Eyvah Çocuğum Ergenliğe Girdi

dahamutluyuz.com
Ergenlikle ilgili gelen yoğun sorular üzerine geçmişte yayınladığım bu yazıyı tekrar yayınlamak durumunda kaldım.Umarım faydalı olur.
Ergenlik Dönemi,alenin de çocuğuyla birlikte yaşadığı ve zaman zaman bocaladığı bir dönemdir.Bu dönemde ergen çocuklarda görülen davranışlar şunlardır;
-Duygu,düşünce,davranış ve ilişkilerinde değişkendir.
-Anne,Baba ve öğretmen gibi otoritelere karşı çıkarlar ancak örnek modele ihtiyaç duyarlar.
-Otoriteye karşı gelmesi saygısızlık değil,varlığını ispat etme çabasıdır. (bir birey olma çabası)
-Arkadaşları onun için önemlidir.Çünkü aynı sorunlarla karşı karşıyadırlar.
-Dağınıktır,unutkandır,
-Beklenenden fazla tepki gösterirler,
-Çok hassas ve kırılgandırlar,
-Dünya görüşleri farklıdır ve çabuk değişir,
-Hata yapma oranları yüksektir,risk altındadırlar.
-Derslere ilgisi azalabilir.
-Kendilerine yetişkin gibi davranılmasını 
isterler,

-Emir almayı sevmezler,açıklama isterler,

-Kısıtlama değil özgürlük isterler (sınırları çizilmiş),

-Düşünce ve fikirlerine değer verilmesini isterler,

-Kıyaslanmaktan nefret ederler,Kendilerinin olduğu gibi kabul edilmesini isterler,

-Sevgi,anlayış,hoşgörü ve takdir beklerler,


-Hayal kurar,yalnız kalmak ister,aşık olmak isterler,


dahamutluyuz.com

Bu hassas dönemde aileler çocuklarına nasıl davranmalıdır peki? Sizlere önerim şunlar;
-Çocuğunuzla kesinlikle ağız dalaşı ya da kavgaya girmeyin.
-Ona asla vurmaya çalışmayın.
-Davranış sergilemeden önce düşünün.
-Çocuğunuzun büyüdüğünü artık kabul edin :)
-Esnek olun.
-İşbirliği ve ortak kararlar almaya özen gösterin.
-İletişim konusundaki bilgi ve becerilerinizi geliştirin.
-Arkadaşlık ilişkilerine önem verin,eleştirmek yerine yol gösterici olun.
-Ergenlik dönemi ve geçiş özelliklerine dair okuyun,araştırın,başka ailelerle iletişime geçin.Tabi ki çocuğunuzu bunaltmadan :)
-Ergenlik döneminin bir geçiş dönemi olduğunu unutmayın.(Kaynak:Çaycuma Eğitim Merkezi)
dahamutluyuz.com
Çocuklarımız,bize hayatı en iyi öğretenlerdir.Onlara sevgiyle ve sabırla yaklaşmak gerekir.Ergenlik dönemi gibi özel dönemde de çocuğunuzun yanında olduğunuzu lütfen hissettirin.Sevgiyle kalın...
-
Çocuğunuzla Kesinlikle Ağız Dalaşına, Kavgaya Girmeyin
Eyvah Çocuğum Ergenliğe Girdi Eyvah Çocuğum Ergenliğe Girdi Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 27, 2017 Rating: 5

44 yorum:

 1. Burda yazılanları yapmadım gibi tek şeyim unutkan ve biraz dağınık olduğumdur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir de annene sor bakalım aynı şeyi mi söyleyecek Emreciğim :)

   Sil
 2. Çok zor bir dönem... Benim oğlum ergenlik döneminde ve neredeyse tüm saydığın davranışları sergiliyor... Elimden geldiğinin en iyisini yapmaya çalışıyorum... Arada benim sigortalar da atmıyo değil:) Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hen aile hem de çocuk için zor bir dönem.Geçici olduğunu unutmayın :)

   Sil
 3. ayy ben o kadar ağır bi ergenlik geçirmiştim ki, annemle babamı bir kez daha ayakta alkışlıyorum beni idare ettikleri için :D

