Kitap Önerisi Yeraltından Notlar

Blog dünyasında blog yazarı arkadaşlarımız tarafından sık sık çekilişler düzenleniyor.İlk zamanlarda daha yeni olduğun için çekilişlere pek katılmıyordum.Sonradan kararım değişti ve katılmaya başladım.Sanırım şanslıyım.Çekilişlerden kazandığım 4.hediyem (daha önce kupa,kitap ve kolye kazanmıştım.)de bugün elime ulaştı.Çekilişi Esma Nur Yüksel arkadaşımız yaptı.Çekiliş sonucuyla ilgili yazısı da burada.Hediyemi geciktirmeyip kısa sürede gönderdiği için ona çok teşekkür ediyorum.Blogunun 1.Yılı kutlu olsun.Eğer blogunu takip etmiyorsanız da takip etmenizi öneriyorum.tık tık

Genel olarak kitap okumayı seviyorum ama farklı tarz kitapları denemeye pek açık biri değildim birkaç aya kadar.Fakat daha sonra fark ettim ki ara ara sıra dışı farklı tarz bir kitabı araya sıkıştırmak,sizi duraganlıktan kurtaracaktır.Bence bu yöntemi  deneyin.Ben denedim ve hoşuma gitti.
Konuyu daha fazla uzatmadan kitaba geçeyim.Kitap,bloglarda da gördüğüm önerilen kitaplar arasındaydı.Esma Nur'la kurmuş olduğumuz iletişimin sonunda bu kitapta karar kıldık.Akşam,kitaba başlamayı düşünüyorum.

Kitapla ilgili yaptığım araştırmaya göre Dostoyevski,bu kitapta insanı içsel yolculuğa çıkarıyor.Psikolojik yönü ağır bir eser olduğu söyleniyor.Biraz da okuyucu yorumlarına yer vereceğim.
-Çok farklı tarzı ile insanı kendisine bağlayan dostoyevski den bir çırpıda okunacak bir kitap...
-Okuyucuyu hiç girmediği kapılar ardına sokan. iç dünyasında ufak bir gezintiye çıkaran sürükleyici bir roman. Neden psikanalizin tohumlarını atan adam dendiğini de bu romandan anlayabiliyoruz. Üstadın işine karışılmaz ama keşke daha uzun olsaydı dedirtiyor.
-Dostoyevskinin dünyasını ele alıyor bu kitap. Ve Dostoyevskinin günlük yaşamda neler yaptığını olaylara göre değişen ruh halini anlatmış. Bu da farklı bir bakış açısı.
-Ben açıkcası hiç beğenmedim.Yazar kendinden bahsetmiş ancak nasıl bir konusu olduğu pek belli değil.Hiç sürükleyici değil.Ben Dosteyevskinin başka kitaplarınıda okudum ancak böyle sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum.Sürekli bir sohbet var.Hiç tavsiye etmem!!!
-Dostoyevski setinde belki en ilginç olan kitap "Yeraltından Notlar" olmalı. Aslını sorarsanız diğer iki kitabı pek beğenmemiştim. Bu kitabı okuduktan sonra; kitapları okuma sıralamasından bir hata yaptığımı düşünüyorum. Önce bu kitabı okuyup, sonra Ev Sahibesi ve Beyaz Geceleri okusaymışım diğerlerini de belki sevebilirmişim. Aslında Dostoyevski'nin hayata ve insanlara bakış açısını farklı yollardan anlattığı bir kitap. Konuyu işleyişi gerçekten çok ilginç. Kitabın daha henüz başında iken "Ben aksi bir ihtiyarım, beceriksizim, iyiyim, kötüyüm gibi..." daha bir çok sözlerde neden o şekilde düşündüğünü, gerçek söyleyip söylemediğini anlamamıştım. Kitap ilerledikçe Dostoyevski'nin bunları neden söylediği anlaşılır hale geldi. O'nun sosyal hayata bakış açısı ile bizim bakış açımız arasında zaman zaman büyük benzerlikler olduğunu görüyorum. Aslında yazarın düşündüklerini çoğu zaman hissediyoruz. Yalnız bunları O'nun ifade ettiği şekliyle ifade etmiyoruz ya da edemiyoruz. Bu kitabı okuduktan sonra "Suç ve Ceza"yı yeniden okumak gerektiğini düşünüyorum. Raskolnikov'un olağanüstü yaşadığı olayları ve psikolojiyi oluşturan Dostoyevski'nin iç dünyası değil mi? Bundan sonra bizim için daha tanıdık.

Yukarıda da gördüğünüz gibi hem olumlu hem de olumsuz yorumlar mevcut.Benim de kafam karıştı :)Okuyunca bir yorum da ben yapayım en iyisi.Bu soğuk havalarda akşam çayımı demleyip,elime alayım kitabı.Keyifle okuyabilmek umuduyla...
Kitap Önerisi Yeraltından Notlar Kitap Önerisi Yeraltından Notlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 05, 2017 Rating: 5

32 yorum:

 1. Gerçekten şanslısınız sanırım😊 Ne güzel... Keyifle okuduğum bir kitaptı. Size de keyifli okumalar. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 2. Okuldayken sözlülerde de hoca ne zaman gözünü kapayıp listeye elini atsa ben çıkardım.😂😂😂Ara ara böyle dezavantajları olsa da şanslıyım sanırım.Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
 3. Şansınız bol olsun diyelim. :)) Bende farklı kitap türlerine eğilmiyordum ama insanın sevdiği şeyler değiştiğinde farklı yönlere yönelebiliyor. Keyifle okuyun. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Kitap iyi ama kötü bir çeviriyle karşı karşıyayım :(

   Sil
 4. 10 sayfa okuyup bıraktığım kitaplardan biriydi. Sanırım şu an ki algimla bir daha okumam gerekir. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba başladım.Kitabın çevirisi çok kötü.Çeviren kişi 1900 yılında doğduğu için Türkçe çevirisi güncel değil:(Aslında önemli sözler söylemesine rağmen,güzelim kitap hiç olmuş.Umarım el atar ve yeniden çevirirler.

