2016 Mutluluk Oranları

dahamutluyuz.com

Her yıl,TÜİK tarafından açıklanan mutluluk oranlarını takip ediyorum.Bu mutluluk oranları benim için önemli bir veri.Seminerlerimde de bu oranları kullanıyorum.2015 yılında 2014 yılına oranla mutluluk oranımız artmıştı.Bu yılki istatistiki bilgiye göre de 2016 yılını 2015 yılından daha mutlu geçirmişiz.İnanamadım bu veriyi görünce.2015 yılında %56 civarında olan mutluluk oranı %5 civarında artış göstererek %61,3 oranına ulaşmış.2016 yılının ülkemiz için çok zorlu bir yıl olmasına rağmen mutluluğun inatla nasıl arttığını bilmiyorum ben :((
dahamutluyuz.com

Ben,geçen yıl mutluluk oranlarının artmasında son on yıldır yoğun  kullanılan antidepresanların etkisinin olabileceğini söylemiştim seminerlerimde.Şimdi bu yıl için gerçekçi bir yorum yapamıyorum.Sizce neden daha mutluyuz?Acaba diyorum istatistik kurumu yanlış mı hesaplıyor ve güvenilir mi değil?Her neyse gelelim istatistiğin ayrıntılarına;
Buna göre, kadınlarda mutluluk oranı, 2015 yılında yüzde 60,2 düzeyindeyken, 2016 yılında yüzde 64,5’e, erkeklerde ise bu oran yüzde 52,9’dan yüzde 58,1’e yükseldi.Yani bu da kadınların erkeklerden daha mutlu olduğunu söylüyor.
 Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, en yüksek mutluluk oranı yüzde 65,1 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise yüzde 58,2 ile 35-44 yaş grubunda gerçekleşti.Geçen yıl da gençler en mutlu gruptu.Orta yaşlılar ise en mutsuz grup :))
dahamutluyuz.com

Hiçbir okuldan mezun olmayanların mutluluk oranı yüzde 63,5 iken eğitim arttıkça mutluluk oranının düştüğünü görüyoruz.En eğitimli denilen lisans ve üzeri eğitime sahiplerin mutluluk oranı en düşük :((
Evli bireylerin yüzde 64,7’si mutluyken, evli olmayanlarda bu oran yüzde 53,5 olarak ölçüldü. Geçen yıl da evli bireyler bekarlardan  daha mutluydu.Biz toplum olarak tek kalmayı pek sevmiyoruz demek ki diye düşünüyorum :))
Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 72,1 olurken, bunu sırasıyla; yüzde 14,6 ile sevgi, yüzde 7,0 ile başarı, yüzde 3,2 ile para, yüzde 2,3 ile ve yüzde 0,8 ile diğer değerler izledi.Gördüğünüz gibi para,mutluluk kaynağı olarak iş ve değerlerin önünde bizim ülkemizde .
Kamuda ise mutluluk oranları şöyle;En yüksek memnuniyet oranı yüzde 78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; yüzde 75,7 ile asayiş, yüzde 75,4 ile sağlık, yüzde 67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, yüzde 65,1 ile eğitim ve yüzde 57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet izledi.Bu da demektir ki Kamuda çalışan kişilerin memnuniyet oranı artmış.Ben bu gruba dahil değilim sağlık çalışanı bir memur olarak :))
dahamutluyuz.com

Son olarak şu istatistiki veriyi de vereyim.Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, 2015 yılında yüzde 74,4 iken 2016 yılında yüzde 76,8’e yükseldi. Bu oran kadınlarda yüzde 74'ten yüzde 76,7’ye, erkeklerde ise yüzde 74,7’den yüzde 77,0’ye yükseldi.Ülke olarak gelecekten çok umutluyuz efendim çok :))
Kendi yorumlarımı da katarak yazdım size verileri.Bakalım siz ne düşüneceksiniz?
Mutluluktan havalara uçtuğunuz günler yaşamanız dileğiyle :))
2016 Mutluluk Oranları 2016 Mutluluk Oranları Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 25, 2017 Rating: 5