  YanıtlayınSil
 4. Ergenlik mevzusu açıldığında bizim kuşak arkadaşların klasik tespiti şu oluyor; valla ne biz, ne ailelerimiz ergenliğe girdiğimizi anlamadan büyüdük :) Galiba ergenlik kelimesini de çok sık dillendirmemek lazım gençlerin yanında, bazıları kapris yapmak, öfkelenmek zorundaymış gibi iyice kendini koyveriyor. Her konuda olduğu gibi bunda da dengeli olmak lazım. Keşke becerebilsek... ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Durumu çok iyi kullanılırlar.Benmerkezcilik hat safhadadır.Kesinlikle işin bir de böyle tarafı var.Katkınız gerçekten önemli :) Teşekkürler :)

   Sil
 5. Çocukların en zor dönemi sanırım, böyle bir yazı ile katkıda bulunmanız çok güzel olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 6. Ergenlik dönemi dehşet dönemi çılgınlık dönemi bu dönemin göbeğinde olan bir anne olarak bir tek tavsiyem var çaresiz anne babalara BOLCA SEVGİ GÖSTERİN!
  Bu sihirli bir anahtardır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz böyle yazınca aklıma bir yazı geldi ya sevgi yetersiz kalırsa diyordu kişi o zaman dozu arttırın diyordu doktor :)

   Sil
 7. Ahh o ergenler,küçükleri 23 yaşında bitmedi gitti.
  Allah'tan Büyük evlendi de,karsıyla uğraşırken bize kapris yapmayı azıcık unuttu gibi.Karısına da,yavruma da kurban olurum ben...
  Sevgilerimle Yurdagül isminizi sevdim-öğrendiğime de memnun oldum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Annelik zor iş :) Adım demokratik bir seçimle,kura çekilerek bulunmuş.O dönem dayımın kızının en yakın arkadaşının ismiymiş.Kuraya o da dahil edilince onun isteği olmuş :)

   Sil
 8. 7 den 70 e herkesin sergilediği davranışlar. :) sadece ergenlik döneminde değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlikte daha yoğun yaşıyoruz.Toplum olarak ergenlikte takılı kalıp olgunlaşamadığımız için ergenlik geçse bile davranışlar devam edebiliyor.Sevgilerimle..

   Sil
 9. Sonunda blogunuzu buldum neredeyse her gün sizin Google plus sayfaniza giriyorum fakat başkaların bloglarina sadece rastlayabiliyorum sonunda :))

  YanıtlayınSil
 10. Zor, sancılı bir dönem. Hem o dönemi yaşayan genç için zor hem de aile için. Olabilecek en duyarlı, en güzel şekilde geçirilmesi dileği ile :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençler bazen durumu kullanıyor.Dikkatli olmak gerek :) Sevgilerimle :)

   Sil
 11. Çocuklar için de anne-baba için de zor bir dönem.

  YanıtlayınSil
 12. Bu konu Ayşe kızımla yıl içerisin de defalarca konu oluyor aramız da Lise öğretmeni olması sebebiyle onların da dikkat ettikleri bir konu.
  Bana ebeynler ve çocuklar tarafından ayrı ayrı abartılıyor gibi geliyor her yapılan hatayı ergenliğe bağlanmasını da doğru bulmuyorum çocuklar bunu kullanıyor ve tamiri güçleşen yaralar açılıyor sonrasın da çok dillendirmeden dikkat etmek lazım.Çocukların kaçacağı velilerin de sığınacağı bir durum olmamalı ergenlik.
  Bizler böyle bir hakka sahip bile olmadık:))))
  Teşekkürler canım çok güzel ve zamanlaması da çok iyi olmuş.
  Bu arada sayfa da yine değişiklikler var:) ilk sayfa açıldığın da videolu paylaşımın çok fazla yer kaplıyor nedenini bilemedim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farkında olmak ve dengeyi kurabilmek önemli.Anne babaların ilk çocuklarında daha çok bocaladıklarını görüyoruz.Bazen de hep beraber yaşayarak öğreniyoruz sanki :) Sitenin yeni hali bu.Neden öyle çıktığını inanın ben de bilmiyorum :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 13. Gülümseten bir bakışla; Çocuğun mu var derdin var yani :))))

