Sağlıksız Anne Baba Tipleri

dahamutluyuz.com

Bugün sizlere sağlıklı olmayan anne,baba davranışlarından bahsedeceğim.Bu ebeveynler,aslında çocuklarını mükemmel yetiştirmek isterken,çocuklarına vermiş oldukları zararları fark edemezler.Bu ebeveyn tiplerinden bazıları şunlardır;
-Aşırı Koruyucu Anne Babalar;
Bu aileler,kendileri olmazsa çocuklarının başlarına kötü şeyler geleceğine inanır.Çocuklarının olumsuz durumla karşılamaması için ellerinden geleni yaparlar.Örnek olarak yurt dışında her hangi bir engeli olmayan 3-4 yaşındaki bebeklere takılan bebek tasmasının çocuğun özgür gezmesini  engellemesini verebiliriz.Çok şükür ülkemizde henüz böyle bir uygulama yok.Bu tür ailelerin çocukları ilerleyen yıllarda ciddi öz güven problemi yaşar ve hayata uyumlanma sorunlarıyla baş edemez.
dahamutluyuz.com
-Her Şeyi Çok Bilen Anne Babalar;
Bu anneler ve babalar her şeyi çok teknik yaparlar.Anne hamile kaldığında bile bebeğe hemen klasik müzik dinletmeye başlar.Çocuk gelişimi ve psikoloji hakkında sürekli okurlar.Kitaplara göre ve ideal çocuğu yetiştirme çabası içindedirler.Bu durum ilerleyen yıllarca çocuğun sıkılmasına,doğallığı aramasına ve hatta ailesinden uzaklaşmasına neden olur.Anlaşılamadığını hissettiği için yalnızlaşma ihtimali çok yüksektir.
-Umursamaz Anne Babalar;
Dünya yansa umrunda olmayan anne,baba tipleridir.Evdeki iletişimler direk değil,buzdolabı üzerindeki notlar vasıtasıyla olabilir.Herkesin özel alanı çok fazladır ve birlikte yapılan aktiviteler çok azdır.Bu çocuklar kendilerini çok yalnız hissettiklerinden huzuru dışarıda aramaya meyillidir.İzin alma sorunu olmadığı için bol bol dışarıda vakit geçirmeyi tercih ederler.Yanlış arkadaşlıklar ve gruplara dahil olma ihmalleri çok yüksektir.Duygusal açlıklarını bu şekilde kapatmaya çalışırlar.

-Aşırı Disiplinli Anne Babalar;
Bu ebeveynler,çocuğunu sürekli disiplin altına alma uğraşısı içindedirler.Çocuklarını disipline etmek için fiziksel,duygusal ve sözel şiddeti yoğun bir şekilde kullanırlar.Çocuğunun verdiği olumsuz geri bildirimleri disiplinsizlik olarak değerlendirirler.Sürekli yeni cezalar verirler.Bu ailelerin çocukları korkak,içine kapanık,güvensiz,ya da şiddeti dışarıda uygulamaya çalışan tiplerdir.
-Çocuğunun Çocuğu olan Anne Babalar;
Bu tarz ebeveynler çocuklarının her istediklerini yapmaya çalışırlar.Roller karışmıştır.Çocuk,evin patronudur.Her şeye o karar verir.Anne ve baba emir eri gibi çocuğun gözünün içine bakmaktadır.Genelde tek çocuklu ailelerde bu durum yaygındır.Bu çocuklar ilerleyen süreçte sosyal ortamlara uyumlanmakta sorun yaşar,dünyanın kendi etrafında dönmediğini görmesi onun için büyük travma olacaktır.
Sağlıksız Anne Baba Tipleri Sağlıksız Anne Baba Tipleri Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 22, 2017 Rating: 5

32 yorum:

 1. Harika tespitler gerçekten, aslında sanırım herkes iyi anne baba olmaya çalışırken bu tip hatalara düşebiliyor, hatalarımızdan dönebilmek önemli, teşekkürler paylaşımınıza, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi fark edebilirsek,durumu da çözebiliriz.Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Pek çok anne baba kendi eksikliklerini çocuğundan çıkartıyor. Kendini geliştirememiş anne babalar çocuklara zarar veriyorlar maalesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anne ve babalar için de eğitimler olmalı belki.Bir de annenin evet dediğine baba hayır dememeli.Aileler ortak bakış açısıyla hareket etmeli...

   Sil
 3. Hangi durumda olursa olsun anne babaların çocukla büyüme ve olgunlaşma süreci de var, bu hem zevkli hem de yapıcı ama yukarıdaki kategoriler normalden sapma durumları. Olan çocuğa oluyor, sonraları çocukluğunuza inelim gereken süreçler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mükemmel anne ve babalık diye bir şey yok.Kendimizi de fark edip,sağlıklı nesiller yetiştirmeye çalışmak gerek.Teşekkürler :)

   Sil
 4. Oh çok şükür testi geçtim 😂 Geçmesem bile kabul etmeyecektim tabi ki haha 😂 Şaka bir yana, özellikle çocuk konusunda insanın kendisine dışardan bakması çok zorlaşıyor. Bu yazıyla bir değerlendirme yapabiliriz en azından 👍 Eline sağlık harika olmuş 👍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet,bence herkes bir değerlendirme yapmalı.Beğenmene sevindim canım benim :)

   Sil
 5. Bu kategorilerden birine dahil olmasam da başka konularda anneliğimi eleştirebilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bu yazı daha da uzun yazılabilirdi.Ama dedim daha fazla can sıkıntısı olmayım.Eksiklikleri fark edip,düzeltme yoluna gidebiliyorsak ne mutlu bize :)Teşekkürler :)

