Negatif İnsanlardan Korunmak


Etrafınızda sürekli şikayet eden insanların bir kısmı yaptıklarının gerçekten farkında değildirler bir kısmı da kaos yaratmak amaçlı davranarak,bu kaostan zevk alma eğilimindedirler.Sonuç olarak bu insanlarla yaşamak,hayatınızdaki stres oranını arttırır.Stres,beyin üzerinde kalıcı ve olumsuz etkilere yol açar.Bir çok hastalığın kökeninde de stresin önemli etken olduğu görülmektedir.
Herkesten ve her şeyden şikayet eden insanlar,soruna odaklı insanlardır.Kendileri mutsuzdur ve başkalarının da mutlu  olmasını istemezler.Bir çok insan da kaba olmamak ve kırmamak adına sürekli şikayet eden bu insanları dinlemek zorunda kalabilir.Fakat gösterilen bu anlayış, genellikle dinleyen kişilerin de olumsuzluğa sürüklenmesine neden olur.

Bu durumdan kendinizi kurtarabilmek için şunları tavsiye edebilirim.
-Sorun anlatan kişiye,çözüm üzerinde düşünmüş mü onu sorun.Eğer çözümü düşünmemişse çözüme odaklanmasını telkin edin.
-Sorun anlatan kişiyle savaşmayın,tartışmaktan kaçının.
-Sorun anlatan kişinin sizi duygusal yönden maniple etmesine izin vermeyin,profesyonel düşünün.
-Sürekli şikayet eden kişilerin sizi etkilemesini önleyemiyorsanız aranıza mesafe koyun.
Sorun üreten insanlarla aranızdaki duygusal mesafeyi korumak,sizde farkındalık oluşturacaktır.
Sizi üzecek ve keyfinizi kaçıracak insanların mutluluğunuzu bozmasına izin vermeyin.Siz de insanlara karşı iyi niyetli olun ve inandığınız yolda ilerleyerek hayatınızı yaşayın.
Negatif İnsanlardan Korunmak Negatif İnsanlardan Korunmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 18, 2017 Rating: 5

50 yorum:

 1. :) :) :)

  Dün bu tarz bir konu ile karşılaştım dün bir arkadaşımla mesajlaşırken gerçekten benimde enerjim düştü ve tam sinirleneceğim anda zafer Akıncı hocam aklıma geldi videolarını buldum interneten izledim izledim izledim
  yeminle terapi gibi oldu ne sinir ne stres ne negatif insanlar :)
  amaann boşver ne hali varsa görsün ohh yandan yandan kıvamına geldim.


  çok güzel bir yazı olmuş yürekten sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel rahatlatmışsınız kendinizi :) Çözümcül olmak güzel :)

   Sil
 2. Bir insan hayattan her şeyden herkesten bu kadar mı şikayetçi olur anacım.

  Herkes suçlu kendi mükemmel

  Biliyorum ikinci yorumum :) ama napıyım hızımı alamadım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Enerjinin çok hoşuma gitti sabah sabah :) İstediğiniz kadar yorum yazabilirsiniz :)

   Sil
 3. Ahh çenemi tutabilsem.Kırmayayım diyorum ama inatla şikayet eden insanlar var.Bende alttan alta iğneliyorum napim 😃 bu arada günaydınlar 😃

  YanıtlayınSil
 4. "Bir çok insan da kaba olmamak ve kırmamak adına sürekli şikayet eden bu insanları dinlemek zorunda kalabilir.Fakat gösterilen bu anlayış, genellikle dinleyen kişilerin de olumsuzluğa sürüklenmesine neden olur." tam olarak beni tanımlamış, çözüm önerilerinizi denedim hatta birlikte çözüm bulmaya da çalıştım ama olmuyor resmen bunu yaşam tarzı haline getirmişler.
  Konuştuktan sonra "iyi ki varsın seni çok seviyorum arkadaşlığımıza nazar değmesin bi tek sana güveniyorum" bla bla. Resmen tekrar dert anlatmaya kapı açıyorlar...
  Sır tutarım, eleştirmem, iyi bir dinleyiciyim ve karşımdaki mutsuzsa dayanamıyorum, moralini yükseltmeye çalışıyorum. Bir süre sonra kendimi aptal gibi hissetmeye başlıyorum...
  Ben tam tersi kolay kolay kimseye derdimi açamam, anlatamam.

