Çoğul Kişilik

dahamutluyuz.com

Bu tür bozukluğu olan kişiler duygu ve davranış durumu olarak iki ve ya daha fazla sayıda bağımsız kişilik sistemi geliştirirler.Her dönem içinde birkaç dakikadan bir kaç yıla kadar süren kişilik geçişleri olur.Kişiler birbirlerinden çok farklı özellikler taşır.Biri neşeli,umursamaz iken diğeri sakin ve ağır başlı olabilir.Bir kişiliğin cinsiyeti kadın davranışları gösterirken diğer kişilik erkek davranışları gösterebilir.Genellikle bir kişilik diğer kişiliğin varlığını bilmez ve diğer kişiliği benimsediği süre içinde yapmış olduklarını hatırlayamaz.
dahamutluyuz.com

Tıp literatüründe çoğul kişilik kavramı ilk kez 1905 yılında Prince tarafından tanımlanmıştır.Prince'nin  izlemiş olduğu kadın hastası değişik zamanlarda 3 ayrı kişilik özelliği taşımaktaydı.Bu kadın bazen törelere aşırı bağlı,sakin ve mazoşist bir kişi bazen de hırslı,saldırgan bir kişiyi yaşamaktaydı.Prince,bu hastasını hipnoz seansları ile tedavi etmiştir.Tedavi süresince kendisine ''Sally'' adını veren üçüncü bir kişilik bölümü de belirmeye başlamıştır.Altı yıl süren çalışmalar sonucunda bu hastanın üç ayrı kişiliğinin tek bir bütün haline gelmesi sağlanmıştır.
dahamutluyuz.com

Çocukken ben de çoğul kişiliği anlatan bir film izlemiştim.O kadar etkilenmiştim  ki uzun süre etkisi sürmüştü.Çoğul kişilik,kişiyi travmatize eden önemli bir olaydan sonra genellikle ortaya çıkıyor.Aileler ilk başta anlayamayabiliyor.Fark edildiğinde ise etrafa bir çok zarar vermiş olabiliyor kişi.Tedavisi aile desteği ve uzman desteğiyle yıllarca sürebiliyor.Tedavi yıllarca sürse bile düzelme yakalanan bir psikolojik hastalık türü.Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz örneklerle anlatılan nöropsikoloji belgeselini size tavsiye edebilirim.Link şurada
Sağlıklı günler yaşamanız dileğiyle...
Çoğul Kişilik Çoğul Kişilik Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 13, 2017 Rating: 5

35 yorum:

 1. Gerçekten zor bir hastalık.. bipolarla aynı düzey de bir hastalık mi bilmiyorum ama Bipolar bir arkadaşım vardi yakından şahit olduğum..
  Allah tüm hastalara şifa versin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bipolar çok daha farklı.Çoklu kişilik daha ağır bir psikiyatrik rahatsızlık maalesef :((

   Sil
 2. Bende okulda izlemistim.Ama ismini hatırlamıyorum.Akıl hastanesinde çekilen bir filmdi.Ve harikaydı.İyileşebilior olmaları umut verici

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tedavi uzun sürüyor ama iyileşebiliyorlar :)Dediğiniz gibi umut verici :))

   Sil
 3. Dizi vardı bir de çoklu kişiliği olan bir kadınla ilgili :)

  İlginç bir hastalık. İnsan gerçekten olabileceğine inanamıyor neredeyse.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rastlanma oranı baya düşük bir hastalık.O insanlarla yaşayanlar ciddi sorun yaşıyor Handancığım :((

   Sil
 4. Çok sıkıntılı bir durum. Daha çok filmlerden bildiğim bir kişilik bozukluğu... Allah kimsenin başına vermesin... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. Yurdagül'cüğüm çok uzun yıllar önce televizyonda çoklu kişilikle ilgili heyecanlı mı heyecanlı bir film izlemiştim, aklımda hayal meyal kaldı, hastanın bir, iki kişiliği vardı....hakikaten çok zor bir durum. Evlerden uzak olsun.
  Çok teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet baya zor ablacığım :(( Filmlere de bu tür şeyler çok konu oluyor çünkü ilginç gerçekten...

