Egzersiz Yapmanın Depresyona Etkisi

dahamutluyuz.com
Bazen eski yayınlanan yazıları biraz daha düzenlemek ve yeniden hatırlatmak gerekiyor.Bu yazı da öyle bir yazı:))
Birçok araştırmacı egzersiz yapmanın sadece fiziksel değil ruhsal sağlığa da faydalı olduğunu söylemektedir. Alman Psikiyatri, Psikoterapi ve Nöroloji Derneği üyelerinden Dr. Fritz Hohagen, "Egzersizle korku ve stresi yenmek mümkün" diyerek şu bilgileri verdi: "Düzenli egzersiz yapan insanların, ruhsal sorunlarında gerileme gözleniyor. Hayata karşı ilgisiz olan pek çok depresyon hastasının kendine güveni güçleniyor. Grup halinde yapılan egzersizler, kendini toplumdan izole eden hastaların iyileşmesini sağlıyor" diyor.
Bir başka araştırmada Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmış ve depresyon hastalarının derdine çare olabilecek olan bir çözüm bulunmuştur. Ortalama 7 yıldır depresyondan şikâyetçi olan ve antidepresan tedavisine yanıt vermeyen 18 ile 70 yaşları arasındaki bir grup kişi gözlem altına alınırken, bu grup kendi içerisinde ikiye ayrılarak 12 hafta boyunca farklı seviye ve yoğunlukta egzersiz gerçekleştirmesi istendi. 12 haftalık sürümün ardından katılımcıların %20′sinin iyileşme belirtisi gösterdiği belirtilirken, yaklaşık %30′nun tamamen iyileştiği gözlenmiştir. Araştırmada, erkeklerde ağır antrenman, orta yoğunluktaki antrenmana göre daha iyi sonuçlar verdiğini de tespit eden bilim adamları, kadınlarda ise bu tür egzersizin sadece ailede akıl hastalığı geçmişi yoksa daha etkili olduğu sonucuna ulaştığını söylemekteler.
dahamutluyuz.com
Depresyon daima karanlık, karamsar düşüncelerle ilgilidir. Genelde hastalar kendilerine sürekli “…asla başaramayacağım, işe yaramayacak, çirkinim, yeterince zeki değilim, şansım yaver gitmiyor, her zaman benim başıma gelir, yeterli enerjiye, güce sahip değilim, insanlar benden hoşlanmıyorlar, hiç bir yeteneğim yok, sevilmeyi hak etmiyorum, ben hastayım…” derler.
Genelde bu düşünceler zararlıdır. Depresyon gerçekleştiği zaman bu düşünceler otomatikleşir, objektif realite kaybedilir ve bu düşüncelerin anormal olduğu düşünülmez. Kognitif terapinin kurucusu Dr. Aoron Beck’de bu düşüncelerin sürekli tekrar edilmesinin depresyonu sürekli kıldığını göstermiştir.
Fiziksel olarak gösterilen performans, bu depresif düşüncelerin geçici olarak durmasını sağlamaktadır. Özellikle yürüyüş ve koşu yapan pek çok insan aktivitenin 20-25 dakikasının sonunda kendilerini doğal olarak pozitif hatta yaratıcı hissettiklerini söylemişlerdir.
dahamutluyuz.com.
Düzenli egzersizin depresyona iyi gelmesinin yanı sıra, depresyona engel olduğu da söylenebilir. Normal katılımcıların olduğu ve egzersiz yapılan bir çalışmadaki grubun depresyon yaşama ihtimalleri sonraki 25 yılda önemli ölçüde azalmıştır.
Sonuç olarak egzersiz önerilerimiz; açık alanda özellikle de ormanlık alanda yapılan 25-50 dakika arasındaki yürüyüş ve koşulardır. Sağlıklı bir ortamda 30-60 dakika arasında bisiklete binmek, denizde rahat kulaçlarla 20-30 dakika yüzmek özellikle tavsiye ettiğimiz aktivitelerdir. Ancak tenis, basketbol, voleybol, futbol vb. birçok spor branşıyla uğraşmanın da bu tip depresif rahatsızlıklara karşı bireyi koruduğu çeşitli araştırmalarla ispatlanmıştır.Lütfen egzersiz yapmayı bir şekilde içseleştirin ve hayatınıza alın :) Sevgiyle kalın :) (Kaynak:Yrd.DoçDr.Ali GÜREŞ)
Egzersiz Yapmanın Depresyona Etkisi Egzersiz Yapmanın Depresyona Etkisi Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 22, 2017 Rating: 5

