Antisosyal Kişilik Bozukluğu

dahamutluyuz.com
Bu bozukluk, ilk kez Hervey Cleckley’in 1941 yılında yayınlanan çalışmasında ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Cleckley’e göre bu insanlar, ilişkilerinde sorumsuzdur, diğer insanların duygularına ya da durumlarına duyarsızdır, insan olmanın temel niteliklerinden yoksundur, yaşadıklarından ders almazlar, sorumsuzlukları ve çevreyi istismar eden davranışları ile ailelerini ve çevresini müşkül durumda bırakırlar. Sonraki yıllarda bu çalışma üzerinden gidilerek daha kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucuna göre antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlarda şu belirtilerin olduğu görülmüştür;
-Fiziksel Şiddet Eğilimi
Öfkeli ve gergin beden diline sahiptirler. Genel olarak küfürlü konuşmayı severler. Kişilere ve çevresine fiziksel şiddet uygulamaktan çekinmezler.
-Vicdanın Eksik Olması
Ailesine ve çevresine verdiği sıkıntılardan dolayı rahatsızlık hissetmezler. Olumsuz ve yıkıcı davranışlarından dolayı sorumluluk duymazlar.
-Sık Sık Yalan Söyleme
Yalan söyleme konusunda ustalaşmıştır. Yalanla birlikte sürekli karşındaki insanları aşağılama eğilimdedirler.
-Diğer İnsanların Kişiliğine Ve Öz Benliğine Saygısızlık
  Empati yapmaktan yoksundurlar, diğer insanların kendileri yüzünden zor duruma düşmesini umursamazlar. Yaptığı iyiliği, güç kazanmak adına yaparlar.
-Sorumsuzluk
Aile ve iş ortamında sürekli sorumsuz davranışlar sergilerler. Girdikleri işin devamını getirmekte zorlanırlar.
-Kanun Ve Yasaları Sürekli Çiğneme İsteği

Kendilerini hiçbir zaman suçlu hissetmediklerinden hatalarından ders almazlar. Ne kadar bedel öderlerse ödesinler benzeri hataları yapmaya tekrar ederler.

dahamutluyuz.com

Antisosyal Kişilik Bozukluğunda biyolojik etmenlerin büyük rol oynadığı düşünülmektedir. Bu kişiler çocukluklarında ebeveyn figürleri tarafından ihmal edilmiş ya da kötü davranışlara maruz kalmıştır. Anne-bebek arasında sağlıklı ilişkinin kurulamaması, karşılıklı bağın sağlam olarak oluşmasını engellemiştir. Temel güven eksikliğiyle birlikte yeteri kadar sevgi alamayan kişi, sonraki gelişimde de ağır  travmaları beraberinde getirmiştir.
Bu kişilerde süper ego yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle insanlığın temel niteliklerinden yoksun, değerleri olmayan, tek değer sistemi saldırgan güç gösterisi olan bir birey ortaya çıkmıştır.


Tedavisi
Tedavisi çok zor olan kişilik bozukluklarından biridir. Kişiyi terapist yardımıyla motive etmek önemlidir. Terapist, tedavi planında katılımın devamlılığı konusuna kişiye bilgi vermelidir. Çünkü bu bozukluğu olan kişiler, özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünerek tedaviyi yarım bırakmak isteyebilirler. Tedavide bilişsel işleyişlerin zenginleştirilmesine çalışılır. Hastaların, kişilik gelişimleri göz önünde bulundurularak, sosyal ve ahlaki davranışlarının geliştirilmesi için uğraş verilir. Terapinin kuralları, süresi, iptal ilkeleri gibi detaylara uyulması önemlidir. Bozukluğun giderilmesi ihtimali zor gözükse de terapist, kişide yeterli motivasyonu sağlayabilirse olumlu geri dönüşler olacaktır.
Yetişkin çağlarda yaşadığımız birçok psikolojik rahatsızlığın kökeni, bu bozuklukta da görüldüğü gibi bebeklik ve çocukluk çağlarına dayanmaktadır. Bu yüzden sağlık nesiller için ebeveyn tutumları çok önemlidir. Bilinçli bir aile tarafından yetiştiren çocuk, diğer çocuklara göre bir çok artılarla hayata atılacaktır. Sağlıkla kalın.
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Antisosyal Kişilik Bozukluğu Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 19, 2017 Rating: 5

21 yorum:

