İnsanlar ve Hayvanlar

dahamutluyuz.com

İnsanlarda görülen bazı sosyal davranışların diğer canlı türlerinde de olduğu iddiası ilginçtir.Konuyla ilgili sosyobiyolojide  nişanlıya hediye götürme davranışının bazı hayvan türlerinde de olduğu söylenmektedir.Bazı kuş türleri flört döneminde erkekler dişileri beslermiş,erkek olan kuş dişinin yanına mutlaka bir yiyecekle gidermiş.Geçirilen evrim boyunca da götürülen bu yiyeceğin yerini sembolik bir cisim örneğin çöp parçası almış.Erkek kuşlar flört döneminde dişi kuşların yanına giderken çöp parçası götürmezlerse dişiler tarafından gagalanırmış :))
dişi kuş
Benzeri durumlar insanlar için de geçerli diyebiliriz.Nişanlı erkekler,nişanlılarının evine çikolata ya da çiçek götürürler.Eli boş giden damat adaylarının nişanlıları ya da nişanlısının ailesi tarafından en azında sözlü olarak gagalanma ihtimalleri yüksektir.
 Yine sosyobiyolojik bakış açısı doğrultusunda bazı kuş türlerinde çifleşme öncesi  erkek kuş,dişi kuşu beslemenin yanında yuvayı da yaparmış.Aksi halde dişi kuş erkeği yanına yaklaştırmazmış.Dişi kuşun bu davranışının nedeni genlerini garanti altına almakmış.Çünkü bu kadar emek harcayan erkek kuşun başka bir dişi kuşun peşine takılmaya ne zamanı ne de enerjisi kalıyormuş. :))
Benzeri durum insanlar için de geçerli olabilir mi dersiniz?Kız tarafı erkeğe yüklü bir masraf yaptırarak,takılar eşyalar aldırarak acaba kızlarının genlerini garantiye almaya mı çalışıyorlar?
dahamutluyuz.com.

Üstün Dökmen Hocamızın Varolmak Gelişmek Uzlaşmak kitabını kaynak alarak bu yazıyı yazdım.Bilgiler bana çok ilginç geldi.Size de ilginç gelmedi mi?Hem şaşırdım hem de çok zevk aldım okurken.Dilerim siz de zevk almışsınızdır.Kalın sağlıcakla...
İnsanlar ve Hayvanlar İnsanlar ve Hayvanlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 06, 2017 Rating: 5

42 yorum:

 1. Bazı canlılarda da insanı şaşırtacak davranışlar var. İncelenmeye değer gerçekten. Erkek muhabbet kuşları konuşuyor, dişiler konuşmuyor. Ama aynı kafese konduklarında erkek de konuşmuyor, ancak birlikte ötüyorlar.
  Kuşlu karikatür harika.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayvan davranışlarının insan davranışlarına benzemesi bana çok ilginç geldi.Hayvanların davranışlarının iyice incelenmesi gerek :) Sevgilerimle...

   Sil
 2. Çok keyifli bir yazıydı iyi ki paylaşmışsın bizimle de :) Üstün Dökmen'i de taa TRT zamanlarından beri seviyorum. Kitabını alayım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üstün Dökmen'în kitaplarını bazen kaynak olarak kullanıyorum.Kocaman bir kitapta küçük bir paragraftı aslında ama ilgimi çekti benim.Kitabın bütünü farklı farklı şeylerden bahsediyor.Sevgilerimle...

   Sil
 3. ay evet hayvanız doğru :) gagalamak ha aman aman ha :)

  YanıtlayınSil
 4. Üstün Dökmen'i ben de TRT'de severek izlerdim, hala var mı? Varsa hangi kanalda bilmiyorum. :( İzleyemiyorum:( kuşlar hakikaten ilginçmiş, insanların da benzer genetik güdüleri düşündüğü fikri mantıklı:) çok teşekkürler yine keyifle okudum.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu an sanırım yayını yok ama kitaplarını okuyor ve faydalanıyorum ablacığım :)Teşekkürler :))

   Sil
 5. İnsanlar bir çok şeyi doğadan alıyor. Onlardan esinlenerek bir şeyler icat ediyor. Ama buna evrim diyemeyiz. Ben müslüman olarak evrime inanmıyorum haliyle. İzlediğim bazı belgesellerde ben de bunu farkettim. Erkek kuşlarda çiftleşme öncesi kendine çeki düzen vermek, yuva yapıp hatta etrafını çiçeklerle süsleme davranışları görünüyor. Belki Cenab-ı, Hak insanlara doğa vasıtasıyla biraz incelik öğretiyordur kim bilir?