   Sil
 6. sonuncu örnekteki çocuk ne şanslı yaaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle deme anne baba ölünce toplumla nasıl uyumlanacak bu çocuk :(

   Sil
 7. O qədər gözəl cəm etmisiniz ki, problemli valideyn tiplərini! Ətrafımızda belə ata-analardan çox görürük. Və təəssüf ki, zaman keçdikcə bu tip valideynlərin sayı çoxalır. Niyə bilmirəm? Guya inkişaf etdiyimiz üçünmü?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim sağlıklı anne baba tipleri giderek artar :) Teşekkürler :)

   Sil
 8. Özellikle son üç tip çok korkunç geldi bana. Anne, baba okulu olmalı böyle faydalı bilgiler vermeli. Herkes anne, baba olmamalı hatta. Neler okuyoruz gazetelerde mesela o umursamaz tipler anne, baba olmamalı kedi bile emanet edilmez yahu böylelerine...:))
  Çok teşekkürler yine ilgiyle okudum ve karikatürlere güldüm:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin yazdığın seriyi gülerek ve zevkle okuyorum.Bence de anne baba olmak basit bir şey değil :( Sağ olasın ablacığım :)

   Sil
 9. Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Karikatürler de çok güzel ayrıca. Anne babalar bazen farkında olarak bazen olmayarak çocuklarını şekillendiriyor aslında. Ama bu anne babayı yetiştiren anne baba nasıldı acaba. Çünkü bazen anne babalar kendi ebeveynlerini taklit edebiliyorlar. Yani çocukluğunda yaşadığı travmaları kendi yetişkinliklerinde çocuklarına yaşatabiliyorlar. Velhasıl çocukluk dönemi çok önemli gerçekten.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Model olarak anne ya da babayı alıyoruz biz de.Dolayısıyla döngüler pek kırılamıyor.En azından fark etmekle başlayabiliriz her şeye :) Teşekkürler :)

   Sil
 10. Hepsine de rastlıyoruz. Gördüğüm en hayatla kolayca baş eden çocuklari, ileride bir şey, alrın çocukları. Böyle bir aile tanıyorum. Birkaç çalışmama da konu oldular. Öykülerimde ya da denemelerimde.

  Hayat kavgası vererk çocuklarını okutan anne babaların çocukları da o anne babalar d agözümde hep takdire değerdir.biri olanlar hep çok zengin değil çok didinen, geçimleri için uğraşırken çocuklarını şımartmayıp sorumluluklarını öğretirken onları açık açık tedirgin etmeden gözlemleyen anne bab

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha farklı çeşitlemeler de vardır mutlaka.Anne ve baba birlikte aynı mesajı çocuğa iletmezse,çocuğun psikiyatrik hastalıklara yakalanma riski artıyor :( Hayat mücadelesi veren ailelerin çocukları da biraz daha fazla sorumluluk sahibi olabiliyor.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Bir gün otobüs durağında otobüs bekliyordum. Durağın bir kenarına sabit kalemle "Kızını dövmeyen baba, olur dede" gibi bir söz kaydedilmiş. Önce bir güldüm, sonra da beni düşünceye sevketti. Aslında felsefi bir altyapı olmalıydı bu sözün altında. Çocuklarımızı dövmemiz mi gerek; yoksa nasihat mı çekmek lazım. Hele ergenlik döneminde aileler ne yapacaklarını bile şaşırabiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şiddetle eğitmek çok onayladığımız bir davranış şekli değil.Her çocuğun da kişilik özellikleri farklı.Çocukla aramızda belli bir otoriteyi de yıkmadan,onu sevdiğimizi de göstererek eğitmek gerek.Daha çok motive edici ifadeler kullanmak ama abartmamak da gerek.Çocuk yetiştirmek gerçekten zorlu bir deneyim :(

   Sil
 12. Keşke ideal olan aileden de bahsetseydiniz. Bununla ilgili okuduğum bölümün ders kitabı vardı. Oradan okumuştum.. Çok etkilemişti beni. Anne olunca daha iyisini yapayım derken zarar vermeye başlanıyormuş demek ki...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir gün de onu yazarız canım benim :) Eksikliler fark edilsin istedim bu yazıda :)

   Sil
 13. Ne zor anne baba olmak:( En iyisini yapayım derken, sonuçlar içler acısı olabiliyor:( Öncelikle anne baba eğitilmeli. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 14. Karükatürleri seçimin harika,Yurdagül çok güldüm sende çok gül emi.
  Tebrikler.
  YURDAGÜL adına takıldımda
  zaten sen durmadan gülen ve güldüren olmak durumundasın kaşlarını çatıp,kaçamazsın da,arkandan seslenecekler Yurdagülll...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar isimleriyle yaşarmış bana göre de :) Günlük hayatımda da çok gülen biriyim :) Yorumunuz da çok hoşuma gitti doğrusu :)

   Sil
 15. Anne baba olmak çok zor gerçekten kıvamını ayarlamak zor. Bazen iyi yaptığımızı sandığımuz çocuklarımızı koruduğumuzu düşündüğümüz işlerle onlara ne kadar zarar veriyoruz. Bu yeni nesil annelerde daha çok görülüyor her şey saatle her şey planla. Doğallık diye bir şey kalmıyor böyle olunca çocuğun acıkacağı zamana bile veto koyuyoruz. Biz ne zaman istersek o zaman acıkır o zaman uyursun. Zor bu zamanda çocuk olmakta çok zor :). Her zamanki gibi çok güzel bir paylaşım olmuş Teşekkürler sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk olmak da aile olmak da,dengeyi kurmakta kolay değil :( Herkese kolay gelsin...

   Sil
 16. Bildigim kadariyla o tasmalar yasak çok sükür. Herseyin asirisi kötü.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.