52 yorum:

 1. Evet gerçektende egzersiz çok etkili bir anti depresan ama kendi denyimlerime göre egzersizin arkasından yapılan meditatif çalışmalar daha kalıcı bir etki yaratıyor. Kaleminize sağlık:)

  sevgi ve ışıkla

  YanıtlayınSil
 2. Bir işe kalkışıp o işte başarılı olamadınız işte o an insan tam anlattığınız bu depresyona kapılıyor içgüdüsel diye düşünüyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman oturmayalım ve hareket edelim :) Sevgiyle kalın...

   Sil
 3. Harekete, hobiye, doğada olmaya, yazmaya çizmeye, spora, egzersize, resme filan filan evet!!!!! Depresyona hayır :)))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle insanın hobileri olmalı, doğayla daha çok iç içe olmalı,yazabiliyorsa yazmalı vs vs Biz toplum olarak egzersizi içselleştiremediğimiz için buna değindim.Değerli katkılarınız için teşekkürler :)

   Sil
 4. Özetle nerde hareket, orda bereket :) Düzenli spor yapmayı bir türlü oturtamayan biri olarak yazınızı çok beğendim. Galiba toplum olarak da öyleyiz. Tarihte hep hareket halinde olmuş, ata sporlarıyla meşhur bir milletiz ama şimdilerde bundan pek eser kalmamış gibi. Şu parklardaki alet edevat yardımıyla da bu ruh yeniden dirilir inşallah ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Egzersiz vücutta endorfinin salgılanmasına neden oluyor.Böylece daha mutlu olup, haz duyuyoruz:) Siz de egzersizi es geçmeyin derim:)

   Sil
 5. O zaman üşenmeyip hemen kalkıp bir yürüyüş yapayım :)

  YanıtlayınSil
 6. tam da bugün yüzmeye gitsem mi gitmesem mi diye düşünüyordum.
  gideyim di'mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman tam size denk düşmüş bu yazı :) Hareket edin :)

   Sil
 7. Spor yaptığım dönemler bende kendimi iyi hissediyorum ancak bu aralar hiç vaktim yok :( En kısa sürede tekrar eski düzenime geçeceğim ama :))

  YanıtlayınSil
 8. Hareket iyidir, ilaç gibi gelir. Yeter ki şu uyuşukluktan sıyrılmayı başaralım.
  Karikatüre bayıldım :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 9. Ben de çok güldüm :) Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
 10. Ben üç aydır spora başladım:) Hem vücut sağlığım hem de ruh sağlım için... Umarım devam eder, hayat biçimim haline getiririm... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ediyorum :) Umarım alışkanlık haline döner :)

   Sil
 11. Ne zaman normalinden daha hareketli olsam, yorulsam bile kendimi çok iyi hissederim. Spora gittiğim zaman da öyle oluyor. Çok güzel bir yazı, teşekkür ederim..

  YanıtlayınSil
 12. O zaman dans ;) Hareket ruhun uyuşukluğunu yok ediyor bedende olduğu gibi.Karikatür seçimlerinize bayılıyorum ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dans etmeyi ben de çok severim.Şu ara ara verdim ama zumba yapıyorum :) Hep beraber dans oleyyyyy :)

   Sil
 13. Egzersiz fiziksel ve psikolojik açıdan her şeye iyi geliyor gerçekten, sporumu aksattığım zamanlar daha stresli oluyorum ve uyku düzenimi bile etkiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizlerin de örnekleriyle yazı pekiştirilmiş oluyor :) Teşekkürler değerli katkınız için :)

   Sil
 14. Aşkam vaktinde, hemen hemen her gün, 2 saate yakın yürüyüş yapıyorum ve inanılmaz derecede faydasını görüyorum. İnsanın o anda düşünceleri gerçekten de farklı boyutlarda oluyor. Genelde yazacaklarımı planlıyor ve eve ulaşınca da yazıyorum. Bir de insan kendini sadece dünyaya sıkışmış et-kemik parçası olarak gördüğünde de sorunlar başlıyor. İnsan, evrenin ve yaşamın görülmeyen yüzünü anlayınca yaşama bakış açısını, kendine bakış açısını derhal değiştiriyor. Galiba biraz daha ruhsal olmalıyız biraz daha maddenin katı halinden uzaklaşmalıyız...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumlarını gerçekten çok önemsiyorum çünkü biz kadınlar genelde birbirimize yakın bakış açısında oluyoruz.Sen farklı bakış açısı sunuyorsun yorumlarınla :) Sana gönülden teşekkür ediyorum :)

