Sekonder Kazanç

dahamutluyuz.com

Daha önce ikincil kazanca dair bir yazı yazmıştım.Diğer adı sekonder kazanç olan ikincil kazanç şu demek;
herhangi bir psikolojik,fizyolojik bir rahatsızlığı ya da var olan durumu farklı olarak göstererek karşı insanlardan fayda sağlama durumudur.Örnekle şöyle açıklayalım.Kişi, hastaysa zaman zaman aileden şefkat görmek için ya da yaptığı bir hatayı kompanse etmek için hastalığından kurtulmayı asla istemez.Eğer hastalığından kurtulursa üzerindeki ilgi eksilecek ya da yaptığı olumsuz davranışların sorumluluğunu alması gerekecektir.Kişi,bunları yapmak yerine var olan hastalığının lüksünü kullanır,güya iyileşmek istiyordur ama iyileşemiyordur.
dahamutluyuz.com
Genel olarak ikincil kazancı hastalıklar üzerinden kullanırız ama sadece hastalıklar üzerinden kullanılmaz bu durum.Kişi,eşiyle arası bozulmasın diye bir inanca sahipse kardeşiyle yaşadığı problemde kardeşini hatalı bulmayı tercih edecektir.Bu da tabi ki objektif bir bakış açısı olmayacaktır.Eşiyle arasının bozulmaması uğruna kardeşiyle olan ilişkisini riske etmiş olacaktır.Bazen farkında olmadan kendimizi korumak adına yaptığımız bu davranış şeklinin aslında sadece kazancı olmadığı bunun yanında götürüleri olduğunu da görebilirsek daha sağlıklı davranışlar sergilemeyi öğrenebiliriz.
Kişinin ilişkide olduğu kişiler bu ikincil kazancı fark ettiğinde güven zedelenir ve güvenin tazelenmesi de uzun bir süreç alır.
dahamutluyuz.com
İnsanın doğal yapısı,zihinsel olarak daha çok kendini korumaya odaklı olduğu için bazen ikincil kazançlarımızın da farkına varmadan hayata devam ederiz.Sizden ricam lütfen oturup düşünün.Kendinizin elde edeceği kazanç için kimlere haksızlık yapıyorsunuz ve de farkındaysanız neden gerçeklerden kaçıp böyle bir şeye sığınıyorsunuz.
Hayatınızın sorumluluğunu alabildiğiniz ve sürekli başkalarını suçlu ilan etmediğiniz sağlıklı günler yaşamanız dileğiyle...
Sekonder Kazanç Sekonder Kazanç Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 30, 2017 Rating: 5

31 yorum:

 1. Muhteşem bir makale, evet bu psikolojiye sahip insanlarla dolu etrafımız:( ama bir şey söyleyeyim mi canım arkadaşım, bu kişiler aslında kendilerine zarar veriyorlar, eninde sonunda yaptıklarının cezasını çekiyorlar. Her şeyi siyasete bağlıyor diye kızacaksın belki ama psikoloji ile siyaset arasında çok yakın bir bağ olduğuna inanıyorum, bu makaleni ve insanların içgüdüsel, kendini korumak için hep suçu başkasına atması, başkasını harcaması siyasette de var. Mesela dün gördüm Hac videosu yapmışlar "Kafirlere karşı evet" diye, Bir kesim bir kesimi şıp diye, gayet kolayca sırf bir referandumdaki tercihlerine göre 'kafir' ilan edebiliyor, sırf mesela Tayyip'e karşı diye 'vatan haini' ilan edebiliyor. Etki=tepki, biz de onları vatan haini ilan edeceğiz demektir. E böyle bir toplum çöker yani. Normal zekayla hareket etmiyorlar çünkü. Yalakalık, kim güçlüyse ona yamanma, bugün A kişisine yamanıyor, ertesi günü B kişisine yamanıyor ve bir gün önce yamandığı kişiye veryansın ediyor ki, kendisine bir zarar gelmesin. Güç dengesi değiştikçe ona göre kendilerini korumaya geçiyorlar. Düne kadar hepsi Fetöcü olanlar "Aman ben Fetöcü değilim" diye bin taklalar atıyorlar mesela:)))komik olmaya başlıyorlar. Yarın dengeler değişir yine Fetöcü olur bu sefer de "Aman ben Tayyip'çi değilim" derler. Yani güvenilmezlik, kaypaklık, nabza göre şerbet vermede çağ atladık! Demişsin ya "Eşiyle arası bozulmasın diye kardeşini harcıyor, kardeşine haksızlık yapıyor". Bunlar da sırf partiyle araları bozulmasın, partiden gelen işte makarnası, kömürü, vs. - nasıl bir kazançsa- bozulmasın diye komşusunu, akrabasını harcıyor. Kokuşmuş bir toplum olduk:(

