Doyumsuz Çocuklar

dahamutluyuz.com

Kapitalist düzenin sürekli almamızı ve atmamızı desteklediği bir dönemden geçiyoruz.Özellikle de çocuklarımıza karşı çok hassasız.Çocukken belki de sadece bir oyuncağımız varken şimdi çocuklarınızı istemediği kadar oyuncaklara ve kıyafetlere boğuyoruz.
Çocuklarına sınırsız özgürlük tanıyan bu aile modeli,çocuğun her istediğini anında karşıladığı için çocuk bir süre sonra doyumsuz oluyor.Çocuğun isteklerini karşıladıkça çocuğun istekleri devam ediyor ve sarmal içinde bu döngü devam edip gidiyor.
dahamutluyuz.com

Bu döngüyü kırmak için peki ne yapmalı?Cevap basit ama uygulama biraz zor olabilir :)) Aileler çocuklarına sınır koymalıdırlar.Tabi ki konulan sınırdan çocuklar hoşlanmayacaklardır.Sürekli itiraz edecek ve mızırdanacaktır.Bu dönem ailenin sınanma dönemidir.Eğer aile bu süreci olumlu şekilde dönüştürmeyi başarırsa çocuk da bazı davranışlarının kabul edilebilir bazılarının da edilemez olduğunu görecek ve anlayacaktır.
 Çocuk hangi yaş dönemindeyse çocuğun yaş dönemi özellikleri bilerek hareket etmek aileye büyük bir avantaj kazandıracaktır.Kararlılıkla ve anne babanın ortak davranışıyla konulan sınırları bir süre sonra zaten çocuk kabul edecektir.
dahamutluyuz.com

Sonuç olarak doyumsuzluk duygusu ortadan kalkan çocuk daha fazla sorumluluk sahibi olur ve yaptığının sorumluluğunu alır.Bir hatırlatmayla da yazıyı bitirmek istiyorum.Çocuğunuza sınırlar koyarken lütfen sevgi ve şefkati elden bırakmadan gerçekleştirin bunu.Eminim yazdığım kadar kolay olmayacaktır ama siz yine de bir yerlerden başlayın sınır koyarken de şefkatli olmaya.Kolay gelsin :)
Doyumsuz Çocuklar Doyumsuz Çocuklar Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 16, 2017 Rating: 5

37 yorum:

 1. Çocukların her isteği yerine getirilmemeli. bizim torunların bir oda dolusu oyuncağı var. bitmek tükenmek bilmiyor. Devamlı da oyuncaklar alınıyor ve ev çöplüğe döndü diyebilirim. Bu konuda da uyarılarımı yapıyorum ama yaşasın anneanne diye bağırıyorlar!..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin ortak davranması gerekiyor.Çocuk kimi rahat kullanırsa yolu yolu deniyor maalesef :( Teşekkürler katkılarınız için :)

   Sil
 2. Eskidendi,çook eskiden... Ne mutlu çocuklardık. Bilgisayarla bütünleşmiş çocuklar ağaç tepelerinde gezmeyi,dut lekeleriyle dolu elbiseyi anne görmeden kirliye atmanın korkuyla karışık bıraktığı tadı nerden bilsinler? Ya akşam vakti saklambaç oynamak... Bunlar tüketmeyen aksine kazandıran oyunlardı. Şimdi evlerde oyuncaktan geçilmiyor. Yine de mutsuzlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla annem bizi hiç evden çıkamazdı,sokağa göndermezdi ama kardeşlerle baya evcilik oynardık :)

   Sil
 3. belli kurallar çerçevesinde sınırlar sevgi,hoşgörü ve çocuğun haklarına saygı ile uygulanmalı, ama en önemlisi evin içindeki anne ve babanın aynı bütünlükte kuralları veya sınırları uygulamaları aksi taktirde çocuk anne ve babaya farklı tutumlar sergiliyor bu da ayrı bir sorun teşkil ediyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayneyle babanın aynı tutumu sergilemesi çok önemli gerçekten.Yoksa çocukların kafası karışıyor hatta kişilik gelişiminde sorun olduğu için psikiyatrik hastalıklara yatkınlık da artıyor :(

   Sil
 4. Yetişkinler önce kendilerine sınır koymayı bilmeli. Bizler her istediğimizi alırken çocuklara "sana olmaz" diyemeyiz.
  Bu sınırlar sadece maddede değil davranışlarda da olmalı. Her istediğini yapabileceğini zannetmemeli insan. İslam bunu çeşitli kurallarla düzenlemiştir. Ne kadar uyabiliyorsak... Fakat çocuğa islamı anlatmak da bir meseledir. Çünkü onda inanç gelişmemiştir. Sadece nefsine göre hareket eder.

