Mükemmel Olmaya Çalışmak

dahamutluyuz.com

Bugün blogda çocukların doyumsuzluğuna dair bir yazı yazacaktım.Kafam karışık ve beynim dolu olunca yazıyı yazıp yazıp sildim ve bir türlü ilerleyemedi yazı :)
Planlama olarak her gün bloga yazı koymaya ve illa bir mesaj vermeye çalışıyorum.Boş boş bir yazı koymak istemiyorum.
Daha önce hiç duymuş muydunuz bilmiyorum ama şema terapi diye bir şey var.O terapide çocukluktan beri edinmiş olduğunuz bazı şemalar tespit ediyor ve onun üzerinde çalışmalar yapılıyor.Hepimizde az çok şema vardır.Bazıları ara sıra karşımıza çıkar,bazı şemalarımız ise üzerinde çalışılması gereken önemli şemalardır.Tabi bende de var olan bir şemadan bahsedeyim size.Yüksek standartlar şeması :( Bu şema mükemmeliyetçi kişilerde oluyor.Ne yaparsa yapsın yaptığından tatmin olmuyor kişi.Sürekli daha mükemmeli istiyor.Bu insanların çalıştığı ya da birlikte olduğu insanlar da sıkıntı yaşıyorlar çünkü onlar eksik oldukça ve eksik yaptıkça sinir oluyor mükemmeliyetçi insanlar.
Bu mükemmeliyetçiliğimden az çekmedim ben.Satın almadan sorumlu müdür yardımlığı yaptığım dönemlerde her yıl aralıkta saç kıran olurdum.Para şeklinde dökülürdü saçlarım.Daha önce de yazmıştım ya iş koliktim diye.Çok şükür iki yıldır yıl sonların saç kıran olmuyorum.Zaten satın alma sorumluluğunu da bıraktım :)
Siz de kendi şemalarını öğrenmek ve kendinizi fark etmek için daha önce blogda önerdiğim Hayatı Yeniden Keşfedin kitabından yardım alabilirsiniz.Altı ay gibi aralarla ben testleri üzerimde tekrarlıyorum.Yüksek standartlar şemasında azalma var.

Bu yazıda plansız yazılan bir yazı oldu.Umarım içinde kendinize dair mesajlar da bulmuşsunuzdur.Dediğim kitabı da almayın unutmayın bence.Hadi kalın sağlıcakla ben de biraz keyif yapıp dinleneyim :)
Mükemmel Olmaya Çalışmak Mükemmel Olmaya Çalışmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 31, 2017 Rating: 5

36 yorum:

 1. mükemmeliyetçilik bana göre değil. hem ben beceremem hem şöyle bi düşününce sıkıca bağlanmış zincir hissi veriyor bana

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki bu şema yok sence :) Herkeste başka başka şemalar var :)

   Sil
 2. bugün çıkıp alayım, tam benlik görünüyor :)

  YanıtlayınSil
 3. Bu da beraberinde baya kaygı getiriyor :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Plan bozulunca ya kontrol elinizden çıkınca tabi anksiyete oluyor :(

   Sil
 4. Kimbilir bende ne şemalar çıkar:)))? Mükemmelliyetçilik çok kötü bir hastalık yaaa baksana kıyamam nasıl kafana takmışsın ki, saçlarından çıkmış etkisi:(((çok geçmiş olsun ya boşverelim etrafımızdaki herkes sanki çok mu mükemmel?:)))Ayol adam 70'ine gelmiş, koskoca başbakan olmuş, cb olmuş ama her hafta birisi kandırıyor:))))biz yine iyiyiz:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müjde abla çok gülüyorum sana :) İlla bir siyasete dokundurcan :)

   Sil
 5. İnsanı çok yoran ve elinde olmadan ilerleyen bi takıntı bence

  YanıtlayınSil
 6. Aslında herşey mükemmel değildir. Bir şeye niyet edersin genel olarak omurgası çizilince detayları zamanla tamamlanır. Kısacası kervan yolda düzülür. Yol alırsınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kervanı yolda dizemiyorum işte ben :) Teşekkürler :)

   Sil
 7. Annem benim öyledir sağolsun, hep daha güzel der...
  Çok yorucu be arkadaşım bu mükemmelliyetçilik...

