Parasal Üzüntü


Yapılan araştırmalar,üzüntülerin %75'inin kaynağının parayla ilgili olduğunu söylemekte.Bir çok insanın çok üzülmesinin nedeni elinde yeterli para olmamasından değil,parayı nasıl harcayacağını bilmemelerinden kaynaklanır.Eğer paranızı doğru yönetmeyi öğrenemezseniz,para sizi esir hale getirir.Bu nedenle parayı yönetmeyi öğrenmek önemlidir.Benim size tavsiyelerim şunlar;
1.Harcamalarınızı kağıda yazın.Bu sayede nerelere nasıl ve ne şekilde harcama yaptığınızı somut şekilde görmüş olursunuz.
2.Aldığınız gelir doğrultusunda aylık bir bütçenizi oluşturun.Bu şekilde alış verişlerinizi ayarlayacak bütçe dışına çıkmayacaksınız.
3.Paranızı akıllaca harcamayı öğrenin.Gereksiz olan ihtiyacınız olmayan şeyleri almaktan vazgeçin.
4.Maaşınızdan ufak birikimler yapmaya gayret edin.Aylık çok küçük bir meblağ atsanız bile,damlaya damlaya göl olacaktır.
5.Parayı sepet yapın.Üniversite okurken hocalarımız atttırdığımız parayı farklı farklı döviz  ve altın olarak almanın parasal getiriyi artıracağını ve parasal riski düşüreceğini söylemişlerdi.Örneğin her ay 50 TL olarak yatırım yapmak yerine bir ay o miktarda altın,başka bir ay döviz alarak yatırımınızı yapın.
6.Çocuklarınıza paranın değerini öğretin.Çocuklarınızın sorumsuzca para harcamasına engel olun.
7.Lüks tüketimi azaltın.Teknolojiyi yakalamaya çalışmayın.Son model cep telefonuna sahip olmanız şart değil.

8.Parayla ilgili negatif düşüncelerinizi revize edin.Bu konuyla ilgili olumlamaları hayatınızda kullanın.
9.Gelir arttıcı evde de zevkle yapabildiğiniz yeni hobiler edinin.Bu sayede hem para kazanacak,hem de sevdiğiniz şeyi yaptığınız için stres atacaksınız.
10.Yeterince yakın olmadığınız kişilerle alacak ve borç ilişkilerine girmeyin,kefil olmayın.
Size önerdiğim bu öneriler,günlük hayatımda uyguladığım öneriler.Ben çocukluktan beri mutlaka kumbarası olan,kötü günler için kenara köşeye para ayıran  biriyimdir.O yüzden ekstra durumlarda (örneğin kaza geçirmek gibi)fazla sorun yaşamam ve duruma kolayca adapte olurum.Umarım bu önerilerimin sizlere de katkısı olur.
Parasal Üzüntü Parasal Üzüntü Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 26, 2017 Rating: 5

41 yorum:

 1. Çok güzel öneriler, muhasebe okuyan biriyim ve daha mezun olmadan şimdiden işin stresini hissediyorum. Para tam bir stres kaynağı .

  YanıtlayınSil
 2. Hepsi de çok faydalı öneriler, hepsine de katılıyorum. Hayatta lüks, gereksiz masraf bilmedim. En ucuz (40 liraya almıştım) cep telefonunu kullanıyorum bozulana kadar da kullanırım, resim bile çekmiyor:))hiç de takmıyorum, hayat öyle pahalı ki, karnımı doyurayım, faturalarımı ödeyeyim yetiyor, şu aralar kedimi tedaviye götüremiyorum bir tek ona üzülüyorum o da inşallah haziranda doğalgaz masrafı bitince götüreceğim...ucuz yerler, belediye var ama onların halini gördüğüm için götürmüyorum oralara...dualarla, özel mamayla, bol ve temiz içme suyu içirerek idare ediyorum şimdilik.:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gelir düşükse gideri kısmak lazım.Ben mesela parasal durumum dahilinde simitle öğün geçirmişliğim de var çok lüks bir lokantada yemek yemişliğim de.Parasal duruma göre hemen ayar yapmak gerek.Sağ ol Müjde abla :)

   Sil
  2. Tabii ki, aynen...ben de tüm ay kahvaltı, makarna, senin dediğin gibi simit-çay...ayıp değil ki...bütçemize göre geçineceğiz elbette:))sen de sağol canım.

