Korku Üzerine

Son dönemde giderek artan terör,savaş gibi durumlar güvensizliğimizi arttırarak daha çok korkmanıza neden olmaktadır.Korkuyla yaşadığınız sürece hayata da güvenemezsiniz.Fakat korkunun üstesinden geldiğinizde  hayatın size daha iyi baktığına inanmaya başladığına inanırsınız.
Susan Jeffers yazmış olduğu bir kitabında şöyle demektedir;Eğer hayatında yepyeni bir şeye yaklaşan herkes korku hissetseydi,o zaman yeni şeyler yapan bir sürü insan olmazdı.Yazar,bu ifadeyle asıl problemin korkunun kendisinin değil,ona yüklediğimiz anlam doğrultusunda ona tutunma şeklimizin sorun olduğunu söylüyor.

Korku,sığınılan bir limandır.Aklınızda korku dolu bir düşünce olduğunda aslında zihnin yapmak istediği şey sizi korumaktır.Fiziksel olarak korktuğunuzda,beden alarma geçer ve sizi korumak için vücutta adrenalin salgılanır.
 Korku,zihnin sınırlandırılmasıdır.Hasta olma,sevdiğiniz birini kaybetme,terk edilme vs...Bu korkular daha sonra savunma mekanizması olarak karşınıza çıkar.Korkunun giderek güçlenmesini engellemek için en önce korkunuzu kabul etmeli daha sonra da korkunun güçlenmesini önlemeye çalışmalısınız.

Hayatınızda sürekli var olan korkuları büyültürseniz hayatınızı bir kabusa çevirirsiniz.Değişime yeniliklere açık olmaktan korkmayın,bırakın hayat aksın.Siz,geçmişe ve geleceğe de takılmayın.Kendinize değer verin,kendinize inanın ve kendinizi gerçekten sevin.Eğer bunları yaparsanız giderek kendinizi daha çok güvende hissederseniz ve korkularınız da azalmaya başlar.
Planlı değildi ama bugün bunlar geldi içimden.Dilerim faydalı olur.Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle....
Korku Üzerine Korku Üzerine Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 06, 2017 Rating: 5

34 yorum:

 1. Güzel bir yazıydı. Küçücük bir katkı; Psikologlar bebeklerde, çocuklarda iki temel korkudan söz ediyorlar. Yüksek ses ve boşluğa düşme korkusu. Korkan insan için iki temel davranış söyleniyor.Kaçma-savaşma. Bence yazı yazmak da bir anlamda mücadele.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 2. Korku zihnin savunma mekanizmasıdır. Bizi yeni olan, bilmediğimiz şeylerden zihin korumaya çalışır ve korku oluşur. Güvenli alanını kimse terk etmek istemez. Bilmediğimiz her şeye korku ile yaklaşırız. Korku değişime ve gelişime en büyük engeldir. Güzel yazı. Kaleminize sağlık. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam da demek istediğim vurucu sözleri iyi yakalamışsınız.Mutlu oldum :) Teşekkürler :))

   Sil
 3. Terörün asıl amacı korkutmak, insanların ümitlerini kırmak değil mi zaten. Bu amacı kırmak için daha dik durmalı daha hayat dolu olmalıyız sanki...

  Bu arada karikatür seçimleriniz her zamanki gibi harika...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de o yüzden böyle bir yazı koyma ihtiyacı duydum :) Teşekkür ederim :))

   Sil
 4. Korku için düşüncem, korkuyu korkutmak. Üzerine üzerine gitmek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce korkunun varlığı kabul etmek,yok saymamak.Teşekkürler :))

   Sil
 5. korkmazdım ben yavaştn böyle bi korku sardı tedirgin oluyorum sevdiklerime bir şey olacak diye

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkunuzun üzerinde çalışmalar yapıp biraz hayata güvenmenizi sağlamak gerek.

   Sil
  2. nasıl yapacağmı blimiyorum, kardeşim istanbulda ailem hatayda sürekli tehdit altında olan yerler ve her karışıklıkta korkuyorum

   Sil
  3. Rahatlamanızı sağlayacak telkin cdleri işe yarayabilir.Nil Gün'ün bu konuda cdleri var.Olumsuz haber dinlemeyin,meditasyon yapın vs.Bu tür şeylerle zihni sakinleştirin.Aklıma gelen bunlar...

