan çocuklarım biraz moralimi bozdu yalnız. Yalanı bilmeyince çocuk :D Neyse bir şekilde onu da anlattık.

  Yalan söylemediğinizde belki size kızabilirim, insanım ne de olsa ama söylediğinizde çekeceğiniz rahatsızlık, üzerine belki de benim çok kolay çözümleyebileceğim bir şeyin ağırlığını yaşamanız daha kötü bence diyorum. Ve de kaybolunca yerine çok zor koyulan bir şey, güven diye ekliyorum sık sık. Değmez yalan söylemeye.

  Çoook güzel bir konuya değinmişsin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dürüst insan yetiştirmek çok önemli.Sağ olasın Handancığım :))

   Sil
 7. Ben asiri otoriter bir babaya sahip oldugum için çok söylemek zorunda kaldim. O yüzden çocugum söylese önce kendimde ararim sorunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşırı otoriterlik yanlış yaklaşımlardan :(( Ama fark etmek ve düzeltmek de önemli.Bence gayet dürüst bir arkadaşsın canım benim :))

   Sil
 8. Çok güzel bir hatırlatma yine emeğine sağlık.
  Rol model olmak burada da çok önemli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okumayan aileler çocuğum kitap okumuyor diyor :) Ben de kitap okuma saatleri ayarlıyorum ailecek okusunlar diye :))

   Sil
 9. ha haa bizim ülke toptan yalancı yaaa yalan bizim ülkenin ata spor gibi tembellik bir deee :) (bir dee iyi misin seeen, keyfin yokmuş gibi sankii)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keyfim yerinde ama yoğunum :(( Yetişemiyorum.Annem bende kalacak biraz.Bakalım bizi nasıl günler bekliyor :))

   Sil
 10. Burada hata tabi ki ailededir. Aile çocuğa ılımlı yaklaşmazsa ve güven vermezse çocuk yalan söylemeye mahkumdur. Büyüdüğünde ise yalan söylemek durdurulmayacak hal alacaktır. Onun için önce anne baba ılımlı olmalı ve güven vermeli

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok şey ailede başlıyor.Aile çok önemli kişiliğin oluşmasında.Teşekkürler :))

   Sil
 11. Çok doğru noktalara parmak basmışsınız. Zamanında aileme söylediğim yalanlar geldi aklima, sebebini düşündüm. Tabikide ebeveynimin mantıklı tepkiler vermediginden soylemisim. Inşallah ben çocuk buyuturken aynı hataları yapmam :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dürüst aile ve dürüst nesil olsun sloganımız :))

   Sil
 12. İnşallah doğruların söylendiği ebeveynler olabiliriz ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah canım benim :)) Kalp yapmayı bilmiyorum ama benden sana kocaman bir kalp gelsin :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.