   Sil
 3. Keşke olsa da nasıl harcayacağımı bilmesem. Şu son bir yılda yaşadığımız maddi sıkıntı üzüntümüzün tek sebebi diyebilirim. Borçlar arttıkça üzüntü de doğru orantılı olarak artıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin ekonomik durumunuzu bilmiyorum ama mutlaka bir çıkış yolu vardır.Çözüme odaklanmak gerek :))

   Sil
 4. 5 i beğendim deneyeceğim :) ama şu sıralar dolar almak nasıl mümkün olacak bilemedim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok kullandığım bir yöntem.Altınla başlayabilirsiniz.Ben internet bankacığı üzerinden her ay farklı bir şey alıyorum.Az az ne kadar olursa :)

   Sil
 5. Öğrenci evinde yaşayan biri olarak ayağımı yorganıma göre uzatmayı öğrendim artık :)

  YanıtlayınSil
 6. Şöyle bir şey duymuştum. Para biriktirirken; karagün için, kötü günler için diye düşünmemek lazımmış. O para o şekilde harcanırmış. Ben de ihtiyaç olursa harcanmak üzere diye düşünürüm. İnanç meselesi tabi. Fakat şunu düşünüyorum ki, karagün için saklanan para, öyle bir gün gelmediği takdirde harcanamaz. Ölüm gelir mahrum olunur. :) En iyisi biraz da hayır yapmak. Sadaka belayı def eder ve malı da bereketlendirir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumsuz düşüncelerle para biriktirmemek gerek.Haklısınız.

   Sil
 7. Ben de biraz kirli çıkıyımdır :)) Genelde kenarda hep bir miktar param olur. İnsanlık hali. Olması da lazım.

  YanıtlayınSil
 8. ah ah parayı kullanmak bir zanaat kesinlikle teşekkürler bilgi için çok değerli bir yazı olmuş canım

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel öneriler. O kadar tüketmeye alıştık ki. Her beğendiğimizi almaya çalışıyoruz. Sonra gelsin borçlar:) Daha küçük yaşamak istiyorum ben ya:( Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 10. çok faydalı bir yazı olmuş gene :) herkesin aklında tutması gerek bunları :)

  YanıtlayınSil
 11. yerinde bir öneri olmuş. teşekkür ederim..:)

  YanıtlayınSil
 12. ben yaklaşık 3 aydır tüketmeme kararı aldım ve cok da memnunum. elbette temel ihtiyaclar kacınılmaz ancak kapitalist sistemin tüketme carklarına bir kez takılınca pamuk ipligi gibi cuzdanını da eritiyor kendini de kaybediyor insan.paylasımın icin tesekkurler cok faydalıydı, ben de bu konuda yaşamı seç tüketme başlıklı bir yazı yayınlamışstım, bi kahveye beklerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tüketim çılgınlığına dur semek gerek tabi.Uğrarım size 😉😉😉

   Sil
 13. Birisine kefil olmadan önce şunu düşünün, ben bu kadar parayı o arkadaşıma seve seve borç verir miyim. Cevap evetse imzalayın ama hayırsa sakın imzalamayın. İmzaladığınız sözleşme ile bankalar borçludan önce size bile başvurabilir, çünkü müşterek borçlu şeklinde imza atıyorsunuz. Asıl borçludan daha kolay sizden alacağını düşünüyorsa direk sizden ister. Hayır deme şansınız da yok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim önemli kurallarımdan biridir kefil olmamak.Bildikleri için de artık kimse teklif etmiyor çok şükür 😂😂😂

   Sil
 14. Yine çok güzel bir yazı.. Emeğinize sağlık. Liste yapmak çok işe yarıyor. Aylık durum için de alışverişe giderken de. Kefil olmak çok sıkıntı verici. Olur desen de yanıyorsun olmaz desen de. Olmaz diyorum o yüzden :))

  YanıtlayınSil
 15. Ne kadar yönetmesi öğretilse ve fazla olsa da hayatın merkezinden çıkartılmazsa kurtuluş yok bu durumdan. Ne amaç ne araç yerini bildirmek gerekiyor. Başaranlar var, en mutlu da onlar..

  YanıtlayınSil
 16. Hakkaten paranın hiç degeri yok.Su gibi harcıyoruz valla.Ben kızımınkilere hiç dokunmuyorum.Lazım olsada birikimi ellemiyorum.Buda çok işe yarıyor.Çok faydalı bir yazı olmss

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen babam tek maaşla 6 çocuğu nasıl geçindirdi diye düşünüyorum.Sanırım o zamanlar bu kadar lüks tüketim yoktu...

   Sil
 17. Para elime geçtiğinde önce faturalar arkasından ihtiyaçlar derken tam takır çoğu zaman elim cebime cebimde elime darğın düşüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faturalar düşürülebilir mi ya da ihtiyaçlar ne kadar gerekli diyerek bakıp gideri azaltmaya çalışmak lazım :)

   Sil
 18. Ah canım, günümüzün en mühim sıkıntısı parasal üzüntü :( Elindekini doğru kullanmak adına çok güzel öneriler.Bir de herkesin temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanmasının çaresi bulunsa keşke...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz maalesef ülke olarak fakir bir ülkeyiz :( Parayı doğru yönlendirmeyi de pek beceremiyoruz.Ben bazen bakıyorum asgari ücret alanın elinde son model telefon :(

   Sil
 19. Tasarruflu olmak çok güzel 😊. Birikimlerim ihtiyacım olduğunda sanki havadan geliyormuş gibi oluyor kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarımı karşılamamı sağlamak müthiş bir duygu. Zaten israf ve gereksiz harcama çok kötü bir şey. Çok güzel tavsiyeler çok teşekkür ederim emeğinize sağlık sevgilerimle 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İsraf ve lüks tüketime ben de karşıyım.Beğenmenize sevindim efendim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.