Şekerleme Yapmak

dahamutluyuz.com

Öğlenleri küçük aralıklarla uyumak yani siesta Meksika ile bütünleşmiş bir kavramdır.Sıcaktan bunalan Meksika vatandaşları,bir köşede şapkalarını gözlerine kapatarak öğlen araları şekerleme yapmaktadırlar.
 Gün içinde özellikle öğlen saatlerinde 5-45 dakika  arası uyumanın bir çok faydası olduğu görülmüştür.Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz;
-Gün içinde öğle arası şekerleme yapmak,verimliliği yükseltir.Bilişsel performansı arttırır.
-Yapılan araştırmalar,gün içinde düzenli şekerleme yapanların daha az kalp sorunuyla karşılaştıklarını söylemektedir.
-Gün içinde yapılan kısa süreli şekerlemeler,stres ve kaygıyı yatıştırmaktadır.
dahamutluyuz.com

-Gün içinde sadece 10-15 dakika bile uyumak,yorgunluğu azaltacağı için abur cubur yeme gibi kötü beslenme isteğinin önüne geçer.Atıştırma yapmak yerine kısa bir şekerleme  yapmak,size iyi gelecektir.
-Gün içinde yapılan şekerleme,güne devam ederken fiziksel performansınızın artmasına neden olur.Yapılan araştırmalar gün içindeki kısa uykuların sporcuların enerjilerini yüksek tuttuğunu ve böylece fiziksel performanslarının arttığını gözlemlemiştir.
Ben de gün içinde otobüste,dolmuşta ya da uygun olan şartlarda 10 dakikalık küçük şekerlemeler yapmaya çalışıyorum.Üniversite okurken de gece nöbet tutup,gündüz okula gittiğimde bu tür şekerlemelerin çok faydasını görmüşümdür.Siz de bu küçük şekerlemeleri yapmayı öğrendiğinizde hayatınızın dinamizminin arttığına da şahit olacaksınız.
dahamutluyuz.com


Şekerleme Yapmak Şekerleme Yapmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 30, 2017 Rating: 5

47 yorum:

 1. Ohhh ohh tam benlik bişey bahane arıyordum onu da buldum sayendee.:))

  YanıtlayınSil
 2. Şairin dediği gibi. "Uyku katillerin bile çeşmesi." Öyle bir zaman gelir ki, özellikle yazın bunaltıcı sıcağında otobüstesiniz, koltuktasınız ayakta değilsiniz. Trafik de öyle bir kitlenmiş ki, tam da güneşin anlı kabağındasınız. Uyuklamamak mümkün mü!.. Bir de numaradan şekerleme yapan gençler var kış kıyamet gününde metroda koltuğa oturkuş, başında da ayakta hamile kadın yolculuk yapıyorlar. İşte o zaman insanın nevri dönüyor.!..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu küçük şekerlemeleri zorunluluktan değil de rutine dönüştürmek gerek bence.Yoksa metropolde sinir,strese can mı dayanır?Gençler de uyanıklıklarından mı yoksa gerçekten çok yorulduklarından mı öyle davranıyor ona bakmak lazım.Teşekkürler katkılarınız için :)

   Sil
 3. Ben hiç gündüz uyuyamam biliyor musunuz?Hasta olduğum zamanlar bile gündüz uyuyamıyorum o denli :((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizi şartlamayın ve yavaş yavaş antremanlarla deneyin lütfen.Faydasını göreceksiniz.

   Sil
 4. bir tek ben miyim oglen uyuyamayan beynım resmen gece istiyor gozlerım saatın 12yı gectıgını ve beynımınde bunu onaylayıp uykuya benı resmen oyle daldırıyor.. gunduzleri ise saatlerce yatsamda uyku hıııccc gelmıyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizi uyuyamam diye şartlamayın.Yavaş yavaş küçük denemelerle zaman içinde yapmaya çalışın bence :) Sevgilerimle...

   Sil
 5. Buna bizde kaylule deniyor. :)
  Keşke yapabilsek. Fakat pek uygulayabildiğimi söyleyemem.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,cidden faydasını görüyorum.Sakinleşiyorum resmen ve daha dinamik oluyorum :)

   Sil
  2. Evet buna inanıyorum. Bu zaten sünnettir. Fakat şu iş bu iş derken bakıyoruz ki ikindi olmuş. İkindiden sonra uyumak ise iyi görülmüyor.

   Sil
  3. İkinden sonra uyumak pek önerilmiyordu araştırdığım kaynaklarda da...

   Sil
 6. Gün içinde 30-60 dakikalık kısa dinlenmelerin bedene canlılık kazandırdığına inanıyorum.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denediğim ve yaptığım için ben de faydalı olduğunu biliyorum.Siz de sevgiyle kalın :)

   Sil
 7. O şekerlemeyi ne seviyorum bir bilsen :)
  Eskiden kapımı kapatır yapardım, ama şimdiki ofis çok uymuyor buna :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tüh ya....Bir şekilde uygun fırsat oluştur ya...Gerçekten iyi geliyor çünkü ...