  Yorumumum başında önce yetişkinler yapmalı demiştim. Bir örnek vermek istiyorum. Camide çocuklara Kur'an okumayı öğretiyorduk. Bir gün bir çocuğun babası gelip bana çocuğunun akşam geç saatlere kadar tv. izlediğini sonra da sabah kalkamadığını şikayet ediyordu. Ben ona nasihat edecekmişim. Bu nasıl olabilir? Çocuk da başarısızdı, verilen dersleri çalışmıyordu ve isteksizdi. Televizyonu ben dışarıdan kumanda edemem. Buna mani olacak kişi babasıdır. Herkes erkenden yatarsa; çocuk da kalkıp televizyon seyretmez diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki yetişkinler de de sınırsız özgürlük olmamalı.Yetişkinlerin kişilikleri oturduğu için çocuklara değindim yazıda.Değerli katkılarınız için teşekkürler...

   Sil
 5. İlk baştaki karikatür o kadar güzel anlatmış ki, bayıldım. Çocuklardan çok tv reklamlarının yani büyüklerin suçu var gibi geliyor bana, reklamlarda sürekli şunu al, bunu al, (hepsi de faydasız, gıda boyalı pis şeyler hatta bazılarında domuz jeli var gözlerimle okumuştum) diye canlarını çektiriyorlar, çocuk bu canı çeker, ben bile bu yaşımda güzel bir dilim çikolatalı pasta görsem bir arkadaşımın sayfasında canım çekiyor:)))severim çünkü çikolatalı pasta...veya kızarmış patates gideyim yapayım derim. avm' ler filan oyuncakçılar o kadar albenili ki...eskiden böyle değildi, mahallede bir, iki oyuncakçı dükkanı vardı o kadar..tv de reklamlar da yoktu..süt reklamında bile oyuncak kahramanlar oluyor çocukları kandırmak için onlar ne yapsın? O yüzden doyumsuz oluyorlar aslında reklamları yasaklamak lazım:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kapitalizmin pompalamasından işte öyle reklamlar.Reklam izletmemek de bir yöntem ama bu sefer arkadaşından sağdan soldan görecek ve isteyecek :( Herkes arasında da bir yarış,bir rekabet var ablacığım :(

   Sil
 6. Bu konuyla ilgili olarak ' Anne ben neden doyumsuzum' kitabını okumuştum yazınızı okuyunca aklıma geldi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kitabı ben de okuyayım öyleyse :) Teşekkürler :)

   Sil
 7. Bazen sevginin dile getirilişi hediyelerle, oyuncaklarla oluyor. Ne kadar çok verilirse o kadar sevgi duyulduğu sanılıyor.Sonraki hayatlar hayal kırıklıkları, yanılmalar, yakınmalarla geçiyor. Farkında olmadan kaprisli yetişkinler böyle yetişiyor.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi hediye ve oyuncak önemli ama sevgi sadece bu şekilde olmaz ki :( Teşekkürler katkılarınız için...

   Sil
 8. Çocuklar fotoğraf makinesi demişti çok kıymetli bir büyüğüm tecrübelerini aktarırken, ne görürse onu çeker ve sunar. Çocuklar yetişkinlerin dünyasına öykünüyor genellikle ve asıl sorumlu da büyükler. Ama doyumsuzluk gibi bir kara delikle hem erken tanışmaları hem de mücadele güçlerinin yetişkinlere göre azlığı önemli ve işi zorlaştırıyor. Toplumsal bir konu bir yandan pompalanan bir imajı yok etmek süreci yaşanıyor hep..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi çocuklar büyükleri model alıyor.Biz de sürekli alıp alıp atıyorsak,çocuk da tabi bize benzeyecektir :) Teşekkürler :)

   Sil
 9. Kendimize benzetiyoruz artık çocukları. O nedenle önce kendimizi sınırlamalıyız.

