Travma Sonrası Stres Bozukluğu

dahamutluyuz.com


Travma Sonrası Stres Bozukluğu, kişinin ruhsal ve bedensel yapısını derinden yaralayan, sarsan ve kalıcı etki bırakan olaylar olarak tanımlanmaktadır. Örnek olarak Trafik kazaları, yangın, sel baskını, deprem, cinsel taciz gibi olayları gösterebiliriz. Bu olaylara maruz kalan kişi şu dönemleri yaşar;
1.Şok Dönemi; Kazayı izleyen ilk dakikalarda kişi, şaşkın ve sersem şekildedir. Algılamada sıkıntısı vardır. Kaza yerinde hiçbir amacı yokmuş gibi dolaşıp, her hangi bir çaba göstermez. Şok dönemi, doğal bir savunma mekanizmasıdır ve ansiyetenin yoğunluğunu engeller.
2.Telkine Açıklık; Şoktan sonra yaşanan bu dönemde kişi, çevresel önerilere açıktır. Yardım eden ekibin isteklerini yerine getirme gayretindedir. Edilgen ve bağımlıdır. Savunma mekanizması olarak gerileme savunma mekanizmasını kullanmaktadır.

3.Toparlanma Dönemi; Kişi bu dönemde psikolojik olarak yavaş yavaş denge kazanmaya başlar. Gerginlik, ürkeklik, dikkatini toplamada güçlük, uyku problemleri gibi belirtiler yaşar. Normal bir insanda bu belirtiler kısa sürede ortada kalkar, kişi duruma uyum sağlar. Toparlanma denilen dönem, haftalar, aylar hatta yıllarca devam ederse bir patolojiden söz etmek mümkün olur.
dahamutluyuz.com
Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan kişilerde bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler;
-Genel görünüm ve davranış olarak kişi uyaranlara karşı çok hassastır. Telaşlı, huzursuz ve kaygılı bir görünüme sahiptir.
-Bazı hastalarda konuşmalarda ilgisizlik ve duygu azalmasına rastlanılır.
-Duygu durumu olarak olumsuzluğa odaklanmıştır. Sıkça kâbuslar görebilir. Bu durum devam ederse depresyona doğru eğilim oluşabilir.
-Düşünce olarak çevreyi suçlayıcı bir tavrı olduğu ve gelecekle ilgili kaygılı olduğu görülür. Olayı unutma yönünde çabaları olmasına rağmen sık sık olaylarla ilgili ayrıntıları hatırlamaya yatkındır.
-Fizyolojik olarak uyku düzeni bozukluğuna sık rastlanır.
Travmanın bazen kalıcı etkileri olabilir. Travma yaşayan kişide şu bozuklukların olma olasılığı vardır;
-Madde bağımlılığına yönelme
-Depresyon
-Kişilik bozuklukları(Özellikle Sınır Kişilik Bozukluğu)
-Yeme ve uyku bozuklukları
-Bellekle ilgili bozukluklar
dahamutluyuz.com

Tedavisi:
Travma yaşayan bireyin illa tedavi görmesi gerekmez. Zaman içerisinde çevrenin yardımıyla birlikte normal hayatına geçerek iyileşebilir. Fakat belirtiler birkaç haftayı geçerse uzman desteği almak gereklidir. Bu hastalara en doğru yaklaşım, destekleyici ve sıkıntıyla baş edebilmeyi öğretici tekniklerdir. Gelecek planları, uzman desteği alınarak birlikte yapılır. Psikoterapik yaklaşımlarla birlikte aile ya da arkadaş desteğinden de faydalanılır. Stresle başa çıkma teknikleri hastanın durumuna göre önerilir. Travma yaşayan kişiye uzmanın istemi doğrultusunda bilişsel davranışçı terapinin yanında ilaç tedavisi de uygulanabilir.
Travma yaşayan kişilerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu gelişme riski %3-58 olduğu saptanmıştır. Bu oran yüksek bir orandır. Son zamanlarda ülkemizin içinde bulunduğu durum nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu önem arz etmektedir. Ruh ve bedensel sağlığımızı koruduğumuz huzurlu günler yaşamak dileğiyle…