   Sil
  4. denicem teşekküürler:)

   Sil
 6. Ister istemez insan ara sıra geçmişe dönüyor. Yani şu anı yaşama işini bi türlü yapamadim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçmişe takıldığını fark ettiğinde kendini hemen yakalamaya çalış ve ana dön.Bu tekniği uygulaya uygulaya aşama kaydedeceğini düşünüyorum :)

   Sil
 7. Gene harikaydı aslında herşeyden ne kadar korkar olduğumuzu farkediyorum milletçe ve bunu beni çok üzüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sakinleşme tekniklerini kullanmak gerek.Zaten amaç korku kültürü oluşturmak :(

   Sil
 8. Korkak bir insan degilimdir ama su aralar tek korkum bir dünya savasinin çikmasi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkunu azaltmak için ne yapabilirsin ona bakmak gerek :)

   Sil
 9. İnsan korkmamayı korkularından öğrenir, yani üstüne gitmekte psikolojik bir yöntem. O zaman iyi ki korku var!.. Bir de aileden gelen kalıtımsal korkular olabilir. Ona ne yapmak gerek acaba?.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten bir çok psikolojik rahatsızlığa yatkınlık,aileden gelebiliyor.Aile gergin ve anksiyeteli ise kişi de endişeye yatkın ve ürkek olabiliyor.Yöntem yine aynı.Başkalarını değiştiremeyeceğimize göre önce kendimizden başlayıp,korkularımızı tespit etmeli sonra da korkunun üstesinden gelmek için uğraşmalıyız.Ailedeki insanların ya da çevrenin negatif uyaranlarına kulaklarımızı tıkamalıyız.Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.Sağlıkla kalın...

   Sil
 10. Yurdagül, gerçekten sen bizim deva kaynağımız oldun canım :) Korkular...Benim yalnızlık korkumun diğer korkularımın üstüne çıkması çok iyi oldu. Zira yanımda duranlar beni seviyorlar şükürler olsun. Karamsar bir tablo çizsem de genelde, günlük hayatta şakalaşmayı çok seven ve yapmayı aksatmayan biriyim.
  Birinci karikatür beni benden aldı.Soldaki ben farzet, ani olan şeylerden çok ürkerim. Şimşek, ardından gelen gök gürültüsü, sadece bir örnek.

  Günün ilk neşelenmesi senin postunla oldu. Vatanda olanlardan çok bahsetmek istemiyorum, acıya aşılıyım ama yine de fazlası beni bozuyor. Allah herkesi ve vatanımızı da korusun.
  Teşekkürler canım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce kendimiz sakinleşmeliyiz ki başkalarına faydamız dokunsun.Birey olarak tek tek sakinleşir ve sağ duyulu olursak ona göre yeni çözümler bulabiliriz.Toplum olarak da daha sağlıklı kararlar alabiliriz.Bireyden başlayarak yapmalıyız o yüzden düzenlemeyi.Teşekkürler ablacığım :) Umarım faydalı olabiliyorumdur :) Sevgiyle öpüyorum :)

   Sil
 11. Emeğinize sağlık... yine harika bir yazı olmuşş😊

  YanıtlayınSil
 12. En çok da bu çizgi grafilerini seviyorum. Çok tatlılar. Korkunun üstüne gitmek lazım ama gidemiyorum;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkunun üzerine gitmeden önce var olan korkunuzu kabul edin,reddetmeyin.Zaten değişim bir günde olmaz.Kendinize zaman tanıyın.Yavaş yavaş olacaktır :)

   Sil
 13. Özellikle ergenlik zamanlarımda korkularım beni çılgınca ele geçiriyordu. Yaşım ilerledikçe ve bilgim arttıkça, yapabildiğim kadar üzerine gidiyorum artık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkunuzla baş edebilmeniz güzel :) Tebrik ediyorum :)

   Sil
 14. ay boşver kaçmak daha kolay kim uğraşcak savaşmakla :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman birike birike dağ olur korkular ve bir gün kaçamayak hale gelirsin :(

   Sil
 15. Ne de güzel açıklamışsınız.Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakış açımızı biraz düzenlememiz gerekiyor şu dönemlerde :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.