  Kalemine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kendi çıkarımız için sağ duyulu ve objektif davranmıyorsak bu da bir sekonder kazançtır :) Verdiğin örnekte de konunun anlaşılmış olduğunu görüyoruz :) Sağ ol ablacığım :)

   Sil
 2. Son cümleniz çok vurucu olmuş, efendim :)
  Bu tür davranışların adının sekonder kazanç olduğunu bilmiyordum, teşekkürler! :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu davranışların altında mutlaka bir çıkar mevcuttur :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Bilinç li veya bilinçsiz yaptığımız davranışlar nedense benliğimiz illa kendimizi haklı çıkarmaya çalışır yazılarınız tam yol gösterici.Esen kalın.

  YanıtlayınSil
 4. Demek ki herşeyin özü hak ve hakkaniyet. Davranışlarımızı adalet üzerine ve ahlakla temellendirmeliyiz. Çok iyi bir konuya değinmişssiniz. Hasta olan bir kişi ıhıllldayarak hastalığı geçermiş ki. ben hastayım demektir. İlgiye ve sevgiye muhtacım demektir. İlgi ve sevgi gördükçe kullandığı ilaçlarla da şifa bulacaktır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke kendimizi düşündüğümüz kadar biraz da hakkaniyetli olmayı objektif olmayı düşünebilsek...

   Sil
 5. Merhaba ;

  Bloğunuzu ilgi ile takip ediyorum. Çok faydalı içerikler paylaşıyorsunuz. Bloğunuz'dan para kazanmak için %50 Komisyon ile İnstaKitap Setine Satış Ortağı Olabileceğinizi Biliyor Musunuz ? https://goo.gl/iLiflK

  İnstakitap İnstagram üzerinden para kazanmanın kitabı para kazanmanın tüm metotları, butik açmak, satış yapmak, takipçi artırmak, 4 ayrı kazanç metodu.
  Herkese hitap eden yöntemler, sürekli güncellenen tedarikçiler, hepsi 3'lü kitap setinde. Sitemize gelen 100 ziyaretçiden 1'i sipariş veriyor.

  Sizi de satış ortaklarımız arasında görmekten memnuniyet duyarız.

  YanıtlayınSil
 6. Ahh Ego yok mu ego hep onun suçu bakın yine suçu başka bi yere atmaya çalışıyorum :) Güzel bir konuya değinmişsiniz kaleminize sağlık...

  YanıtlayınSil
 7. ''İnsanın doğal yapısı,zihinsel olarak daha çok kendini korumaya odaklı olduğu için bazen ikincil kazançlarımızın da farkına varmadan hayata devam ederiz.Sizden ricam lütfen oturup düşünün.Kendinizin elde edeceği kazanç için kimlere haksızlık yapıyorsunuz ve de farkındaysanız neden gerçeklerden kaçıp böyle bir şeye sığınıyorsunuz.
  Hayatınızın sorumluluğunu alabildiğiniz ve sürekli başkalarını suçlu ilan etmediğiniz sağlıklı günler yaşamanız dileğiyle...''
  Bayıldım bu son paragrafa kısa ve nett...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yazının sonunda bir mesaj vermeye çalışıyorum.Net şekilde mesaj anlaşıldıysa ne mutlu bana :)

   Sil
 8. Maalesef o kadar çok insan var ki hep bahanelere siginan.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilinçli olmayarak da çok yapılan var.Umarım biraz iyileşmişsindir.