  Bunlardan biriyle bir kaç aydır baya mesafe koydum, bu durumda bile bazen yolda karşılaşıyoruz anında enerjim dibe çöküyor insan hiç mi değişmez beni görünce neden dert anlatası geliyor insanların anlamıyorum yaaa. Bu sefer de yeni çalıştığım yerde yeni biri var beni çok güvenilir görüp hayatındaki tüm dertleri baştan sona anlatan, imdatt :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu insanların gerçek amacı sorun çözmek değil aslında.Sorun üzerinde ilgi çekmek mağdur edebiyatıyla prim yapmak.Böyle insanları durdurmalıyız değil mi?

   Sil
  2. evet haklısınız o şekilde ilgi istiyorlar galiba, yoksa çözüm bulma niyetinde değiller.
   Ben de yorum adı altında destan yazmışım resmen :)

   Sil
  3. Beyin fırtınası yapıyoruz ve güzel oluyor bence :) Dilediğiniz kadar yazabilirsiniz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Sürekli negatif enerji ile gezen insanlara dayanamıyorum artık. Yüreğim dayanmıyor. Günlerce etkisinden kurtulamıyorum maalesef...
  Kendi kendilerine bırakmak en güzeli galiba...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer çok etkilenip denge kuramıyorsan mesafe koymak en güzeli canım benim :)

   Sil
 6. bence boyle ınsanlardan dırekt olarak hıc arkamıza bakmadan kaçmalıyız :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sabah sabah güldürdünüz beni :) Gününüz güzel geçsin :)

   Sil
 7. Eski çalıştığım firmada bir arkadaşım vardı tam olarak böyleydi. Bütün olumsuzluğu bizim üzerimize bırakır dedikodudan olumsuzluktan bayardı bizi sonra kendi mutlu mesut günü geçirirdi o geldi aklıma 😁

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oh ne güzel :) Deşarj olup hayatlarına devem ediyorlar ne güzel :)

   Sil
 8. Daha çok insanlardan enerji almak yerine, doğadan, çevremizdeki güzeliklerden enerji almak ancak çok güvendiğimiz insanlarla paylaşım yapmak bana daha akıllıca geliyor.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Metropolde doğadan gerçekten uzağız :( Teşekkürler :)

   Sil
 9. Zaten sınırlı sayıdaki enerjimi yutan bu insan tiplerinden koşarak kaçmak istiyorum bazen ama kopamadıklarımız da oluyor. Hayata pozitif bakabilmek ne büyük nimet insan bunu çok iyi anlıyor onlarla..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Stresli olup negatif düşündüğümüzde vücudumuzda bir sürü hücre ölüyor maalesef :(

   Sil
 10. Bu negatif insanlara ben bir de "enerji emicileri" eklemek istiyorum. Bi hayalinizden bahsediyorsunuz mesela, pat en olumsuz tarafını gösterip enerjinizi bir anda emiyorlar. Uzak durulası tipler ama bazen en yakınımızda olmak zorundalar maalesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yada bu bu kişilerin böyle olduğunu kabul ederek,söylediklerini önemsemeyeceğiz,kulak tıkayıp geçeceğiz :)Katkınız için teşekkürler :)

   Sil
 11. Biraz negatif bir insanım sanırım, özellikle sınav haftam olduğu için :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sınav haftalar zorlu haftalar.Negatif düşündüğünüzde kendinizi hemen yakalayın ve düşünceyi pozitife çevirin.Tam tersini söyleyin sürekli :) Umarım faydalı olur :)

   Sil
 12. Ben de geçen bundan şikayet ettim. İşyerinde, özel hayatta sürekli işten, evliliğinden, hastalığından şikayet edenler var. Herkesin bir derdi var ama bunlar sanki sadece kendi derdi varmış gibi davranıyor. Seninkini asla dinlemez anlattıkça anlatır. 10 yıl sonra karşılaş hala işinden, eşinden şikayet eder. Ama asla çözüm bulmaz. Sanırım aynı zamanda dertlerine de aşıklar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında çözümlensin de istemiyorlar.Bu durumdan ikincil denilen kazançları var.İyi tespit etmişsiniz siz de :)Teşekkürler :)

   Sil
 13. Ben de hayır diyemeyenlerdenim. Dinliyorum, her ne kadar dinlemek istemesem de. Ama dinlemek istemediğimi söyleyemiyorum, kırılmasın diye. Sonra bir bakıyorum depresyona girmek üzereyim :)) Şu mesafe koyma olayı çok iyi olur ama nasıl?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayır deme egzersizler yap.Mesela güne başladığından en az bir kere hayır diyeceğim de.Yapa yapa hayırlar artacaktır.Kendini korumayı öğrenmelisin canım benim :)

   Sil
  2. Hmm anladım. Tamam bunu deneyeceğim. Çok teşekkür ederim ablacığım ❤️❤️

   Sil
  3. Hadi bakalım kolay gelsin :) Kocaman öpüyorum :)

