Kelimelerin Hayatımıza Etkileri


Kelimelerin hayatımıza etkileriyle ilgili yazdığım yazıyı,blogda düzenleme yaparken yanlışlıkla sildim.Blog yazarı olmak aslında sadece yazı yazmaktan ibaret değil.Teknik işleri de öğrenmek gerek.Eğer öğrenmemekte de direnirseniz,böyle hatalar yaparak bedel ödersiniz benim gibi :)
 Günlük hayatta kurduğumuz cümleler çok önemlidir.Kuantum bakış açısına göre söylenen sözler evrende kaybolmuyor,ses frekansı dağılıyor ve yayılıyor.O yüzden ağzımızdan çıkan cümlelere mutlaka çok dikkat etmeliyiz.Toplu olarak olumlu şeylere odaklanıp,birleşik alan dediğimiz alanı oluşturduğumuzda da olma olasılığı artıyor.O yüzden toplu dua ya da meditasyonlar yapılıyor ki etkili olsun.

Konuyla ilgili önceki yazıda dört anlaşma kitabından bir örnek vermiştim.O yazıyı okuyanlar için sıkıcı bir örnek olmasın diye farklı bir olayı anlatarak örnek vermek istiyorum.Yakın tanıdığım bir arkadaşımı annesi çocukluğundan beri koca kafalı olarak çağırırmış.Benim bu arkadaşım yıllar sonra evlenip çocuğu olduğunda çocuğunun baş çevresinin normalden bir kaç santimetre küçük olduğunu fark edip doktora baş vurmuş.Doktor çocuğun başını ölçüp,başın normalden biraz küçük olduğunu ama muhtemelen kalıtsal olduğunu çünkü arkadaşımın başının da normale göre biraz küçük olduğunu söylemiş.Arkadaşım bir yanlış olduğunu başının kocaman olduğunu ve buna inandığını söyleyince,doktor baş çevresini ölçüp öyle olmadığını anlatmış arkadaşıma.Arkadaşım koca kafalı olduğunu düşünerek 25 yılını geçirmiş ve öz güveni düşük şekilde sosyal ortamlardan gizlenerek yaşamıştı o ana kadar :((

Sonuç olarak öylesine kurduğunuz bir cümle bile başka insanlarda olumsuz etki edebilir.Özellikle çocuklarınıza da lütfen saça sapan lakaplar takmayın olur mu?
''Söz büyüdür. İnsan sözü kullanma yetisine sahip bir büyücüdür. Sözün gücünü yanlış şekilde kullanarak sürekli kara büyü yaptığımız söylenebilir. Sözün büyü olduğunun farkında bile olmaksızın…”
Kelimelerin Hayatımıza Etkileri Kelimelerin Hayatımıza Etkileri Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 17, 2017 Rating: 5

40 yorum:

 1. teknik bilgiden dolayı olduğunu sanıyorum bloggerın büyük bir eksiği bu bence, ben de yanlışlıkla yorumları siliyorum sonra da geri getiremiyorum. silmeden önce uyarması lazım sistemin..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya hiç bir uyarı vermeden hemen silindi gitti :( Emin misiniz filan diyor bilgisayardaki başka sistemler :( Teknik bilgiyi daha çok öğrenmek şart oldu :)

   Sil
  2. "sanmıyorum" yazacaktım yanlışlıkla "sanıyorum" yazmışım :) teknik bilgi iyi tabi ki ama silinen yorumun/yazının geri getirilmesine blogspot izin vermemiş olduğu için ne kadar bilsek de bi işimize yaramaz. yani sizin bir suçunuz yok, geçmiş olsun :)

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Yine harika bir yazı. Kelimelerin gücüne çok inanıyorum. Pozitif olmayan kelimelere katlanamıyorum. Bunu daha öncede söylemiştim. Bir şeyi 40 kere söylersen olurmuş mantığı var ya buna katılıyorum. Öyle insanlar var ki sözleriyle yetenekleri köreltiyor. Beceriksiz, aptal, sakar...
  Ellerine sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle atalarımız boşa söylememiş o sözü.O yüzden konuşmadan önce bir süzgeçten geçirmek gerek.Teşekkürler :)

   Sil
 3. Ah bu yakıştırmalar yok mu ilkokulda bana da saçlarımdan dolayı dalga geçerlerdi tek kıvırcık bendim kıvırcık salata derlerdi hep utanıp bir sürü toka takıp öyle dolaşırdım saçımla ilgili bişey demesinler diye o psikolojiden yeni kurtuldum valla artık bonus olmuş sağdan soldan saç çıkmış hiç önemsemiyorum daha mutluyum 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halbuki farklılıklardır hayatı zenginleştiren.Eminim çok güzel ve kimsenin sahip olamayacağı özgünlüktedir saçların :) Seni mutlu görmek ne güzel :)

   Sil
 4. Bu lakap takma işini hiç sevmiyorum. Çocukluğumda beni çok etkileyen bir durum var benim de. Eskiden soyadı olmadığı için çeşitli lakaplar takılmış olabilir ayırdedilebilmek için fakat şuan gerekli değil. Ya da illa söylenecek ise insanı motive eden bir şey olmalı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Lakap takmak,kişinin tüm hayatını etkileyebiliyor.Çok fazla öven tarz lakap da narsist yetişmesine ve diğer insanları aşağılamasına sebep olabilir :(

   Sil
 5. Geçmiş olsun. Teknik konular çok can sıkıcı ama yaaa. Ne yapalım öğrenebildiğimiz kadar artık:) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni yazıda başka ifadelere de değindim.Demek ki yazının düzenlenmesi gerekiyormuş gerçekten :)

