İnternet Aşkları

Bu aralar hava soğuk olunca benim de kitap okuma şevkim iyice arttı :) Bu yüzden bu soğuk havalara teşekkür ediyorum.Bugün okuduğum kitapta istatistiki veriler dikkatimi çekti.Sizlere de bu verilerden bahsetmek istiyorum.
 2013 Yılında Amerika'da yaşayan kişilere şu soru sorulmuş;İnternette tanışıp evlenen çiftlerin ilişkilerinin kötü gitmesi ve ayrılmaları olasıdır.Sizce bu durum doğru mu yanlış mı?Siz de düşünün bakalım ne diyeceksiniz?
20.000 Amerikalıyı kapsayan bu araştırmada cevap yanlış olarak çıkmış.Yine araştırmanın devamı olarak internet üzerinde evlilik yapanların mutluluk oranlarına bakılmış.Çıkan sonuç ilginç.İnternette tanışıp evlenenlerin mutluluk skoru 5,64 iken internet dışında tanışanların mutluluk skoru 5,48 çıkmış.Yani internette tanışıp evlenenler daha mutlu :)
 Bu testler tekrar söylüyorum Amerika'da yapılan testler.Bu testler bizim ülkemizde yapılsa aynı sonucu verir mi emin değilim.
 Aslına bakarsanız eşinizle nerede tanıştığınız önemli değildir.Önemli olan açık yüreklilikle kendinizi ortaya koymanızdır.Eğer maskeli  olarak kendiniz tanıtırsanız tabi ki tanışacağınız insan sizden değil anlattığınız çizdiğiniz o kişiden etkilenmiş olacaktır.

Bizim ülkemizde arkadaşlık sitelerine giren herkes üniversite mezunu,herkes zengin,herkes çok güzel vs vs...Liste böyle uzar gider.Kendinizi olmadığınız bir insan gibi göstermeniz,bir süre sonra maskeniz düştüğünde kendiniz daha kötü hissetmenize neden olacaktır.
Artık teknoloji iyice ilerledi.Ne kadar dirensek de teknolojiye ayak uydurmak zorunda kalıyoruz.İnternette de tanışmak,arkadaş olmak artık doğal bir yöntem.Fakat daha önce de yazdığım gibi yüz yüze tanışma süresini uzatmayın,dürüst ve açık olun,isteklerinizi açıkça belirtin,reddedilmekten korkmayın.Zaten sizi siz olarak kabul etmeyecek sevemeyecek biri de çeksin gitsin sorun etmeyin :)
İnternet Aşkları İnternet Aşkları Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 08, 2017 Rating: 5

58 yorum:

 1. İnternette evlenmek cesaret işi diye düşünüyorum.
  İnsan yüz yüze birbirini zor tanıyor kaldı ki internet :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnternetteki iletişimi uzatmadan,yüz yüze görüşülürse daha kolay ilerliyor.İnternetten evlenen ve mutlu olan arkadaşlarım var benim.Dürüst olunduktan sonra bu da bir tanışma şekli bence :)

   Sil
 2. doğru iki insanın birbirine denk gelmesi değil mi zaten önemli olan, nerede denk geleceği belli olmuyor tabi...

  YanıtlayınSil
 3. Kesnilikle katılıyorum, önemli olan iletişim yolu değil nasıl iletişim kurduğun.. Birçok insan olmak istediği kişinin sahte hesabını oluşturup, o şekilde iletişim kuruyor. (lise zamanlarında hoşlandığım çocuğa ben de yapmıştım hahahaha) Bu yüzden de sanal eğlenceden öteye gidemiyor hiçbiri...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dürüst ve açık iletişim her koşulda çok önemli.Kısa vadede kayıp gibi gözükse de uzun vadede kazançtır dürüst olmak :)

   Sil
 4. Bazı durumlarda kişi kendini sanal ortamda daha iyi ifade ediyor. Yine de sanal ortam her türlü kötülüğü de bünyesinde barındırabiliyor zaman zaman. Her ihtimali göz önünde bulundurmak gerekir:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın içinde risk hep var.Dışarı çıkmak bile bir risk aslında.Çok abartmadan biraz risk alınabilir :)

   Sil
 5. çok yakın bir arkadasımız internetten tanıstı ve evlendi:) sanki birbirlerini 40 yıldır tanıyor gıbıler ve cok mutluluar :)

  YanıtlayınSil
 6. Ah yalan hayatlaryalan aşklar ama evlenipte mutlu olan tanıdıklarımda var:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknoloji ilerledikçe bu tür evlilikler artacağa benzer...

