Değişim

dahamutluyuz.com

Evrende bile hiç bir şey aynı kalmazken,sürekli bir devinim içindeyken biz hala diretiyoruz ve değişmemek için elimizden geleni yapıyoruz.Yapılan araştırmalar,kişiliğimizin adelosan(ergenlik) çağına kadar kadar netleştiğini söylemektedir.Evet kesinlikle ben de buna katılıyorum fakat kişiliğimizi tamamen değiştiremesek de travmalarımızı şifalandırabilir ve kendimizi daha iyi hissettiğimiz bir hayatı yaşayabiliriz.Bu,durum mümkündür.Sorun şu ki,dün de izlediğim videoda kişiler sürekli eğitime gitmekte ama değişimin olmadığını söylemekteydiler.Hiç bir şey yapmadan sadece eğitim eğitim gezmek sizin hayatınıza üzgünüm bir şey katmaz.
dahamutluyuz.com

Sürekli yeni kitaplar okuyabilir,film izleyebilir ve bir çok şey yapabilirsiniz ama bunları yaptıktan sonra dersler çıkarmıyor ve hala yerinizde sayıyorsanız yaptıklarınızın hiç bir anlamı yoktur :(Önemli olan ders olarak ne aldığınız ve ne yaptığınızdır.
Kendimden örnek vererek anlatıma devam edeceğim.Eskiden çok daha fazla anksiyeteliydim çünkü anksiyeteli bir ailede büyüdüm.Olacak olayların en önce en kötüsünü düşünürdüm :(Kendimle uğraşa uğraşa artık kendimi fark ediyorum.Kendimi yakalıyorum ve negatif düşüncemi durduruyorum :( Bu tabi ki kolay olmadı ama insanın kendisine yaptığı yatırım,en büyük yatırımdır.Sabahları panikle uyanmıyorum,kendime alan tanıyorum.Günde en az 15 dakika kendinizle baş başa kalın siz de lütfen.Ayna çalışmasından daha önceki yazılarımda bahsetmiştim.Ayna çalışması yapıyorum,olumlamaları kullanıyorum,meditasyon yapıyorum(ya da sizin için uygun olan sakinleştirici teknikler neyse onu kullanın)diyafram nefesi kullanıyorum,bol su içmek önemli ama hala yeterince su içemiyorum ama siz içmeye gayret edin.Dedikodu ya da yargı içeren bir şey yaptığımda kendimi durduruyorum :))
dahamutluyuz.com

Siz de kendinize uygun yöntem ve teknikleri bulun ve uygulamaya başlayın.Zaman içinde değişim mutlaka olacaktır.Lütfen istikrarlı bir şekilde devam edin edin edin.Değişimi bir süre sonra hem çevrenizdekiler hem de siz fark edeceksiniz.Ertelemeyin ve hadi başlayın :))
Değişim Değişim Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 06, 2017 Rating: 5

40 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı, devamı gelsin o zaman ☺

  YanıtlayınSil
 2. Doğru ötesi bilgiler veren bir post Yurdagül kızım. İnsan kendisini tanıdığını zannedermiş, bunu da anladım. İlkin değiştim. Yanımda oturup bana bunları herhangi biri söyleseydi dinlemezdim inan, inat ve muhalefet var bende. Sonra geliştim, tekrar fırınlandım. Eskisine nazaran yarı yarıya mutluyum. Mucize gibi bir baklentim yok ama asıl mucizenin içimizde olduğunu düşünür oldum. Bu kendimizle barışma işinde sabırlı ve temkinli olmak gerektiğine de inanıyorum. Emeğine sağlık kızım. Dilerim anneciğin daha iyidir. Hayat işte Yurdagül kızım. Sevdiklerimizle sınar bazen. Şifa dileklerimle gözlerinden öpüyorum, sevgiler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarındaki değişimin farkındayım ablacığım :)) Son şiirine de bayıldım ve yorum yaptım.Cumartesi annem bana gelecek.Bir ay ben takip edeceğim.Hayırlısı olsun inşallah :)İlgin için de çok teşekkür ederim ablacığım :))

