11.Ankara Kitap Fuarından


Ankara 11.Kitap Fuarı 6 Ocak cuma günü başladı.Günlerdir bu fuara gitmek için sabırsızlanıyordum.Bir çok kişiye fuara gitmeyi teklif ettiğim halde maalesef kimse bana eşlik etmek istemedi.Hafta sonu gitmeyi düşünüyordum ki bir arkadaşım aradı ve çok kalabalık olduğu,hafta içi daha rahat gezebileceğimi söyledi.Ben de onun önerisine uydum.9 Ocak pazartesi günü iş çıkışı taaaa Kahramankazan'dan kar kış demeden fuara geldim.Fuara girmeden çektiğim fotoda da görüldüğü üzere her yer buz :)
Fuar girişinde 2 tl giriş ücreti aldılar benden.Giren her kişi için o kadar ücret alınıyorsa eğer,ailecek fuarı gezmek için böyle bir hava parası ödemek bana çok anlamlı gelmedi.Zaten stantları gezerken de gördüm ki indirimli bile olsa kitap fiyatları yeterince yüksekti :( Okuma alışkanlığı düşük olan bu ülkede fiyatlar biraz cazip olsa daha iyi olur diye düşünüyorum.
Fotoğrafta da gördüğünüz gibi bugün fazla bir kalabalık yoktu.Rahatça gezdim,dolaştım.Lama Mizah Dergisi sahibi olan arkadaşlarımın standına gittim.Tabi ki dergi aldım ve inceledim.Ben ülkede mizaha gerçekten ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Stres yaşadığınız günlerde mizah dergileri okumak size iyi gelebilir.

Bu soğuk havada beni sıcacık çaylarıyla ağırladıkları için Lama Mizah ekibine ve Ferhat Şahin'e çok teşekkür ediyorum.Lama mizahtan ayrıldıktan sonra sahafların olduğu bölüme gittim.Eski ve ikinci el kitapları karıştırmayı da çok severim.Psikoloji  ve roman olmak üzere toplam 8 kitap aldım.Sahaftaki kitap fiyatları uygundu.Yeni yazarlarla tanıştım.Meşhur yazarlardan Hulki Cevizoğlu,kitaplarını imzalıyordu ama politikaya uzak olduğum için onun herhangi bir kitabını almadım.Yeni tanıştığım yazar arkadaşla da bir fotoğraf çektirdim.Sosyal medyadaki platformlarına davet etti beni.Uygun zamanda tabi ki inceleyeceğim.
Kitapların dışında Sağlık Bakanlığından diğer arkadaşlarımı da gördüm.Onlar da fuarda Lama Mizah dergisine yardım ediyorlardı.Uzun süredir görüşmediğimiz arkadaşlarımızla hal hatır ettik,sohbet ettik.Güzel bir sohbetti.Sonra bir baktım saat sekize geliyor.Zaten sabah onda başlatıp sekizde kapanıyor stantlar :) Ben de hatıra fotoğrafı çektirip,vedalaştım arkadaşlarımla :)
Bu yazının sonunda mesaj olarak şunları söylemek istiyorum.Kitap fiyatları daha makul olmalı,insanları kitap okumaya teşvik edici farklı organizasyonlar da düzenlemeli,fuarlar daha merkezi yerlerde ve daha sık olmalı :)
Fuardan aldığım kitaplar aşağıda.Psikoloji almayım diyorum ama yine elim o kitaplara gidiyor.Resimdeki en baştaki aynalı kitap Aykut Oğut'un Benim Kitabımın Adı isimli kitap :))
Sevgiyle,sağlıkla ve kitapla kalın...11.Ankara Kitap Fuarından 11.Ankara Kitap Fuarından Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 10, 2017 Rating: 5

44 yorum:

 1. az kalmışsın ama dolu geçmiş. ne güzel :) ben mi? bu yazıdan sonra gideceğim varsa da gitmem :DDDDDD

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amacım olumsuz teşvik değildi aslında :)

   Sil
  2. :) Bence o üşengeçlikle alakalı olabilir :)))

   Sil
  3. benim algılarım ters çalışır sayın çelik :)

