Doğru Karar Nasıl Alınır?

dahamutluyuz.com
Hayatımızda aldığımız kararlar bizim hayatımızı belirliyor.Bazen vereceğimiz kararlar üzerinde uzun uzun düşünüp,ne yapacağımıza bir türlü karar veremiyoruz.Dünyaca ünlü bilim dergisi New Scientist bu konuda bir araştırma yapmış.Ben de bu araştırmayı kendimce yorumladım.Sizlere tavsiyem şunlar;
-Kararı verirken sonuca odaklanmayın.Bu düşünce yapısı genelde abartılı düşünceye yol açıyor ve bu abartılı sonuç genelde gerçekleşmiyor :)
-Sezgilerinizi önemseyin.Hayatın bazı alanlarında ani ve içgüdüsel fikirler uzun zaman harcanarak alınan kararlardan çok daha iyi sonuçlar verir.Unutmayın :)
dahamutluyuz.com
-Karar alırken,ruhsal olarak dengede olduğunuz zaman karar alın.Örneğin öfkeliyken alınan kararlar bencil,aceleci ve risklidir.O yüzden sakin zamanda karar almakta fayda var :)
-Geçmişte yaşadığınız deneyimleri es geçmeyin.Gözden geçirin ve benzeri hatalar oluşmasına neden olabilecek kararları vermeyin.
dahamutluyuz.com
-Karar verirken ayrıntılara boğulmayın.Ayrıntılara takılmak tablonun tamamını görmenizi engelleyeceği için yanlış karara neden olabilir.Örneğin indirim döneminde, eşyanın orijinal fiyatına bakınca kelepir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, aslında ürün indirimli fiyatı ile hala değerinin üstünde satılıyor olabilir. 
-Alışkanlıklarınıza takılıp kalmayın. Yürümeyen bir ilişkiyi zorla yürütmeye çalışmak, kapasitenin üstünde bir işin altından kalkmaya uğraşmak ya da artık kullanılamayan giysilerden vazgeçmek gibi yükler ilerlemeyi ve yeni kararlar almayı geciktirir.
dahamutluyuz.com

-Bakış açınızı değiştirin.Farklı farklı seçenekler bulmaya çalışın ve çoklu bakış açısıyla karar verin.
-Seçenek sayısı çok fazla ise eleyerek azaltma yoluna gidin. Seçenekler arttıkça, inceleme, değerlendirme süreci artar, zihin karışır ve beyin bir anda bloke olma tehlikesi ile karşı karşıya gelir.
dahamutluyuz.com
-Karar alırken toplumsal baskılara yenilmeyin.Gerçekten ne istediğinizi bulun.İnsanları memnun etmek adına içinize sinmeyen bir karar almayın.
-Karar vermekte zorlanıyorsanız,güvendiğiniz insanların da fikirlerinden faydalanmak,daha kolay karar almanıza yardımcı olabilir.
dahamutluyuz.com
Sonuç olarak her ne kararı alırsanız alın,kararınızın sorumluluğunu alın.Kimseyi suçlamayın ve yolunuza devam edin.Sevgiyle kalın.
Doğru Karar Nasıl Alınır? Doğru Karar Nasıl Alınır? Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 04, 2017 Rating: 5

39 yorum:

 1. Çok haklısınız güzel bir konu çok beğendim.

  YanıtlayınSil
 2. Harika bir paylaşım. En azından benim çok ihtiyacım vardı bunları duymaya. Bu tür paylaşımlarınız çok değerli, teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 3. valla ben bir karar aldım Allah utandırmasın daha güzel şeyler olsun diye biraz bekleyip biraz mücadele ediyorum bakalım ilerki aylar ne getirecek bana :)

  YanıtlayınSil
 4. Karar alma süreci en sancılı süreç. Hayatımda 2 kez büyük kararlar aldım. İkisininde geri dönüşümü güzeldi. Umarım bundan böyle de kararlarım bana hep olumlu şeyler getirir. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı kararlar almaya devam edebilmeniz dileğiyle :)Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Hayat zor. Şartlı şurtlu... Dengeli beslenmesinden, iletişiminden, sosyal hayattan karar almaya... Zooor :))))))))))

  Ama baş edebildikten sonra. Ki herkes bunu başarmalı. Tükendim lafını duyuyorum da sanatçılardan, babaannemin, onun kuşağının hala ne çok şey için mücadele veren üç kız çocuğu büyüten gepegenç tuvalet temizleyicisi ve sesi çıkmadığından herkesin işini sırtına yüklediği o kadının halini görüyorum da. İnsan olarak sahip olduğumuz pek çok yetiyi kullanmayıp başka şeylerden medet umuyoruz gibi geliyor bana gerçekten onlara ihtiyacımız yokken. İhtiyacımız olduğu anlara sözüm yok :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizin ve kendi gücümüzün farkında olmak sanırım önemli.Teşekkürler :)

   Sil
 6. Fazla seçenek gerçekten kafa bulandırıyor. En aza indirmek vegüvenilir kişilerden fikir almak çok mantıklı . Ancak insan diğer kişilerden fikir alsa da ben insanların kendi bildikelrini okuduğunu düşünüyorum:) Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fikir almak sadece alternatif bakış açılarını görmek için :) Fikir alsak bile kendi içinize sindirdiğiniz kararları almalısınız :)

   Sil
 7. Psikolojik olarak muhteşem tespitler, yapılması gerekenler aslında insan hayati boyunca yanlışlarla karşı karşıya bu yanlışlardan vazgeçmek için tam uygulanacak noktalar. Teşekürler zevkle okudum .