  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlla evrim olarak anlatmadım aslında.Yazdıktan sonra da aklıma geldi evrime takılabilrler diye.Mevzu evrim değil de benzer davranışların olması.Bana ilginç gelen bu.Teşekkürler...

   Sil
 6. Banada çok ilginç geldi,hayvanlar alemini biraz araştıracağım:)

  YanıtlayınSil
 7. çok ilginçmiş, ilk karikatüre de çok güldüm :))

  hediyeleşmenin bir gücü var bence, birine bir hediye vermek o kişinin gözünde sizi muhakkak değiştiriyor iyi anlamda.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki hediyeleşmede kadın erkek ayrımına dikkat :))

   Sil
 8. Bu konu hakkında belgesel izlemiştim hakikaten ilginç. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
 9. "Erkeğin canını çıkaracaksın ki başkalarına bakmaya ne gücü kalsın ne meyli olsun" Bu cümle ilgimi çekti. Düğün zamanlarında kız aileleri erkek tarafına bu yüzden mi yükleniyor acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik kökeni net olarak öyle diyemeyiz ama etkisi var diyebiliriz :)) Bilmiyorum anlatımım oldu mu :))

   Sil
 10. Şu çöp taşıma işine çok şaşırdım ve bakakaldım... Kuşlarla kurulan bağlantılı anlatım şahaneymiş :)
  Çok sevdim ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya ben de okurken çok ilginç buldum.Sevgilerimle canım benim :))

   Sil
 11. :)) Nə maraqlı mövzudur! Məncə də qəti şəkildə insanların bəzi davranışları ilə heyvanların davranışları arasında çox yaxınlıq var. Bəlkə də dünyada eyni - canlılar kateqoriyasından olduğumuz üçündür. Əslində kainatda araşdırılası o qədər məsələ var ki...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanları iyice araştırmak gerek değil mi :)) Teşekkürler :))

   Sil
 12. Çok güzel bilgiler. Benzeşiyoruz hayvanlarla kabul etmesi zor olsa da:) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanları biraz daha araştırsak kim bilir neler buluruz değil mi :)) Teşekkürler :))

   Sil
  2. Kuşlar.... :))
   Erkekleri daha renkli ve gösterişli oluyor.
   Hediye götürüyorlar. Onların kırmızı gülü, bir çöp parçası :))))

   Sil
  3. Kuşlar da ilginç baya :))

   Sil
 13. İlginç ama doğru bir bilgi.Benzer yönlerimizde çok var gerçekten.Annelik içgüdüsüyle hayvanların yavrularını sahiplenmesi,ısıtması,yedirmesi,korumasıda bublardan biri 😃 sonra karıncalar yuvalarına yiyecek taşıyor biz insanlar gibi 😃

  YanıtlayınSil
 14. Blogumda bir akıma davetlisin. Vaktin olursa, yapmak istersen 😊❤

  YanıtlayınSil
 15. Hayvanlar boşuna yaratılmadı. Sürüngenlerden ürkerim ama diğerleri arasında pek ayırım yapmıyorum Yurdagül kızım. Karikatürler yine bitirimdi. Emeğine sağlık.Sevgilerimle canım:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanları da incelemek anlamak gerek onu fark ettim.Sağ olasın ablacığım :)

   Sil
 16. Bence garantiye almak değil amaç. Afedersiniz ama biraz aç gözlülük olarak görüyorum ben. Seven erkek zaten sahiplenir. Parayla pulla ölçülecek şeyler değil bunlar bence.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu tabi sizin bakış açınız.Bilimsel olarak iyice incelemek gerek.Sevgilerimle...

   Sil
 17. Gagalama olayına çok güldümm :)) Gerçekten Çok ilginç bir bakış açısı olmuş Keyifle okudum valla emeğine sağlık sevgiler :)) karikatür çok güzel:)

  YanıtlayınSil
 18. Evlilik yıldönümümüzü hatırlamayan eşimi yakın zamanda,bütün gün gagaladım.
  Seneye hatırlamasında göreyim,gagalarmıyım-tırmalarmıyım bilemem,kedilere çok benzediğimi bilir.
  Sevgiler.
  Çok güzel bir paylaşım,olmuş emeğine sağlık.
  Karikatürlerde çok komik ve şirinmiş.

  YanıtlayınSil
 19. Çok ilginç. Maymunda tahmin ederdim de diger hayvanlarda da benzerlik olmasi ilginc.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.