Algı Çarpıtması

dahamutluyuz.com
Kişiler arası çatışmaların en büyük sebeplerinden biri yanlış anlaşılmadır.Psikolojide buna algı çarpıtması denir.Örneğin bir kişi konuyu konuşurken kusurlu bir algı olduğunda konuşan tarafın söylediklerine alınganlık geliştirir.Kusurlu algı sonucunda bağırıp çağırmak,küsmek,çekip gitmek gibi otomatik tepkiler verir.Fakat olay araştırıldığında karşı tarafın asıl söylemek istediğinin farklı bir şey olduğu ortaya çıkar.Mesala kişi sakinleşip ''Geçen gün seni yolda gördüm ve bana selam vermeme üzüldüm.'' Diye konuştuğunda diğer kişi ''Moralim bozuktu ve dalgındım.Seni fark etmedim.''Gibi bir cevap verdiğinde kusurlu algı düzeltilmiş olur.
dahamutluyuz.com
Bu durum sadece kişisel ilişkilerde geçerli değildir.Toplumsal konularda da geçerlidir.Toplumda en sık rastlanan algı çarpıklığı laikler ve dindarlar arasında yaşanmaktadır.Halbuki kafamızdaki algılar doğrultusunda davranmayıp,kendimizi herkesin üzerinde görmezsek diğer insanları biraz olsun anlayabiliriz.Bu durum evlilik ilişkisine de geçerlidir.Erkek kendini eşitle eşit görmüyorsa  karısından sürekli yeni tavizler isteyecektir.
dahamutluyuz.com
İlişkilerde kişinin kendisinin ve karşısındakinin hem artıları hem de eksileri olduğunu fark etmesi empati yapabilme açısından önemlidir.Unutmayın hiç kimse %100 kötü ya da %100 iyi değildir.Bu tür iyilik ve kötülük ancak filmlerde olur.Se)vgiyle kalın...
(Yararlandığım Kaynak:Toplum Psikolojisi)
Algı Çarpıtması Algı Çarpıtması Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 05, 2017 Rating: 5

30 yorum:

 1. Algı çarpıtmasından zarar görmemiş ilişki yoktur her halde. Oysa konuşurken bozylan algıların ilacı yine konuşmak, çoğu zaman gereksiz yanlış oluşmuş algılar oturup açık açık konuşmamaktan nice güzel zamanlarımızı yitirmemize neden oluyor. Toplumumuzda en sık gözlenen algı çarpıtması laikler dindarlar dediniz, bunu bir de şu yönü var laik olan da dindar tam manasıyla kavranıp uygulandığında dindar olan da laik. Kendimizi iyi ifade etmek için sadece samimi ve dobra olmak yeter aslında değil mi? Güzel yazılarınız için teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim değerli yorumlarınız için :)

   Sil
 2. Çok güzel tavsiyeler ve hatırlatmalarda bulunmuşsun, kalemine sağlık. Bu konudan çok muzdaribim. Sıksık da başıma geldi. Bir değil, on değil. Kimisinde karşımdaki kişi olgun ve kendisiyle barışıksa yazdığın üzere birbirimizi anlayıp, hemen durumu tatlıya bağlıyoruz. Mesela facebook'ta Yaşar Kemal öldüğü gün iki arkadaşımla biraz gerilimli mesajlaşmalarımız oldu ama ne o, ne de ben dün "canım" dediğimizi ilk fikir anlaşmazlığında harcama huyuna sahip olmadığımızdan tatlıya bağladık. Hala da dostluğumuz devam ediyor. Kişinin karakteri, huyu, psikolojisi çok önemli.
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ön yargılı ve reaksiyonel davranmamak,karşıdakini de anlamaya çalışmak önemli :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Merhabalarr,
  Blog keşif etkinliğinden geliyorum :)
  Sizi takibe aldım,bende bloguma beklerim :)
  http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 4. Gerçekten faydalı bir konuyu kaleme almışsınız. Bu yazıyı çevremdeki herkese okutacağım. Yine karikatürler harikaydı :) Kaleminize sağlık. Sevgiler,

  YanıtlayınSil
 5. Ben yıllardır şunu anladım karşımdaki kişi beni nasıl anlamak istiyorsa öyle anlıyor, ben de artık boş verdim. Beni bilen bilir bilmeyenle de bir alıp veremediğim yok diyorum o kadar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli suçlu gibi açıklamada yapmamak gerek haklısınız :)

   Sil
 6. Kalemine sağlık... Toplumumuzda çok yoğun yaşandığını düşünüyorum 'algı çarpıtması'nın... Ben bilinçli olarak toplumun algılarıyla oynandığını düşünüyorum açıkçası. Tam da istedikleri gibi davranıyoruz. Bu konularda daha bilinçli olmak gerekiyor. Algı yöneti'mini okudunuz mu bilmiyorum. Oldukça iyi bir kitap... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 7. yani şöyle mi yapcaz iletişirken biriyle, "senin algını bir çarpıtırım görersin" mi dicez. böyle yaklaşcaz de miiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sabah sabah bu yorumuna güldüm :) Seviyorum seni :)

   Sil
 8. Çok da sık karşılaştığım bir durum. Özellikle bazıları her durumu, söyleneni çarpıtmak için doğmuş gibi :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çarpıtma düşüncesinin altında geçmişte yaşadığımız olumsuz travmalar,kompleks,anksiyete,güvensizlik gibi bir çok sebep yatıyor :)

   Sil
 9. Bu kadar özüyle anlatılabilir. Çok beğendim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi kalemi sağlam olan bir bloger arkadaşımın beğenmesi beni çok mutlu etti.Sevgilerimle :)

   Sil
 10. Evet ben de yüzde yüz iyiliğin ve kötülüğün sadece filmlerde olduğuna inanıyorum. Ve bu günlerde yaşadığımız bütün olumsuz olaylar karşısın da o kadar tahammülsüz olduk ki birbirimizi dinlemiyoruz bile. Böylece hep yanlış anlaşılıyoruz ve anlıyoruz. Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın içinde sadece siyah ve beyaz yok.Grileri de hatırlamak dileğiyle :)

   Sil
 11. Sorun yanlış anlamayla birlikte doğru anlamaya uğraşmamakla da ilgili. Hemen hüküm veriyoruz yanlış yapıldığına dair. Bir de dediğiniz gibi kimse % 100 iyi ya da kötü değildir. Selamlar.

  YanıtlayınSil
 12. Bir de kişisel doğrularımız var ki bizi çok gaddar yapıyor. Bilmiyorum konuyla alakalı mı? Doğruyu hep kendimizin bildiğini sanmak da bu konuyla bağlantılı sanki.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O konu beni bilirim egosu.O da apayrı başlı başına bir konu :) Bir gün de onu yazayım :)

   Sil
 13. eski yazılarını tekrar mı yayınlıyon seeeen yaaa :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.