   Sil
 7. Genel ağ üzerinden tanışanlarda patlama yaşanıyor. Bence herhangi bir sakıncası yok lakin kişi kendini "Nasıl olsa görüşmeyiz." diyerek yanlış tanıtıyor. Eğitimi, geliri hatta yaşadığı yeri bile farklı söyleyenler var. İş ciddiye binince de güven kaybı yaşanıyor.

  YanıtlayınSil
 8. Ben internetten evlilik konusunda tutucu kaldım hala ;) Ama blog açtıktan sonra fikrim değişmeye başladı.Çok güzel arkadaşlıklar edindim tanışmadan.Mutlu evlilikler de olabilir fikri oluştu ardından.Ama yine de günümüzde olumsuz olasılıklar maalesef çoğaldığı için dikkatli olmakta fayda var derim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsan kendini maskeledikten sonra reelde de maskeleyebilir aslında.Zaman içinde bu tür evliliklerin giderek yaygınlaşacağını düşünüyorum...

   Sil
 9. Bizler de öyle değil miyiz :))
  Dürüstlük, sıcaklık, samimiyet gördük mü kucaklıyrouz birbirimizi uzaktan ♥

  YanıtlayınSil
 10. Bizim internet sitelerinde gerçek kimlikten ziyade olumlu olduğu düşünülen kimliklere bürünüyor insanlar...
  Henüz ülkemizde internetten evlilik konusunun olumlu sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çevremde bu anlamda somut örnekler var mutlu olan :)

   Sil
 11. Ne güldüm. Çözünürlüğü düşük çıkmış. Nereden buluyorsunuz bu karikatürleri konuya inanılmaz yakışmış. Gerçek hayatla internet ortamını karıştırmamak gerek. Gereğinden fazla anlam yüklememeli.

  YanıtlayınSil
 12. İnternet yada televizyon aracılığıyla yapılan evliliklerde mutsuz olma ihtimali daha fazla diye düşünüyorum . Normalde takılan maskeler buralarda daha iyi sergileniyor. Sizinde dediğiniz gibi 'asıl mesele dürüst ve samimi olmak'. Sadece evlilikte değil her ilişkide .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yurt Dışında bunu daha iyi beceriyorlar sanki.Daha dürüst ilişkileri yakalayabiliyor.

   Sil
 13. Ben de hep mutsuz biteceğini düşünürdüm ama bu yaz dil okulunda Alman bir arkadaşım oldu. İnternetten biriyle tanışmış, konuşurlarken çocuk dünyayı gezmeye karar vermiş ve her gittiği yerden arkadaşıma kart postal yollamış, aramış. Sonra yüz yüze tanışmışlar, ardından birlikte İsviçre'ye taşındılar. Şimdi bebek bekliyorlar. Bana arada fotoğraflarını atıyor, gördükçe onun için seviniyorum :)) Benim de önyargımı böylece yıkmış oldu :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Giderek artan teknolojiyle birlikte bu tür beraberlikler artacak.Biz de o yüzden ön yargıyı kırmalıyız diye düşünüyorum.Güzel bir örnek oldu.Teşekkürler :)

   Sil
 14. benim arkadaşım evlendi nasıl denk geldiler bilmiyorum, arkadaşm olan erkekti, sarı çiyan geldi evlendi çocukla, şimdi hiçbirimzle görüştürmüyor :D sonuçları nasıl olack blmiyorm

  YanıtlayınSil
 15. Her kelimene katıldığımı söylemek istiyorum , Amerika'da yapılan istatistikleri ülkeye uyarlamanın imkanı yok diye düşünüyorum , çünkü bizim millet enteresan bir şekilde kullanıyor neti , ne yazık ki. Yüzyüze bile birbirimize dürüst olmazken , sanal bizim ülkede biraz zor sanki ama neden olmasın :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaman içinde bizim ülke insanı da doğru kullanmayı öğrenir.Çünkü yalan söylemenin kimseye faydası olmadığını görür bir gün...