49 yorum:

 1. İstatistik verilerine güvenilirlik ayrı konu ama bu verilere göre bilmemek mutluluktur diyebiliriz . Ülkemizde zor bir yıl olmasına rağmen mutluluk oranlarının artmasını da ben suna bağladım kendi fikrim . Zorluklar artınca farkederiz değerini biliriz bazı şeylerin . Zor bir yıldı 2016

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki de senin dediğin bu gibi zorluk artınca değerini fark etmişizdir :)) Çok olumlu bir yaklaşım biçimi :)) Umarım öyledir Kadriyeciğim :))

   Sil
 2. Sanırım bu anket yapılan kişiler (bu arada ben hiç rastlamadım bu anketçilere) mutsuzuz demeye çekiniyorlar, "Yav şimdi mutluyum diyeyim ayıp olmasın' diyorlar bence. Yani katılmayabilirsin tabii ki de inanmıyorum. Şu ülkede hükümet yalakası olan ve bir şekilde hükümetten MADDİ menfaat gören (kocasına market açmış, altına jip, araba, minibüs vermiş, CV'siyle bakkal olacak kişiyi bakanlıkta üst düzey memur yapmış vs. vs. hele hele müteahhitleri çok ihya etti, şunu vermiş, bunu vermiş, vergi borçlarını affetmiş vs. evini döşemiş, dayamış) azınlık dışında kimse mutlu değil.
  Daha dün akp yüzünden işinden atılan bir akademisyen intihar etti, ne yapsın adam? Bakkalda çırak mı olsun? Kimse işe almamış, nasıl geçinsin resmen insanların ekmeğiyle oynuyorlar. Piyanisti, kemancısı kovuldu, çok doluyum bu konuda çok öfkeliyim, köprüye çıktık, tankı durdurduk darbeyi önledik diye böbürleniyorlar, o tankın içindeki hiçbir şeyden habersiz asker, askeri öğrenci sizi EZMEMEK için tankı durdurdu. İstese hepsini yamyassı yapardı onlar da mükafat olarak başını kestiler zavallıların. :( kim mutluymuş? hayat pahalılığı yeter mutlu olmamaya....bir avuç akp'ye yanaşmış mutlu azınlık ayakkabı kutularından fışkıran paralarla mutlu olmuşlar ancak bunca vebalin altından kalkacaklarını hiç sanmıyorum çünkü çok ah aldılar, almaya da devam ediyorlar.

  Yine uzun yazdım başını ağrıttım kısaca inanmıyorum millet anket sorunca mutluyum diye kestirip atmış. Anketçilere duyuru: Mutsuzum. Maddi konuyu bıraksınlar her değerimize bulaşıyorlar, sataşıyorlar, yok İzmir marşını okumak yasak, yok kahkamıza karışıyorlar, yok yılbaşı kutladın, can güvenliği yok yahu bu ülkede, can güvenliği olmayan bir ülkede mutlu olunabilir mi?

  Sevgilerimle
  mutsuz:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayyyy ablacığım anlıyorum seni ama valla istatistik sonuçları bu şekilde.Ben de şaşırdım doğrusu :((

   Sil
  2. Yanlış anlama canımcım, sen başkasının yaptığı anketin sonucunu aktarmışsın bizlere, bilgilendirme olarak, isyanım sana değil biliyorsundur zaten de:)))yine de yazmak istedim içim rahat etmedi:))senin bir suçun yok:)istatistik sonuçları öyle tabii ki de:))

   Sil
  3. Yok ablacığım seni gerçekten anlıyorum ve sana alınmam mümkün değil.Yaz sen rahat rahat.Hiç sorun değil :)) Öpüyorum seni :))

   Sil
 3. Ben inanamadım sonuçlara şok oldum. Yani artış olmuş hem de böyle yüzde yetmişlerde falan. Hiç inandırıcı gelmedi bana ne yalan söyleyeyim.

