Karneyi Kim Aldı?

dahamutluyuz.com

Dün,karne günüydü.İş yeri çalışanlarının çoğu çocuğunun karnesini almaya gitmek için izin istedi.Tabi ki çocuklarımız çok değerli ve çok önemli.Çocukların ilk karnesinde ailelerin çocukların yanında olmasını da algılıyorum ama taaa liseye gidene kadar her karne gününde okula gitmeyi ve öğretmenlerin de bu durumu abartmasını bir türlü algılayamıyorum.Sanki karneyi çocuklar değil de aileler alıyor.Öğretmenler de zaten sağ olsunlar böyle bir ricada bulunuyorlar.Dün bir arkadaşım anlatıyordu bir çocuğun annesi ve babası işten izin alamadığı için karne almaya gelememiş.Çocuk diğer ailelere bakıp bakıp ağlıyormuş.
dahamutluyuz.com
Bu olayı duyunca ben de bu yazıyı yazmak istedim.Bizim zamanımızda karneyi almaya kimse gelmezdi,hatta almış olduğumuz takdirlerden dolay sadece başımız okşanırdı o kadar.Şimdi ise karne almak büyük bir şölene dönüştü.Zaten takdirler teşekkürler havada uçuyor.Doğru düzgün okuyamayan üçüncü sınıf öğrencinin bile karnesinde sadece bir tane iyi var.Kalmak yokmuş efendim.Bizim çocukların hepsi çok başarılı hepsi de mucit.Eğitim ve öğretimin içeriği ve müfredatı bence şimdi bomboş.Evde beden eğitimi,resim ve müzik derslerine saatlerce çalıştığımı hatırlıyorum.Yere minder serer düz ve ters takla gibi hareketler çalışırdık zira beden eğitimi hocamız onluk sistemde yediden yukarı not vermezdi bize.Orta okulu bitirdiğimizde de havadan köprü denilen hareketi yapabilen atletik  ve iyi flüt çalan öğrenciler olarak mezun olmuştuk.Çok iyi bir öğrenci olmama rağmen matematikte değil  de bu tür derslerde zorlanırdım ve ortalamamı da bu tür dersler düşürürdü.
dahamutluyuz.com

Eğitim sistemimizde zaten düzeltilmesi gereken bir çok sıkıntı var.Bunu hepimiz biliyoruz.Çocuklarımızın önemli günlerinde tabi ki onların yanında olmalıyız ama durumu abartmamalıyız.Karne almak onların sorumluluğu.İyi karneyi de kendileri için alıyorlar.Lütuf gibi aldıkları karnenin bedelini lütfen siz ödemeyin ve sürekli hediyelere boğmayın onları.
 Okul başarısı tek başına önemli değildir.Zaten kemdi çevremde de çocukların okuması için aileler çırpınıp duruyor.Ders çalışsın ses olmasın diye ayaklarının üzerinde yürüyen ve sadece çocukları odaklı yaşayan çok aile biliyorum.Gerçek başarı bence Teog sınavlarında Türkiye birincisi olan çobanın başarısıdır.Her imkan sağlandıktan sonra yata yata elde edilmiş bir başarı sizce de gerçek bir başarı olabilir mi?
dahamutluyuz.com
Yazdıklarıma tepkiler gelebilir.Ama yine de bu yazıyı yazmalıydım çünkü bir de farklı bakış açısıyla bakmamız gerekiyor duruma.Çocuklarınızın takdir,teşekkür alması tek başına bir veri değildir.Eğer kalkıp bir bardak suyunu bile alamıyorsa,sürekli karşıdan bir şeyler bekliyorsa,sorumluluk sahibi değilse,bencilse,saygısızsa,dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanıyorsa o zaman onları gerçekten zorlu bir hayat bekliyor demektir.Çünkü kendini prens sanan erkekler ve prenses sanan kızların evliliklerinin ya da ilişkilerinin yürümesi mümkün değildir.
Karneyi Kim Aldı? Karneyi Kim Aldı? Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 21, 2017 Rating: 5

37 yorum:

 1. Yani notlar her şey değildir , 3 idiot filmi aklıma geldi o da bu konuyu eleştiriyordu :) izlemeyenler izlesin tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet o film çok önemli bir film.Herkes izlemeli :) Teşekkürler tavsiyen için :)

   Sil
 2. Valla tepki filan vermesin kimse. Tamamen katılıyorum yazdıklarınıza. Benim oğlumda teoga giriyor bu sene. Berbat ve saçma sapan bir sistem. Eğitim çökmüş durumda. Herkes teşekkür, takdir alıyor, hiçbirine inanmıyorum. Benim okuduğum dönemde bir iki kişi takdir, teşekkür alırdı. O dönem ki çocuklar aptal, şimdikilet daha mı zeki? Hiç sanmıyorum. Sistemin rezilliğinden. İlkokul dışında çocuğumun karnesini filan almaya da gitmedim:) Zaten oğlumda istemedi, ben büyüdüm artık gelme dedi:) Olması gerektiği gibi:) Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer öğrenciler o kadar başarılı ise neden üniversite sınavında binlerce sıfır alan öğrenci oluyor?İyice bakmak lazım.Teşekkürler :)

   Sil
 3. Ben karnelerin ödüllendirilmesi taraftarıyım ama bunu yaparken nedenleri,kim için başarılı oldukları anlatılmalı.Bu karneyi bizim için değil kendi geleceğin için aldın ve ben senin için seviniyorum duygusu aktarılmalı.😃 Geri kalanlara katılıyorum.Koca koca insanların karne almada ne işleri var.Az bekleyin çocuğunuz size göğsünü gere gere göstersin.Başarabildiklerine sevinsin 😃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başarıyı tabi ki önemseyelim ama fazla abartıp şişirmeyelim diyorum.Çocuklarımızı motive edelim ama son dönem her şey çok abartılı değil mi?

