Yaşamak Ve Ölmek


Dün akşam,kitaplarını okuduğum ve sevdiğim bir kadın yazarın öldürüldüğü haberini aldım.Beki İkala Erikli,kimliği belirlenemeyen bir kadın tarafından asansörde silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti.Benim gibi spritüel psikolojiyle ilgilenen insanlar,ölüm olayını geçiş yapmak olarak görür.Geçiş yapmadan önce zamanın kıymetinin bilinmesine dair de bir yazı paylaşmış sayfasında.Doğmak ve yaşamak nasıl hayatımızın bir gerçekliğiyse ölüm de hayatımızın bir gerçekliği.Çok fazla negatif ifadeler yazmayacağım.İnsanlara ve insanlığa çok katkısı olduğunu düşündüğüm bu insanın nurlar içinde olmasını diliyorum.

 İnsanlar,yaşları ilerledikçe zamanın sınırlı olduğunu daha çok fark eder ve kaygılanmaya başlar.Kendi hayatına baktığında anlamlı bir hayat yaşamadığı kanaatine sahipse suçluluk duyguları yaşar bazen de suçluluk duygularıyla yüzleşmemek için birçok kaçınma mekanizması kullanır.
Kişi,hayatında yeterince özgürleşememiş ve tam bir birey olamamışsa hayatında dengeyi de oluşturamamış demektir.Bu dengeyi oluşturmak aslında gerçekten de bir ustalık işidir.Eşiyle,işiyle ve çevresiyle dengeyi kuramayan insanlar,orta yaşa geldiklerinde yaşamlarını boşa heba etmiş olduklarını düşünür ve anlamsızlığa düşerler.
 Özellikle baskıcı,reddedici,aşırı koruyucu ya da aşırı hoşgörülü ortamlarda yetişen kişiler özerk olabilme yolunda büyük sıkıntılar yaşarlar.Yaşama etkin bir şekilde katılma sıkıntıları vardır.Süreçleri önemsemez ve sürekli sona yaklaşmak ister.Bu durum da sürecin öldürülmesi anlamına gelir.Sürecin güzelliğini göremez,tadını da çıkaramaz.

Son olarak dünyada iki tür insan olduğunu söylüyor E.Geçtan.Hayatı yaşayanlar ve seyredip eleştirenler.Hayatı seyrediyorsanız ölüm odaklı yaşıyor süreci önemsemiyorsunuzdur.Kaygı düzeyiniz yüksektir.Eğer hayata katılarak hayatınızı yaşıyorsanız,yaşadığınız süreçlerin de tadını çıkararak,haz alarak yaşıyorsunuzdur.
 Kendi gibi olabilen,kendi sorumluluğunu alabilen insan,hayatına anlam katar.Hayattan daha az korkar ve özgür olmanın tadına varır.
Hayatı gerçekten yaşayabilmeniz dileğiyle...

Yaşamak Ve Ölmek Yaşamak Ve Ölmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 16, 2016 Rating: 5

18 yorum:

 1. Üst üste gelen haberlerin hiçbiri mutluluk verici değil. Bugün yine çok üzücü haberler geldi Kayseri'den :(

  YanıtlayınSil
 2. Beki İkala'nın öldürülmesi çok enteresan gerçekten.Allah rahmet eylesin.Ölümle iç içe yaşar olduk her an :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diyecek bir şey bulamıyorum...Her gün şok olacağımız haberler yaşıyoruz...

   Sil
 3. Yolu ışık olsun Beki İkala'nın... Kitaplarını okumuştum:( Çok üzüldüm... Her gün acı haberlerle yaşıyoruz:( Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de üzgünüm bu dönemde sürekli ölüm haberleri geldiği için :( Teşekkürler :(

   Sil
  2. bende çoook üzüldüm. ilk kitabının cd si vardı o kadar ruhu dinlendiren bir sesi vardı ki.. nasıl bir hainlik.. ve kayserideki olay... rabbim ailelerine sabır versin...

   Sil
  3. Huzur içinde olduğumuz günler yaşamak dileğiyle...

   Sil
 4. Amin.Huzur en önemli şey hayatımızda.

  YanıtlayınSil
 5. Çok üzüldüm. Nur içinde yatsın. Katilinin bir an önce yakalanmasını ve neden böyle bir saçmalık yaptığını anlatmasını istiyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katil zanlısı yakanlandı.31 yaşında.Kitaplarını okumuş ve seminerlerine gitmiş biri.Kitaplarının insanlara zarar verdiğini düşündüğü için öldürmüş.Psikolojisi bozuk.Allah bizleri böyle insanlardan korusun.Ben de seminer veriyorum,sosyal medyayı kullanıyorum.Takıntılı tipler her yerde :(

   Sil
 6. Ben de üzüldüm. Sebep ne olursa olsun insan öldürülmeyi haketmiyor.

  YanıtlayınSil
 7. Ben de ilk kez bu acı haberle tanıdım:( mekanı cennet olsun:( ruh hastası patlaması yaşanıyor sanki ülkede. Ben çok eleştiriyorum acaba yaşamı seyredenler grubuna mı dahilim...?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yıllardır takip ettiğim bir yazar.Kendi alanında gayet başarılıydı.Valla ben de psikoloji üzerine yazıyorum ve insanlar tabi ki kendi algısı doğrultusunda yorumluyor.Allah bizim de sonumuzu hayırlı getirsin.Bilmiyorum ki siz hangi gruba giriyorsunuz?Siz kendinizi gözlemleyip karar verin.

   Sil
 8. bu yazı çok iyiydi, son zamanlarda yazdığın en önemli yazıydı bencesi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı bende çok içtenlikle severek yazmıştım.Senin de beğenmen ayrıca mutlu etti beni :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.