   Sil
 16. Evet bence de. İnsanın nerede tanıştığı önemli değil. Önemli olan dürüst olması.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlişkilerde dürüstlük çok önemli.Haklısınız :)

   Sil
 17. heeey baksan yaaa, müge ç. var yaaa, mügenin listesiii, çekiliş yapmıştı yaaa, kitabı bana çıkmış, halbüse ben katılmıyom çekilişlere hiç, yaniii kitabı alamaam, bunu ona sölücem ama onun bloguna yorum yapamıyoom yaaa, yorum kutusu değişmiiiş, ona söleyiversene sen yaa, benim adıma özür de dileyiver, kitabı benden sonraki yedek talihliye versin işteee yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tamam söylerim.Ben de görüp şaşırmıştım.Dedim çekilişe katılmıyor nasıl kazandı?Eve yeni geldim haber veriyorum hemen :)

   Sil
 18. Soğuk havalarda kitap okuma isteği sadece bende olmuyormuş :) Daha bugün arkadaşıma gidip bir poşet kitapla döndüm. Negzel bir duygu. Yalnız bence o istatistikler kesinlikle doğru :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye için de geçerli mi diyorsun :)O zaman hep beraber internetten evleniyoruz :) Güldüm valla :)

   Sil
 19. Yazınıza son derece katılıyorum,dürüstlük,açık sözlülük,samimiyet her şeyin kapısını açar :)

  YanıtlayınSil
 20. Ben henüz İnternetten alışveriş bile yapamıyorum. Yarar-zarar dengesine bakmak lazım belki. Aldatılan, hayal kırıklığına uğrayanlar da çok oluyor." Olduğu gibi görünmeyenler" ne kadar gerçekçi olabilir?
  Mutlaka olumlu sonuçlar da vardır. Keşke iyiler'le karşılaşılsa.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte yabancı ülkelerde bu sorun daha az.Belki de biz kendimizi bile tanımıyor yanlış anlatıyoruz :(

   Sil
 21. Benim de bu aralar kitap okuma hızım düşük, beş on sayfa günde ancak. Arada oluyor nedense. Bir de son paragraftaki iyimserliğin var ya okumak hep umut veriyor :). Böyle devam :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani bazen kitap okumada inişler çıkışlar olabilir.Hiç dert etmeyin.Bazen benim de canımın hiç kitap okumak istemediği zamanlar oluyor :) Al sana itiraf :)

   Sil
 22. Yurdagül'cüğüm açıkçası ben sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Amerika'da durumun değişik olmasının mutlaka bir açıklaması vardır ama bizde sonucun iyi olacağını düşünmüyorum. Temel zayıf olur gibi geliyor. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki herkesin görüşüne saygı duyuyorum ama giderek bu tür evlilikler artacağa benzer ablacığım :)

   Sil
 23. Bu konu daha güzel bir şekilde anlatılamazdı:)... Son kısım özellikte daha güzeldi. Emeğinize ağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim :) Bazen yazdıklarım marjinal gelebiliyor insanlara :) Teşekkürler :)

   Sil
 24. Biz bayılırız kendimizi olmadığımız şekilde göstermeye, sonuç da hüsran olur tabii... O sonuçlar bizde kesin farklı çıkar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemizde yapılan istatistiki veri az ya da küçük kapsamlı.Gerçekten sağlıklı istatistiki verilere ihtiyaç var.

   Sil
 25. Günümüzde internette tanışıp evlenenlerin sayısı gitrikçe artıyor, internet yüzünden boşananların da:) İnternet garip şey doğrusu:) Birileri mutlu olurken birileri mutsuzlaşıyor. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi yeterince tanıyoruz ki karşı tarafa da doğru anlatalım.Sorunun kaynaklarından biri de bu bence.Önce kendi özelliklerimizi ve kırmızı çizgilerimizi bilmemiz gerekiyor.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 26. Bence de son cümlenin altını çizdimmmm kırmızı kalemle.
  Son karükatür bayıldım ben ( Ertan ve annesi)kuşaklar arası eskiden de bu kadar uzak mıy dı acaba,ya da gençler yeterince okumadığı için kelime dağarçıklarımı gelişmedi...
  Çok iyi bir değerlendirme yine yapmışsınız.emeğinize sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim.Kuşalar arası çatışma her dönemde oluyor.Biz de yeğenlerle çatışıyoruz bazen :)Teşekkürler :)

   Sil
 27. Karikatürler çok iyi :D
  Yalnız sayılar şaşırttı beni, çok ilginçmiş, efendim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de okuduğumda şaşırmıştım ve bunu yazmalıyım demiştim :)

   Sil
 28. ay benim yakın bir akrabam evlendi netten ama çabuk boşandılar :)

  YanıtlayınSil
 29. Olmayan hayatlar Olmayan durumlardan nemalanmak bizim işimiz... Göründüğün gibi olmak bizleri korkutuyor. Derinlerde eksiklik hissiyatı diye düşünüyorum. Kapatma yöntemi basit Sanal alem ... Güzel paylaşım...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Batıda ve Amerika'da sorun olmuyor bu şekildeki tanışmalar ama biz de sıkıntılı :( Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.