   Sil
  2. Tabikide haklisiniz.Bunu bir merasim gibi yapmayalım ki bilinçli bireyler olsunlar.Son zamanlar da gerçekten çocuk yetiştirme şklide değişti.Çok fazla şımarık ve benciller.Aile,arkadas kavramlarni çok bilmiyorlar ve doğal olarak değerde vermiyorlar.Terbiyede sorunlar yaşanıyor.Edep desen ortada.Sonumuz hayrli olsun

   Sil
 4. Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza, özellikle son paragrafın pek çok veli tarafından okunması gerekir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son paragraf biraz sert oldu ama yine de yazdım :) Teşekkürler desteğiniz için :)

   Sil
 5. Yazdıklarının hepsine katılmakla birlikte. Kendimde öğretmenlik yaptığım zamanlardan kalma bir kaç şey söylemek istedim. Öğretmenlerden çok veliler o karne günlerine gelmeyi gereklilik görüyor. En azından ben karnelerini öğrencilerime vermeyi tercih ederdim. Hatta karne dağıttıktan sonra velilerle konuşmaya ayırdığım vakitler bir de bizim çocuğun notu nasıl düşük olur hesap sormaları😊 Şimdi gülümsüyorum ama o zamanlar pek çekilir görünmüyordu 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,bazı arkadaşlarıma sorduğumda öğretmenlerin çağırdığını söyledi.Ben o bilgiyi referans alarak yazdım.Öğretmenlerin de işi kolay değil tabi...

   Sil
 6. Gerçekten Doğru zaten berbat Giden bir eğitim sistemi var Birde Çocukları böyle durumlara koymalarını bende anlamıyorum Tabi ki başarılı olmaları bizleri de mutlu ediyor ama bunları yaparken çocuklarımızın hayatları sadece Okuldan ibaret olmadığını belirtmek gerek benim de küçük kardeşim liseye diyor onda diyorum hep Tamam başarılı olman bizleri de mutlu eder ama önce saygı sevgiyi hayatın acı gerçeklerini de bilmeleri gerek olduğunu kanaatindeyim Naçizane Son Paragrafın Çok güzeldi katlıyorum ...Her şeyden önce Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten yüreğine emeğine sağlık Sevgiler Biraz Çenem düştü ama :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki konuşalım,beyin fırtınası yapalım.Yorumlarınız benim için çok değerli.Evli olmadığım ve çocuğum olmadığı için bazı şeyleri eksik tespit ediyor da olabilirim.Sizlerin katkısıyla güzel bir çıkıyor ortaya.Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Yorumları okumadan, direkt aşağıda yorum için bana ayrılan yere geldim Yurdagül kızım. Böyle tantanalardan hiç hoşlanmayan biri olarak, anında bir anım geldi aklıma. O gün ne kadar üzülmüştüm ( Benim kaderimde var üzüntü galiba)
  Boşanmış ailenin tek kızı olan torunum, bizden biraz uzak bir semtte okudu ilk okulu. Özel bir okul olsa da, çocukların istediği şeyler sevgi, ilgi ve mutluluktur. 5.ci sınıfta ve karne zamanı. Kızımla gitmiştik onu almaya. Baba o zamanlar Avrupa turlarında. Yanımızda da aynı semtte oturduğumuz bir aile karı-koca her santimi videoya çekiyor ve kahkahalar içindeler. Torunumun baba eksikliğiyle gözünden sular gibi dökülen yaşlarını hâlâ unutmam. Bu kadar gösteriye ve yarışa gerek yok bence. Önce yetiştirmek ve mesuliyet duygusunu vermek, bunlardan çok önce yapılması gerekenler. Çok da iyi oldu bunları yazdığın. Emeğine sağlık. Sevgiler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu yazıyı karne gününde anne ve babası gelemeyince ağlayan çocuk için yazmıştım.Biraz empati yapsak,abartmasak diye.Senin de verdiğin bu somut örneğin yazıya önemli bir katkısı oldu.Bizim doğurmadığımız çocuklar da bizim çocuklarımız değil mi?Çok sağ olasın ablacığım :) Sevgilerimle...