   Sil
  4. Peki öyle olsun efendim :))

   Sil
  5. ben ve üşengeçlik! birbirine çok uzak kavramlar :))) saygılar

   Sil
  6. Emin misin uzak olduklarına :)))

   Sil
  7. bu soruyu kişilik haklarıma saldırı olarak algılıyor ve cevaplamıyorum :))) (ne alakaysa artık)

   Sil
  8. Peki öyle olsun saygılar :))

   Sil
  9. hııııı oğlumun dediği bir sözü paylaşmak istiyorum yav hehehehe :)))))

   Sil
 2. Tüyap'ın düzenlediği tüm fuarların giriş ücreti var maalesef ve fiyat konusunda size katılıyorum. Kesinlikle pahalı. Güya indirimli diyorlar ama fuardan daha ucuza kitap sitelerinden sipariş verilebiliyor. Yazı için teşekkürler sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle internetten daha ucuza alabilirsiniz.Sonuçta ekonomik yönden uygunluk önemli :)

   Sil
 3. İki lira ucuzmuş buradaki daha pahalıydı yanılmıyorsam.

  Ama ne kadar boş bir fuar, sanırım hava koşulları da kötü etkilemiş.

  Bu sene internet sitesinden fiyat çıkartıp öyle gitmiştim fuara, bir iki stand dışında ya aynı fiyata ya da daha ucuz buldum, standlara çok para ödüyoruz diyorlardı. Yine de yarı fiyatına aldığımız kitaplar da oldu bayağı.

  Son olarak Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak benim en sevdiğim kitaplardandır. İlk okuduğum kişisel gelişim kitabıydı sanırım (otuz yıl önce falan:)sonrasında daha iyisini de okuduğumu sanmıyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğrendiğim bir bilgiye göre stantlar zaten para kazanıyor çünkü İşkur destekliyormuş.İki lira çok değil ama bir öğrenci için çok olabilir.Halktan bu tür etkinlikler için para alınmasına sıcak bakmıyorum.Zaten sürekli halktan alınıyor para :(
   Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak benim de çok önceden duyduğum ve okumadığım bir kitaptı.Son günlerde yine kitaba rastlamaya başlayınca demek ki okumam gerekiyor diye düşünerek aldım :)

   Sil
 4. Ah canım. Çok tatlısın sen :) Ne güzel bir paylaşım olmuş. Kitap fiyatlarına değinmen çok iyi olmuş. Arkadaşlarınla resimler de çok güzel. İyi okumalar canım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap fiyatları düşmeli ki okuyanlar artsın.Dün bir öğrenci,kitap okumayı çok seviyorum ama ayda 5-10 kitap alacak bütçem olmadığından korsan alıyorum dedi :( Korsanın önlenmesi için de kitap fiyatlarında ayarlamalar yapılması önemli.Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 5. Hafta içi gitmen gerçekten iyi olmuş çok fazla kalabalık olmaması da rahatça dolaşabilmen açısından faydalı

  fotoğraflar enerji veriyor enerjiniz daim olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Severek ve isteyerek gittiğim için yüksekti enerjim :))Zaten normal hayatta da çok gülen biriyim :)) Teşekkür ederim :))

   Sil
 6. Sizinle aynı fikirdeyim. Fuar yerini de hesaba katarsak ulaşım, hava şartları ve giriş ücreti çoğu kitapseveri bile vazgeçirmiştir. Geçen senekine gitmiştim, hatta sevdiğim yazarlara kitaplarımı da imzalatmıştım. Bu sene hava şartlarından dolayı çoğu imza günü iptal edildi sanırım.
  Ben de kitaplarımı internetten alıyorum. Bazen yarı fiyatına bile denk geliyor. Fuarları organize edenlerin bu bilinçle yaklaşıp fuarları ona göre cazip hale getirmeleri gerekir bence de. Çünkü yeri geldi mi her şeye para bulan milletimizin kitap almak için bahanesi çok olabilir :)
  Keyifle okuyun kitaplarınızı..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okunması için şartların daha cazip hale getirilmesi gerekiyor.Hem fikir olmamıza sevindim.Şu an Kayıp Kız'ı okuyorum,bitirir bitirmez yeni kitaplarıma başlayacağım hemen :)Teşekkürler katkınız için :)

