Kitap Notlarım


Yeraltından Notlar kitabını (gece de okuyarak) bir günde bitirdim.Kendimi tebrik ediyorum ben de :) Kitabı bitirme sebebim çok sevdiğimden değil aslında.Elimde sürünmeden odaklanıp bitireyim diye düşündüğümden :) Kitapla ilgili yorum yazmayacaktım ama okuyan takipçiler bir de benim gözümden değerlendirme istediği için ben de onları kırmayacağım tabi ki :) Özellikle de Elif İpek Durmaz arkadaşımız için yorumlayacağım :)
 Öncelikle kitabın basıldığı yayınevi İş Bankas'nın Kültür Yayınları.Bu yayından daha önce kitap okumadım ama dün iş yerinden bir arkadaşla yaptığımız konuşmada bu yayın evinin kitaplarını okumakta sıkıntı yaşadığını söyledi.
 Kitabın çevirisini ise 1900 yılında doğmuş olan Nihal Yalaza Taluy yapmış.1968 yılında vefat etmiş.Çevirisi için ona çok teşekkür ederiz ama kitapta yeni Türkçe çok az.Bazı kelimeleri kırklı yaşlarda olmama rağmen ben de google üzerinden çevirerek anladım :) Benim yaşında biri zor anlıyorsa daha genç insanlar bu kadar eski Türkçe'yi nasıl anlasın?Kitap,yeni bir çeviriyle yeniden basılmalı diye düşünüyorum.Yeniden basılmalı çünkü çok önemli anektotlar var kitapta.
Kitap,Dostoyevski'nin kimsenin bilmediği içsel dünyasını dışarı vuruyor.Bu anlamda cesur bir kitap.Kitaba yer altından notlar demesinin sebebi de herkesin kimsenin bilmediği  bir çok özellik taşıması.Ona göre bir çok insan kendi yer altını gizleyerek ve kendini maskeleyerek yaşamakta.Kitabı okumaya başladığımda kavgacı,hırslı,insanları aşağılayıcı bir Dostoyevski gördüm karşımda.Dedim ki ne kadar kompleksli adam.Fakat daha sonra kitap ilerledikçe kendindeki bu özellikler rahatça yazması ve kitaba çevirmesi aslında kendiyle barışık olduğunun da göstergesi.Kaç insan kendindeki intikam ya da hırs duygularını bu kadar rahat yazıp kendi deşifre etmek ister ki :) Demek ki Dosteyevski'de toplum tarafından beğenilme ya da onaylanma kaygısı yok.

Kitapta altını çizdiğim bazı yerleri biraz daha sadeleştirerek size yazacağım.Notlarım şöyle;
-İnsanoğlunun budalaca arzu ettiği tek bir durum vardır.Akla uygun olsun ya da olmasın istemek hakkına sahip olmak.
-İnsanlar, duraganlığı sevmez,hayatlarında her şey yolunda olsa bile,nankörlükten yeni haltlar karıştırır,eğer bunu yapmaya gücü yetmezse bu sefer de ortalığı kasıp kavuracak türlü türlü fırtına ve facialar icat eder.
-Galiba insanların bütün işi,bir civata değil de bir insan olduklarını her an kendi kendine ispat etmektir.
-İki kere iki sadece dört ediyorsa ve herkes bunu kabul ediyorsa iradenin önemi kalır mı?İrada bu mudur?(Yani bazen mutlak doğruluk yok demek istiyor.Yine de açıklama yapayım istedim.:))
-İnsan hercai,bir dalda durmaz bir yaratıktır ve belki de satranç oyuncuları gibi gayeyi değil,gayeye giden yolu sever.Yaşadığı süreci sever aslında.
-Yağmur yağarken saray yerine tavuk kümesi görsem,ıslanmamak için kümese girerim.Fakat kümes beni yağmurdan korudu diye,şükran borcumu ödemek için kümese saray gözüyle bakamam.
-Dünyaya gelişimin biricik sebebi,varlığımın sadece bir yalan olduğu neticesine varmak mıdır?Maksat sadece bu mu?
-İnandırıcı bir otobiyografi yazmak hemen hemen imkansızdır.İnsan,kendisi hakkında yazarken mutlaka bir takım yalanlar uydurarak subjektif yorumlar yazar.
-İnsana yalnızca keder,acı batar da saadetini bir türlü yeterince yaşamaz.
-Aşk,kutsal bir sırdır.Sevişenler arasında geçenler,sadece iki kişi arasında kalmalıdır.
-İnsan önce kendisi için yaşamayı öğrenmeli,ondan sonra başkalarını eleştirmeye kalkışmalıdır.
-İnsan hem fakir,hem de asil olabilir.Asalet,zenginlikle alakalı değildir.
-Şimdi kendime şunu soruyorum;kolay elde edilmiş bir saadet mi,yoksa insanı dışarıya yüce gösteren bir ıstırap mı daha iyidir?Evet hangisini tercih edersiniz?
Kitapta daha fazla altını çizdiğim yer var ama sanırım bunlar yeterli.Bazı cümleleri kendime göre daha sadeleştirip düzelttim.Bu notları okursanız zaten kitabı okumuş kadar olursunuz bence.Sorduğu sorular üzerinde düşünmek bile hayli vakit alır :)
Hayatın içinde tesadüf diye bir şey olmadığını düşünen biriyim.Demek ki bu kitabı okumam gerekiyormuş.Bu kitabı okumama vesile olan yağmur tozu blogunun sahibi Esma Nur'a tekrar teşekkür ederim.Sevgiyle ve sağlıkla kalın...
Kitap Notlarım Kitap Notlarım Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 07, 2017 Rating: 5

