Psikolojik Danışman Ne İş yapar?

dahamutluyuz.com
Daha önceden yazmış olduğum bu yazıyı tekrar yayınlamak zorunda kaldım çünkü hala Psikolojik Danışmanın ne olduğunu tam öğrenemedik maalesef :((

dahamutluyuz.com

Psikolojik Danışmanlık,kişinin kendini anlaması, farkındalık kazanması, problemlerini tanımlaması ve çözüm yolları üretmesi, kararlar alması, kapasitesini geliştirmesi, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim halinde olması ve kendini geliştirmesi için uzman kişilerce verilen profesyonel yardım sürecidir.Psikolojik danışmanların, hizmet verdiği kimseler hasta kimseler değildir. Bunlara danışan denir. Psikolojik danışmanlar, okulda ve hayatta başarısız ve uyum güçlüğü gösteren kişilerle ve onların aileleriyle görüşür, bireysel ve grup danışmaları yapar, testler uygular ve sorunların kaynağını ortaya çıkarmaya çalışır. Birey ve öğrencilerin, kişilik, yetenek ve ilgilerine uygun programlara yönelmelerine yardımcı olur.Psikolojik Danışmanlar ilaç yazamazlar.Psikologlar da ilaç yazamaz.Psikologlarla Psikolojik Danışmanlar arasındaki en önemli fark,danışmanlar sağlıklı insanlara hizmet verirken,psikologlar sağlıklı insanların yanın ruh sağlığı bozulmuş insanlara da hizmet verirler.Psikolojik Danışmanlıkta koruyucu hizmetler de çok önemlidir.


dahamutluyuz.com
Psikiyatristler ise tıp fakültesinden mezun olduktan sonra bu eğitimin üzerine psikiyatri uzmanlığı eğitimi alırlar.Psikologların ve psikolojik danışmanların ilaç yazma yetkisi yoktur ama psikiyatristler reçete yazabilirler.Psikoterapi yapabilirler.Psikiyatristlerin mühadahale alanı diğerlerine göre daha geniştir.
 Yukarıdaki açıklamalarım doğrultusunda psikolojik danışmanlar,sağlıklı insanlara rehberlik etmekte,psikolojik testler uygulayabilmekte,ruh sağlığı bozuk insanlara müdahale edememektedir.Son kez tekrar edeyim reçete de yazamaz. :)Umarım yeterince açık anlatabilmişimdir.
dahamutluyuz.com
Bazen hepimizin desteğe ihtiyacı olabilir.Yön bulmakta sorun yaşayabiliriz.Bu durumlarda,farklı bir desteğe ve bakış açısına ihtiyaç duyabiliriz.İşte böyle zamanlarda bizler sizlerin yanındayız.Sevgiyle kalın :)
Psikolojik Danışman Ne İş yapar? Psikolojik Danışman Ne İş yapar? Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 11, 2017 Rating: 5

33 yorum:

 1. Güzel ve yerinde bir açıklama olmuş teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. bende düzenli olarak kapısını aşındırırım psikolog ve psikiyatrislerin iyiki varlar :)

  YanıtlayınSil
 3. Yanıtlar
  1. olmaz mı asıl iş onlarda sayelerinde güçlenip yeni kararlar alıyoruz :)

   Sil
  2. Latife yaptım :) Sizler de iyi ki varsınız :)

   Sil
 4. Hep istemişimdir böyle bir mesleğim olsun diye.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canınız sağ olsun.Siz de güzel şeyler yapıyorsunuz.Ne güzel yazıyorsunuz :)

   Sil
 5. Psikologlar, psikolojik danışmanlar iyi ki varlar gerçekten de. Milletçe çok ihtiyacımız var.

  YanıtlayınSil
 6. Bu yazi bana değil herhalde :) Şaka yapıyorum :) Çok iyi bir şekilde, akıllarda soru işareti kalmayacak tarzda bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki bu yazının oluşmasında senin de etkin tartışılmaz :) Beğenmene sevindim :)

   Sil
 7. Bilgilendirici, son derece açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bende doktor araştırırken psikolog ne yapar, psikiyatrist ne yapar, aralarındaki fark nedir diye ufak bir araştırma yapmıştım. Eğer sadece kitaplardan okuyarak kendimizi tedavi edebilseydik örneğin kitaplardan okuyarak ameliyat yapmak... gibi . Bu çok saçma olurdu :) Hayatta her şey insanlar için. Hastalandığımızda doktora, yolumuzu kaybettiğimizde bir yol gösterene ihtiyacımız var. İyi ki varsınız :)

  Bu arada özelllikle şu kaplumbağalı karikatüre çok güldüm :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim,teşekkür ederim.Hep beraber ilerlemek ve güzel günlere ulaşmak dileğiyle...

   Sil
 8. Çook iyi anladık elinize sağlık.
  Aşılama her zaman hastalığın tedavisinden kolaydır ve tercih edilir. İyi ki varsınız... Aslında kişinin iç dünyasını toparlayıcısısınız :) Ne değişik bir kelime oldu bu...
  Karikatüre de bayıldım :D

  YanıtlayınSil
 9. Sabırla anlatıyorsunuz. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 10. Çok net bir açıklama olmuş... Gıpta ettiğim bir meslek... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 11. İyi ki varsınız, farklı bakış açısı ve güçlü bir iletişim çok şey ifade ediyor :)
  Emeklerinize sağlık

  YanıtlayınSil
 12. ha haa sen kızmışsın yaaa sana bi danışman lazııım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ya bir yıldır anlatıyorum ama hala tam anlaşılamadı :) Tekrar yayınlayım dedim ben de napayım :)

   Sil
 13. psikolioji ile ilgili her şey iligimi çektiği için zamanında bu meslekte ilgimi çekmişti. bende bayağı araştırma yapmıştım bu meslek için. yazınızı görünce o günler aklıma geldi. teşekkürler. sevgiyle kalın :)

  YanıtlayınSil
 14. Iyi ki varsiniz canim ben de zaman zaman yardim aldim ve çok da faydasini gördüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de sizlerden çok şey öğreniyor ve deneyimliyoruz.Bir bütünüz aslında hepimiz :)

   Sil
 15. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Aslında benim de şöyle içten bir gülüşe ihtiyacım var sanırsam.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim doya doya gülersiniz :) Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 16. Çok güzel bir açıklama olmuş. Bu konu hakkında yazmayı düşünüyordum ben de :) Zira tam olarak bilinmiyor, anlaşılamıyor mesleğimiz.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.