   Sil
 8. Eğitim sistemi başlı başına bir sorun zaten. Böyle bir eğitim sisteminden verimli bir gelecek beklemiyorum ben. Velilere gelince bir orta yolu bulamadılar. Ya çok fazla saçma sapan ilgi ya da ilgisizlikten kaybolup giden çocuklar. Kalemine sağlık ablacığım ❤️

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel bir yazıydı. İlkokulda ilk'ler çocuklar için önemli. İlk öğretmen, ilk karne, ilk arkadaş... Unutulmayan günler arasında ilk karne günü, ilk okuma bayramı da var. O günler desteklenmeli tabii. Ama sonraki yıllarda artık alışan, sorumluluğunu bilen çocuklara ihtiyaç var.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarımızı tabi ki yalnız bırakmayalım,destekleyelim.Ama hayatlarının sorumluluklarını almayı da öğretelim değil mi:)

   Sil
 10. Bu yazının altına imzami atarim. Karne günü ailelerin gelmesi olayı ne zaman çıkmış yahu. Karneyi alır eve giderdik. Anne babanın okulda ne işi var? Eğitim sistemi desen kanayan yara. Millet olarak karnemiz kötü.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şişirilmiş karneler,tabi ki gerçekliği yansıtmaz.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Çok doğru konuları ele almışın canım bence de burada asıl görev anne babaya düşüyor olayları dozunda yaşamak en doğrusu maalesef abartıyı toplum içinde yaşamak başkalarını zedeleyebiliyor sık sık değişen eğitim konusunu değinmek istemesem de 9 yaşında 4 .sınıfa giden torunumun konularını görünce hayretle bakıyorum bazılarını fen bölümü olmama rağmen üniversitede bile görmediğim konuları okuyorlar sistem henüz oturmamışken şişirilmiş not almadan hakkı ile çalışan tüm çocuklarımızı candan kutluyorum yolları açık olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel ve değerli katkılarınız için ben de size teşekkür ediyorum.Hakkı ile çalışanlara da haksızlık bu...

   Sil
 12. Her cümlenize katılıyorum. Bizim zamanımızda karnemizi alınca uçarak eve giderdik gösterebilmek için. Çünkü evimiz kalemizdi. Her mutluluk ve her üzüntü orada yaşanırdı ve yaşanmalıydı. Hatta karnemizi gösterdiğimiz insanlar evimize gelen misafirlerdi. Şimdilerde karne günü, sosyal medya ailelerin takdir/teşekkür belgesi paylaşımları ile yıkılıyor. Bu nasıl bir egodur? Neyin takdirini görmektir anlamıyorum. Buradan ulusal seslenir gibi minik kardeşlerime seslenmek istiyorum:

  Karnesinde bolcana zayıfı olan ya da kıl payı geçen, edebiyatı sevdiği için matematikten kalan, sayıların peşine takılıp tarihi-coğrafyayı ihmal eden bütün cücükler.. Eğer yıldızlı pekiyi bir karaktere sahipseniz, sanatı, sporu ve hayvanları seviyorsanız, hobileriniz varsa, seven ve sevilen birisiyseniz ve en önemlisi kendi içinizde mutluysanız geçer notla geçin yeter. Çünkü hayat; kimsenin karnesindeki takdire, teşekküre, yıldızlı pek iyiye bakmıyor. Kendinize, ailenize, vatanınıza ve milletinize hayırlı olmanız en büyük başarı zaten.

  Sevgiler Nesli..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yazım dilinize bayılıyorum.Bu yazıya çok önemli bir katkı oldu.Okurken ben de duygulandım.Yaşlanıyor muyum ne :)

   Sil
 13. ha haaa eğitim süper diyosun şimdiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tadından yenmez :) Ülkedeki öğrencilerin yarıdan fazlası takdir aldı :) Gerçek hak eden öğrencilere de haksızlık değil mi yahu?

   Sil
 14. Ben sana hak veriyorum bizler de kendimiz aldik karneleri ve simdi çocuklarimizdan daha çok çalisarak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dengeyi bulamadı aileler.Eski aileler de çok ilgisizdi :(

   Sil
 15. Merhaba Yurdagül, karne zaten hepten saçmalık... Öğrencileri bir kağıt parçasındaki puanlara göre değerlendirme yanlışı terk edilmeli... Ödev, karne, kitap, ağır sırt çantaları, ilk okulun ilk 3 yılında öğretilenler hepsi gereksiz... Şöyle rahat ve yaşamı kolaylaştıran insanlara olamadık gitti...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim sistemine hiç girmedim zaten yazıda.Neresinden tutarsan elinde kalır sistem.Hayatı bizler zorlaştırıyoruz gerçekten de :) Teşekkürler değerli yorumların için :)

   Sil
 16. Bizim çocukluğumuzda teşekkür takdir bir yana sınıf geçmek bile başlı başına bir başarıydı şimdi dediğiniz gibi her çocuk takdir her çocuk teşekkür alıyor böylece ortaya koskocaman bir pisa fiyaskosu sonucu çıkıyor :( bütün okulları imam hatip okuluna çeviren Milli Eğitim de çıkıp eğer bu sınavlara imam hatipleri dahil etmeseydik sadece fen liseleri ile katılsaydık o zaman sıralamada başlarda olurduk diyor. Anasına bak kızını al sözü gibi, eğitim bakanına bak öğrenciyi yargıla yani desek boş!

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.