   Sil
 3. İkinci karikatür:))))))ben de hep her şeyin en kötüsünü düşünüyorum çok sinir sanırım alışkanlık olmuş, hiç şöyle Polyanna gibi değilim. Su içmek de pek aklıma gelmiyor:( dikkat edeceğim çok teşekkürler canım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diyafram nefesi,klasik müzik,ılık duş gibi tekniklerle başlayabilirsin Müjde ablacığım.Eminim iyi gelecek :)

   Sil
 4. İnsan kendini değiştirebiliyor gerçekten. Su bakla islanmama olayını aştım meselâ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha çok şey aşacağız inşallah :)) Teşekkürler :))

   Sil
 5. Çok güzel yazdıklarınız, bunu da keyifle okudum. Sıkılmadan, bilgi vermeniz çok hoş. Bu arada her yazıda ne karikatürler çıkacak acaba diye de ayrıca merakla bakıyorum :))))
  Meditasyon, terapi demişken, youtube dan olumlama dinlemek o esnada düşünmek de terapiden sayılır değil mi? :) Şahsen bana iyi geliyor, 15 dk. yarım saat ne kadar olursa, sakinleştiren müziklere eşlik eden olumlamaları dinlemeyi seviyorum. Tabi ona da kolay kolay vakit bulamıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onları dinlerken gözlerinizi kapatın,kendinizi akışa bırakın ve diyafram nefesi almaya çalışın.Faydasını mutlaka görürsünüz :)) Sevgilerimle...

   Sil
 6. Yaşadığımız olaylardan ders alıp ona göre devam etmek gerçekten en büyük erdem olgunluk getiriyor kesinlikle 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer dersimizi almazsak daha zorlu deneyimler geliyor :((

   Sil
 7. Geçmişte yaptığım hatalara takılı kalmasam, daha iyi olacak ama... Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli arkaya bakarsan önünü göremez ve düşersin :( Dersini al ilerle :))

   Sil
 8. Dedikodu ya da yargı içeren bir şey yaptığımda kendimi durduruyorum. Demişsiniz ne güzel. Keşke hepimiz yapabilsek bunları. Şu gıybet illeti hepimizi mahvediyor. Geçenlerde okuduğum kitapta, bir şairin şu sözleri yazılıydı. "Boş bir şey konuşmak istediğin anda onun yerine tesbih et."

  İnsan sinirlendiğinde veya gıybet ortamı oluştuğunda içinden tesbih etse. Sübhanallah dese mesela ya da estağfirullah, la ilahe illallah. Sevab kazanacağı yerde günaha girmiş oluyor.
  Belki bir çok insan farkında değil ama, günahlar insanda iç sıkıntısı meydana getiriyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konuşmanın içeriğinde yargı ya da dedikodu varsa fark etmek gerek.Biz,kimseyi yargılayamayız ve öyle bir hakka sahip değiliz.Ben de yapmaya çalışıyorum işte :) Katkılarınız için teşekkürler :)

   Sil
 9. Açıkçası önce kedinin 2017 halini merak ettim. Sonra da ama sizin mesleğiniz bu, kolay olur tabi dedim. Ardından niye öyle diyorsun, terzi kendi söküğünü dikemez derler bir sor bakalım kolay mı dedim. Çok şükür içime atmam, dobralık olmazsa olmazım ama eksikler çok. Ancak bu yenilenme, sil baştan haydiler beni korkutmaz, hep yaptığım iş. Sevgilerimle..(İstanbul a seminer, konferans olursa haberimiz olur değil mi? Tanımış olurum sizi.)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2003 baya eskimiş tarih :)) Yeni farkettim ben de :)) Algıda seçicilik başka bir şey :)) Ankara'da verdiğim ücretsiz seminerlere ara verdim çünkü evde dizi izlemek daha çok tercih ediliyor.O kadar emek veriyorum eş dost katılıyor :)) İstanbul için bir plan gözükmüyor şimdilik :)) Sevgilerimle...

   Sil
 10. Bilerek hiç bir huyumu değiştiremediğmi farkettim 😃 ama zamanla kendiliginden düzelmiş hepsi.Hiç farketmeden istediğim gibi olmusum.

  Umarım herkes gerçekten istediği yönde değişir ve olumlu sonuçlar ortaya çıkar.güzel bir yazıydı.Garfield a bayldim 😃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pozitif şekilde tekamül edebilmek dileğiyle...Teşekkürler :)

   Sil
 11. Elbette geçerli, yaralı yanları olsa da -mesela kişisel gelişim eğitimlerinin- aslında bu konu sektöre dönüştü galiba. Kurumsal temelde alınan eğitimlere tanık olup bir de eğitimi verenin halleri ve sonrasında ondan eğitim alınmaması için genel talepler olursa.........