   Sil
 15. Bu yazi tam benlik olmus. Spor benim hayatima sagliktan kondisyona mutluluga kadar bir sürü güzellik katti. Yapmayinca özlüyorum dis firçalamak kadar dogal benim için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı paylaşırken de aklıma gelmiştiniz.Uzun süredir yok diye düşünmüştüm.Dönmenize sevindim :)

   Sil
 16. Ellerinize saglik cok guzel bir yazi olmus ☺

  YanıtlayınSil
 17. Tek sorun düzenli egzersiz yapabilme iradesini oluşturabilmekte o zaman :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evetttttt.Alışkanlık haline getirdik mi gerisi gelir :)

   Sil
 18. spor ve ruh sağlığı kesinlikle doğru orantılı yaaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı zamanda resim yapmak,müzikle uğraşmak,dans etmek gibi sanatsal aktiveleri de öneriyorum :)

   Sil
 19. Zihnin boş kalmaması lazım. Bunu yaparken spor yapmak, vücudu çalıştırmak ayrıca güzel olur tabi. Kendimden biliyorum, yapacak bir şey olmadığında kendimi gereksiz düşüncelere boğulmuş buluyorum. Bu yüzden hiç boş bırakmıyorum kendimi. (Yazdıklarımı okuyunca bu normal mi diye düşünmeden edemedim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorunlarınızdan kaçmak için kullanmıyorsanız bu savunma mekanizmasını sorun yok demektir :)

   Sil
 20. Haftanın 3 günü düzenli olarak yapıyorum.Ve her konuda faydasını gördüm.Her yaş için çok önemli ama özellikle gençlerin ve çocukların özendirilmesi gerek diye düşünüyorum.Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ortalama 3 gün spor yapıyorum.Spor alışkanlığını topluma yerleştirmek gerek.Hiç bir şey yapamıyorsanız yürüyün diyorum ben :)

   Sil
 21. Egzersiz, en azından yürüyüş yapmak bile insanı rahatlatıyor.

  YanıtlayınSil
 22. Nerede hareket orada bereket vardır sözü boşa değil sıkıntılı anlarda bile dolaşmak hormon salınımını olumlu etkiliyor ah birde düzenli yapabilsek ....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En azından biraz da olsa yürümek ve evde dans etmek bile önemli :)

   Sil
 23. Azıcık bile spor yapsam kendimi fit ve sağlıklı hissederken bile endorin almış gibi oluşumdan bile anlıyorum. çok bilimsel ve iç rahatlatıcı aynı zamanda teşvik edii bir resim olmuş. Bu arada sizi mimledim. mim yazısı yazarsanız okumak isterim. sevgiyle kalın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hemen bakıyorum ve geciktirmeden yazıyorum mimi :)) Teşekkürler :))

   Sil
 24. Ara sıra yapıyorum da. İçselleştirmek de problem var işte :)

  YanıtlayınSil
 25. Düzenli olsun veya olmasın egzersiz yapmak gerçekten modumuzu yükselten bir şey. Bu arada Takibe aldım, bana da beklerim :) https://ladyoflochaber.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 26. zumba ve pilates bana çok iyi geliyor. Spor salonundan yorgun ama mutlu ayrılıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zumba,beni de mutlu ediyor,iyi de kalori yaktırıyor...

   Sil
 27. Hey gidi hey Yurdagül kızım. Tam üç yıl geçmiş aradan Ben bu yayınını atlamışım. Hemen yorum bırakıyorum o zaman. Kimler yorum yapmış ve çoğu ayrılmış, göremiyoruz bazılarını. Nostalji yapmış oldum sayende.
  Kronikleşmiş depresyonumla artık başa çıkmayı öğrenmiş olsam da, bazı aktivitelerin iyi geldiğini teyit edebilirim. Zumba iyi seçim ama kanı kaynatır:)) Çok yararlıydı yazın, emeğine sağlık canım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya zaman su gibi akmış geçmiş.
   Teşekkürler ablacığım :)
   Kocaman sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.