26 yorum:

 1. Otobiyografi yazmak zor olsa gerek gerçekten. Bütün varlığınızı prtaya koymak tüm duygu ve düşüncelerinizle... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsan,hayatında tam hatırlayamadığı boşlukları hayalleriyle tamamlar aslında.O yüzden objektif olması mümkün değildir.Çevresindeki insanların da olayı algılayışı ve anlatışı dikkate alınırsa daha objektif bir şeyler çıkabilir.Güzel ayrıntılar yakalıyorsunuz bu arada :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. "Blogda bunca zaman harcayıp da, spor, okuma zamanlarımı kaptırıp da ................. ." diye sorguladığım şu günlerde çok iyi gitti yazınız.

  YanıtlayınSil
 3. Çok teşekkür ederim :) Doğrusu kitap hakkında sizin yorumunuzu çok merak ediyordum. Ben kitabı amcamdan kalan klasiklerden okudum. Dili güzel ve yalındı. Ahmet Ekeş'in çevirisiyle okumuştum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydalı olmuştur yorumum.Demek ki Ahmet Çekeş çevirisiyle okumak gerekmiş :) Buradan da okuyacaklara duyurulur :)

   Sil
 4. Dostoyevski sadece iyi bir yazar değil, aynı zamanda felsefe tarihine damgasını vurmuş iyi bir felsefecidir de... Bir de bir zamanlar kimliğimi saklayarak Zhivago nicki ile yazdığım için biliyorum, insan çok daha fütursuz rahat yazılar çıkarabiliyor. Ama ne olursa olsun kimlikli yazıp, kötü yazmaya razıyım ben.:) Çok güzel bir pazar günü dilerim size...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok iyi bir felsefeci.İnsanın düşünmesini ve hayatı sorgulamasını sağlıyor.Size de keyif içinde bir geçirdiğiniz bir pazar günü temenni ediyorum :)

   Sil
 5. Alıntılar için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın kendisini sorgulamasına neden olan alıntılar...Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Adam damardan sorular sormuş :) Hepimizin kafamizi kurcalayan sorular aslında. Kitabı okumak isterim bu notlarindan sonra. Basımı eski, ben zor anladım falan dedin ya. Hevesim kaçtı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Ekeş'de çevirmiş.Yorumlarda yazdılar.Daha sadeymiş dili.Dilersen onun çevirisini okuyabilirsin :)

   Sil
 7. Gerçekten de güzel bir anlatım olmuş. Kitabı okumak istedim.

  YanıtlayınSil
 8. İnsanlar, duraganlığı sevmez,hayatlarında her şey yolunda olsa bile,nankörlükten yeni haltlar karıştırır,eğer bunu yapmaya gücü yetmezse bu sefer de ortalığı kasıp kavuracak türlü türlü fırtına ve facialar icat eder.

  Ben buna bayıldııım!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O cümleyi yazarken azıcık sadeleştirdim.Vurucu sözlerden biri bence de :)

   Sil
 9. Daha önce bende iş bankasının kitaplarından birini okumuştum. Ve tabi ki çeviriden anlamadığım için yarım bırakmıştım. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yayın evi de önemli demek ki.Dikkat etmeliler aslında okuyucuya ulaşmasına.Zaten okuyan az.Bir de insanları ürkütmemek gerek...

   Sil
 10. Azmine hayranım arkadaşim. Ama iyi ki okumuşsun da bize özet gectin okumuş kadar olduk:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu özet bence de yeterli :) Sağolasın arkadaşım :)

   Sil
 11. bu kitap çok önemli. bunu sevdiysen şey de çok önemli. oğuz atay-korkuyu beklerken :)

  YanıtlayınSil
 12. Yillar önce Oda yayinöarindan okumustum. Klasik cevirileri çok güzeldir tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
 13. İş Kültür yayınlarının çevirileri en iyisidir. Bunda sorun yaşayan diğer yayınevleriyle hiç anlaşamaz. Bu arada çok teşekkürler. Bende okunmayı bekleyen kitaplar arasındaydı. Biraz olsun merakımı gidermiş oldum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bunun tiyatro oyunu var,ona gitmek istiyorum,bir türlü gidemedim :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.