   Sil
 6. Hakikaten çok zor bir durum olsa gerek...

  YanıtlayınSil
 7. bu konudas nefis bir film var izle bak: sybil (sally field/1976) bir de şeker gibi bir kore dizisi (kill me heal me) :)

  YanıtlayınSil
 8. Bir çok konunun habercisi aslında çoklu kişilik bozukluğunun ortaya çıkması. Yaşamış olduğu son durum neyse orada çıkabiliyor. Erken müdahale ve erken teşhis iyileşme açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yurdagül ablacığım derinlemesi gereken gerçekten hassas bir konu paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim düzenli okuyup takip ettiğin için ben de sana teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Aslında farklı sebeplerden dolayı bu aralar fazla takip edemedim. Bundan sonra mümkün oldukça takip etmeye çalışacağım inşallah Yurdagül ablacığım :)
   Saygılarımla

   Sil
 9. Kimler kimler var aramızda, içimizde. İnsan olarak her şey başa gelebilir :)

  YanıtlayınSil
 10. 😂😂😂 ben ben icimde bircok insan yasiyor da hepsini taniyorum 😄😄😄

  YanıtlayınSil
 11. Beterin beteri bu. Allah korusun. Belli bir yaşa kadar çıkıyordur herhalde ortaya. Ben bu tip filmleri de seyredemiyorum. Zira zor durumdaki bir insanı görmek, film bile olsa beni üzebiliyor. Biz 17 blogger bir hikaye yazmıştık. Ben 'Hipnoz' adlı bölümü yazdım. Bloğumda vardır. Bilgiler için teşekkürler Yurdagül'üm. Sevgi günün kutlu olsun kızım :) (Ben böyle diyorum )

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O hikayeni okumak isterim ablacığım.Kişilik oluşurken bir sıkıntı varsa önemli bir travma sonrası ortaya çıkıyor :(( Ergenlikte de çıkabilir daha geç de :((Teşekkürler ablacığım :))

   Sil
 12. Ürpertici aslında birden fazla kişilik bir bedende.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerilim filmlerinde çok kullanılan bir konu o yüzden :))

   Sil
 13. çok sıkıntılı bir durum gerçekten... Ruhsal hastalıkların hepsi birbirinden zor, Allah yaşayanlara şifa versin.
  kronikleşmiş mutsuzlukla ilgili de bir yazınız var mı? mutsuzluk sendromu ya da. aradım bulamadım ama.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle bir yazı yazmadım.Kronikleşmiş üzüntüye dair yazılarım vardı.Uygun zamanda yine yazayım o zaman :))

   Sil
 14. İlk fotoğraf çok korkutucu... :S
  Hem film, hem kitaba çok yansıyan bir rahatsızlık... Gerçekten zor :(
  Ama karikatürlerin yine hafifletti gülümsetti süpersin ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkutarak başlatıp güldürerek bitirdim öyleyse :))

   Sil
 15. Harika bir anlatımla yeniden karşı karşıyayız:). Merakıma yenildim mümkünse çocukken izlediğiniz o etkileyici filmin ismini alabilirmiyim:).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 6 yaşındaydım ve günlerce uyuyamamıştım :( Hatırlamıyorum ki adını.Aileler de demiyor 6 yaşındaki çocuğun yanında bu film izlenir mi :)

   Sil
  2. Sağlık olsun:)...İlginiz için yinede teşekkür ederim.

   Sil
 16. Tamda bu anlattığınız makaledeki konunun filmini izleyin: 17 şubat 2017'de çıkacak: SPLİT (Parçalanmış). Hatta açın bakın fragmanına, seveceksiniz ;)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.