 1. Koyu renkle çizdiğin 6 maddenin tümü bir kişide toplanmış, sıksık yalan söylüyor, o yüzden de söylediği yalanı unutuyor, her seferinde başka yalan söylüyor:)))bir öyle diyor, başka gün böyle diyor, ertesi gün yok öyle yapmadım diyor:)))böyle demedim diyor, 24 saat sonra tersini söylüyor, yasaları çiğnemeye bayılıyor!!! Hatta yasa masa olmasın, her şeyi ben yapayım yasa ben olayım istiyor. Diğer insanlara çok saygısız böyle herkesin sevdiği, kimsenin bir yamuğunu, terbiyesizliğini, skandalını görmediği, çok sevilen bir şarkıcıya bile "yeaaaa sen kimsin yeaaa sen sanatçı olsan ne olur olmasan ne olur yeaaa" filan diyor!!Vicdan sıfır, kendi gibi düşünmeyen herkesi bertaraf etme yolunda, açık açık da diyor zaten, bak isim vermedim herkes anladı, demek sorunu buymuş: Antisosyal kişilik bozukluğu. Çocukken nasıl davrandılarsa buna...çok teşekkürler valla çok merak ettiğim bir sorunun cevabını aldım bugün bu yazıyla.
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 2. İzninle bu değerli yazının linkini sayfamda paylaşabilir miyim Yurdagül'cüğüm?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki ablacığım çok memnun olurum :) Sevgiyle kucaklıyorum :)

   Sil
 3. Çocuklukta başlayan bu tür farklı eğilimlerin ergenlik çağında daha da arttığına tanık oluyoruz. Önce aileleri eğitebilsek keşke. Kökler ne kadar önemli.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genetik,yetiştirilme tarzı,çevresel uyaranlar...Hepsi önemli... Teşekkürler :))

   Sil
 4. Hayatimizda cesit cesit insan var. Hepsiyle iyi kotu yasiyoruz, iletisim kuruyoruz. Ama biraz gozlemledigimiz de herkesin oyle yaralari var ki. Son kisimda belirttiginiz gibi ailenin ilgi eksikligi ne kadar kotu diyebilecegimiz ozelliklere sahip bireylerin buyumesine neden oluyor. Terapi cok onemli evet ayni zaman da biz insanlarin da toplun icinde bu tur problemleri olan kimselere yardimci olmasi gerekli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aile desteği ve çevre desteği,kişilik bozukluklarında önemli tabi.Bir de mutlaka uzman desteği :)

   Sil
 5. Yurdagül hanım kesin konuşmak istemiyorum ama halkımızın yarısında vardır bu saydığınız belirtiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece bu belirtiler teşhis koymak için yeterli değil.Ben,genel olarak anlattım.Belli testlerin uygulanması gerekiyor kişilere.Hemen teşhis konulamaz...

   Sil
 6. Bunları okudukça hep "Dışarıdakiler içeridekilerden çok" diye tahmin edilen bozuk kişilik yorumu geliyor aklıma.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi yazarak teşhis koymak zor da çok sağlıklı bir toplum olduğumuzu düşünmüyorum ben de :))

   Sil
 7. Hımm. Bayağı tehlikeli.

  YanıtlayınSil
 8. Aslında beyinlerinin planlı çalıştığını anladım tabii kötülüklere... ki,şilik bozukluğu kategorilerden en sınıfsız grup. Yurdagül'üm. Bu kişilik bozukluğunun en kötü örneği, yani karaktersiz dediğimiz kişilerdeki özellikler gibi duruyor, Küfür var, zaten bir tek bu bile itici olmaları için yeter. Potansiyel suçlu psikolojisi, yani bunlar tedavisiz kişilik bozuklukları olmalı. Tutar tarafları yok zira :) Zaten hasta olduklarını kabul edip ilaç da içmez bunlar... Ay, ben sıkıldım bunlardan. Canım emeğine sağlık. Teşekkürler emeklerin için. Sevgiyle kucakladım seni :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle tedavisi uzun ve zor olan bir bozukluk türü :(( Bu tür kişilik bozukluğu olanlarla yaşamak da çok zor :(( Allah kolaylık versin herkese...Sevgiyle kucaklıyorum ablacığım :))

   Sil
 9. Bu anlattığınız kişilik bozukluğuna Sahib o kadar kişi varki ve gün geçtikçe bu tip kişilere katılım hızla artmakta ne yazıkki yazınızı blog üzerine Herşey sayfasında paylaşacagımm izninizle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İsim göstererek paylaşırsanız sevimirim.Çünkü makale bana ait...
   Sevgilerimle...

   Sil
 10. Yeniden okudum yavrum.Günümüzde ne kadar çoğaldı bu insanlar :( Allah ıslah etsin dilerim. Sevgilerimle canım:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ablacığım :) Ben de kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum size :)

   Sil
 11. okulda en sevdiğim dersti psikiyatri :) çok dikkatimi çekmişti, şimdi tekrar gördüğümde okudum ve yine çok etkilendim inşallah ilerde benimde çalışmak istediğim bir alan :) çok güzel bir örneksiniz :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hemşirelik yollarından geçerek geldim.Dilerim sizin de yolunuz açık olur.Danışmak istediğiniz bir şey olursa da her zaman destekçinizim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.