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzeldi. Yazıyı iki kere okuyup sindirmeye çalıştım. Okuyup geçilmemeli, kesinlikle hayatımıza da uygulamalı :) Teşekkürler, kalemine, emeğine sağlık canım.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogdaki egzersizleri de hayatımızda uygulayabilmeliyiz diye düşünüyorum.Sadece okuyup geçersek,üzgünüm değişim ve gelişim olmaz.Destekleriniz ve güzel yorumlarınız için size teşekkür ediyorum :)

   Sil
 9. Bugüne kadar almış olduğum kararların her zaman arkasından gittim. Duygularımı alacağım kararlardan uzak tutarak daha çok mantıksal düşüncelerimi devreye sokmayı tercih ediyorum. Sevgi ve saygılar daim olsun.

  YanıtlayınSil
 10. Yurdagül canım, 6- cı, sayarak gittim.İşte bu maddenin başına söz edilen alışkanlık benim baş sıkıntım.Vazgeçemiyorum, değişikliklere adapte olamıyorum.Doktorumun depresyon teşhisi koyduğu zaman bana uzun uzun yapmak isteyip yapamadığım şeylerde, tedavi belli bir fayda sağlamadan karar almamamı önermişti.Çok doğruydu, sık karar değiştiriyordum.Üstelik kısa zamanda pişman oluyordum.
  Çok değerli bilgiler.Teşekkürler.Sevgilerimle canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer hızlı değişimde sıkıntılıysanız sürece yayarak yapın.Örneğin sevgilinizden ayrılamıyorsanız yavaş yavaş görüşme sürelerini uzatarak kendinizi duruma adapte edin.Umarım anlatabilmişimdir.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 11. Çok süper bir yazı olmuş kaleminize sağlık :)))

  YanıtlayınSil
 12. Karar alma süreci, çok sıkıntılı bir süreç. Ama ben hep doğru karar olmadığını düşünmüşümdür. Doğru ya da yanlış karar değilde, farklı seçenekler ve farklı sonuçlarla neticelenen farklı iki yol gibi düşünürüm hep. Sanırım o neticelerin fayda ya da zararına göre, başta ki kararları doğru ya da yanlış olarak tanımlıyoruz. Olabilir...

  Ama bahsettiğim o iki farklı yol arasında karar verme süreci: en sancılısı o...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karar aldıktan sonra geçmişe takılmayın.Devam edin yolunuza.Mutlaka yeni alternatifler de çıkacaktır.Sevgilerimle...

   Sil
 13. Altın niteliğinde tavsiyeler. Ben biraz şu ayrıntılara takılma yönünde sıkıntılarım oluyor. Karar verme konusunda da kararsizlik da büyük sıkıntı bende.

  YanıtlayınSil
 14. Eskiden fevri karar verirdim artik beklemeyi ögrendim.

  YanıtlayınSil
 15. En zoru da sakin zamanda karar almak benim için :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fazla mı duygusalsın acaba?Duygu kontrolünü öğrenmek önemli...

   Sil
 16. Bir karar alırken duruma göre çok derin düşünürüm. Çünkü bu hayati bir karar olabilir. Bazen kararsız kaldığım noktalar olabiliyor. Bu güzel tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 17. ay en güzeli hiç karar almamak yaaa :)

  YanıtlayınSil
 18. Hepsi birbirinden güzel tavsiyeler. Öfkeliyken elimden geldiğince karar almamaya çalışırım sakinleşmek için olabildiğince hızlı yürürüm taki yorgunluğumun öfkemi bastırdığı yere kadar geri döndüğümde zaten öfke falan kalmaz bende sadece hissettiğim yorgunluk olur 😊. Teşekkürler paylaşım için sevgilerimle 😀❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öfkeliyken doğru karar alma ihtimali düşer ne yazık ki :(( Sevgilerimle :))

   Sil
 19. Ne zaman ani kararlar alsam sonucu hep hüsran oluyor çok iyi düşünmek ve iyi bir ruh hali içinde olmak şart

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dürtüsel alıyorsunuz demek ki...Biraz daha durdurabilirseniz kendiniz hem aklınızın hem de kalbinizin onay verdiği bir karar alabilirsiniz diye düşünüyorum.Kolaylıklar dilerim :)

   Sil
 20. Harika bir yazı kalemine sağlık. Ben de bir karar aşamasındayım. Yazın çok faydalı olur umarım. Sevgiler 😊 💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah kendin için en doğru kararı alırsın :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.