   Sil
 9. İnsan bilinçli yapıyorsa gerçekten sıkıntılı bir durum. Üzücü... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zihin,kendini korumak için yapıyor böyle şeyler.Çoğu zaman farkında olmuyoruz yaparken :( Teşekkürler :(

   Sil
 10. Acındırarak ilgiyi üzerinde sürekli tutmaya çalışmak. Ben bunu benim üzerimde on iki sene deneyen eşimin yanında girdiğim sıkıntıyı anlatamam. Bebek gibi davranıyordu. Benim otuz sekiz -elli yaş aralığım bu duygu sömürüsüne aklımı siper ederek geçti. Neler öğreniyoruz senden.Sağ ol Yurdagül kızım. Sevgiler. (Yazı ve şiirlerimi dosyalarda topluyorum, onun için sizleri ihmal ediyor gibi oluyor ama aklım sizlerde canım.)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım yine de düzenli olarak okuyorsun yazımı.Bu yoğunluğunun içinde bizlere de katkıda bulunduğun için çok teşekkür ediyorum sana.İhmal edildiğimi hiç düşünmedim.Lütfen sen de rahat rahat işlerini hallet.Okuyamazsan da uygun zamanda okursun sorun değil.Kocaman öpüyorum seni :)

   Sil
 11. Kendimizi korumak için mi yoksa, çıkar ilişkisi meselesi mi bu davranışlar çözemiyorum bazen ya da eksik yönümümüzümü tamamlıyoruz bu şekilde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle çıkar için yapılanlar değil çoğu kez.Farkında olmadan bilinç altında olan şeyin açığa çıkması daha çok...

   Sil
 12. ayy iyimiş bu yapmak lazım, anneme yapsam mesela iyi tutar :)

  YanıtlayınSil
 13. seconder kazanç aslında en son yaptığım yoruma yakın bir tespit olmuş.. :) bir yere kadar "canım,şekerim,ciğerim" diye diye fayda sağlar ama sonunda pat! diye yakayı elevirir.. :)) bu gibi durumlarda ne yapmamız gerekir dicektim ama onu da sonunda söylemişsiniz.. :) elinize sağlık.. :)

  YanıtlayınSil
 14. Başlangıçta kazanç diyince aklıma parasal şeyler geldi hiç bilmiyordum daha doğrusu denk gelmemiş sayende öğrenmiş oldum cidden ilgi bekleyen hasta örneği çok iyi açıkladı durumu. Bilgilendirici yazı içim teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup değerlendirdiğin için ben de çok teşekkür ederim canım benim :)

   Sil
 15. Özellikle kadınlarda gözlemlediğim bir durum var.Ailesinden yeterince sevgi görmeyen,değer verilmeyen kadınlar hastalıkları ile sevgi görme çabasına giriyorlar.Üzülüyorum bu durumda olan kadıncağızlara.
  Ama bir de anlattığınız gibi,sırf çıkar elde etmek için yapılan,kötü niyetli davranışları fark etmek için yol gösterici bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Erkeklerde de değersizlik duygusu az değil.Onlar da başka türlü çıkarıyorlar ortaya :(Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 16. Bir düşündüm..Bulamadım şu an bir sekonder kazanç durumu... Belki de kaçıyor ve görmüyorum bilemedim.. Daha derinlemesine düşünmek gerek sanırım..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bu kazancı biz danışmanlar ortaya çıkarabiliyoruz.Tabi insan yazarak,kendine dönerek de bulabilir.Biraz alıştırma gerekiyor...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.