   Sil
 8. O kadar yorgunum ki, şehir için otobüste (evimle mesela Bücürük'ün veterineri arası neredeyse 2 saat ve 2 ayrı otobüse biniyorum) çok güzel uyuyorum:( gözlerim kapanıyor görme:)))durağımı kaçıracağım diye korkuyorum hatta:)))bir de bazen yine yorgunsam dizi izlerken gözlerim kapanıyor:)
  Sevgiler....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar niye yorgunsun ya...Dinlen bol bol o zaman ablacığım...

   Sil
  2. Yılların yorgunluğu, beynim yorgun, bedenim de yorgun Yurdagül'cüğüm, yaşlılık....:(

   Sil
  3. Yaşlılık diye bir kavram yok.İçindeki o küçük,yaramaz çocuğu görebiliyorum ben :)

   Sil
 9. Bazen mesaide sadece 15 dakika uyumak istiyorum ama malesef mümkün olmuyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 5 dakika 10 dakika artık ne kadar olursa fırsat yaratmaya çalışsanız çok faydalı olduğunu göreceksiniz.Sevgilerimle :)

   Sil
 10. Bu aralar evdeyim ve tüm gün bilgisayar basindayim, normalde asla yapabilecegim birsey degil ama ben de gün icinde sekerleme yapmaya basladim, etkilerine özellikle dikkat edecegim tesekkürler paylasiminiz icin :)

  YanıtlayınSil
 11. Daha çok uyumanın yararları da varmış :):) Haha tamam tamam öyle değil biliyorum ama sebep de verilmiş şimdi :). Öğlen uykusu güzeldir çünkü uyku güzel bir şey :).

  YanıtlayınSil
 12. Normal şarta gündüzleri uyuyamam bende Hasta yada çok yorgun olursam uyurum onun dışında uyku hak getire bana :) Ama benim annem yapar kadına bir bakıyorum 2dk sonra uyumuş :)) şuada uyuyor :)) Bu arada karikatürler çok güzel :) Emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şarj olmak için minik uykular gerek :)Teşekkürler :)

   Sil
 13. Kesinlikle iyi geleceğinin yanısıra zinde tutacağına eminim.

  YanıtlayınSil
 14. Yurdagül kızım. Babamın adliyeden öğleyin gelip bu şekerlemeleri yaptığını annemin anlatmasından bilirim. Yararlı olmasaydı siestayı uygulamazdı. Aslında geceleri sessizlikte ikiye kadar dosyalara bakarmış. Işığı hep aynı saatte sönerdi. Ben bir kere uyandığımda, kötü hissetmedikçe asla yatamıyorum. Aslında yapmak lazım. Bilgilendirme için teşekkürler. Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım küçük şekerlemeler bedeni ve ruhu dinlendiriyor.Denemeye çalış lütfen.Eminim faydası olacak.Sadece bilgi olarak kalmasın ablacığım.Bak nasıl da ısrar ediyorum :) Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 15. Şekerleme iyidir ;) Vücudumdansa, aklım yorulduğu zamanlarda uyumasam bile uyku halinde gibi yatıyorum ve 10 dakika bile toparlıyor hemen.İlk karikatürde kendimi buldum bir uykusuz olarak ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu aralar ben de günlerce evden çıkmadan ve kimseyi görmeden uyuma modundayım :)

   Sil
 16. gün içinde uyku diyince aklıma ilk askerde gündüz uyuduğum günler geldi. geceki 3-4 saatlik uyku öğlen mahvederdi beni. çoğu zaman öğle yemeğine tercih ederdim o 1 saatlik uykuyu ve akşama kadar ayakta tutardı beni :)

  YanıtlayınSil
 17. 15 dakika bile o kadar iyi geliyor ki . .. çocuklar rahat verse her gün yaparim.

  YanıtlayınSil
 18. 15 dakika gün içinde ne büyük lüks 😀. Ama bundan sonra aklımda olsun sanırım arada benimde şarj olmaya ihtiyacım var 😀.

  YanıtlayınSil
 19. ben bu siesta olayını beceremiyorum.Uyuyunca bir daha hep o uykulu halle dolanıyorum, zaten uyanmayı da başaramıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Derin değil hafif bir uyku.Tilki uykusu gibi derler hatta :)

   Sil
 20. Ne guzel olur hep isterim nadir uygularim ya uzun uyur kalirsam diye tedirgin olup hemen bir mesgale bulurum kendime:))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bence alıştırmalar yapın,deneye deneye olabilir diyorum :))

   Sil
 21. ayyy biz egeliler öğle uykusuna bayılırız :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.