   Sil
 7. Neden bu fuarlar ücra yerlerde olur hep ben de onu merak ederim. :)

  YanıtlayınSil
 8. Bu sene Ankara'da olmadığım için gidemedim. Bundan önceki senelerde de durum aynı idi. Birkaç yayınevi dışında doğeu dürüst indirim göremiyoruz. Fuar olduğu bile anlaşılmıyor. Bir de giriş ücreti almaları o kadar saçma ki neyse. Tabi bunlar pek iyi olmayan tarafları ben bayılıyorum fuarlara, bu fuarın sahaf kısmına da aynı şekilde. Aylak Adam geçen sene hem çok güzel indirim hem de hoş sohbet etmişlerdi eğer hala oradalarsa bir bakmışsındır umarım.

  YanıtlayınSil
 9. Keşke bizim buraya da açılsa kitap fuarı.

  YanıtlayınSil
 10. Ayy ben de İzmir'e gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum! Keyifli okumalar :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım yakında oraya da gelir :) Teşekkürler :)

   Sil
 11. Kitap fuarlarını seviyorum. Dediğiniz gibi fiyatlar daha uygun olsa daha çok kişi ziyaret edebilir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha çok reklam yapılması,daha merkezi yer olması,fiyatların uygun tutulması gibi faktörler göz önünde tutulursa ziyaret artar diye düşünüyorum.

   Sil
 12. erich fromm'un sahip olmak ya da olmak adlı kitabı, hayatımı değiştiren kitaplardan yaa. bence müthiş müthiş :) bu fuar nerdeydi ankarada anlamadım yaa neresi orası hangi semt. o fuarda benim kitaplarım da olmalııı, kitaplarımı basan gece yayınları ve serüven yayınları ankarada yaaa :) giriç ücreti evet saçmaymış. kitap fuarına gitmek mutluluk yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskişehir yolunda :( Biraz kenarda kalıyor ATO :( Senin kitaplarını görseydim mutlaka üstüne atlar alırdım :)

   Sil
  2. atooooo. hani havuz var en üstte de teras var de miiiii. gitmiştim bi kereee :)

   Sil
  3. Teras var da havuzu hatırlayamadım :( Eskişehir yolu üzerinde Söğütözü mevki olarak geçiyor :)

   Sil
 13. Ne güzel dolu dolu bir fuar olmuş. İstanbul'da giriş ücreti geçen sene 5 tl idi. Bu senekine gidemedim:( Ne yazık ki kitaplar fuarlarda da çok uygun fiyatlı değil. Çoğu zaman internetten almak daha ucuza geliyor. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle tespitlerinize katılıyorum.İndirimli fiyatları bile internetteki fiyattan yüksek :( Sevgiyle kalın...

   Sil
 14. keyifli bir kitap fuarı olmuş :)

  YanıtlayınSil
 15. Bana deseydin gelirdim:))) Sen daha önce başlamalıydın arkadaşım blog yazmaya.Yani anlatımını seviyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin kız sorun eder diye teklif etmedim :( Senin lafın geçti ama fuarda Metin dedi ki hala okuyor musunuz ikiniz :)) Güzel düşüncen için de çok teşekkür ederim arkadaşım :)

   Sil
 16. Fuarlar çok güzel olsa da, bence de fiyatlar daha uygun olmalı. İnternette daha fazla indirim varken, fuardan alası gelmiyor insanın.

  YanıtlayınSil
 17. Fuar tam olarak nerede diye sormaya gelmiştim ama hevesim kaçtı. Hiç kitap okunmayan bir memlekette giriş ücreti nedir? Ucuz ya da pahalı olması konu değil, içeride ürün satılan bir yere para ile girilmesi garip...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ücretin an ya da çok olmasına değil,ücretli olmasına takıldım.Hatta yazıyı yazarken cimri konumuna düşer miyim diye düşündüm ama çok şükür sizler benim ne demek istediğimi anladınız :) Teşekkürler empatiniz için :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.