  YanıtlayınSil
 10. O kadar doğru bir söz söylediniz ki evet şimdiki çocukar öyle malesef ve aileler bunun sorumlusu. Elbette çocuğunuza hediyeler alacaksınız fakat bu dozunda olmalı örneğin geçen kuzenimin çocuğu istediği oyuncağı almadığı için evde kıyameti kopardı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu doyumsuz çocuklar ilerde nasıl kanaatkar ve mutlu olsun :((

   Sil
 11. Gerçekten Çok güz bir konuya değinmişsiniz Gerçekten günümüz çocukları çok doyumsuzlar Eski den ne kadar güzeldi çocukluk yıllarımız Annem bezden bir bebek yapardı Onunla oynardık Ve o zaman her şeyin kıymeti bilinirdi Ama Artık oda yok aldığımız yetmiyor gibi kıymette bilen yok Dilerim Bu yeni nesil çocuklar değeri ve kıymeti Bilir...Emeğine Yüreğine Sağlık Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anneler babalar çocuklara her dediklerini verirlerse yanlış strateji izlemiş olurlar.Bu çocuklar hem mutsuz hem de uyumsuz olur ilerde.Bizler daha mutlu çocuklardık gerçekten :) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Doğarken doyumsuzlar. Başta ağaca, çayıra, tırmanacakları tepelere, koşturacakları kırlara, dalından koparacakları meyvelere ve daha nicesine...

  YanıtlayınSil
 13. Anne-babanın açlığı, çocuğa fazla yedirmekle sonuçlanınca gaz yapıyor ne yazık...

  YanıtlayınSil
 14. Çok güzel bir yazı olmuş, karikatürler de ayrı güzel. Anne babanın koyduğu sınırların da sanırım birbirine yakın olması lazım. Çocuğun bakımı için anneanne babaanne gibi büyüklerden yardım alınıyorsa bazen torun sevgisiyle onlar da sınırları genişletebiliyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Büyüklerden yardım alınıyorsa onların da anne babayla ortak hareket etmeli,kavram kargaşası oluşturmamalı çocuğun beyninde.Psikiyatrik hastalık sebebi herkesin farklı davranış sergilemesi :((

   Sil
 15. Öyle bir yazı olmuş ki bu yazı. Umarım bir çok ebeveyn, büyükanne/büyükbaba, eş-dost/akraba okur. Odalara sığmayan fazlalıkta oyuncak alanlar aslında ne büyük kötülük yapıyorlar farkına varırlar umarım. Şu ara Daha Sade Bir Hayat diye bir kitap okuyorum. Çocuklarımızı sadeleşmiş bir hayata nasıl hazırlarız onlardan bahsediyor. Neredeyse her sayfada altını çizdiğim onlarca cümle var. Mesela diyor ki, çocuğunuzun oyuncaklarını, giysilerini, yiyeceklerini, kitaplarını, odasını sadeleştirin. Çocuğun etrafındaki dağınıklık azaldıkça odaklanma ve dikkatini verme becerisi gelişir. Böylece hayal güçlerini doğal bir şekilde kullanırlar ve daha sade bir hayatla birlikte zihinsel ve fiziksel serbestliğe kavuşurlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakayım o zaman ben de o kitaba.Ben de sadeleşmekten yanayım.Zaten çok fazla alıp atan biri değilim.Tam tersi atamıyorum ben :) Azıcık istifçiyim :))

   Sil
 16. Metehan aynı ben, çok sevmezse hiçbirşey almaz, istemez. Bilgehan tıpkı babası, harçlıklar daha alınmadan biter. İsteklerinin hiç sonu yok. Para kazanınca kendin alırsın dediğimiz için çileden çıkıyor. Aldığı bir şey alınacak beş şey demek, sonu yok hiç. Yüreğimizi tüketmekte maymun. Bir şeyi almayacağımızı anladığı anda yeni bir şey çıkartıyor. İndirimlerden nefret ettirdi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genetik de çok önemli tabi :)) Bilgehan'ı biraz törpülemek gerek :))

   Sil
 17. Çok doğru bir konu. Benim oğlum da benzer tepkiler vermeye başlamıştı. Sınırlama yapmaya başladık. Selamlar.

  YanıtlayınSil
 18. Özel günlerin kiymetini bilmeleri icin bazi sinirlar gerekli.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.