Çocuklarda Yalan Nasıl Engellenir?

dahamutluyuz.com
Yalanı engellemek için öncelikle yalanın niteliği bilinmelidir ve yalandan çok buna neden olan psikolojik faktörler ele alınmalıdır.
1-Çocuk kesinlikle cezalandırılmamalı, sadece çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu ve doğru söylemenin övgüye değer bir davranış olduğu anlatılmalıdır. 
2-Yalan söylemeyen çocuğun doğruyu itiraf etmesine yardımcı olunmalıdır. Çocuk doğruyu söylemeye yönlendirilirken ana-baba, öğretmeni ve çevresindekilerin çok dikkatli davranmaları gerekir. Çünkü burada söz konusu olan güç gösterisi değil, yardımdır.
3-Yetişkinler örnek olmalıdırEğer anne-baba başkalarına yalan söyleyecek olursa, çocuğun dürüstlüğün önemini anlaması çok güç olacaktır.Çocuklar hangi yaşta olursa olsun yaşına uygun bir dille doğruyu söylemek gerekir.

4-Aşırı tepki göstermemek gerekir.Yumuşak ve hoşgörülü olmalı ve cezadan kaçınılmalıdır. Aşırı tepki göstermek, çocuğun sizin öfkenizden korunmak için, yalan söylemeye devam etmesine yol açar.
dahamutluyuz.com

5-Çocuklardan başaramayacakları şeyler beklenmemelidir.
6-Fazla baskıdan kaçınmalı ve koyduğumuz kurallarla çocuğun yaşamını fazla sınırlamamalıyız.
7-Çocuğu yetişkinler araç olarak kullanmamalıdır.Ör; anne yada babanın çocuğa yalan söyletmesi. Annenin "bu yaptığımızı baban duymasın" demesi gibi.
8-Gizli polis gibi çocuğu sorgulamamalıyız. Ör; "Doğru söylersen ceza vermeyeceğim" dedikten sonra, çocuk doğruyu söyleyince"biliyordum" diyerek tepki vermek yada dayak atmak, çocukta yalanı pekiştirir. Çünkü çocuk doğruyu söyleyince olumsuzlukla karşılaşmaktadır.
9-Çocuğun  diğer çocuklarla kıyaslanmaması gerekir.
10-Ana-baba-çocuk iletişiminin olumlu olması gerekir. Çocuk istek, sıkıntı, kaygı ve endişelerini bizimle konuşabilmelidir. Çocuğu dinlemek ve çözüm yollarını kendisinin bulmasına yardımcı olmak gerekir.
dahamutluyuz.com
11-Yalan söylediği için çocuğu suçlamamak gerekir."Yalancı" etiketi yapıştırılmış olan bir çocuk, bu etiketin gereklerini yerine getirecektir, çünkü yaptığı işin kendini yansıttığına inanır. Bu davranışı onaylamasak bile, çocuğumuzun kişiliğini bu davranıştan ayrı tutmak gerekir. Salt kendisi olduğu için onu sevdiğimizi çocuğumuzun anlamasına yardımcı olmalıyız.
12-Doğrudan emin olmak için kontrol edin.Çocuğa "ödevin bitti mi" diye sormak yerine "ödevini görmek istiyorum" deyin. Bu davranış  hem kontrol edileceği için ödevini düzgün yapmasını sağlar hem de sonucundan çekindiği için yalan söylemez.(Kaynak:terapistim.tr.gg.)
dahamutluyuz.com
Tabi ki çocuklarımızın yalan söylemesi bizi üzer ama bunu nasıl çözeriz şeklinde adım atar ve onlara sevgimizi gösterebilirsek sorunu çözebiliriz.Sevgiyle kalın...
Çocuklarda Yalan Nasıl Engellenir? Çocuklarda Yalan Nasıl Engellenir? Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 09, 2017 Rating: 5

16 yorum:

 1. Günaydın Çok faydalı bilgiler olmuş. bende şahsım adına birazda kişilik meselesi,genlerden diye düşünürüm bilemiyorum belki yanlış düşünüyorum .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gen derken aile genel olarak yalan söyleme eğilimli ise durumu normalleştiriyor.Genlerde yalana eğilim olabilir ama gene bağlamak çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Bunu bütün annelerimiz yapıyor ya genelde bağırdıkları için çocuklar yalanlara başvuruyor.Çünkü yalanlar kurtarıyor o çocukları :(

  YanıtlayınSil
 3. Her çocuk Pinokyo'yu okumuştur. Pinokyo engelleyemedi :)

  YanıtlayınSil
 4. eski blogun daha güzeldi yaaaa. bu yenide dolaşmak zor yaaa. öbürsü daha sıcaktııı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu da sıcak olsun diye fonu pembe yaptık ama ben de alışmaya çalışıyorum :(

   Sil
 5. Benüm için çok faydalı bir yazı... Kalemine sağlık... Sevgiker...

  YanıtlayınSil
 6. Çocuk sahibi olanlar için özellikle çok güzel bir yayın olmuş <3
  Ayrıca çocuklara karşı her zaman daha hassas davranılması gerekiyor, çünkü karakterleri ona göre oluşuyor ve oturuyor..

  Yazınız çok güzeldi..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen aileler bana çocuklarını getiriyor problemli diye.Ama bir bakıyorum çocuk ailenin davranışından dolayı tepkili.O zaman da aileyle görüşüyorum.Yani sorunu münferit çözemiyoruz böyle durumlarda.Tüm ailenin katılımcı olması gerekiyor.Sevgilerimle :)

   Sil
 7. hımmmmmm eski yazılarımdan diyosuuun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet bana gelen soru üzerine hatırlatmak amaçlı koydum :))

   Sil
 8. 4 yaşında kızım sıkça yalan söylüyor. Sizin saymış olduğunuz maddelere harfiyen uymaya çalışıyoruz. Birkaç aydır ısrarla sürüyor bu süreç. Henüz iki taraf da çizgisini bozmadı hiç :-) Umarım yakın zamanda yalan söyleme alışkanlığından vazgeçecektir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle 3-6 yaş çocukların inatlaştıkları bir yaştır.Belki de biraz sabırlı olmak da gerekir.Sıkıntı 6 yaşından sonra da devam ederse bir pedegogdan da yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.
   Kolaylıklar dilerim...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.