   Sil
 5. Dostoyevski'nin Beyaz Geceler ile Suç ve Ceza'sını çok severim, bu kitabını da okumayı istiyorum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap iyi ama dediğim gibi keşke daha iyi bir çeviri olsaydı :(

   Sil
 6. Happy Holidays, Dear!
  I`m following ur blog with a great pleasure via GFC
  Please join me
  Sunny Eri: beauty experience

  YanıtlayınSil
 7. Çok çok çok sevdiğim yazarın, bayıldığım kitabıdır. Kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum. Gerçi her okuyuşta ah Dostoyevski beynime ne yaptın diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.
  Bence seveceksiniz ama okuduktan sonraki yorumunuzu merakla bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap az kaldı.Bazı yerlerini çiziyorum.Aslında bitince yorum yapmayım diye düşünmüştüm ama maden istediniz bir de ben yorumlayım o zaman :)

   Sil
  2. Evet evet lütfen. Sizin yorumunuzu gerçekten merak ediyorum :)
   Sevgiler.

   Sil
  3. Son 40 sayfa kaldı.Hafta sonu yoğun biraz.Bitirdiğimde yorumlarım :)

   Sil
 8. Çeviri gerçekten çok önemli Yurdagül kızım. İyi okumalar. Sevgimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap mı beni okuyor ben mi kitabı okuyorum bilmiyorum :)

   Sil
 9. Şansınız bol olsun. Kitabı okuma listeme ekledim. Bakalım ne zaman sıra gelecek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi bir çevirisi yok.Okuduğum yerlerden çizdiklerimi not aldım ve buna dair yazacağım.Kitabı almayın derim ben :)

   Sil
 10. Sizi takip etmek ufku açıyor resmen , psikolojiyi ders olarak gördüğümüz için ayrı bir sevgim var aslında sağlık idaresi değil psikoloji okusaydım dediğim olmadı değil.ESEN KALIN.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla benim de ilk lisansım iktisadi İdari Bilimler :) Daha sonra bu alana geçtim.Ülkede sıkıntı olan eğitim sistemi yüzünden dolaşa dolaşa buluyoruz yolu :) Bu arada google plusta paylaştığım meditasyonu dinlemen de mutlu etti beni.

   Sil
 11. çok ama çok sevindim, umarım okuyunca farklı hissedersiniz, o yüzden bu kitabı tavsiye etmiştim birde siz psikoloji sevdiğiniz için tabii ki ve umarım beğenirsiniz... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Notlarımı aldım kitabı okurken.O konuda da bir yazı yazacağım :) Sağol canım tekrar :)

   Sil
 12. Okumadım henüz ama sıradaki kitaplarımdan. Bu arada blogunuz değişmiş. Belki de baya oldu. Pek uğrayamadım bloglara. Özellikle rengine bayıldım. Eflatun mor psikoloji rengiydi değil mi :) Sevgiler ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet morun yeri psikolojide çok önemlidir.Aynı zamanda duygusallığın,romantizm ve ilhamın rengidir :) Teşekkür ederim.Ben de sizi sıkı bir şekilde sosyal medyadan takip ediyorum :)

   Sil
 13. Son karikatür özellikle çok iyi 😄 Çekilişlere ben de bayılırım. Siz şanslısınız ne mutlu size 😄 Keyifle okuyun ☺

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bugün yine bir çekilişten hediye kazandım :) Valla şanslıyım :)

   Sil
 14. Yeraltından Notlar'ı uzun yıllar önce okumuştum. Ancak okurken zorlandığımı hatırlamıyorum. Çeviri yapan kesinlikle farklıymış demek ki. Yazdığınız notlardan sonra kitabı elime alıp tekrar bir karıştıracığım, öyle görünüyor :)
  Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet daha yalın dille yazılmış bir çeviri olabilir sizin ki...Benim altını çizdiklerimle sizin seçiciliğiniz farklı olabilir.

   Sil
 15. pes vallahi şanslısın. çok arkadaşımız var yıllardır bişi çıkmayan :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısaca Dodi var ya Didem ondan çekiliş kazandım :)Oleyyyyy

   Sil
 16. Ölüler Evinden Anılar'ı da okumalısın. Aynı psikolojik analizler, hapis yaşamının zorlukları mahkumların psikolojileri vs. vs. klasikler sıkıcı olabilir. 2 yıl hiç durmadan klasikleri okumuştum... Klasikler iyidir...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Klasikler gerçekten okunmalı.Psikolojik analizler önemli.Okuyayım Ölüler Evinden Anılar'ı :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.