  YanıtlayınSil
 14. Bence ben ergenken ailemi pek zorlamadım ya da öyle umuyorum :D

  YanıtlayınSil
 15. Bazı ergenlikler çok sert geçiyor. Bazısı da sakin, kendi içinde. Benim gibi :)

  YanıtlayınSil
 16. oğlum 15 yaşında , hiç zorlamıyor bizi diyebileceğim bir çocuk, bilmem kendi bizimle zorlanıyor mudur? Belki ebeveynler olarak biz de onlardan çok şey beklediğimiz ve bu beklentileri onları eze eze vermeye uğraştığımız için tepkileri oluyordur kim bilir? Ben hep bir ailenin evladını bir miktar serbest bırakması gereğini savunurum , tıpkı bir bebeğin düşmesine izin vermek gibi , her defasında siz kaldırırsanız nasıl kalkması gerektiğini biraz daha zor öğrenmez mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sıkmamak ama fazla da serbest bırakmamak gerek.Denge önemli gerçekten :))

   Sil
  2. tabii ki kontrol şart hele de bu yaşlarda , fakat biz özellikle ülke genelinde bir her şeyi biz biliriz , biz düşünürüz havasına hakimiz ki ebeveynler olarak . Çok net hatırladığım , sık sık hatırlattığım bir örnek var Semra hanım , duymuşsunuzdur , 21 yaşındaki oğluna ; senin aşık olduğunu ben bilirim , sen nereden bileceksin diyen.Okul yaşamında , işlerine ve hatta sonrasında evlilik hayatına müdahaleyi hak gören. Bence biraz kontrol manyağıyız . O sebepten bütün bu sıkıntılar . Bence bu özellikle kendi kararlarını alan bireyler yetiştirmeyi becermiş ülkeler ile bir kıyaslama ya da ne bileyim bir yahlil yapılmalı , onlar ne veriyor bizim veremediğimiz? ya da biz mi biraz abartıyoruz :) bu konuda biraz dertliyim , çünkü kendim de oğlum gibi sorunsuz bir ergenlik geçirdiğim halde hiç bir zaman kararlarım olup ,olmadığı ne istediğim sorulmadı . Netice belli sen karar vermesine izin vermezsen 18 yaşında ilk yapacağı şey senden kaçmak olur , net . Ya da kalıp bağımlısı olanlar da var , sanırım aile ilişkileri sorunlu , tabii bunlar benim kendi fikirlerim , en doğrusunu sen bilirsin :D

   Sil
  3. 44 yaşındayım.Annem ben de şu ara.Ne yiyorum içiyorum,kaçta yatıyorum hepsi kontrol altında :( Hapis gibiyim ama o farkında değil :(Ah şu aileler biraz genişlese ne olur?

   Sil
  4. tam olarak demek istediğim şey , ergenlikle ne alaka dediğini duyar gibiyim ama temelinin taa o günlere dayandığına inanıyorum , dediğim gibi en doğrusunu sen bilirsin , benimki sadece algıladıklarım , yanlışım olursa lütfen uyar çünkü gerçekten bu uyarılar çok işe yarıyor, insan durup bir düşünüyor . Hemen her postunda ben en azından o konuyla alakalı sorguluyorum kendimi , ben neresindeyim , nasılım ya da nasıl daha şöyle olsam diye , kalemine , yüreğine , emeğine sağlık.

   Sil
  5. Kişiliğin gelişmesinde ergenlik de çok etkili bir dönem.Bazen yazışma eksik kalıyor iletişimlerde.Ben,anlayamamış olabilirim.Oğlunla ilgili sıkıntın devam ediyorsa mail adresim yurdaasli@gmail.com. İsterseniz mail ortamında daha geniş geniş yazışıp konuşabiliriz.Benim için değerlisiniz.Umarım benim de size bir faydam olur.Sevgilerimle...

   Sil
  6. oğlumla ilgili bir sıkıntım yok :D yazdım ya ilk yorumda da , sorun olursa ilk başvuracağımsın , çok öptüm...

   Sil
  7. Her zaman beklerim ben de :)

   Sil
 17. yine de en tatlı zaman yaaa ergenlik :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.