   Sil
 14. Bencilliğin dibini görmüşlerdir bence , zira hayatta sadece kendi varlıklarının farkındandırlar . Normalde dünyanın sizin etrafınızda döndüğünü düşünme hali ergenlikle birlikte biter, bitmesi gerekir . Fakat bu elemanlar için yaşı kaç olursa olsun hala dünya sadece ve sadece onların etrafında dönüyordur . Başlarına gelen şey , olabileceklerin en kötüsü , sahip oldukları asla yeterli olmayan , sürekli sızlanan , karşısındakinin ne düşündüğünü umursamayan bu tipler ne yazık ki hayatımızda çokça yer alıyor. Uzaklaşılması mümkün olanları var olmayanları var , aslında hiç düşünmeden kendimi ifade edebilen biri olmayı çok isterdim bu tipler için , ne yazık ki şartlar susmamı gerektiriyor ...:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bu insanların empati yeteneği de biraz eksik oluyor ve şikayet üzerinden ikincil kazanç sağlıyorlar :( Teşekkürler Eylemciğim :)

   Sil
 15. Yazınızı çok beğendim. En büyük hata sanırım tartışmak.

  Öyle çok rastlanıyor ki. Yazınız hatırlanacaktır eminin o sıralarda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dengede kalabilmek için ya bu insanlara dair stratejiler geliştireceğiz ya da uzak duracağız onlardan :)Teşekkürler :)

   Sil
 16. Benden uzak olsunlar. Ben insanların enerjisinden aşırı etkileniyorum. Hemen modum düşğrüyor bu tip insanlar. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fazla empatik olanlar anında etkilenir zaten :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. Yorumlara bakınca bu tür insanların herkesin çevresinde olduğu anlaşılıyor. Bu tür kişilere kansermişim deseniz ben daha dertliyim başım çok ağrıyor der . Sadece kendi sorunları vardır ve her şey onların başına gelir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yerdeler her yerde :) Amaçları sorun çözmek değil zaten :)

   Sil
 18. Şükürrr sizi tapdımmm:)) Bir çox bloqda da yorumlarınızı görüb həmişə mərak edirdim bloqunuzu. Amma nədənsə heç cür qismət olmurdu gəlib bura çıxmaq:) Bloqunuza bayıldım. Hələ bu anlatdığınız mövzu ən yaralı yerimdir bəlkə də. Çox sevdiyim biri var. Hər şeydən ama hər şeydən şikayət edən.Və sadəcə mənə danışmaqla rahatlayır. Məcbur hər anlatdığını sonuna qədər dinləyirəm. Təsəlli edirəm, bərabər həllini tapmağa çalışıram.Amma bir müddət sonra mən özüm də həyatdan küsürəm:)Və çox gözəl qeyd etmisiniz. Belə insanlar daha çox problem üzərindən ilgi çəkmək istəyirlər sanki. Söylədiklərinizi not aldım beynimdə.Baxaq görək həyatda da tətbiq edə biləcəyikmi:) Sevgilər.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogumu sevmeniz beni de mutlu etti :) Blog yazarlarının yazılarını okuyup yorum yapıyorum genelde :) Umarım size de faydalı olabilirim ben de :)

   Sil
 19. Ayy hiç yapamam negatif insanla içim daralir 😂😂😂

  YanıtlayınSil
 20. Tam bir kişisel gelişim yazısı olmuş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kişisel gelişim deyince bir çok insana itici geliyor bu kavram.Daha kaliteli ve mutlu yaşamak için kendimize revize etmemiz gerek.Ben bunu biliyorum.Eğer biz de çok şikayet eden biriysek şikayet etmeyi kesmeliyiz mesela :) Sevgilerimle :)

   Sil
 21. İnsan insanın kurdudur. Doğruymuş :) Karikatürler çok eğlenceli yine :) ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Severek ve eğlenerek yazıyorum,sanıyorum okuyucuya da geçiyor :) Teşekkürler efendim :)

   Sil
 22. Sorun yaratan kişiler yönetmenliği seven ve yönetmenliğe aşık olan kişilerdir. Benim söylediğim olacak, benim söylediğimi yapacaksın gibi yada ben ne dersem o olacak olmazsa olmaz olmak zorunda gibi emri baki konuşmalar hiç bir zaman hoş konuşmalar değildir. Bu tür kişilere karşı mantıklı cevaplar vermiş olmamız yönetmenlikteki havasını indirmiş oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bu negatif insanlar arasında kontrolcü ve ben merkezci insanlar da baya var.Teşekkürler :)

   Sil
 23. onlardan kaç seçeneği yok mu hocaaam :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.