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla ticari oldu eğitimler.Geçen bir eğitime katılacaktım parasal kaygıları o kadar çok rahatsız etti ki beni sorguladım.Zaten doğru dürüst cevap da veremediler.Bilgi zaten her yerde uyguladıktan sonra...

   Sil
 12. Degisime hep açik olmaliyiz. Ben her geçen yil bukalemun gibi degisiyorum. Iyiye dogru gelisim göstermeye calisiyorum. Hala bazi hatalarim var kimin yok ki? Ama degisime açik olmak ve esnek olmak çok önemli yoksa gelisemeyiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle değişime açık olmak çok önemli Deryacığım :))

   Sil
 13. Türklerin kültüründe negatif düşünmek var:) Bizim evde de durum pek farklı değildi. Negatif olmaya o kadar alışmışız ki olumlu nasıl düşünebileceğimi bile bilmiyordum:) Zor olsa da zamanla oluyor. Diretmek, kolya vazgeçmemel lazım. Değişim kolay olmuyor ne yazık ki, sabır istiyor. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değişim için uğraşmak gerekiyor.Biz de biraz tembeliz toplum olarak.Armut piş ağzıma düş düşüncesiyle olmaz ki :( Sevgilerimle...

   Sil
 14. bir insanın tamamen değişmesi pek de mümkün değil "insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur" veya "huylu huyundan vazgeçmez" sözleri bunun için var ancak bu demek değil ki kötü özelliklerimizi biraz törpüleyip daha az göze batar hale getiremeyiz ya da iyi özelliklerimizi daha günyüzüne çıkaramayız. bu yazınızda da bunu çok güzel vurgulamışsınız. yaşadığımız olaylardan tutunda izlediğimiz filmlere kadar herşeyde kendimize bir pay çıkarıp, çekidüzen verebiliriz. Yazınızı çok beğendim. güzel bir noktaya değinmişsiniz. kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dün izlediğim video doğrultusunda bunu yazma gereği duydum :)) Beğenmenize sevindim :))Sevgilerimle...

   Sil
 15. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten her ne kadar kendimizi tamamen değiştirmek mümkün değil ama en azından kendimizi biraz olsun bir şeyler yaprakta olsa kendimizi geliştiririz.. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz gerçekten Emeğinize kaleminize sağlık sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dışarıya odaklamayıp kendimizi düzenlersek daha mutlu ve huzurlu yaşarız diye düşünüyorum.Sevgilerimle...

   Sil
 16. Nasıl negatif olmasın basın organlarının hepsinde olumlu bir şey yok eleştiri şiddet ne ararsan var hoş görüden uzak dinlemeden konuşanlar haline geldik eskiden komşular birbirine destek olur dertleşir sır olarak kalırdı şimdi her şeyden çekinir olduk yinede yazdığınız gibi değişimi bizler bir yerlerden başlatmalıyız ki üstesinden gelelim ele aldığınız konuların hepsi bireyleri bizzat ilgilendiren konular emeğinize sağlık .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kulaklarımızı olumsuz haberlere ve bizi negatife çeken insanlara tıkamalıyız...

   Sil
 17. tamam ergenlikte kalalım lütfen çıkmayalım kimse çıkmasın :)

  YanıtlayınSil
 18. Yazıyı okurken değişim için en kolay yolu hemen denedim. Kalkıp mutfağa gittim ve bir bardak su içtim :)

  YanıtlayınSil
 19. Bende de kaygı oldukça fazlaydı, korku gerçekten insanı avucuna alan bir şey. Çok şükür şimdi daha iyiyim, bu bilgileri de dikkate alacağım emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 20. Ya çok güzel bir yazıydı :))) Bana Sinan Yağmur'un Şems-i Tebrizi kitabındaki Şems-i Tebrizi'nin Mevlana'ya "Okuduğun kitapları evrende görmedikten sonra okumanın anlamı olmuyor." demesini hatırlattı. Öyle haklısınız ki ilk önce kendimizi değiştirmeliyiz. Vee sonda ki görsel çok güldürdü, Sevgiler :))

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.