  YanıtlayınSil
 4. O kadar olay ılmuşken nasıl artmış mutluluk ben de anlayamadm; ama benim de hep dediğim bir şey var cidden eğitim düzeyi arttkça mutsuzluk artıyor; çünkü her şeyi biliyoruz her şeye yorumumuz var, tatmin olamıyoruz ve artk ne olacak hiç bilmşyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim oranı düştükçe mutluluğun artması da garip bir ironi :))

   Sil
 5. Mutluyum💕 ..mutlumusun???

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendi adıma çok mutlu olduğumu söyleyemeyeceğim :))

   Sil
 6. Oranlar beni çok şaşırttı, umudumuzu hala korumamız da :D İlginç bir ülkeyiz gerçekten :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bana da çok şaşırtıcı geldi :)) Ne diyeyim bilemiyorum :))

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. Ortalama bir mutluluk düzeyindeyim deyim de iyi olun :))

   Sil
 8. Bize bir şey soran olmadı, nasıl ölçmüşler acaba? :)
  Bir de bu mutluluk aya yıla göre hesaplanamaz diye düşünüyorum. Mesela son zamanlarda üzerimde bir gerginlik var. A tipi insan olarak geçtiğimiz zamanlarda bu kadar da değildi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl yapılıyor bu istatistik.Bu yılın sonuçları da bunlar.Ben de siz gibi A tipiyim :))

   Sil
 9. Cem Yılmaz'ın son stand-up şovunda duymuştum bunu. Bilmemek mutluluktur diye. Avrupa'lı böyle diyormuş. Bu veriler bu söyleneni destekliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bildikçe sorgulama artıyor çünkü :)) Teşekkürler Cem :))

   Sil
 10. Her yıl açıklanan oranlar hep beni de şaşırtmıştır. "Bir lokma- bir hırka" sahibi olunca mutlu olan insanlarımız bu sonuçların alınmasında etken olmuştur sanırım.
  Anketleri kimlerin yaptığı, değerlendirdiği de önemli. Güvenilir verilere nasıl da ihtiyaç var.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En azından benim çevremde sevinçten uçan çok mutlu insanlar yok.Nerede bu mutlu insanlar ben de bilmiyorum :))

   Sil
 11. erkekler küçük detayları önemsemiyor genelde ama kadınlar küçük şeylerden de mutlu olabiliyorlar. erkekler kadar düz düşünmüyorlar ilk istatistiği bu şekilde düşünebilirim kendi açımdan. yaş aralığına gelirsek, gençken enerjiğiz, hastalıklıklarımız az içimiz kıpır kıpır, zamanımızda arzularımız da fazla. yaşlandıkça geçim sıkıntısı, hastalıklar, evlilikteki sıkıntılar, çocuk yetiştirme sorumluluğu, hayat enerjisinin azalması, orta yaş kompleksi, yaşlanma belirtlileri falan olabilir. Eğitimde sınav sisteminin zorlukları, rekabet ortamı, aile baskısı, diploma kaygısı diye düşünüyorum. aslında buradaki oranları mantıklı bulsam da her yıl artması saçma geldi bende bir hata olduğunu düşünüyorum sizin gibi. ülkemizde ve dünyada her yıl yaşanan yıkımlar, savaşlar, artan cinayetler ve ölümler derken bunların bizi olumsuuz etkilemesi, insanların birbirlerine karşı duyarsızlaşıp birbirini kolayca kırabilir hale gelmeleri, hümanizmin artık tarihi bir akım olarak geride kalması derken ben şahsen bu oranın düşmesini bile beklerdim. ama dediğiniz gibi bunun antidepresanlar ile falan bir bağlantısı olabilir. ya da istatisler kaayı yemiş olmalı. bilgilendirici, şaşırtıcı ve öğretici bir yazı olmuş ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim ne güzel tek tek irdeleyerek düşünerek yorumlamışsın istatistiki verileri.Sizin gibi gençler oldukça benim de umudum artıyor.Genç nesilden umutluyum :))

