Sağır Kurbağa

dahamutluyuz.com

Bazen hayatınızda bir yerde sorun yaşarken başka yerlerde de sorunlar yaşamaya başlarsınız ve her şey üst üste gelir.Mesela iş yerinde çalışanlarla ilgili bir sorun varken bir de aile sorunları üstüne eklenir.Sürekli kendinizi doğru ifade etme peşine düşersiniz.Fakat nafiledir.İnsanlar işine nasıl geliyorsa ona inanmayı seçer çünkü size inanırsa kendi gözündeki çapağı da görecek ve bu durumdan rahatsız olacaktır.O yüzden de sürekli açıklama yapmaya çalışmak anlamsızdır.Siz,kendinize inanın kendinizin iyi niyetinizi ve iş çevirmediğini bilin yeter.Zaman içinde de zaten ak kaşık kara kaşık mutlaka belli olacaktır.Size yapılmış bir haksızlık ve dedikodu varsa mutlaka ortaya çıkacaktır.
Ben böyle durumlarda sağır kurbağa masalını düşünürüm.Eminim bir çok kişi bu masalı biliyordur ama yine hatırlatmakta fayda var.
dahamutluyuz.com
Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiç biri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: ''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış: ''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş; ''Bu işi nasıl başardın?'' diye. O anda farkına varmışlar ki; Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!
Siz de, hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen,sizi olumsuz etkileyen söz ve kişilere karşı hep sağır kalın. Olumsuz düşünen insanları duymayın!…
Sağır Kurbağa Sağır Kurbağa Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 29, 2017 Rating: 5

24 yorum:

 1. kendime nasıl sağır olabilirim ki?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman kendinle barışmayı öğrenmelisin.O konu da başka bir yazı konusu😉😉😉

   Sil
 2. Aa çok mantıklı 😃 o biraz bendede var ama sağırlıktan değil inatlıktan.İnatla yapıcam diyorum 😃 yapıyorumda 😃

  Yine döktürmüssün ellerin dert görmesin 😃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevdiğim bir hikayedir.O yüzden bilmeyen varsa diye hatırlatayım dedim :)

   Sil
 3. Çok haklisin. Haksizlik karsisinda bazen kendimi tutamasam da kendi isime odaklanmayi ögrenmeliyim. Digeri zaman kaybi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neye inanmak istiyorsa ona inanmayı seçecektir.Açıklamaya uğraşmak,gereksiz vakit kaybı :)

   Sil
 4. Çok severim bu hikâyeyi.

  Bir de kendime her zaman şunu tekrarlarım, muhakkak birileri yaptığım işe bir kusur tutacak, ben sadece kendimi mutlu edecek şekilde yapmalıyım o zaman :)

  YanıtlayınSil
 5. o kurbağaların yerine kendimi koydum da, ben de pes ederdim.

  YanıtlayınSil
 6. Genelde sağır kurbağa gibi olmak gerekiyor. İnsanların pek iyi şeyler söylemediği ortada.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten çevreye odaklanırsan bir türlü ilerleyemezsin :( Teşekkürler :)

   Sil
 7. Çevremizde bizi olumsuz etkileyen insanları hayatımızdan çıkarabilsek keşke. Her zaman mümkün olmuyor maalesef. Çıkaramadığımız zaman da yapmamız gereken böyle insanlara karşı sağır olmak. gerçekten de işe yarıyor. Bazen insan kendine de sağır olabilmeli; ama galiba bu en zoru.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendine sağır olmak derken kendinizle savaşmaksa savaşmayı önermiyorum.Kendinizle barış ilan ederseniz kendinize kulak tıkamak zorunda kalmazsınız.Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Bir şeyi yapmak istemediğimizde, karşımızdakilerin olumsuz sözleri de tuz biber oluyor. Bir insan bir şeyi gerçekten yapmak istediğinde ise kimsenin nasihatini duymuyor bile.

  İnsanların söylentileri bazen iyi bazen kötü sonuçlara sebep oluyor. Bunların arasındaki farkı ayırdedebilmek için ise biraz ilme ihtiyaç var. Dönüp dolaşıp laf yine kendimizi geliştirmeye geliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizin gerçekten ne istediğini bilirsek,sınırlarımızı da koruyabiliriz.

   Sil
 9. Harika bir ders bu. Sağır olmak lazım. Harry Potter'i yazan kadıncağız da 13 yayınevinden red cevabı almıştı hiç unutmam. Ben 3 kişiden red cevabı alınca pes ediyorum:((( Kalemine sağlık. Yine çok önemli bir öğüt. :)
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım ben seni çok başarılı buluyorum.Lütfen pes etme.Lütfen lütfen lütfen...

   Sil
 10. Neyi dinleyip neye kulağımızı tıkayacağımızı bildik mi olduk biz oluyor. Detay gibi görünenler hep asıl çıkıyor, işte bu da aynen böyle.. Dinlemek, duymamak gibi. Kurbağalar da her yerde var, prenste, başarıda..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendi sınırlarımı kendimiz belirleyeceğiz ve de o doğrultuda ilerleyeceğiz.Sürekli sağa sola ve etrafa bakarsak,ilerleyemeyiz...

   Sil
 11. Hiç bir eleştiri, hiç bir engel vaz geçirmez beni yapacağım şeyden Yurdagül kızım. Ama doğru bildiğimin avukatı olurum. Hep karşıdan şikayet etmek de bayar insanları. Doğruyu eğriyi ayırt edemiyorlarsa dilsiz şeytan da olmamak lazım. Konu çok iyiydi. Emeğine ve kalemine sağlık canım. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen unuttuklarımızı hatırlatmak gerek.Çevre çok fazla etkisi altına alıyor bizi.O yüzden fark etmek önemli :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 12. iyi hikayemiş :) neden ben yazmadım bunuuuu kikiki :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.