Kaynakça: Psikodinamik Psikiyatri ve Normal Dışı Davranışlar(Engin Geçtan),Özel Pedamed Psikiyatri Tıp Merkezi Yayınları, Aktüel Psikoloji Dergisi(Uzm.Psk.Ayşe Tepeltepe İltar),EMRD Derneği Yayınları,Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Hastanesi Yayınları

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Travma Sonrası Stres Bozukluğu Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 09, 2017 Rating: 5

25 yorum:

 1. Tam da ihtiyacımız olan bir konu. Bence toplu bir travma yaaniyor ulkede .Sınır kisilik bozuklugu nedir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onu başka bir yazımda uzunca anlatayım o zaman :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Hemimizin hayatında inişler çıkışlar olmuştur. Bir iş değişikliği bile insanda travma oluşturabiliyor. İnsan başına herşey gelebilir ve buna da hazırlıklı olabilmelidir. Eğer sıkıntılı günler geçiriyorsa inanın çevrenin ilgisiyle bu kolay atlatılabiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadığımız travmaya yüklediğimiz anlam önemli.Sağlıklı bir şekilde travmaları atlatabilmek dileğiyle...

   Sil
 3. Kısa zaman önce işyerimde beraber çalıştığım biri ameliyat sırasında yaşadığı komplikasyonlar yüzünden büyük bir travma yaşadı. Maalesef sonuçları kötü oldu. Fiziksel güç kaybı ve bellek ile ilgili bazı sorunlar. İşine hala dönemedi. Aynı soruları defalarca soruyor. Çok üzüntü verici. Doktorlar zamanla düzelecek diyor ama nedense pek inandırıcı gelmiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim bu yazıdaki kastım daha çok psikolojik yönü.Sizin arkadaşınızın fizyolojik de sıkıntısı olmuş sanırım.İkisi birleşince epey zor olmalı :(

   Sil
 4. günümüz koşullarında sanırım tedavi şart

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben trafik kazasındaki travmayı psikolojik destek almadan atlattım ama uzun sürmüştü :(

   Sil
 5. Bu türden bir kaza geçirip hasta olan bir arkadaşım vardı. Gerçekten çok zor bir durum. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
 6. bir mim için bekleniyorsunuz ...
  http://soslubadem.blogspot.com.tr/2017/02/mim-blog-adm-nereden-geliyor.html

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hemen bakıyorum ve en kısa zamanda yazıyorum :)Teşekkürler :))

   Sil
 7. Ders Ehli eğitim adına güzel şeyler....
  Teşekkürler daha mutlu yaşam.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selam :)) Sizi takip etmek istedim ama butonu bulamadım :(

   Sil
 8. Hassas, ince konular. Travma da sonrası da. Umarın ihtiyacı olanlar gereken ihtimamı görüyorlardır.

  Çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Derin bir o kadar da önemli bir konu.Ben teşekkür ederim :))

   Sil
 9. Toplum olarak travmatik olduk sanırım herkes her an tartışmaya açık karikatürlere bayıldım emeğine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Duygusal bir milletiz biz :)) Ondan öyle iniş çıkışlarımız.Teşekkürler :))

   Sil
 10. günümüzde travmalarda çok yaşanır oldu, stres bozulukları da. bu konuyu işlemeniz isabet olmuş. kitaplarda dizilerde bile ismini sık duyar olduk. artık yazınız sayesinde daha detaylı bilgi sahibi olmuş olduk. bilgilendirici bir yazı olmuş. ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 11. Bir trafik kazası yapan bir kişiyim. O an saniyeler içinde oluyor. Toparlanma süresi gerçekten uzun sürebiliyor. Travma yaşama olasılığı yüksek oluyor. Aile ve çevrenin iyileşme süresinde önemli bir yeri oluyor. Gerekirse profesyonel bir yardımın alınması gerekiyor. Yurdagül ablacığım ne güzel bir paylaşım olmuş. Tebrik ederim yüreğinize sağlık.
  Saygılarımla

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben trafik kazası geçirdim ve çok zorlu bir süreçti :((Beğenmene sevindim :))

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.