   Sil
  2. Umuyorum ki umutlarınızı boşa çıkarmayız ve güzel şeyler başarırız sizler için bizler için dünya için ülkemiz için. Gönlüm bundan yana :)

   Sil
  3. Sevgiyle ve umutla kucaklıyorum ben de sizleri :))

   Sil
  4. Teşekkürler, saygılar ve sevgiler efendim:)

   Sil
 12. Ne kadar şaşırtıcı bir sonuçlar bunlar :)) görünce bir şok geçirdim :) gerçekten biz bu kadar mutlu bir ülkemi yiz İlginç bu kadar olayların arasında iyi kalmışız demek ki Dilerim gerçekten biraz olsun mutlu oluruz Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu olmayı hepimiz hak ediyoruz gerçekten :))Yazıyı beğenmenize de sevindim :))

   Sil
 13. İstatistikler için denilenler geldi aklıma :))))

  YanıtlayınSil
 14. Çok ilginç... Bence evetçiler çoktur ve onların mutluluğudur bu. Bir de boşverenlerden katsak işte sonuç gibi geldi bana kızım. Müjde'yi de okuyacağım şimdi. Onun fikri çok önemli benim için yorumcular arasında. Keza sen de bu sonucu yadırgamışsın. O ilaçlar tamam durultuyor da çok da mutlu ettiği söylenemez. Bence insanların olanlara bakış açısı farklı. Çok çeşidiz. Sevgiler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar kadın cinayetleri artarken kadınların erkeklerden daha fazla mutlu olması da ilginç :(( Geniş düşüneyim diyorum ama durumu mantığa büyüyecek pek bir şey bulamıyorum ne yazık ki :((

   Sil
 15. Bu istatistiklerde sorun olmalı bence. Birkere ben çok Polyana gibi bir insanken benim bile umudum kalmadı geleceğe dair...

  YanıtlayınSil
 16. Şaşırmadım bu duruma çünkü geçenlerde tv gördüm antidepresan ilaç kullanımı baya artmış millet Dr gitmeden bile alıyor bunu şeker niyetine 🙃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Antidepresan kullanımı baya arttı ama bunun başka nedenlerini de incelemek gerek diye düşünüyorum..

   Sil
 17. Elinize sağlık, TÜİK in verilerine kesinlikle inanmıyorum ben. Tamamen iktidara oynayan bir kurum haline geldi. Özellikle son yıllarda yaşanan o kadar acı, kötü olaylara rağmen insanlar nasıl mutlu olabilirler ki? Ekonomi ve içinde bulunduğum inşaat-emlak sektörü de kan ağlıyor ama TÜİK in verileri hala her şeyi güzel gösteriyor. Bence kimse mutlu değil aksine korku ve panik içinde. Ama şöyle bir gerçekte var, sosyal medya...
  Ben mutlu değilim açıkçası ve çevremde adam akıllı mutlu olan hiç kimse de göremiyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki bizim çevremizde yoktur ama totalde mutludurlar belki :)) Ne deyim :))

   Sil
 18. Nedense ben o oranlara hiç inanamadım :/
  Şayet doğruysa da tek açıklaması var bence, küçük şeyleri görüp mutlu olmayı becerebilmişiz...

  YanıtlayınSil
 19. yok ya doğru değildir bunlar tuik uydurmuş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dipcik sende mi mutlu degilsin😢😢😢Bir ben mi mutluyum şu dünyada😧😟😯(acil mutlu bir arkadaş arıyorum)

   Sil
  2. ayyy mutluyum yaa. genel anlamda söylediim :)

   Sil
 20. Bi söz var duymussunuzdur mutluluk varilacak bi istasyon değil bi yolculuk şeklidir... herşey şu akılda kalpte başlıyor ve bitiyor... buna dair söyleyeceğim çok şey var müsait zamanda inşallah

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hımmm👂👂Kulaklarımı açtım ve dinliyorum😎😎

   Sil
  2. Bekliyoruz biz de😉😉😉

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.