Film Önerisi Aşk Karmaşık Şeydir


Sevimli blog yazarı arkadaşlarımızdan Sade ve Derin blogunun sahibi Deep Tone'nin önerisiyle bu filmi izlemeye karar verdim.Onun yazısına göz atmak isterseniz burada.
Ben,bir amacı ve derdi olan filmleri seyretmeyi seviyorum.Diğer türlü köpük dediğim filmler zaman kaybı gibi geliyor bana.Ama tabi bazen kafayı dağıtmaya ihtiyaç duyabilir insan.Diğer insanların tercihlerine de saygı duyuyorum.
 Film romantik komedi.2016 yılı ABD yapımı.İki saate yakın sürüyor.Filmin konusuna gelince,sevgilisin tarafından çatışma yönetimi kursuna yazdırılan Leah'ın bu kursla beraber hayatındaki değişim anlatılıyor.

Film,basit bir romantik komedi gibi gözükse de içinde psikolojik ögeler barındırmakta.Filmin baş rolünde oynayan Leah,kimseyle çatışmaya girmeyen,sevgilisiyle,ailesi ve iş yeriyle sorun yaşamadığını düşünen biridir.Ta ki bir gün sevgilisi onu çatışma yönetimi kursuna yazdırana kadar.Aslında böyle bir kursa yazdırılmasına şaşırmıştır ama sevgilisini de kırmak istemez.
 Bu filmde çatışma yönetimi olarak toplu terapi eğitimi de anlatılıyor.Maalesef bizim bizim ülkemizde bu tür terapiler çok eksik.Eğitilen kişilere ödevler veriliyor.Mesela almış olduğu ürünü iade etme ödevi.Gerçekten bir çok insan çevresini kırmamak için bir çok şeye hayır diyemiyor,kendinin gerçek isteklerini ifade edemiyor.

Eğer çocukluktan itibaren baba ve annemizle ilgili problemlerimiz varsa bu da hayatımızı olumsuz etkiliyor ve seçimlerimize yansıyor.Filmde geçen eğitimde,kişinin sorunu olan kişinin karşına çıkması,kendini ifade etmesi ve hatta sarılarak durumu şifalandırması tavsiye ediliyor.Bu da filmdeki önemli bir anektot.
 Filmde kişinin kendisiyle yüzleşmesi gerektiğinin belirtildiği bir de ayna sahnesi var.Bazen aynaya bakarak kendimizle yüzleşmemiz gerektiğini biz de danışanlara öneriyoruz.
Son olarak şunu söylemek istiyorum;Evet onay görmek önemli fakat bu ihtiyacı karşılayabilmek için kendi isteklerinizden vazgeçmeyin.Filmin sonunda da bunu net şekilde görüyoruz.
 Filmi benim gördüğüm psikolojik değerlendirmeler doğrultusunda izleyin bence.Belki de benim göremediğim başka psikolojik çıkarımlarınız da olabilir.Lütfen olursa da yazın.Keyifli izlemeler...
Film Önerisi Aşk Karmaşık Şeydir Film Önerisi Aşk Karmaşık Şeydir Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 09, 2017 Rating: 5

33 yorum:

 1. Bu ara filim listem kabardı,nasıl vakit bulup seyredeceğim...
  Zamannnnn uzassın lütfennn.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Acele etmeyin,panik yapmayın :) Acil olarak izlemeniz gereken bir film değil.İşleriniz sakinleşince keyifle izleyin bence :)

   Sil
 2. Ben de bir bakayım, izleyip yazarsam haber ederim ☺

  YanıtlayınSil
 3. Aynı gün ben de izledim Sade ve Derin önerinin ardından. Biz içe kapalı bir toplumuz, duygularımızı açıklamaktan korkuyoruz. Belki sırf bu yüzden ikili ilişkilerde çok şey kaçırıyoruz. Genetik mirasımızla mı ilgili bilemiyorum ama en kendini ifade yeteneği gelişmiş görünene bile ketum bir taraf bırakıyor kendine belki o yüzden bu tür terapiler yok bizde. Aynaya bakmamak kendinden vazgeçmek diye okumuştum bir psikolojik yazıda öyle mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynaya bakmamak kendini reddetmekle alakalı.Kendini yeterinde sevmeyen,kendine yeterince değer vermeyen insanlar,ayna uzun süre gözlerine bakamazlar.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.. Ayna terapisi önemli o zaman.. Selamlar..

   Sil
 4. Ben de izleyeyim yaaa... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. Hemen filmi not aldım, çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. İzlerim. Bu aralar kitaba yoğunlaştım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın,gerisini boş verin :)

   Sil
 7. Aldım hemen listeye....
  Severim psikolojik incelemeleri...

  YanıtlayınSil
 8. Ben de izleyeyim hatta o kursa da gitsem iyi olacak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de belki büyük şehirlerde vardır ama pek yaygın değil böyle kurslar :(

   Sil
 9. mağazada onu ben de hayatta yapamam :)

  YanıtlayınSil
 10. En kısa zamanda izleyeceğim teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Romantik komedi tarzı umarım seversiniz :) İyi seyirler :)

   Sil
 11. Romantik komedileri severim aslında pek çok duyguyu bir an da yaşayabiliyoruz bazen 😊. İçine psikolojiyi de alınca hayli ilginç bir film olmuş gibi. Bir hafta sonu izleyebilirim sanırım. Aslında bazen farkında olmasak da bu tarz filmlerde bize bir nevi ayna tutabiliyor diye düşünüyorum bilmem yanlış mı düşünüyorum? Sevgilerimle ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın olduğu her yerde psikoloji var aslında.Nasıl gözlemlediğine bağlı olarak yakalayabiliyorsun psikolojik tahlilleri.Belki normal izleyen biri için bu sadece bir aşk hikayesidir :) Nereden baktığına bağlı yani.Kesinlikle farklı gözle izler ve gözlem yaparsanız size ayna tutar :) Teşekkürler :)

   Sil
 12. Filmin psikolojik analizini yapmışsın :)

  YanıtlayınSil
 13. Açıklamaların eşliğinde dikkatimi çekti, izleyetim ben de :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzleyince sen de yorumlarsan sevinirim :) Belki benim de gözümden kaçan şeyler olmuş olabilir :) Keyifli izlemeler :)

   Sil
 14. Senin yorumundan sonra izledim dün akşam ve bende çok beğendim . Teşekkürler arkadaşım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim.Metin Hara'ya beraber gidelim.İnşallah mesai saatine denk gelmez..

   Sil
 15. Tam sana göre bir film sanıyorum:)))romantik komedileri çok severim, gitmek isterim. Karikatürlere yine çok güldüm.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet beğendim ben :)) Vizyon filmi değil geçen yılın filmi :)İzlemek isterseniz internette var :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.