  YanıtlayınSil
 8. Azıcık ucundan bende de vardır o mükemmeliyetçilik :) Ama elimden geldiğince frenliyorum kendimi son zamanlarda. Kitabı not aldım. Mutlaka okuyacağım. Teşekkürler ablacığım ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizdeki şemaları görmeniz açısından iyi bir kitap :) Öpüyorum ben de seni kocaman :)

   Sil
 9. Yaramaz çocuklar gibi başımı önüme eğdim Yurdagül'üm, beni görüyormuşsun gibi hissettim :) Zira bana tavsiye ettiğin ve hâlâ okumadığım bir kitap. Sabah açık zihnimle bu testi yapacağım. Mükemmeliyetçiliğe gelince az da olsa var bende de. Lakin baktım olmuyor, çok da üstüne gitmiyorum. Eğer gençken çalışma hayatım ve bir mesleğim olsaydı olurdum herhalde. Elime aldığım işle hazla ilgilenirim. Teşekkürler ve sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mükemmeliyetçiliği fark edip azaltmaya çalışmak gerek :) Yoğunluğun geçince alırsın ve bakarsın kitaba :) Sevgilerimle ablacığım :)

   Sil
 10. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer sizde farkındalık oluşturabiliyorsa yardım her yerden gelir.Bir filmden,bir sözden her yerden.Üstelik bu kitap bilimsel bir kitap ve testleri önemli.Önce kendimizi fark edelim ki sorunu çözelim.Amacım bu.Sizin inancınız da o yönde ise yine saygı duyarım ama ben sizin gibi düşünmüyorum.Sevgilerimle.

   Sil
 11. Benim şemalar kesin ortaya karışıktır 😀😀. Ben en çok eve biri geleceği zaman ortalığı toz dumana çeviririm 😄. Her şey mükemmel olmalı yere bir toz tanesi bile düşmemeli. Evde herkesi hizaya dizerim 😀😀. Tavsi ettiğiniz kitaba da bakacağım. Teşekkürler paylaşım için sevgilerimle ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oradaki testleri faydalı olacağını düşünüyorum.Ben de kendime yapıyorum ara ara :) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. neyse ki hiç öyle mükemmelliyetçi olmaya çalışmadım hiç öyle takıntılarım olmadı.Ben de aksine elimden gelenin daha azını yapınca ya da yaptığım şeyden daha iyisini yapabileceğime emin olduğumda kendimi yiyorum bu nasıl olur diye.Ben de bunu törpülemeliyim sanırım.

  YanıtlayınSil
 13. Canim yaa hic bana gore degil mukemmelliyetcilik gelemem oyle sikintilara😄❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oh ne güzel yaaaaa.Özlemişiz valla :) Sizi ve yorumunuzu görmek mutlu etti beni :)

   Sil
 14. Hiç kimse dört dörtlük,değildir.
  Ben eksiklerimi bilir.Çocuklarımızı yetiştirirken de hata yapma hakkı olabileceklerini,kapasitelerini göz ardı etmemeğe çalışırım.
  Ancak eşim biraz sizin tariflerinize azda olsa uyduğu için,zaman zaman sorun yaşadık.Allah'tan ortasını bulduk,diye düşünüyorum...
  Yine de bu konuda daha fazla bilgilenmek için o kitabı alacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de o kitap bir farkındalık oluşturacaktır :)Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Ah o şemalar :) Terapistim şemalara dokunulmamas gereken düğmeler diyor :)
  Bende de, eşimde de yüksek standartlar şeması varmış. Üzerinde çalıştık ve hala çalışıyoruz. Ben daha az stresli oldum böylece. Başarı kaygım varmış :)
  Teşekkürler güzel yazınız için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O şema bende de var ve üzerinde çalışıyorum.Eskiye göre daha iyiyim :))

   Sil
 16. Kaçırmadan okumaya çalışıyorum; ama yazım, yayın ya da günlük işlerden bazen aksatsam da sonra yetişiyorum yazılarınıza.

  Hepsi de çok güzel. Mesajlar da alınıyor :) Çok teşekkürlerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünmeniz çok mutlu etti beni.Sizlerin varlığıyla motivasyonum artıyor :) Sevgilerimle...

   Sil
 17. ay sen boşuna uğraşmısşın zaten mükemmelsin ayol :)

  YanıtlayınSil
 18. O konuda alabildigine rahatim 😊

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.