   Sil
 6. Seslerin kaybolmadığı ile ilgili nerede bir yazı görsem aklıma hep Divan şairi Baki'nin mısraları gelir:
  "Avazeyi bu aleme Davud gibi sal
  Baki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş"
  Yorumu okuyacak yeni nesil için bir de açıklama ekleyelim: Sesini bu aleme Davud (as) gibi sal. (Davud [as] sesinin çok güzel olduğu rivayet edilir.) Çünkü sonsuzluğa kalacak olan bir güzel sestir. Geriye başka bir şey kalmaz.
  İhtimaldir ki o dönemin insanları sesin kaybolmadığını biliyorlardı.
  Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskilerin bildiği bir çok şeyi biz yeni öğreniyoruz bazen :( Çok hoş bir katkı oldu ve yazıyı pekiştirdi bu ifade :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Kelimelerin gücü adınaaaa !!!
  Şaka bir yana kesinlikle katılıyorum sana, olumlu düşünelim olumlu olsun derim genelde ben de.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oleyyyyyy...Her beraber olumsuz düşündüğümüzde kendimizi fark ediyoruz ve düşünceyi değiştiriyoruz öyleyse :)

   Sil
 8. Ben de inanırım sesin, söylenenin etkili olduğuna kızım. Bizlere hep, hayırlı konuşun ki, hayırlı olsun derdi hep anneciğim. Çok değerliydi bilgiler, emeğine sağlık Yurdagül, Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağ ol ablacığım :)Ben de sevgiyle öpüyorum :)

   Sil
 9. Bilinçsizce söylenen sözlerin hayatımızdaki en büyük etkenlerinden biri de olumsuz sonuçlar işte.. Söylenen her sözün kalbe yerleşiyor, zihin algılıyor ve uyguluyor..

  YanıtlayınSil
 10. Arkadaş örneğinden, kuantuma, sözün büyülü olmasına. Çok beğendim. Silinenden eminin daha etkili bir yazı :)


  Yazı da görseller de.... Çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıya biraz daha fazla ek yaptım,daha çok içime sindi yazı :) Demek ki bunda da bir hayır varmış :))Teşekkür ederim beğendiğiniz için :))

   Sil
 11. Bu konu hoşuma gitti, önereceğiniz kitaplar var mıdır pek sıkmayan :). Bazı kişisel gelişim kitapları da beni çok sıkıyor, sizdeki Fransız filmleri gibi :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni başlayanlar için Üstün Dökmen'in küçük şeyler kitabını öneriyorum.Basit ve kolay ilerleyen bir kitap :)

   Sil
 12. Ah o yazının yanlışlıkla silinmesi yok mu? Benim de başıma gelmişti. O kadar sinir olmuştum ki. Sonra güldüm halime :)) Çok güzel olmuş bu yazın ablacığım. Bu vesile ile ben de okumuş oldum :) Bana da orta okulda süslü derlerdi. Süslü değildim ama o günden sonra kot-tişört gezmeye başlamıştım :)) Çocuklara lakap takınca daha da etkiliyor demek ki.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıda bir kaç şey daha ekledim,iyi oldu :) Tabi ki latent ve adelosan çağı denilen çağda arkadaşlarının taktıkları lakaptan da çok etkileniyor çocuklar :( Senin yorumun da yazıya güzel bir katkı oldu canım benim :)

   Sil
 13. Geçmiş olsun bu silinme işlerinden ben de çok muzdaribim :). Teknik bilmek önemli gerçekten ama silme işi pekte teknikle alakalı değil sanırım :). Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık. Çok da bilgilendirici, farkında olmadan söylediğimiz sözlerin böyle derin yaralar açması gerçekten çok kötü. "Söz büyüdür" cümlesi ne büyülü bir söz :). Bir de bir söyle bin düşün diye boşuna dememişler demek ki :) Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kontrol paneline hakim olmayınca zaman zaman panik yapıyorum.Silinme işinde tabi ki bunun da önemli bir etkisi var :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 14. Silinme olayı bende de olmuştu. Çok eğlendim bu arada...

  YanıtlayınSil
 15. Bu arada annem küçük yaştan beri bana kraliçem derdi hala da der başımdan eksik etmesin sağlıkla. Ben bu sıralar kendimi baya kraliçe sanmaya başladım. Sözün büyüsü yıllar sonra çıktı belki de:) Arkadaşınıza da üzüldüm...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abartmak da doğru değil.Kızlar prenses,erkekler prens sanırlarsa bunları evliliklerinin vay haline :)

   Sil
 16. Hem bilgilendirici hem de karikatürleriyle eğlenceli bir yazı olmuş. Sabah sabah iyi geldi bana :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güne iyi başlamanıza sevindim :) Böyle yorumlar olunca benim de motivasyonum artıyor :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. Güzel bir konu harika bir son söz:)...

  YanıtlayınSil
 18. Tam da ilgilendiğim alanlar olunca kayıtsız kalamıyorum:) Karikatürler her zaman ki gibi muhteşemler. Ne yazık ki bir minik yorum dahi bazen ömrümüz boyunca bize bir engel olabiliyor, ve hayatımızı buna göre yaşamak zorunda kalabiliyoruz. Bir söz ile hem kendimize, hem etrafımızdakilerin ayaklarına görünmez prangalar takabiliyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yüzden ağzımızdan çıkanlara da dikkat etmemiz gerekiyor.Sevgilerimle :)

   Sil
 19. ya ne ilginç bu koca kafa hikayesi ama.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında daha ayrıntılı ve konuşmaları ekleyerek yazılabilirdi ama ben de o yetenek yok.O yetenek sizin gibi hikaye yazarlarında :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.